Кога, како и колку учите?

Мар мар

Take me to paradise
Член од
9 август 2006
Мислења
1.294
Поени од реакции
11
Значи прашањето ми е кога, во кој дел од денот најчесто учите, дали повеќе памтите ако учите навечер или пак денски, како (на глас, во себе), во која положба (легнати, станати, седнати....) и колку време ви е потребно за да научите една или неколку лекции/предмети? М? И дали учите пред писмена или испрашување или континуирано си повторувате то шо сте учеле па после само ќе се потсетите? :helou:
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Od vreme na vreme retko potesko koga e vkraj dosadno ko ke ima nesto interesno ko ke e so kompjuter povrzanoi nemam sednato salam da ucam od lani :) 4-ta godina ne e za ucenje :)
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Кога?
Период од 5-6 до 8-9
Како?
Седнат на маса све тишина околу мене и тотално сконцентриран...кога седнувам да учам само тоа и го правам
Колку?
Во зависност од тоа што учам ама никогаш над 25-30 мин (поради максималната концентрација)

исто применувам и еден нов метод а тоа е учење у школо што значи на досадните часови место да дремам зимам за предметот што ми треба да видам што е како е :)
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
A zaboraviv da kazam kako ucam :)
Pa sedam taka koncetriran vo zavisnost od materijata ucam od 30 min do 1 cas, najcesto ucam navecer taka vo preiod od kaj 8 casot pa natamu do kaj 10 kasno ne si ja tupam glavata rano ne ucam oti nisto ne vlegva :) i taka
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
lejjj prasanjevoo... :)
ne ucam :)
se shalam...
ucam retko.. zatoa sto ucam samo pred isprasuvanje.. ucam navecer.. pokasno, ucam na glas.. a za vremeto.. zavisi kolku lekcii i kolku predmeti mi se sobrale :)
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
MAR MAR напиша:
Значи прашањето ми е кога, во кој дел од денот најчесто учите, дали повеќе памтите ако учите навечер или пак денски, како (на глас, во себе), во која положба (легнати, станати, седнати....) и колку време ви е потребно за да научите една или неколку лекции/предмети? М? И дали учите пред писмена или испрашување или континуирано си повторувате то шо сте учеле па после само ќе се потсетите? :helou:
Навечер ми е најубаво за учење, тишина е и на раат можам да се сконцентрирам. Обично дење тука е хаос, комшиите најчесто ми се гласни, а ми треба тишина. Добро, зависи и кој испит го подготвувам.
На глас не можам да учам, во себе си читам или со шепотење.
Легната не можам, ќе ми дојде дремка. Најубаво ми е на стол, секогаш останувам будна, а ако ме фати нервоза станувам и шетам по соба.
Колку време ќе ми треба да научам зависи од тоа што учам и колку сакам да го совладам максимално материјалот.

Компјутерот ми е од голема помош, секогаш повторувам со тоа што отворам ворд документ и куцам тоа што сум научила. Потоа е полесно и за повторување кога ќе читаш нешто со свои зборови што си го напишал.
 
Член од
16 јули 2005
Мислења
19
Поени од реакции
3
обично книгите секогаш си ги шетам со мене каде и да одам, за ако случајно добијам инспирација за учење да не ја пропуштам. значи учам било каде.
како? само читам, исто ко обична книга да си читам.
а колку, дур ми фаќа главата, кога више ќе приметам дека ми опаѓа концентрацијата, затварам книгата зашто се понатака џабе ми е
 

SeaGull

Walter
Член од
17 мај 2005
Мислења
763
Поени од реакции
9
Nikogass, ama bas nikogas nemam uceno kasno navecer posle 22:00. Vo osnovno i sredno ucev popladne, dodeka na fakultet obicno posle casovite, dodeka za vreme na sesija stanuvav sabajle od 07:00 i ucev. Navecer nikogas nemam uceno, vecerta e za setanje :)

Otkoga pocnav da rabotam (eh, kolku li godini pominaa :) ), pa i so familija, ucam vo slobodno vreme obicno navecer od 20:00-22:00 zavisno od denot, ili preku vikendite popladne. :)
 

Ann.

Queen of Nature
Член од
27 април 2006
Мислења
504
Поени од реакции
50
Учам навечер најчесто после 22 часот...денски не можам да се сконцентрирам,се ми смета и се нервирам...иначе учам така што ги пишувам настрана главните работи и после ќе ги прочитам уште еднаш и готово...не учам континуирано(освен некои предмети што ме интересираат)а инаку не ми треба многу време да научам...нормално ако сум добро сконцентрирана:)
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.106
Поени од реакции
5.847
Ucam u slobodno vreme, t.e. koga ne sum na kompjuter, koga ne slusam muzika i koga ne sviram gitara.
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
RETKO ucam ako sum epten u tesno staena.. Potocno na kraj na godina da popravam nekoj kec.. Da neam 3.. A ucam so MNNNN glasna muzika.. I pojse si slusam od sto ucam :)
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
MAR MAR напиша:
Значи прашањето ми е кога, во кој дел од денот најчесто учите, дали повеќе памтите ако учите навечер или пак денски, како (на глас, во себе), во која положба (легнати, станати, седнати....) и колку време ви е потребно за да научите една или неколку лекции/предмети? М? И дали учите пред писмена или испрашување или континуирано си повторувате то шо сте учеле па после само ќе се потсетите? :helou:
Претежно учам рано наутро,тогаш најбрзо можам да ги примам информациите,прво ја читам лекцијата,па го сумирам најважното,и тоа го кажувам на глас,и тоа пред огледало,како спикерка :)kesa:).Во која положба?Распослана на подот,со книга,тетратка и пенкалце за фаќање белешки.

Времетраењето на учењето може да биде различно,се зависи од комплексноста на лекциите,и нормално-нивниот обем.Најчесто правам пауза на секој половина час,отприлика 15 минути,и потоа повторно продолжувам.

Порано учев „кампањски“,бидејќи не ни повторувавме нови лекции на часовите,но сега си учам лекција за лекција,а пред писмена/испрашување само повторувам набрзинка.
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Пробал некој да се снима и потоа слушајќи се самиот да повторува или учи?

Има ли ефект?
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Како учам? Ами кога како...некогаш со читање...некогаш една страница па си раскажувам...
Кога? од кај 3 до кај 6-7...Тој период ми е најдобар!
Ама кога сте студент...грдо е...многу се губи кондиција...немаш што да правиш баги време (и да сакаш да учиш нема од каде се разбира зависи од факсот)...и наеднаш после ВУУУУХУУУУУ цели денови на книга!
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
MAR MAR напиша:
Значи прашањето ми е кога, во кој дел од денот најчесто учите, дали повеќе памтите ако учите навечер или пак денски, како (на глас, во себе), во која положба (легнати, станати, седнати....) и колку време ви е потребно за да научите една или неколку лекции/предмети? М? И дали учите пред писмена или испрашување или континуирано си повторувате то шо сте учеле па после само ќе се потсетите? :helou:
Посконцентрирана сум кога учам денски, а сепак почесто учам навечер. :) Преку ден или сум во школо, или имам некои други обврски, или ме пука мрза, или немам услови за учење. :) Некои предмети ми е потребно само по еднаш-двапати да ги прочитам за да ги запомнам, ама некои што ми се потешки и неинтересни ги учам на глас, односно си ги раскажувам. Секогаш учам во лежеча положба, опуштено, релаксирано. Учам кампањски, пред тест/испрашување, што и нема баш да ми биде погодно кога ќе треба да учам на факултет, на пример. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom