Кладилница (Генерална дискусија)

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Сака да кажи дека дома ќе ви стигни ливче од УЈП за неплаќање данок со парите што ги подигаде од банката со играње он-лајн и ќе мора да го платите во спротивно ќе ве казнат 300 евра.....

Иначе и јас вчера отворив акаунт само ја напишав бројката на пасошот на бет365 и ми се јавија од таму..напрајвме муабет и мислам дека ми го верифицираа акаунтот..ниту копија на лична карта ни ништо....само уште пари треба да ставам во банка и то е то ..

Е сега УЈП прилично не се замараат со малите суми но ако сакаат и тоа можат да го направат
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
746
Поени од реакции
533
То не е ништо ново, ако им паднеш во очи јбг, имало и такви случаеви. На крај краева, колку ќе ти биде тешко да ги оправдаш парите ? колку што знам доколку ти пратил некој роднина пари од странство тие пари не се оданочуваат, тешко ли ти е да земеш еден скриншот од скрил историја на трансакции и да го "средиш" малку во пеинт. Ова доколку ги префрлаш парите преку скрил, а тие шо ги мрзи да се замараат со тоа и прават директен депозит и подигаат директно на картица среќно...
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.453
Поени од реакции
109.394
Сака да кажи дека дома ќе ви стигни ливче од УЈП за неплаќање данок со парите што ги подигаде од банката со играње он-лајн и ќе мора да го платите во спротивно ќе ве казнат 300 евра.....

Иначе и јас вчера отворив акаунт само ја напишав бројката на пасошот на бет365 и ми се јавија од таму..напрајвме муабет и мислам дека ми го верифицираа акаунтот..ниту копија на лична карта ни ништо....само уште пари треба да ставам во банка и то е то ..

Е сега УЈП прилично не се замараат со малите суми но ако сакаат и тоа можат да го направат
Како бре не плаќаш данок со подигање на парите?? Пример имаш 20 долари на нет и сакаш истите да ги извадиш, ако сакаш да ги извадиш ти зима одреден процент, т.е. данок, во никој случај не ги добиваш цели тие 20 долари.
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Како бре не плаќаш данок со подигање на парите?? Пример имаш 20 долари на нет и сакаш истите да ги извадиш, ако сакаш да ги извадиш ти зима одреден процент, т.е. данок, во никој случај не ги добиваш цели тие 20 долари.
Јас колку што знам не плаќаш десет проценти данок туку одредена мала сума ..по правилно треба да се плати 10% на УЈП во Март секоја година..
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.121
Поени од реакции
8.404
Како бре не плаќаш данок со подигање на парите?? Пример имаш 20 долари на нет и сакаш истите да ги извадиш, ако сакаш да ги извадиш ти зима одреден процент, т.е. данок, во никој случај не ги добиваш цели тие 20 долари.
Koj ti zema procent ?
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.453
Поени од реакции
109.394
Јас колку што знам не плаќаш десет проценти данок туку одредена мала сума ..по правилно треба да се плати 10% на УЈП во Март секоја година..
Не знам колку % е, ама мислам дека не е и 10%. Нормално не знам пошо никад неам подигнато нели, пошо само ставам. :D
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
746
Поени од реакции
533
Јас колку што знам не плаќаш десет проценти данок туку одредена мала сума ..по правилно треба да се плати 10% на УЈП во Март секоја година..
Ми имаат праќано на манибукерс до пред 2 години околу 300 долари месечно, 2011 година имав извадено 1600 долари од манибукерс на картичка од стопанска банка, никогаш не ми стасало да платам данок за тоа.
Исто не ти стасува да платиш данок ако подигаш преку вестерн унион, нити преку moneygram...

Плаќаш единствено fees нели за банката шо ти брка работа, или за вестерн унион, или за маниграм ... никогаш 10% данок во ујп
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Ми имаат праќано на манибукерс до пред 2 години околу 300 долари месечно, 2011 година имав извадено 1600 долари од манибукерс на картичка од стопанска банка, никогаш не ми стасало да платам данок за тоа.
Исто не ти стасува да платиш данок ако подигаш преку вестерн унион, нити преку moneygram...

Плаќаш единствено fees нели за банката шо ти брка работа, или за вестерн унион, или за маниграм ... никогаш 10% данок во ујп
Бидејќи УЈП не се замараат со ситните риби затоа...и се молам дека и понатаму ќе трај
--- надополнето: 9 јануари 2014 во 02:48 ---
Не знам колку % е, ама мислам дека не е и 10%. Нормално не знам пошо никад неам подигнато нели, пошо само ставам. :D
класика...на фудбалите ќе напрајш ќар преку денот...и вечерта на кошарките НБА ќе си еби мајката се со ред :D
--- надополнето: 9 јануари 2014 во 02:50 ---
Koj ti zema procent ?
веројатно банката за услугата
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.121
Поени од реакции
8.404
Бидејќи УЈП не се замараат со ситните риби затоа...и се молам дека и понатаму ќе трај
--- надополнето: 9 јануари 2014 во 02:48 ---


класика...на фудбалите ќе напрајш ќар преку денот...и вечерта на кошарките НБА ќе си еби мајката се со ред :D
--- надополнето: 9 јануари 2014 во 02:50 ---


веројатно банката за услугата
Toa ne e danok, Sega nemozam saglam da pisam ne sum na PC . Pokasno ke vi objasnam nekoj raboti, bez panika so ovie od ujp .
 

Máquina de Combate

agente secreto
Член од
28 декември 2012
Мислења
47
Поени од реакции
29
Има ли некој на форумов вработен во УЈП да ни ги објасни сиве недоумици од прва рака :icon_lol:
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.453
Поени од реакции
109.394
Ми имаат праќано на манибукерс до пред 2 години околу 300 долари месечно, 2011 година имав извадено 1600 долари од манибукерс на картичка од стопанска банка, никогаш не ми стасало да платам данок за тоа.
Исто не ти стасува да платиш данок ако подигаш преку вестерн унион, нити преку moneygram...

Плаќаш единствено fees нели за банката шо ти брка работа, или за вестерн унион, или за маниграм ... никогаш 10% данок во ујп
Точно е, јас грешно се изразив, пишав данок а не мислев на тоа. Сакав да кажам дека одреден процент зимаат, ама не зимаат 10% и не не прават ебани у здрав мозок.
--- надополнето: 9 јануари 2014 во 03:46 ---
kerber, ferrer i kvitova all in :)
Кербер уопште не е ол ин материјал, игра против Кејс, една од најснажните тенисерки на турот. Не дека нема да тепа, ама не е за ол ин, зашо ако се размава Кејс ќе ја снема Кербер од теренот.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.424
Поени од реакции
4.920
po pravilo sekoj prihod osven podarok se danoci nebitno preku koj sistem go podigas, western i moneygram nekoj gi spomna ama tamu nikogas ne naveduvas deka mu plakas na primacot za nekoja usluga. ova go prasuvav mn odamna koga pocnuvav da rabotam online. e sega za moevo ima nacin da se vadam izvadiv amerikanska karticka i nasite ne me danocat vo nieden slucaj nikogas ne drzam pari na nasa smetka, ama pa na vas nema mn da vi pomogne zasto niedna amerikanska karticka ne poddrzuva oblozuvanje vo zivo toa kaj niv e zabraneto.
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
Прати некој Сноокер ? Глеам денес има доста мечеви, па некој предлог за денес ако имате.
 
Член од
1 февруари 2009
Мислења
681
Поени од реакции
188
Кербер уопште не е ол ин материјал, игра против Кејс, една од најснажните тенисерки на турот. Не дека нема да тепа, ама не е за ол ин, зашо ако се размава Кејс ќе ја снема Кербер од теренот.
Пројде Кербер, ама Квитова заеба работа со бугарката. Прво ги пишав, Барса Кербер и Ферер, ама ми "фалеа" утакмици да ми кренат уште малце коефициент и ги додадов Квитова и Сити. Еве го и Ферер тупи работа, изгледа се чуваат јакиве играчи за големите турнири што следат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom