Квалификации за ОИ Лондон 2012 - Каракас ( 2 - 8 јули, 2012)

RedBlack

Grof
Член од
28 март 2008
Мислења
4.653
Поени од реакции
2.860
Што на пример...Марин си оди како кукавица или го бркаат од Федерација не знаеме, го ставаат Лазовски, клучните играчи се приклучуваат на 2 дена, Лазовски дрвото се потпира баш на нив и кој е жртвата овде? Лазовски неписмениот или играчите кои пропуштаат историска шанса?o_O
а од кај ти толку сигурен дека го бркаат? кажуваш работи што си ги слушнал у кафана , не ги брани играчите покрај Маки и они се криви комплетно
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.640
Поени од реакции
2.504
а од кај ти толку сигурен дека го бркаат? кажуваш работи што си ги слушнал у кафана , не ги брани играчите покрај Маки и они се криви комплетно
Играчите се истите бе + поискусни за една одлична сезона. Желба за Олимпијада има кај секој, со што се криви тие... 3 вида на акции знаеме...Влез на Бо, шут на Владо или Браќата за 3 и некоја центарска изиграна за Самарџиски. Толку е капацитетот на Гечевски и Чековски, треба тренер да увиди кога треба искуство а кога млада сила на теренот. Неможе Гечевски 30 мин а Кире 0.
 

RedBlack

Grof
Член од
28 март 2008
Мислења
4.653
Поени од реакции
2.860
Играчите се истите бе + поискусни за една одлична сезона. Желба за Олимпијада има кај секој, со што се криви тие... 3 вида на акции знаеме...Влез на Бо, шут на Владо или Браќата за 3 и некоја центарска изиграна за Самарџиски. Толку е капацитетот на Гечевски и Чековски, треба тренер да увиди кога треба искуство а кога млада сила на теренот. Неможе Гечевски 30 мин а Кире 0.
Неможеч туку така да не ги играш Гече и Чековски после ваков неуспех се прави смена на генерации, сегде е тоа така , не ми кажа за Марин од знаеш дека го избркале?
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.640
Поени од реакции
2.504
Неможеч туку така да не ги играш Гече и Чековски после ваков неуспех се прави смена на генерации, сегде е тоа така , не ми кажа за Марин од знаеш дека го избркале?
Не реков дека го избркале, реков дека можеби го избркале можеби избегал како Кукавица зашо да не го оцрниме после евентуален неуспех. Сакам да кажам дека за ваквите игри за тренерското место и федерацијата воопшто не се криви играчите.
 

RedBlack

Grof
Член од
28 март 2008
Мислења
4.653
Поени од реакции
2.860
Не реков дека го избркале, реков дека можеби го избркале можеби избегал како Кукавица зашо да не го оцрниме после евентуален неуспех. Сакам да кажам дека за ваквите игри за тренерското место и федерацијата воопшто не се криви играчите.
види Маки воопшто не е слаб тренер, дојде во Работнички го пропороди тимот целосно го тепаше мзт 12 разлика , од коа отдоа сите остана со 4 играци и неможе никако да победува. Имаше кривица тука и он ама и играците подеднакво јбг тоа е , јас најголем кривец го сметам Марин дека си кидна како кукавица и тоа што имаше изјавено не му понудиле нов договор ама баш нема везе, а Лазовски е жртва на звездиве наши кои се кренаа може превисоко
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.640
Поени од реакции
2.504
види Маки воопшто не е слаб тренер, дојде во Работнички го пропороди тимот целосно го тепаше мзт 12 разлика , од коа отдоа сите остана со 4 играци и неможе никако да победува. Имаше кривица тука и он ама и играците подеднакво јбг тоа е , јас најголем кривец го сметам Марин дека си кидна како кукавица и тоа што имаше изјавено не му понудиле нов договор ама баш нема везе, а Лазовски е жртва на звездиве наши кои се кренаа може превисоко
Пак тој, Лазовски се може да биде само жртва не, ебати тренерот што неможе да предвиде тек на утакмица и да приведе кон крај такво водство. Не знам зашо и збориме за него, Србиновски збореше повеќе од него на тајм-аутите.:facepalm:
 
Член од
7 јуни 2012
Мислења
267
Поени од реакции
500
Какви судии бе :eek: , зарем некој верува во такви бајки (од жанрот пародија/хорор) а ни се смее цел свет за овој дебакл.............

За влијанието и ефектот на медиумите (информациите кои ги пласираат како се одразуваат на психата и начинот на размислување кај простиот човек=перење со предперење на мозокот)
се изнапишани многу докторати/студии/анализи.

Она што е позастрашувачки е колку народов е неписмен во државава во 2012 година (во спортска смисла) и многу лесно проголтува мислења и се оддава на перверзии на мозокот !

Овој текст го пишав "инспириран" од фактот што еден Игорче успеа на поголемиот дел од нацијава да им инсталира мислење дека нас судииве не заебале (уште пред и да почне самиот меч!)

Уште повеке сум мотивиран по крајно несериозниот текст (со кој се бега од одговорност во препознатлив Македонски стил=Македонецот секогаш го зебувал некој друг/од надвор)
на сајтот на KFM каде вика вака (во поглед на фаулите/личните грешки)

".......Некои од нив изнудени, повеќе исценирани од кошаркарите на Доминиканска Република, по што противникот почна да влегува во серија и да го топи нашето водство........."
http://www.basketball.org.mk/?ItemID=29A238BDE353A34EB244D88188ED4675

Поголема лага не може да биде од ова !

Во текстот кој следи (лично мој) е даден преглед/timeline на најбитните моменти од утакмицата, пополнети со пред се статистички податоци, кои сите можат да ги проверат (не ги измислив јас бројките!) Исто така за многу од ситуациите има и мој коментар/критика. Пoсебно внимание е посветено со детали на второто ("контраверзно") полувреме !
============================================================================
Значи, првото полувреме, почнавме, за наш стандард беспрекорно ! Одбрана компактна/колективна. Шутот за 3 премија= 6 тројки со 50% ефикасност! Од друга страна, Доминикана беа загреови ! Шутот не им одеше, промашија многу удари и од чисти позиции. Ефикасност никаква (под 30%). Не личеа на ништо, губеа топки, нападов конфузен и без никаков концепт !
Кај нас Бо, Илиевски и Самарџиски (па и Чековски) изиграа многу ефикасно, со малку грешки !
Чековски одигра многу добро прво полувреме, одбрана добра и многу пожртвуваност, 5 поени (1 тројка) ! 1-во полувреме гледајте колку само фаули во напад им судеа на Доминиканска (2-3 фаули имаше/ситуации)!

Водството од 20 поени го направивме со Антик на клупа !

На 4 минути пред крајот на 1-во полувреме, прават мини серија Доминикана од 5 поени и намалуваат на -15 и Лазовски со timeout ми го става Антик со 2 лични ! (ептен непотребно, го ризикуваш Антик на -15 на 3.14 сек. да спречиш мала серија демек, се постра !)Ко за беља, само што влезе Антик ете ти го 3 -от фаул ! СУПЕР !!!!

Нареден напад, Хорфорд оди во контра, Илиевски ми прави фаул непотребен многу далеку од кошот (на метар од линија за 3) а Македонија е во бонус ! (многу неискусно од него, поклон лесни поени !) Нема веза , Хорфорд двете ги промашува , ама фаулот што е многу глупав од аспект што со лоша одбрана им даваш лесни поени, плус и дека го прави Илиевски , кој не е од вчера !

Првите 3 фаули на Антик се ситуации несмасни од него, непотребни, дури и наивни/смешни за играч од негов калибар ! За 3 минути од 20 разлика пагаме на 11 (првиот помал земјотрес во играта 4-4.5........предвесник на големиот земјотрес со магнитуда од 9 !) Имаме срека што и на полувреме не сме со под 10 разлика ! Илиевски пуца тројки ко лубеници да фрла.......од неизградени позиции, преку човек.........ја претерува на моменти (не е тој за тројки, арно и што некои влегоа, треба тој да го контролира нападот !)

На полувреме имаме повеке скокови (збирно) од Доминиканциве, Хорфорд го немаше нигде.........катастрофален шут на Доминикациве од поле за 15 минути, помал од 30% (освен серијата од 12:2)
========================================================================

Ах тоа "контраверзно" :pos: второ полувреме, еве го дојде !

Прв напад, преку човек Гарсија тројка погодува(како вовед за неговиот учинок во вториот дел, најдобар перформанс на турниров за 1 полувреме= 21 поен !)

Антич прави 4-та лична на 9.00 , признава и сам ( дига рака !) Нашите пуцаат неколку тројки од неизградени позиции/непотребни/избрзани и за помалку од 2 мин игра во второ полувреме само 6 разлика ! Гарсија плеска три............ на 6.44 од 3-та четвртина само 3 разлика , неизвесна утакмица Доминиканците се вракаат во игра, притисокот е кај нас сега нормално, од готово вересија!

РЕЗИМЕ= значи , за помалку од 8 минути прокоцкани/спичкани 17 поени ! Каде се оние контраверзни одлуки или погрешни одлуки/против нас со кои беше резултатот намален во корист на Доминикана !?

на 4.45 накурчени Бо влегува со атрактивно забивање (познато во странската стручна литература in ur face babe !) одиме на +9 (инаку предходниот напад имаше контакт на Самарџиски
над Мартинез, кој не се судеше, затоа и Мартинез се бунеше кај судијата (тој лошиот, канаѓанецот :LOL: ) та заеби тоа Игорче што драматизираше да му даделе техничка, многу приговарал !) Мартинез на 3.28 со 3 фаули (да не рече некој ете само Перо наш бил со 4 , не заебале судиите) го вади Калипари , паметно, најдобриот скокач на турниров ! Само Бо игра кај нас, солира...........другиве освен шут за 3 не знаат (од неградени позиции)

4-от фаул на Чековски, на минута пред крај на 3-та четвртина е тешко да се каже дали во напад од Коронадо или лош блок од Чековски ?! Гечо мава за 3 , промашува =ништо ново, на почетокот на последна четвртина само 2 разлика за нас ! На 9.11 до крај израмнет резултат 56:56............пази, тој напад го губиме поради истек на време............

во мегувреме битна статистика иде на екран и вика
поени од втора шанса мкд vs. дом = 4 vs 24 !!!!!! алоооооооооо (што прават само офанзивните скокови за Доминикана) Лазовски се поти !!!!!

8.40 и нов офанзивен скок на Хорфорд +поени и Доминикана води 58:56 Тоде здрвува 3 и водиме 1 разлика! Влегува и Антик , оправдано кога се крши утакмицата нема што да се тактизира веке(фаул 4 ама тоа е и да дреме на клупа нема фајде) и нареден напад судат фаул над Мартинез
Мартинез и тој е со 4 лични грешки ко Антик (кај се тука двојните аршини со кој КФМ ве лаже!) Бркотници по теренот, грешки и на двете страни...........Гарсија погодува за 3, Владо врака, Гарсија уште една (да му даде до знаење дека денес е негов ден и да видат сите
како се игра со мадиња кога се крши утакмицата) Гарсија 58% шут 22 поени 4/6 за три со 67% шут. секоја чест :mad: !!!! на 4минути пред крај, на Илиевски му ја крадат чиста топка (буквално од раце му ја земаат) контра со добра асистенција до Хорфорд овој прави садо мазо на кошот и 7 поени предност за доминиканска и тука е крајот веке. Бо врака за 3 одма (зарем кој друг, Антик да не) одма вракаат и Доминиканска со 3 !!!!! Војдан од многу тешка позиција (во очај) погодува со многу срека за 3!

пази сега =нареден напад,која утка во превземањето мегу Војдан и Самарџиски, Гарсија на влез , елеганција во движење , 2 чекора, си се прошета и положува (школски пример како не се игра одбрана ) 2 мин до крај , 8 разлика, фаул над Антик , Антик на слободни (Антиикуууууу па ти си играл бе) Шанса за првите поени на Антик, ееејјјјјјјјј...........отварај го шампањското !!
Антик второто го промашува (кога најмногу треба!) Хорфорд погодува , 9 поени разлика , 1 минута =става капак

Антик ,нареден напад под кош промашува чиста позиција (се гледаше по неговиот израз колку и самиот е задоволен од сопствената игра и емоциите си го прават своето , јасно му е)
АЈДЕ ПРИЈАТНО, со здравје !
===========================================================================
пази ја сега пропуштенава шанса и сценарио (зошто треба секогаш да се игра до крај !)

Бо влегува, му судат фаул и при тоа глупиве од Доминиканска прават goaltending (иако се виде дека нема да влезе, мегутоа штом ја допре таблата тоа е) +1 слободно за БО (кое го погодува)
Ако Антик ги погодеше 2-те слободни (пред тоа) и промашувањето под кош (чисто ) со тие три поени на 31.1 ке беше само 3 разлика за Доминиканска !!!
Доволно за напад , после добра одбрана со 3 да израмниме и да им ја направиме "ЛЕле луге што направивме RELOADED" И да одиме со погодена тројка во продолжение , каде се е можно!

и повторно статистикава мине на екран за поени од 2-ра шанса мкд vs дом = 4 vs 28
=========================================================================
Е ТОГАШ КАДЕ Е ПРИЧИНАВА ЗА ПОРАЗОТ, ако не се судиите :confused: ?!

Пред се, многу полабава игра од наша страна во 2-ро полувреме , многу лоша контрола на играта и непотребно форсирање само шут за 3 (во ситуација кога имаш и двоцифрена предност!)

Гарсија беше најголемиот фактор, кој распали и беше тешко да се чува, искрено (сите негови погодени тројки беа од бранети и тешки позиции!) 21 поен на индивидуалец во едно полувреме на вакви такмичења е вистинска реткост, историја (Дражен, Галис, Шмид дури би му позавидиле на таков перформанс)
Големата разлика во скоковите, што не е воопшто изненадување (доминиканска репрезенатација е најдобра во тој сегмент на турнирот и екипно и индивидуално води Мартинез )
Пред се огромната разлика во офанзивните скокови (дури +14) и ко резултат на тоа дури 28 поени од втора шанса !
Секако Хорфорд само 2поени прво ама 12 поени второ. Цела репрезентација на Доминикана експлодираа во второ полувреме !

и најсрамниот факт е : половина од поените на нашата репрезентација ги постигна БО, а пази во второто полувреме од вкупно 35 поени на нашата репрезентација, дури 19 поени
беа на Бо............значи само 16 поени постигнаа другите играчи во второ полувреме = бруки !
5 поени на Гечо (сите во последна четвртина, една тројка !) 3 на Војдан (тешката тројка) 1 слободно на Антик, 5 поени на Илиевски (една тројка) и две слободни фрлања на Самарџиски !

примени рекордни 58 поени за едно полувреме. Многу луѓе не го знаат овој податок, фрапантен, ама вистината е дека како репрезентација во мечот со ДОминикана примивме најмногу поени
за едно полувреме на овој турнир !. Други две такви утакмици се Грција кога им даде на Јордан 56 поени прво полувреме и Литванија против ДОминикана постигна 57 поени второ полувреме !

Со Јордан ли ке се споредуваме ?!

Антик =нула поени (добро, 1 е исто како нула, со оглед дека беше постигнат од линија за слободни и на 2 мин пред крај кога беше мечот решен !). Многу фалеа неговите поени, се знае
после Бо кој треба да надополни и да превземе одговорност во ваков битен меч!
==========================================================================
Овде ја имате утакмицата , во 4 -дела , за секоја четвртина
http://tv.lrytas.lt/?id=13416442571340140733

СЕКОЈ МОЖЕ ДА ЈА ПРЕГЛЕДА И ДА ВИДИ ДЕКА , САМО 1-2 СУДСКИ ОДЛУКИ СЕ МОЖЕБИ ПОГРЕШНИ. ДА ПРОКОЦКАШ 20 РАЗЛИКА ВО ВАКОВ МЕЧ И ДА СЕ ВАДИШ СО СУДИИ Е РАМНО НА ЛУДИЛО И БЕГАЊЕ ОД ОДГОВОРНОСТ=ЦЕЛ СВЕТ ДА ТИ СЕ СМЕЕ !!
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Нема веза тоа литванците едноставно си играа мирно и не брзаа знеаа дека имаат голема разлика,и играа паметно за разлика од нас.И како тоа викаш ние немам талентирани млади играчи?Имамо и те како,костовски,караџовски,само не знам од кој причини не е земен,николовски.Е сега друга работа е што ѓи земамо само да ни пополнат место,како сакамо да станат големи играчи кога не им се дава шанса?
Како бе нема веза, Литванија игра брза кошарка има играчи способни за тоа, нашиот напад е тупаџиски. Само Бо и Илиевски се способни да ја убрзаат играта. Тоа се чисти анализи, ние во брзо темпо не можеме да се надигруваме ни Бо да игра цели 40 минути. Во Литванија се добивме ради одбрана, повеќе од 65 коша не постигавме. Со брзи екипи како овие ДР, ПР кои не тактизираат во напад и практикуваат брза кошарка и секој меч стигаат до 100ка слабо тоа. Настрана што немаме и стручен штаб ама немаме и квалитет. Млади играчи немаме. Ако Костовски и Караџовски се иднина тогаш штета што не постои веќе Б дивизија. Само Николовски е иднина, ама човекот уназадува бидејќи нема шанса да игра, ниту преку репрезентација да се продаде во подобар клуб. Штета за него, други играчи немаме, плеј како Врба или Илиевски тешко во скоро време. За млади играчи треба прво младинска репрезентација со успеси па после да се прават муабети. Ние сме меѓу последните во Б.
 

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558
trt123trt за се што пиша си во право, се гледа оти се разбираш во кошарка....Игорче ја претерува работата, јас разбирам да си пристрасен повеќе кон твојот тим/земја ама ова беше претеризам. Ствара премногу тензија низ цела Македонија оти судиите не победиле, нема никаква врска. Освен 1-2 судиски грешки кои не влијаеа врз резултатот, јас најмногу му забележувам на судиите што не му досудија техничка на Фортуна ако не се лажам кога го турна Војдан, ама тука доаѓа до израз нашето неискуство-турнат е Војдан е тој место да падни да исценира техничка тој не се ни поместува од место.Самите ја изгубивме утакмицата само нас ни се случува да прокоцкаме 20 разлика, Доминиканците играа паметно ни ги исфрлија нашите високи играчи со лични грешки и тие не смееа повеќе да бидат агресивни, друга причина е тоа што Бо немаше никаква помош од другите освен од Владо и Пеџа е со само 3ца играчи кои се над +10 поени неможиш да добиеш утакмица посебно ако примиш 80+ поени. Јас пред почетокот на турнирот реков оти многу слабо играме во одбрана тоа и се потврди....пропуштаме историска шанса која тешко оти во скоро време ќе ни се покажи но што е тука е одиме понатаму само се надевам без Лазовски....
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Сепак врв на немоќта и фрустрацијата после поразот за мене е фактот што ниту една телевизија, весник или портал немаше финансиски средства да прати некој новинар со кошаркарите. Па та ти се невиди и копи пејст лешинарите. И ај за другите и да разберам ама бе барем МТВ ееееј МТВ блокират сметки а немат финансии да покријат еден турнир и тоа ни повеќе ни помалку туку историски квалификации за цела држава. И најебено од се е што тука на едне обичен форум се изнапишавме илјадници стратегии, причини и обвинувања а сеуште немам ниту едно интервју од играчите, тренерите, физиотерапевтите, мкф или некој друг кој директно бил инволвиран во неуспехот.
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Да се вадиме на судии не е во ред али па и дека судиите не влечеа за Доминиканска и тоа не е вистинаВо никој случај не беа само 2-3 како што некој викаат тука повеќе беа накај 10 грешки во судење.За нас пак единствената на која се сеќавам е таа кога некој наш мислам Војдан или Илиевски му изби на еден од Доминиканска топка од рака со чист контакт и не досудија ништо.

Како прво за контактот на Фортуна врз Бо и Војдан се добива во секоја Европска лига и НБА 2 неспортиски и топка за другиот тим.Неможе ти на некој со раце да му мавташ во лице а уште помалце па и да буткаш играчи.

Сепак главната кривица е кај нашите и тоа во ваков редослед според мене :


На прво место е Лазовски зошто 2рата и 3тата грешка не би се случиле ако он интервенираше

На второ место е Геччевски.Кој ја следел Македонската лига одма ќе знаеше во што се има претворено Гечо последните година дена.Во плејофот и финалето правеше чисти фаули и кога ќе му ги досудеа се урлаше и вршеше притисок врз судиите,еднаш зема и пешкири да фрла.И така со притисок дејствуваше да се смени критериумот на судење.
На турнирот не покажа ништо,Ни еден скок,никаква игра под кош,никаква одбрана комплетна бескорисен.Очекувам да се повлече од репрезентација и да не ни размислува да иде на ЕП во Словенија.Поради неговото реноме играч како Николовски не доби шанса.На местото на Гечевски за во Словенија би требал да биде земен Трајковски.

На 3то место е фактот дека оставија Доминиканците да ги изнервираат и испровоцираат.Изнервираноста и деконцентрацијата водеа кон лоша игра која пак водеше кон уште повеќе нервози.Лазовски побара доста тајм аути али ни еден немаше никаков ефект.

Исто така нашите мора да се научат некогаш да направат некоја тешка глупост.Кога го прашале Џордан што ќе направел он на натпреварот кога Коби дал 81 поена он им одговорил дека ќе направел се што е потребно али нема да дозволел Коби да ја помине границата ни од пола од дадените поени а камоли да даде 81 поен.Па кога Гарсија го гледаш дека дава тројки од секоја позиција (ист случај со Наваро на ЕП ) земи внеси некој од клупа како Симоновски или Костоски и нека му влезе при шут со цела сила да го исфрли од баланс и да го изнервира.Пцуј го вреѓај го али не оставај разигран шутер да си шутира во никој случај.Дека ако му тргнало дали има некој пред него или нема не му прави никаква разлика едноставно денот му е.Тоа најдобро се решава со предизвикување мала повреда.
 
Член од
7 јуни 2012
Мислења
267
Поени од реакции
500
.................Да се вадиме на судии не е во ред али па и дека судиите не влечеа за Доминиканска и тоа не е вистинаВо никој случај не беа само 2-3 како што некој викаат тука повеќе беа накај 10 грешки во судење.За нас пак единствената на која се сеќавам е таа кога некој наш мислам Војдан или Илиевски му изби на еден од Доминиканска топка од рака со чист контакт и не досудија ништо...............
Пријателе, дека биле накај 10 грешки ми е исто ко со изјавата на КФМ !

Дај те молам, посочи ми ги сите тие "накај 10 грешки", да ги продискутираме, убеди ме со факти и образложение за истите?!

Посочи ги сите до една, со нумерација (ја имаш снимката, прегледај ја ако сакаш/добро би било 2-3 пати , со успорени снимки за многу одлуки)

судиска грешка под 1) вака и вака и вака .......тука е проблемот, требаше да биде топка за нас, не заебааааа
под 2)така и така и така ................... со минутажа и опис (што/ како/ и на кого и како требало да биде !)

Дај да расчитиме и им објасниме на лугево , искрено да се расчисти мистеријата , сите не интересира(мене најмногу како огромен фан на кошарка ???!!!!!!!)

Зарем една Грција , која прокоцка 13 разлика на полувреме, како нас, од една НИгерија (кои се број еден екипа на турниров и исплескаа се комплет без респект!) ги зеаебаа судиите или не им одеше шутот за 3 како со ПОрто Рико (14 тројки) и плус одбранава им беше катастрофа (НИгеријциве со влезови ги скинаа под кош и скокови) и плус слободни пуцаа со 60 % :eek:
Спанулис на крајот лапна чиста банана (па и на една секунда до крај сакаа грциве да им досудат 3 слободни, каде беееееееее :pos: ), џабе се бунеа другите играчи(А Спанулис најмирен беше оти му е јасно дека е блок)

Русија, во дуелот со Нигерија , имаа 20 поени разлика ...........Нигерија намалија на -6 (алооооооо) и да имаше уште 2 -3 минути игра и да не направеа Нигерија толку грешки, можеше и пресврт да има. Русиве се изгубија тој дуел, во игра 1 на 1 со Нигеријците.ЈЕБИГА, Не промашија за 3 и имаа ептен срека и само со тројки играа (14 тројки со преку 50 %) Судиите да не им помогнаа на НИгерија да го стопат водството ?!Не, туку Нигерија , пример со Русите никогаш не се откажааааааа, гинеаааааааааааааа до крај !!!!

Точно е дека и кај Домникана можеше да се судат и некои фаули во нивна корист ( а не ги судеа) и ситуации 2+1 !!!!!!!! Така да ако ги ставиме па и тие на кантарот со нашите , ке испадне дека кантаров лаже :pos: или е грешно баждарен !!!!!!

Овакви муабети и небулози (за судии) може само да палат во нашава земја............народов сака и е учен некој да го прави будала/лаже/ да го овца на големо (во сите сфери од животот, дојде на ред и спортот)...................поубаво му е така=се навикна на тој стил на живот се што ке му се сервива да си го голте како шурупче :pos: и да си трае со надеж дека тоа е вистинската терапија и лек !!!!!!!


П.С Да се разбереме, немам ништо против Игорче лично (неговиот коментар е ако ништо друго интересен и симпатичен за на уво) , нити КФМ, нити нашата репрезентација...........по било која основа да ги плукам , само сакам да се знае ВИСТИНАТА!!!!!
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
По поразот од Доминиканците, плејмејкерот Владо Илиевски, изјави дека дел од вината за нашата елиминација има и Светската кошаркарска федерација ФИБА. Според него, ФИБА ги фаворизирала репрезентациите од американскиот континент.

- Тимовите од Јужна Америка имаа повеќе време за подготовки. Играа и континентално првенство, беа во натпреварувачки ритам. Имавме играчи на кои клупската сезона им заврши на 15 јуни. Јас бев повреден и само 10 дена бев со тимот. Kако може да се подготвите за толку кратко време? Ова не е оправдување за поразот, но барем се обидовме. Имавме шанса да станеме првиот тим од Македонија што би играл ОИ и затоа сме разочарани. Ако победевме, ќе имавме уште две шанси, но животот оди понатаму. Благодарение на оваа генерација, светот ја запозна Македонија, тоа н` прави горди мене и соиграчите – рече Илиевски.

Kонкретно за поразот во четврт-финалето Илиевски има свое мислење.

- Ние игравме добро во првото полувреме, а во второто работите се сменија. Почнаа проблемите со личните грешки, а и противникот погодуваше. Не бевме сконцентрирани во одбраната против Гарсија и тој ни даде 28 поени, што е многу. Не одигравме паметно во вториот дел. Доминиканците како повеќе да ја посакуваа победата. Ни фалеа поените на Антиќ, кој рано направи четврта лична грешка – смета Илиевски.

Селекторот Марјан Лазовски по мечот изјавил дека Доминиканците во второто полувреме заиграле добра одбрана, им проработел и шутот и тоа било клучот на пресвртот.

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=D471085D5CCD494C82884950E145B85F
 
Член од
15 ноември 2008
Мислења
5.748
Поени од реакции
11.674
Ах бе Маријан бе Маријан... Доминиканците во второто полувреме заиграле добра одбрана и победиле... :pos:
А него го боли стап си го игра Гечевски и чека и нашите да заиграат. ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom