Квалификации за ОИ Лондон 2012 - Каракас ( 2 - 8 јули, 2012)

Член од
14 март 2010
Мислења
16.847
Поени од реакции
16.007
Од 2 до 8 јули, во главниот град на Венецуела, Каракас, 12 репрезентации ќе се борат за преостанатите 3 места кои водат на Олимписките игри во Лондон кои ќе се одржат оваа година од 28 јули до 12 август.
На овие квалификации се најде и нашата репрезентација, која со одличниот настап на ЕП во Литванија, каде го освои одличното четврто место, успеа да се избори за овие квалификации и за шанса за настап на Олимпијада.

12те репрезентации се поделени во четири групи од по три репрезентации, каде најдобрите две од секоја група ќе се најдат во 1/4 финалето.

Во А групата се следните репрезентации:
Грција
Порторико
Јордан

Распоред на натпреварите:
Грција - Јордан (2 јули)
Јордан - Порторико (3 јули)
Порторико - Грција (4 јули)

Главен фаворит во оваа група е репрезентацијата на Грција, по неа следува Порторико, без шанси или со мал процент на шанса е репрезентацијата на Јордан.

Б група:
Нигерија
Литванија
Венецуела

Распоред на натпреварите:
Нигерија - Венецуела (2 јули)
Венецуела - Литванија (3 јули)
Литванија - Нигерија (4 јули)

И во оваа група прв фаворит е европска репрезентација, Литванија е најголем фаворит за прво место, а за второто битка ќе води домаќинот на овие квалификации и репрезентацијата на Нигерија, мала предност му давам на домаќинот, само заради тоа што игра пред домашна публика во Каракас.

Ц група:
Русија
Доминиканска Република
Кореа
Распоред на натпреварите:
Русија - Кореа (2 јули)
Кореа - Доминиканска Р. (3 јули)
Доминиканска Р. - Русија (4 јули)

Русите предводени од Кириленко се главни фаворити за пласман во 1/4 финалето, а Доминиканската Република е во предност пред Кореа за тоа второ место кое води во 1/4 финале .

И во групата Д каде е сместена и нашата репрезентација, уште се наоѓаат и репрезентациите на :
Ангола
Нов Зеланд

Распоред на натпреварите:
Ангола - Македонија (2 јули, 23 часот)
Македонија - Нов Зеланд (3 јули, 20 часот)
Нов Зеланд - Ангола (4 јули, 17.30 часот)

Македонија се чини дека е во предност пред другите две репрезентации од групата, и пласманот на ЕП во Литванија, би требало да го потврдат во оваа група, а потоа и со малце спортска среќа да се изборат за влез во тие три репрезентации кои ќе се пласираат на Олимписките игри. За второто место во оваа група по изгледни шанси има Ангола во одност на Нов Зеланд, кои не би требало да му ги замрси сметките на Македонија и Ангола.

Составот на Македонија на овој квалификациски турнир:
Лестер Бо Мекејлеб
Александар Костовски
Владо Илиевски
Дарко Соколов
Војдан Стојановски
Дамјан Стојановски
Марко Симоновски
Тодор Гечевски
Кирил Николовски
Ѓорги Чековски
Предраг Самарџиски (капитен)
Перо Антиќ
Селектор: Марјан Лазовски


1/4 финале (6 јули):
А1 - Б2
Б1 - А2
Ц1 - Д2
Д1 - Ц2

1/2 финале (7 јули):
А1/Б2 - Ц1/Д2
Д1/Ц2 - Б1/А2

Победниците од 1/2 финалните дуели ќе изборат пласман на Олимписките игри.
*Финален ќе биди натпреварот за 3то место кое ќе е последно кое води на Олимписките игри, мечот ќе се одигра на 8 јули.

Сите натпревари ќе се играат во Полиедро де Каракас...​

Директни преноси на Сител телевизија:
1 коло
17.30 Русија – Кореја
23.00 Ангола – Македонија
2 коло
17.30 Кореја - Доминиканска Република
20.00 Македонија - Нов Зеланд
3 коло
17.30 Нов Зеланд – Ангола
20.00 Доминиканска Република – Русија

Сите 1/4 финални натпревари, а потоа и 1/2 финалето и мечот за трето место(последниот натпревар на турнирот.)


Се надевам дека на турнирот ќе ја видиме оваа препознатлива слика...​

 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Тоа се чекаше Види Фотос да ја отвори темава :D
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Се ближи почетокот, нашиве одлично тргнаа со подготовките, уште Бо да го комплетираат деновиве во САД и ќе следи и тој подготвителен со Порто Рико и аклиматизирање пред да заминат за Венецуела...
Салава во Каракас доста голема кога ќе играат домаќините ќе биде и повеќе од пеколно.

Напред МАКЕДОНИЈА!
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.640
Поени од реакции
2.504
Инаку денеска во 23.00 ќе имате снимка од Македонија- Хрватска на Сител.
 

Плавиот^

London is blue!
Член од
3 октомври 2011
Мислења
930
Поени од реакции
1.462
Нек се угоде :)
BTW: Вечер во 12 ќе има реприза од Македонија - Хрватска, така секој ден од сите натпревари. Браво!!! Не ми се верува дека шиттел ги фалам :)
--- надополнето: 24 јуни 2012 во 18:16 ---
Инаку денеска во 23.00 ќе имате снимка од Македонија- Хрватска на Сител.
Тееј ме претекна педер еден :D
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Види Фотос, да не те цитирам, ама првиот натпревар против Ангола се игра во 23:00 или грешка имаш?

Инаку браво за постот, вака се отвора тема.
 
А

Анноун

Гостин
Ок , почнаа морници повторно да ме лазат , позитивни секако , откако го изгледав клипот во воведот. It's time for something big , пријатели .
Групите и вкрстувањата се како порачани за нас , не треба да стане збор за да не бидеме први во групата.
Во 1/4 финале 100 посто играме со Доминиканска Република , а ме радува тоа што во полуфинале ги избегнуваме Грција и Русија , и играме со Литванија ( или Порторико) .

Hell of a Draw , на момците е само самоуверено и тимски да одработат . И на 7ми Јули на плоштад ќе се пие и ќе се слави . М А К Е Д О Н И Ј А !
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.847
Поени од реакции
16.007
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Со оглед на тоа дека кошаркарите имаа многу посериозен пристап од ракометарите во подготовките за овој турнир очекувам и подобри резултати. Дали ќе се пласираме зависи од многу фактори како дневна фрома, среќа и сличност. Како и да биде на крајта навистина ќе немаме причини за мрчење, за разлика од ракометарите кои буквално не се ни подготвуваа за турнирот и отидоа таму како да се НБА ѕвезди делумно тоа беше заслуга на нашите мизерни новинари кои врз некакви смешни критериуми ја напумпаа атмосферата и ги прогласија за фаворити. Овој пат се надевам дека нема да се случи тоа и дека нема да се створи непотребен притисок врз репрезентативците.
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Го гледаш клипот и веднаш почнува еуфорија да те фаќа.
Ама што убаво е темпирано, на 1ви завршува ЕП во фудбал, на 2ри почнува главното за нас.
Со Борче наш напред и верувам дека можат момциве да направат уште едно чудо.......а тоа што ќе се случува на плоштад потоа е посебна приказна.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Добро е во пристојно време ќе ги гледаме натпревариве:)
Положувам надеж во момциве и стегам палци да растурат сè живо таму. Многу добро се покажаа на подготовкиве што е многу битно за понатамошната игра. Да не се преценуваме, ама мислам дека сме две класи подобри од Нов Зеланд и Ангола. Ако запнеме квалитетно, нема сила што ќе не спречи да идеме на Олимпијада.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.600
Поени од реакции
110.260
Одличен вовед, многу убаво објаснето и опфатен е целиот концепт на турнирот. :)
Нема што да се објаснува многу, се освен пласман во Лондон ќе сметам за неуспех. Напред момци! :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom