Кајганџии во Италија

  • Креатор на темата Mussolini
  • Време на започнување

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Perche San Remo e San Remo..

.--- надополнето: 17 февруари 2013 во 09:44 ---
Po mene Maria Nacionale trebese da pobede...

 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
- Поздрав до Сузанка, Блага, Драган… нашите во Италија…:pos:


 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.421
Поени од реакции
2.203
Почитувани, Во Петок на 22.03.2013 година во 19.00 часот закажан е организиран автобуски превоз од Тренто, Порденоне и Конељано за Струга р.Македонија. Превозот е бесплатен а е наменет за подршка на нашиот заеднички кандидат за градоначалник на Струга Д-р Владо Кочоски и заедничката листа предводена од Ристе Ќушкоски. Враќањето е закажано за Недела веднаш после гласањето. Лице за контакт: Иван Пејчиноски кој моментално е во р.Италија. Тел: 071-235-644 Ве молиме растуретеја оваа вест и земете максимално учество во нашиот обид Струга и Долни Дримкол да си ги вратиме во наши раце. Да живее р.Македонија!

Поздрав Италјанци!
 
Член од
8 декември 2010
Мислења
511
Поени од реакции
131
Zdravo, mene me interesira dali e mozno preku leto da idam vo italija da rabotam kako student, zatoa sto go studiram italijanskiot jazik? dali e mozno da se rabote vo turisticki objekti samo preku leto nesto kako work and travel?
 
M

Mussolini

Гостин
Zdravo, mene me interesira dali e mozno preku leto da idam vo italija da rabotam kako student, zatoa sto go studiram italijanskiot jazik? dali e mozno da se rabote vo turisticki objekti samo preku leto nesto kako work and travel?
тешка работа бате... ако немаш некој да те препораче, тешко.. така ида еден колега тука од кајгана ама ништо работа не бидна... ама у секој случај, оди на www.kijiji.it или па на www.subito.it и ако знаш италјански ке знаш после дека да одеш да кликаш ;) среќно...
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264

Испиј го кафето “на италијански начин”

Во големите трговски центри, Италијанците често застануваат, набрзина пијат еспресо и продолжуваат со шопингот. Постојат уште неколку работи кои треба да ги знаете пред да испиете кафе во Италија
Баровите се всушност кафулиња

Ако погледнете колку италијанските барови се полни, би помислиле дека италијанците имаат сериозен проблем со пиење. Во реалноста, единствениот пијалок од кои се зависни е кафето.
Италијанците пијат кафе на шанк

Чудно звучи, но италијанците го служат кафето на шанк, како виски. Не седат со часови во кафе барови.
Капучино не се пие после пладне

Италијанците никогаш не пијат капучино по ручекот, веруваат дека го забавува метаболизмот.
Постојат уште и….

Latte (Лате) е обично кафе со млеко. Немојте да се зачудите ако ве прашаат дали го сакате топло или ладно.
Еспресо не содржи “x” во изговорот и не постои долго еспресо –или е само еспресо или не постои.
Макијато значи валкан (macchia – дамка, флека) така што кафето е еспресо извалкано oд млеко
.

Latte macchiato - млеко со малку кафе.
Значи, кога ќе дојдете во Италија, знаете што да правите. Пробајте ги сите кафиња и пијте како прави италијанци.
 
Член од
22 октомври 2011
Мислења
1.281
Поени од реакции
798
Поздрав до екипата од Неиве :D
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.047
Поени од реакции
13.539
ме мрзи да ги читам сите страни....милано? :)
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Pozz do forumgiive vo IT. Edno prasanje do vas, ima li nekoj so se vozel so traekt od Bari do Igumenica? Ili pak do Dures vo Albanija? Ako ima so pari e so kola da se patuva, kolku e vremetraenjeto itn. Fala odnapred za sekoja informacija.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.047
Поени од реакции
13.539
Pozz do forumgiive vo IT. Edno prasanje do vas, ima li nekoj so se vozel so traekt od Bari do Igumenica? Ili pak do Dures vo Albanija? Ako ima so pari e so kola da se patuva, kolku e vremetraenjeto itn. Fala odnapred za sekoja informacija.
http://www.traghettiigoumenitsa.com/traghetti-bari-igoumenitsa/?gclid=CMWa8omSv7sCFYZa3godKH4Ahw
http://www.directferries.it/bari_traghetto.htm
http://www.adriaferries.com/tariffe.shtml?gclid=COasv56Sv7sCFQhZ3god8wUAng

бујрум :)
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Fala, a se imas vozeno? Malce solenko mi se gleda, ama ednas ke probam koga ke nosam kolice navaka.
:D
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.047
Поени од реакции
13.539
не, се немам возено. али да соленко е исто како што изгледа :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom