Кајганџии во Италија

Дискусија во форумот 'Македонска дијаспора' започната од Mussolini, 13 јуни 2012.

 1. Mussolini

  Mussolini Гостин

  Ciao кајганџии! Темата ја отварам да за да се видеме кои сме корисниците на кајгана шо живеат во Италија. Тука би можеле да споделуваме искуства околу бирократијата за вадење на сертификати, модули и сл. документи. Сакам да кажам, кои документи се потребни за да се добие некој сертификат, модул и некој друг сличен документ. Колку за почеток, јас живеам во Piacenza. Има некој од корисниците шо е од тај град? :)
   
  На Scirea, Маци-, bebush и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. c i t r o

  c i t r o

  Член од:
  20 септември 2008
  Мислења:
  11.422
  Допаѓања:
  7.674
  Е зар малце македонци ги има у Пјаченца..секој трет е таму ако не се лажам.
   
  На The Wild Boy и karan им се допаѓа ова.
 3. Mussolini

  Mussolini Гостин

  Јас ке ти потврдам. Не се лажеш... Ама колку сите тие ги има на форумов? Тоа ми е прашањето а запознавањето, цел...
   
  На C¡Tro му/ѝ се допаѓа ова.
 4. zenderski

  zenderski

  Член од:
  29 јануари 2008
  Мислења:
  818
  Допаѓања:
  403
  ХАХАХХА Пјаченца треба у Струмица да ја прекрстат...
  инаку.. Фиренца на линија.. Ако можам некако да помогнам...
   
  The Wild Boy, TheQueen, leandra и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. Zaphod Beeblebrox

  Zaphod Beeblebrox Поранешен покул Божино

  Член од:
  7 јуни 2008
  Мислења:
  16.547
  Допаѓања:
  20.951
  Ciao Провенцано. Темава иде во друг подфорум, убаво наменет за вакви работи. Македонска Дијаспора. :)
   
 6. arheolog

  arheolog

  Член од:
  25 декември 2008
  Мислења:
  1.824
  Допаѓања:
  933
  Ја често сум во Канели. 90% од фамилијата ми живее таму. Ај за некој месец кога ќе отидам ке пишам пак на темава.
   
 7. Terebellum Sagittarii

  Terebellum Sagittarii Несопирлива

  Член од:
  25 јули 2007
  Мислења:
  1.194
  Допаѓања:
  575
  Ми мириса на кајгана собиранка у Италија. :D
   
  The Wild Boy, Knoppix, Saladin и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. Solid

  Solid Зона на самракот

  Член од:
  26 август 2007
  Мислења:
  6.947
  Допаѓања:
  3.315
  Јас имам слушнато дека тој град Македонците од Ит го викале Струмиченца.:)
   
  На The Wild Boy и (deleted user) им се допаѓа ова.
 9. leandra

  leandra Модератор

  Член од:
  25 јануари 2007
  Мислења:
  23.600
  Допаѓања:
  38.375
  Ви завидувам :(
   
  На UrbanSamurai и аллександар им се допаѓа ова.
 10. Mussolini

  Mussolini Гостин

  само ко би знајала колку сакам... :P
  не разбирам зш завидуваш...?
  Потврдувам :D
   
 11. leandra

  leandra Модератор

  Член од:
  25 јануари 2007
  Мислења:
  23.600
  Допаѓања:
  38.375
  Се би дала да живеам во Италија. Ајде млада сум можеби последните години ќе ги дишам во таа прекрасна земја, со прекрасни луѓе ах :love:
  Кој знае колку ви е убаво и за око и за душа. :)
   
  На Provenzano му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Mussolini

  Mussolini Гостин

  зависи на шо целеш ама сепак, да... не можам да се поплачам... за видуване има шо да се виде ама луѓето и не се баш така како шо ги замислуваш... посебно не тука и Piacenza... zenderski за таа страна как се фиорентинците?
   
 13. leandra

  leandra Модератор

  Член од:
  25 јануари 2007
  Мислења:
  23.600
  Допаѓања:
  38.375
  По што се разликуваат од оние што живеат во Рим? :)
   
 14. statusQuO

  statusQuO Модератор

  Член од:
  18 јуни 2008
  Мислења:
  12.987
  Допаѓања:
  7.571
  По тоа што се македонци xD

  Балканкан се дешава на темава.
   
  На The Wild Boy, Gunner_L, VardarVoSrceto и уште 4 други им се допаѓа ова.
 15. akkie

  akkie

  Член од:
  20 мај 2010
  Мислења:
  78
  Допаѓања:
  77
  Се потпишувам на листата :)  сертификат и модул :D и јас имам навика да ги македонизирам именкиве :) според мене, поправилно би било
  certificato - потврда, уверение
  modulo - формулар, образец :)
   
  На Provenzano му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: