Кајгана психолог

Член од
21 мај 2021
Мислења
667
Поени од реакции
1.417
Има многу што да се напише на темава само не знам дали воопшто вреди човек да се жртвува и губи време со оглед на тоа дека повеќето психолошки заболени луѓе не заслужуваат вистински да им се помогне колку и да звучи овоа сурово.

Добро сум едуциран и свесен за психолошкиве болести,сум имал и другари и познаници со лоши психолошки состојби,само едно нешто не можам да сфатам,а тоа е заглавувањето во истата состојба со години,години,без никаков напредок,ниту пак желба да се извлече личноста од калта во која се наоѓа.
Повеќето луѓе со вакви проблеми како да уживаат во сопствената деструктивност.

Сфаќам при состојба на шизофренија или некои други ментални растројства кои се толку разорни да личноста навистина не може да се справи.Ама на не до толку тешки форми на депресија,анксиозност или состојби поврзани со социјалноста и такви глупости навистина ми е тешко да сфатам некои да се остави да пати со години,години.
 
Член од
8 јули 2006
Мислења
54
Поени од реакции
30
Ми се допаѓа споредбата со парче мебел што ја направи @Ninochka . Баш така, ми се чини дека многу бракови се така склучени, само заради некое вклопување во калап. Односно што општеството или вашите родители бараат од вас. После 50тина години нема ни да постојат бракови во класична смисла на зборот, затоа што во ова време на неверства, разводи, голотија по социјални мрежи итн, мислам дека сето тоа ја губи вредноста, и тој тренд само ќе продолжува понатака.

Од друга страна и тоа е во ред, подобро да не постојат бракови како такви, отколку ликови ко членов погоре да влегуваат во таква институција само затоа што мислат дека им "дошло нож во коска". Друже, не МОРА да влегуваш во брак. ОК е. Се надевам дека "девојката" не те напнува да влезете во брак, се надевам дека и таа ќе процени дека е само објект.

И од трета страна гледано, ако типот не се осеќа спремен за брак со оваа, можеби нема да се осеќа спремен за никакви сериозни ствари никогаш понатаму. Некогаш е до карактерот на човекот, да не може да се врзе за нешто и да го тера истото подолго време. Али тоа е веќе друга тема.
Апсолутно. Зарем сите мора да се во брак? Кој гарантира дека и оние кои сега се во брак утре нема да останат сами? Ако стравот од самотија е единствена причина на членот да влезе во брак..
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.932
Да не си грешка нешто..си ја помешал љубовта со заљубеноста која е интензивна,јака ама кратко трае а вистинската љубов е константна и не проаѓа временски гледано...:coffee:
Ако се сменат односите се менува и љубовта. Таа се раѓа,умира, засилува слабее. Ништо не е постојано.
Автоматски споено мислење:

Заљубеност и љубов се две различни работи. Типов е подолго време со личност која не ја ни ословува како девојка ми туку девојкава.. Не ја сака и тоа е тоа.
Може ќе ја засака не се знае ако се смени тој или таа или ситуацијата.
 
Член од
8 јули 2006
Мислења
54
Поени од реакции
30
Ако се сменат односите се менува и љубовта. Таа се раѓа,умира, засилува слабее. Ништо не е постојано.
Автоматски споено мислење:


Може ќе ја засака не се знае ако се смени тој или таа или ситуацијата.
Да бе обавезно. Дај да се земеме на тест период. Ало, брак е во прашање. Животот на девојката е во прашање.Ако не сака брак нека биде чист и готово. Не е ни срамно ни страшно ама најбитно е да биде искрен и према себе и према неа.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.932
Да бе обавезно. Дај да се земеме на тест период. Ало, брак е во прашање. Животот на девојката е во прашање.Ако не сака брак нека биде чист и готово. Не е ни срамно ни страшно ама најбитно е да биде искрен и према себе и према неа.
Има развод. Едноставна и брза процедура е тоа. Ако не му се свиѓа ќе се разведе и решена работа. Дури и немора да се разведе може да се разделат.
 
Член од
8 јули 2006
Мислења
54
Поени од реакции
30
Има развод. Едноставна и брза процедура е тоа. Ако не му се свиѓа ќе се разведе и решена работа. Дури и немора да се разведе може да се разделат.
А бе најлесно е да кажеш така, ако не иде ќе се разведат. А ако склепаат дете? Цел живот ќе ги врзува еден со друг. И зашто се развеле? не заради превара, малтретирање, нефункционирање на брак и ред други причини, туку зашто типот сакал да проба па да види дали ќе ја засака бе.. Во брак не се влегува за да се проба дали ќе се заскаат. ако во врска не увидел дека е таа жената која сака да биде со него да формираат семејство, тури му пепел.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.717
Поени од реакции
1.469
Во последно време страдам од хронична ненаспаност или т.н инсомнија. Многу глупости ми се случија , но најмногу од се ме кине тоа што тапкам бо место и неправам ништо. Немам желба едноставно ко се да ми е дојдено преку глава и си велам за што да се трудиш?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Во последно време страдам од хронична ненаспаност или т.н инсомнија. Многу глупости ми се случија , но најмногу од се ме кине тоа што тапкам бо место и неправам ништо. Немам желба едноставно ко се да ми е дојдено преку глава и си велам за што да се трудиш?
Излези на сила и шетај во природа. Разговарај со пријатели што ти значат и те познаваат. Направи некому добро дело. Насмевни се на случајни минувачи (без очекување за возврат). Поздравувај случајни минувачи. Најди си некое хоби. Исклучи се од форумов.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.717
Поени од реакции
1.469
Излези на сила и шетај во природа. Разговарај со пријатели што ти значат и те познаваат. Направи некому добро дело. Насмевни се на случајни минувачи (без очекување за возврат). Поздравувај случајни минувачи. Најди си некое хоби. Исклучи се од форумов.
Пробано.
 
Член од
3 јуни 2018
Мислења
308
Поени од реакции
134
Што мислите за тие life coaching не се и тие како некој вид психолози?
Или тоа си нема врска?
Иако мене ми изгледаат како на ловци на пари?
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.717
Поени од реакции
1.469
Незнам како би се изразил се чуствувам ко да ми се прави нешто ама ме убива тоа ... Пробав излегувам сам и сакам да запознам нови луѓе , посебно ми недостасува девојка... Веќе година дена немам излезено со девојка незнам ни што би правел моментално кога некоја би прифатила да искочи со мене . Незнам ме убива ова се чустувам толку депресивно ко да ми фали нешто.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.480
Поени од реакции
9.032
Незнам како би се изразил се чуствувам ко да ми се прави нешто ама ме убива тоа ... Пробав излегувам сам и сакам да запознам нови луѓе , посебно ми недостасува девојка... Веќе година дена немам излезено со девојка незнам ни што би правел моментално кога некоја би прифатила да искочи со мене . Незнам ме убива ова се чустувам толку депресивно ко да ми фали нешто.
Слабо им се пушташ по социјални мрежи. Ако у ова време ти е тешко да најдеш девојка незнам у кое време било полесно од ова.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.096
Поени од реакции
8.871
Што мислите за тие life coaching не се и тие како некој вид психолози?
Или тоа си нема врска?
Иако мене ми изгледаат како на ловци на пари?
life coach moze da se pise sekoja budala, a toa i go pravat. ima nekolku odlicni misliteli / avtori koi postavile dobri osnovi za tie motivacii i samo-podobruvanja, povekjeto sega se sarlatani.
za da rabotis kako psiholog, mislam deka ti treba licenca, za koja valjda treba akademska diploma i odredena praksa. i tamu moze da naletas na dobri i losi, ama barem znaes deka zboruvas so kvalifikuvana osoba.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.717
Поени од реакции
1.469
Слабо им се пушташ по социјални мрежи. Ако у ова време ти е тешко да најдеш девојка незнам у кое време било полесно од ова.
Не сум јас до толку упатен незнам ни како да сатасаш до случајна девојка на социјална мрежа па да ја контактираш и слично.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom