Кајгана психолог

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Ако добро имам приметено, мислам дека си 30+, може и грешам, ама ќе зборам од моја гледна точка. Има голема разлика и е онака значителен премин од тоа што сме навикнати во нашите 20ти години. И јас кога имав 20 и кусур години имав неколку друштва и не можев во еден викенд да се видам со сите. На 30 + луѓето стануваат или премногу зафатени со семејството и/или кариерата, или пак едноставно немаат "корист" од тебе. Сега не мора тоа "корист" во лош контекст да се сфати. Јас на пример имам простор (физички и ментален) за отприлика 2-3 блиски пријателки во мојот живот сега. И попрво би излегла со нив да споделуваме побитни лични работи, отколку да излезам со големо друштво каде што ќе си ги мериме која колку часа работи, дали има деца, дали купил/а стан итн, едноставно глупи муабети што не се ништо повеќе од споредби меѓу себе. Моментално толку и имам, 3 поблиски пријателки и едно поголемо друштво за полабави муабети. За жал, 2 од тие 3 пријателки се во странство, а не сум нешто многу заинтересирана да си пишуваме често, повеќе сакам да можевме да се гледаме. Така да ... тоа е.

Каде се стекнуваат пријателства ... најчесто во образовниот систем. За жал, како што поминува времето, станува чудно да сакаш да запознаеш некој рандом од истиот пол заради пријателство. Онака да не го знаеш "од никаде" ама да сакаш да го/ја запознаеш (а да е ист пол).

На пример на фб имам додадено другарка на една другарка што живее во странство. Само еднаш се имаме запознаено во живо на кратко и да не ѝ беше сe` јавно на фб, немаше да знам дека сакам да се спријателам со неа. Али вака на фб делува доста интересно. Па веројатно би чекала некој евент на кој она ќе пише дека ќе присуствува, за да се убацам и јас демек немам со кој да одам. Или поверојатно би ѝ рекла на другаркава од странство да не` викне и двете на исто излагање, кога ќе биде во Мк.

Иначе, таа финта со одењето на евент ја имам употребено со една друга познаничка што ја имав аднато на фб. Ја приметив на некој евент за филмови каде што имаше дискусија отпосле и ми остави впечаток, ја аднав на фб, си честитавме низ годините по некој роденден ова-ова, лајкови ... и еднаш ја викнав така на евент, но ништо не ми одговори. Хахаха. Можеби ѝ делувало чудно.

Али за мене не е чудно. Сум видела дека имаме поклапање во интересите со некои девојки и сум сакала да видам дали може да се спријателиме. Од 50 луѓе да речеме, ја би одбрала така дали една или две пријателки, не е дека на сите им пишувам или ги аднувам. Значи, ептен сум пребирлива, а они си викаат "лол, која е оваа, што сака од мене". Toa e.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.122
Поени од реакции
15.937
Наоѓање нови луѓе за дружба накај 30 и после е најверојатно глобален проблем, не ни зависи толку од самите вас.

Јас само една особа познавам која е нонстоп со истите луѓе, а тоа е братучед ми, кој ги има истите другари од средно. Ама никој од нив се нема преселено во друг град или држава, слични интереси и карактери, во исто време се оженија и сега сите имаат мали деца. Едноставно, си имаат ист некаков пат во животот. Што е реткост во денешно време донекаде. Плус, за мажи мислам дека е полесно ова другарството, за жени е друга прича.

Може да се пробаат разни групни активности. Да пробате да запознаете некој преку ваш познат. На работно место, крај краева, ако нема друга опција. Ви требаат екстроверти, само такви барајте, лесно се познаваат и лесно ќе ве пикнат во некој круг.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.100
Поени од реакции
10.358
Некако имам чувство дека после короната и пријателствста се измелезија некако. Не се тоа што беа. Не би да генерализирам, тоа е само едно мое лично видување.

Познанства и пријателства, кои прераснуваат во вистински пријателства и другарства, се стекнуваат насекаде и во текот на целиот живот. Ако мислите дека сте ја пропуштиле шансата после средно училиште, се лажете. Да, потешко е кога си постар, ама не е невозможно.

Ја имам еден таков вистински пријател од машки пол, кој го запознав некаде прва/втора година на факултет. Значи без разлика на краткиот пријателски стаж, не може да се споредува длабочината на нашето пријателство со длабочината на оние кои ги знам од бебе. На работа имам пар кул луѓе, али не сум тип на човек што лесно запловува во такви пријателски води. Сакам да се држам до службен однос, позитива и принципи. Имам некои критериуми во кои треба да се убедам, пред некој да го добие местото близок пријател.
Значи сега за сега имам еден таков вистински пријател. Али сепак, мислам дека би било фино да постои таков некој лик од женски пол, што нема да озборува и нема да го хм експлоатира нашето пријателство. Реткост е тоа кај жените во споредба со мажите, али не и невозможно. И нормално дека и самите лично треба да обезбедиме простор и да си дадеме слобода за нови познанства.

Значи, би рекла дајте си слобода сами да се движите низ градот. Можно е да запознаете некого независно каде. Слободата што си ја давате сами да се движите низ просторот, без друштво, придонесува за емоционална и социјална независност. И мислам дека го намалува притисокот да се најде друштво по секоја цена, а тоа се случува попатно.
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
659
Koronata izmeni se. Imanjeto na prijateli pomalku Ili poveke vistinski zavisi od sreka I od nas. Kolku I da sme introverti treba da se menuvame posebno pomladite. Znam primer na devojka od 22 god koja ima eden mashki prijatel I nekolku zenski poznanici so koi dva pati godishno se gleda. No nisto ne pravi da go smeni toa. Nekolku pati I dadov idei da odi na nekoja studentska zurka, da odi na studentski kongres, da odi na rabotilnici sto ja interesiraat, da volonyira crven krst Ili nekade, no odgovorot e nikoj ne poznavam. Znam teshko e, no mora od negde da se pocne. Podolgata izdvoenost doveduva do neadaptibilnost so drugite lugje I poteshko e na povozrasno godini da sozdavas prijateli. Prijatelite ne se ni kako porano sto bea, no zaednichkite interesi doveduvaat do prijatelstvo.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.719
Поени од реакции
1.472
Каде и како да се стекне нови пријателства?
Пошто со претходното друштво јас бев тој кој секогаш иницираше искачање, решив веќе да не иницирам и толку беше. Не сме скарани, ниту нешто сме си замериле ама ете се оддалечивме едни од други.

Приватните проблеми дополнитело ми отежнуваат во оваа ситуација.
Искрено и јас го имам истиот проблем сега моментално шетам сам и ме гледат ко да сум луд или масовен убиец. Нема рецепт затоа што во денешно време речиси и да нема пријателства и да ако си за пиши слободно одиме кај сакаш.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво. Се чувствувам изгубено од средно, сега сум 34 години. Со текот на времето изгубеноста се зголемуваше до состојба да не можам да се грижам за себе. Дијагнозата ми шизоафектно нарушување.
Пред тоа се лечев од анксиозност и депресија. Бев во Демир Хисар да се лечам, се вратив дома по два мееци, и пак се враќам на старо. Не знам дали да се вратам во Демир Хисар. Да не знае од што може да биде друго изгубеноста? Стварно не можам да функционирам. Плус пропаднат сум психофизички.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Здраво. Се чувствувам изгубено од средно, сега сум 34 години. Со текот на времето изгубеноста се зголемуваше до состојба да не можам да се грижам за себе. Дијагнозата ми шизоафектно нарушување.
Пред тоа се лечев од анксиозност и депресија. Бев во Демир Хисар да се лечам, се вратив дома по два мееци, и пак се враќам на старо. Не знам дали да се вратам во Демир Хисар. Да не знае од што може да биде друго изгубеноста? Стварно не можам да функционирам. Плус пропаднат сум психофизички.
Пи лекови и вежбај опуштање. Работи тоа што го сакаш. Било кои активности кои ти се пријатни. Исто и пази на физичко здравје. Социјализирај се и разговарај со луѓе.
 
Член од
15 јуни 2022
Мислења
1
Поени од реакции
1
Здраво народе. Пак ќе барам стручна помош од психолог, али ќе пробам и овде да видам каков фидбек ќе добијам.
Имам скоро 31 и сум во врска во која не сум сигурен дали сум среќен. Не сакам брак и деца. Од тоа бегам заради проблеми што ги имам од детство со моите. Се осеќам како да животот ќе ми заврши ако влезам во брак.
Е сеа девојкава сака да се земеме и сака деца, а јас не знам дали ја сакам. Мајка ми само страв ми влива за како сам ќе сум останел ако не сум се земел. И почнува да ме стига страв. Не знам дали во иднина некогаш ќе се смени како се осеќам за деца и брак, па ќе испадне дека сега сум се заебал и ми пропаднал животот.
Иначе личен момак сум, ме сакаат жени, паметен сум и се занимавам со многу платена професија. Не се осеќам дека толку проблем би имал да најдам девојка ако ептен нешто дојде нож до коска. Се осеќам дека уште многу има во светот што да се види пред да се одлучам да се стационирам некаде и со некој.
Малце исто страв ми направи муабетот погоре за проблемот околу запознавање луѓе после 30. Има многу самци постари од 30. Каде се дружат они? Зошто има таков проблем?
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.100
Поени од реакции
10.358
Здраво народе. Пак ќе барам стручна помош од психолог, али ќе пробам и овде да видам каков фидбек ќе добијам.
Имам скоро 31 и сум во врска во која не сум сигурен дали сум среќен. Не сакам брак и деца. Од тоа бегам заради проблеми што ги имам од детство со моите. Се осеќам како да животот ќе ми заврши ако влезам во брак.
Е сеа девојкава сака да се земеме и сака деца, а јас не знам дали ја сакам. Мајка ми само страв ми влива за како сам ќе сум останел ако не сум се земел. И почнува да ме стига страв. Не знам дали во иднина некогаш ќе се смени како се осеќам за деца и брак, па ќе испадне дека сега сум се заебал и ми пропаднал животот.
Иначе личен момак сум, ме сакаат жени, паметен сум и се занимавам со многу платена професија. Не се осеќам дека толку проблем би имал да најдам девојка ако ептен нешто дојде нож до коска. Се осеќам дека уште многу има во светот што да се види пред да се одлучам да се стационирам некаде и со некој.
Малце исто страв ми направи муабетот погоре за проблемот околу запознавање луѓе после 30. Има многу самци постари од 30. Каде се дружат они? Зошто има таков проблем?
Ако не си сигурен дали си среќен во таа врска, веројатноста дека навистина не си среќен е огромна. Само треба да пресечиш.

Дај си одговор на следните прашања:
1. Дали можеш да си го замислиш животот без неа?
2. Дали можеш да си го замислиш животот со неа?
3. Дали сакаш да живееш со жената што ти си ја одбрал како партнерка и животна сопатничка, или сакаш да живееш со жената што мајка ти ти ја има одбрано за партнерка и животна сопатничка?
4. Дали сакаш ти да бидеш среќен и задоволен, или сакаш мајка ти да биде среќна и задоволна?
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.719
Поени од реакции
1.472
Здраво народе. Пак ќе барам стручна помош од психолог, али ќе пробам и овде да видам каков фидбек ќе добијам.
Имам скоро 31 и сум во врска во која не сум сигурен дали сум среќен. Не сакам брак и деца. Од тоа бегам заради проблеми што ги имам од детство со моите. Се осеќам како да животот ќе ми заврши ако влезам во брак.
Е сеа девојкава сака да се земеме и сака деца, а јас не знам дали ја сакам. Мајка ми само страв ми влива за како сам ќе сум останел ако не сум се земел. И почнува да ме стига страв. Не знам дали во иднина некогаш ќе се смени како се осеќам за деца и брак, па ќе испадне дека сега сум се заебал и ми пропаднал животот.
Иначе личен момак сум, ме сакаат жени, паметен сум и се занимавам со многу платена професија. Не се осеќам дека толку проблем би имал да најдам девојка ако ептен нешто дојде нож до коска. Се осеќам дека уште многу има во светот што да се види пред да се одлучам да се стационирам некаде и со некој.
Малце исто страв ми направи муабетот погоре за проблемот околу запознавање луѓе после 30. Има многу самци постари од 30. Каде се дружат они? Зошто има таков проблем?
Види тоа трауми од родители остави настрана да јас ти тврдам имам 32 години и немам ниеден пријател да имам познаници ,но не и пријатели. Ќе речеш што е разлика си се запрашал во твоја тешка ситуација кој би ти помогнал? Ако имаш таква личност имаш пријател во спротивно има некој што ќе дојде некогаш да испие едно кафе , а можеби и тоа ќе се одолговлекува. Таква е средината да сам сум мене ми годи одам кај сакам , седам колку сакам и никогаш немам незадоволни луѓе кои би сакале да се на друго место или да седат подолго. Ме гледаат секаде ко чудак но решив дека не молам никого за ништо! Да човекот е социјално суштество ми фали некој кој би ми ги слушнал прблемите со кој се соочувам ама веќе полека ми станува јасно дека ми е доцна за пријатели.
Во однос на љубовта вака ќе ти кажам јас со мојата поранешна вереница се мачев во врската од причина еј ќе ме остави што ќе правам сам? Нема да најдам друга , па кој ќе ги поминува сите болести во некоја нова врска ама она што е со сила и не природно пукна и еве веќе скоро година дена таа не е со мене иако ме малтетира сеуште со телефонски повици. Знаеш колку сум посмирен не сум на штрек еј ако кажам нешто погрешно ќе го разбере , па да изведува љубоморни сцени на сред улици и слично се осеќам ко препороден. Да ми недостига да се разбудам покрај некој , да гушнам или бакнам некој , но ако нешто те гуши и не се чуствуваш удобно не го прави на сила . Да и јас живеам со стравот дека ќе умрам сам и дека можеби нема кој да ме закопа но не е само да имаш некој до тебе ако таа е вистинска и ти е удобно со неа делувај и држија до себе , но ако си со неа само за да не си сам тогаш немој воопшто да се мачиш.
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.255
Поени од реакции
1.964
Не можам да најдам соодветна тема,па тука ќе поставам прашање.Ве молам без зафрканции, потребни ми се само сериозни одговори.
Ако треба, модератор нека ми го префрли мислењево во соодветна тема.
Дали некој може да препорача добар психолог на државно во Скопје?
Засега не можам да си дозволам приватен.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Не можам да најдам соодветна тема,па тука ќе поставам прашање.Ве молам без зафрканции, потребни ми се само сериозни одговори.
Ако треба, модератор нека ми го префрли мислењево во соодветна тема.
Дали некој може да препорача добар психолог на државно во Скопје?
Засега не можам да си дозволам приватен.
Оди во Железара кај тој мажот му го заборавив името. Еден е.
 
Член од
25 јуни 2022
Мислења
2
Поени од реакции
1
Не можам да најдам соодветна тема,па тука ќе поставам прашање.Ве молам без зафрканции, потребни ми се само сериозни одговори.
Ако треба, модератор нека ми го префрли мислењево во соодветна тема.
Дали некој може да препорача добар психолог на државно во Скопје?
Засега не можам да си дозволам приватен.
ЈЗУ Универзитетска клиника за психијатрија - Флоријан Наумов
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Ако не си сигурен дали си среќен во таа врска, веројатноста дека навистина не си среќен е огромна. Само треба да пресечиш.

Дај си одговор на следните прашања:
1. Дали можеш да си го замислиш животот без неа?
2. Дали можеш да си го замислиш животот со неа?
3. Дали сакаш да живееш со жената што ти си ја одбрал како партнерка и животна сопатничка, или сакаш да живееш со жената што мајка ти ти ја има одбрано за партнерка и животна сопатничка?
4. Дали сакаш ти да бидеш среќен и задоволен, или сакаш мајка ти да биде среќна и задоволна?
Има едно уште посуштинско - дали во нејзините очи ја гледаш мајката на своите деца. Без тоа не смее, поарно куче нек чува. Истото важи и за вас а он се гледа дека не е татко материјал, уште со мама се замара.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom