Кајгана психолог

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.423
Поени од реакции
3.127
Оди во Железара кај тој мажот му го заборавив името. Еден е.
Чим си му го заборавил името тогаш тој е добар психолог,ти избришал све од меморијата во пакет со проблемот со кој си му отишол да го реши...
 
Член од
11 јуни 2021
Мислења
361
Поени од реакции
792
Некој да ми пише лп што е +30 и бил или е во брак?
Ми треба совет и мислење за семеен "проблем".
 
Последно уредено:

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.720
Поени од реакции
1.477
Од каде да почнам можеби со прашањето зошто луѓето велат ќе се видиме ,ќе те барам , а никогаш не се случува тоа? Зошто едноставно не бидат брутално искрени полесно ќе ми биде и мене и на нив. Немам тогаш лажна надеж знам на што сум ,а вака што чекам повик , порака која никогаш нема да се случи? Дури и контактот од моја страна завршува пак со некое фино одбивање... Уморен сум од се.. Живеам со стравот дека ќе останам сам... Можеби се ослободив од монструмот што ме цицаше , но што сега ? Еве скоро година дена , а јас не сум мрднат од мртва точка.... Незнам колку ќе издржам вака немам сили едноставно кренав раце од се па дури и од самиот себе ...
 
Член од
8 јули 2006
Мислења
54
Поени од реакции
30
Здраво народе. Пак ќе барам стручна помош од психолог, али ќе пробам и овде да видам каков фидбек ќе добијам.
Имам скоро 31 и сум во врска во која не сум сигурен дали сум среќен. Не сакам брак и деца. Од тоа бегам заради проблеми што ги имам од детство со моите. Се осеќам како да животот ќе ми заврши ако влезам во брак.
Е сеа девојкава сака да се земеме и сака деца, а јас не знам дали ја сакам. Мајка ми само страв ми влива за како сам ќе сум останел ако не сум се земел. И почнува да ме стига страв. Не знам дали во иднина некогаш ќе се смени како се осеќам за деца и брак, па ќе испадне дека сега сум се заебал и ми пропаднал животот.
Иначе личен момак сум, ме сакаат жени, паметен сум и се занимавам со многу платена професија. Не се осеќам дека толку проблем би имал да најдам девојка ако ептен нешто дојде нож до коска. Се осеќам дека уште многу има во светот што да се види пред да се одлучам да се стационирам некаде и со некој.
Малце исто страв ми направи муабетот погоре за проблемот околу запознавање луѓе после 30. Има многу самци постари од 30. Каде се дружат они? Зошто има таков проблем?
Со самото тоа што ја ословуваш како девојкава а не девојка ми, ти не ја сакаш неа за живот туку само сега да си имаш некоја во животот. Не е проблем тоа дали ти сакаш брак, туку ти не сакаш брак со неа. Зашто, само ти тоа знаеш.

Во брак се влегува со љубов а не како да одиш да одбираш парче мебел дека ете ти треба па дошло нож до коска ај оваа добра е може да пројде. Се додека не ја запознаеш таа во која ќе можеш да ја видиш мајката на своите деца, партнерката за твојот живот нема да си спремен за брак. И јас си имам трауми од бракот на моите па еве ме не сум мажена зашто не сакав да бидам на местото не девојката која е со тебе, која сум се нашла на место во време кога на бившиот му дошло нож до коска.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.107
Поени од реакции
10.406
Тоа е фундаментален дел од врската и ако не можете да се договорите околу тоа, тешко дека некој од вас ќе го промени мислењето. Како и да ги поставуваш нештата, во секој случај, едната страна ќе биде огорчена на другата со текот на времето.
Веројатно е подобро да се стави крај сега, за подоцна и двајцата да бидете среќни со луѓе кои ги сакаат истите работи како вас.
 
Член од
8 јули 2006
Мислења
54
Поени од реакции
30
Тоа е фундаментален дел од врската и ако не можете да се договорите околу тоа, тешко дека некој од вас ќе го промени мислењето. Како и да ги поставуваш нештата, во секој случај, едната страна ќе биде огорчена на другата со текот на времето.
Веројатно е подобро да се стави крај сега, за подоцна и двајцата да бидете среќни со луѓе кои ги сакаат истите работи како вас.
Факт е дека не ја сака. Тоа е тоа. Не е заљубен, за него брак е само за приплод и да има кој да го пере и да му готви кога мајка му нема да може.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Со самото тоа што ја ословуваш како девојкава а не девојка ми, ти не ја сакаш неа за живот туку само сега да си имаш некоја во животот. Не е проблем тоа дали ти сакаш брак, туку ти не сакаш брак со неа. Зашто, само ти тоа знаеш.

Во брак се влегува со љубов а не како да одиш да одбираш парче мебел дека ете ти треба па дошло нож до коска ај оваа добра е може да пројде. Се додека не ја запознаеш таа во која ќе можеш да ја видиш мајката на своите деца, партнерката за твојот живот нема да си спремен за брак. И јас си имам трауми од бракот на моите па еве ме не сум мажена зашто не сакав да бидам на местото не девојката која е со тебе, која сум се нашла на место во време кога на бившиот му дошло нож до коска.
Не баш љубовта не е единствениот услов за брак може да си заљубен а да не ти одговара всушност и лошо да функционирате а може да не си заљубен а да е идеалната за тебе. Љубовта е емоција а битна одлука како брак не се носи чисто емотивно.
Битно е како функционираат, разбирање, интереси, планови, амбиции, секс, пари, деца, услови итн.
Бракот не е само романтична работа. Има и бирање мебел да ти пасува инаку ќе се заебеш ако само бојата ти се допаѓа.
Луѓето најчесто се заљубуваат во погрешни личности. Така не треба да се има деца само на основа љубов. Љубовта е привремена и се губи ако има многу други работи таа може и да се роди и да се одржува. Не е едноставно ти се свиѓа некоја поради изглед и стил и ирелевантни работи за меѓусебен однос и земи ја тоа може да води кон многу страдање и несреќа.
 
Последно уредено:

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.423
Поени од реакции
3.127
Не баш љубовта не е единствениот услов за брак може да си заљубен а да не ти одговара всушност и лошо да функционирате а може да не си заљубен а да е идеалната за тебе. Љубовта е емоција а битна одлука како брак не се носи чисто емотивно.
Битно е како функционираат, разбирање, интереси, планови, амбиции, секс, пари, деца, услови итн.
Бракот не е само романтична работа. Има и бирање мебел да ти пасува инаку ќе се заебеш ако само бојата ти се допаѓа.
Луѓето најчесто се заљубуваат во погрешни личности. Така не треба да се има деца само на основа љубов. Љубовта е привремена и се губи ако има многу други работи таа може и да се роди и да се одржува. Не е едноставно ти се свиѓа некоја поради изглед и стил и ирелевантни работи за меѓусебен однос и земи ја тоа може да води кон многу страдање и несреќа.
Да не си грешка нешто..си ја помешал љубовта со заљубеноста која е интензивна,јака ама кратко трае а вистинската љубов е константна и не проаѓа временски гледано...:coffee:
 
Член од
8 јули 2006
Мислења
54
Поени од реакции
30
Не баш љубовта не е единствениот услов за брак може да си заљубен а да не ти одговара всушност и лошо да функционирате а може да не си заљубен а да е идеалната за тебе. Љубовта е емоција а битна одлука како брак не се носи чисто емотивно.
Битно е како функционираат, разбирање, интереси, планови, амбиции, секс, пари, деца, услови итн.
Бракот не е само романтична работа. Има и бирање мебел да ти пасува инаку ќе се заебеш ако само бојата ти се допаѓа.
Луѓето најчесто се заљубуваат во погрешни личности. Така не треба да се има деца само на основа љубов. Љубовта е привремена и се губи ако има многу други работи таа може и да се роди и да се одржува. Не е едноставно ти се свиѓа некоја поради изглед и стил и ирелевантни работи за меѓусебен однос и земи ја тоа може да води кон многу страдање и несреќа.
Заљубеност и љубов се две различни работи. Типов е подолго време со личност која не ја ни ословува како девојка ми туку девојкава.. Не ја сака и тоа е тоа.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.706
Поени од реакции
9.541
Да не си грешка нешто..си ја помешал љубовта со заљубеноста која е интензивна,јака ама кратко трае а вистинската љубов е константна и не проаѓа временски гледано...:coffee:
Zarem postoi vistinska ljubov i koj garantira deka ke bide konstantna????
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Ми се допаѓа споредбата со парче мебел што ја направи @Ninochka . Баш така, ми се чини дека многу бракови се така склучени, само заради некое вклопување во калап. Односно што општеството или вашите родители бараат од вас. После 50тина години нема ни да постојат бракови во класична смисла на зборот, затоа што во ова време на неверства, разводи, голотија по социјални мрежи итн, мислам дека сето тоа ја губи вредноста, и тој тренд само ќе продолжува понатака.

Од друга страна и тоа е во ред, подобро да не постојат бракови како такви, отколку ликови ко членов погоре да влегуваат во таква институција само затоа што мислат дека им "дошло нож во коска". Друже, не МОРА да влегуваш во брак. ОК е. Се надевам дека "девојката" не те напнува да влезете во брак, се надевам дека и таа ќе процени дека е само објект.

И од трета страна гледано, ако типот не се осеќа спремен за брак со оваа, можеби нема да се осеќа спремен за никакви сериозни ствари никогаш понатаму. Некогаш е до карактерот на човекот, да не може да се врзе за нешто и да го тера истото подолго време. Али тоа е веќе друга тема.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.706
Поени од реакции
9.541
Да..Божјата љубов према човекот и љубовта на мајката према своето дете...:coffee:
Za bozjata ljubov neznam, no za majcinskata ljubov kon svoeto dete znam so sigurnost deka e promenliva so rastenjeto na deteto do vozrasna zrela ili nezrela licnost.
 
Член од
11 јуни 2021
Мислења
361
Поени од реакции
792
У брак би влегол само ако морам. Не го гледам бракот како нешто свето пошо и онака 95% од денешните бракови се климави и опстојуваат заради ху причини.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom