Карцином/Канцер/Рак

Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Пред некој ден забележих на левата града грутка. Вчера проверив и грутката ми изгледаше помала. Ова е некоја гинекомастија или?
 
Член од
8 јануари 2009
Мислења
169
Поени од реакции
8
aaa не, јас не би се осмелил...

иди си таму кај што треба ќе ти кажат што е, може и да е бенигно, но што правиме ако не е....
 
R

RAYTHEON23

Гостин
interesen artikl procitav vo vrska so borbata protiv rak.barem niz organite-imeno naucnici uspeale so igla(epten tenka)vo crniod drob da gi unisti kancerogenite kletki pustajki materija koja za moment gi zamrznuva kletkite-ovaa terapija seuste ne e usovrsena no klasicnata da receme hemoterapija gi ubiva i kancerogenite,no i zdravite kletki isto i zracenjeto_NOVIOV metod ke bide PRAKTICEN za 10-tina godini
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
interesen artikl procitav vo vrska so borbata protiv rak.barem niz organite-imeno naucnici uspeale so igla(epten tenka)vo crniod drob da gi unisti kancerogenite kletki pustajki materija koja za moment gi zamrznuva kletkite-ovaa terapija seuste ne e usovrsena no klasicnata da receme hemoterapija gi ubiva i kancerogenite,no i zdravite kletki isto i zracenjeto_NOVIOV metod ke bide PRAKTICEN za 10-tina godini
Да, тоа е дел од истражувањата што сеуште се во некоја експериментална фаза. Ние се распрашувавме за еден мој многу близок роднина (за рак на црниот дроб, а после тоа и жолчните канали), но не можевме да најдеме стандардна процедура, а како што реков експериментална фаза, не е достапно за секого и секаде. А брат ми да го подложувам на експерименти, не ми се даваше. Се надевам дека овој метод ќе го усовршат и применат каде што е можно.

Но се надевам и дека ПЕТ-скенот (за откривање и контрола на тумор и други болести) што поскоро ќе проработи во Македонија. Во спротивно, со сегашните методи на контрола на ракот, многу од пациентите кои ги вршат стандардните контроли за откривање или успешност на терапијата, се доведени во опасност болеста да им се развие или повтори без тие да знаат. Сегашните методи на откривање и контрола се несигурни (од искуство со мојот брат), а без сигурен метод за рано откривање, тешко ќе се води борбата со ова зло.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Да, тоа е дел од истражувањата што сеуште се во некоја експериментална фаза. Ние се распрашувавме за еден мој многу близок роднина (за рак на црниот дроб, а после тоа и жолчните канали), но не можевме да најдеме стандардна процедура, а како што реков експериментална фаза, не е достапно за секого и секаде. А брат ми да го подложувам на експерименти, не ми се даваше. Се надевам дека овој метод ќе го усовршат и применат каде што е можно.

Но се надевам и дека ПЕТ-скенот (за откривање и контрола на тумор и други болести) што поскоро ќе проработи во Македонија. Во спротивно, со сегашните методи на контрола на ракот, многу од пациентите кои ги вршат стандардните контроли за откривање или успешност на терапијата, се доведени во опасност болеста да им се развие или повтори без тие да знаат. Сегашните методи на откривање и контрола се несигурни (од искуство со мојот брат), а без сигурен метод за рано откривање, тешко ќе се води борбата со ова зло.
da vo pravo si podobro e prevencijata i redovnite testovi da stanat obicaj oti bolje spreciti nego ljeciti i da ima dovolno kvalitetni aparati.....a ne radioaktivni hemodializeri im dale na bubrezno bolnite:smir:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
25
Поени од реакции
4
WondeR ne si vo pravo :nenene: , barem toa e moe mislenje. Prvo se odi na hemoterapija i radioterapija, dokolku kancerot uste e vo pocetna faza, za da se locira i potoa so operativen zafat se otstranuva ona sto ostanalo, a moze i da nema potreba od operativen zafat. :wink:
 
R

RAYTHEON23

Гостин
a moze li nekoj barem procentualno da iznese mislenje bidejki procitav site imame ONKOGENI
pa me interesira kolku trigerite(pottiknuvacite) imaat UDEL VO SIRENJETO ILI PAK VO POTTIKNUVANJETO...I dali samo se odgovorni za pottiknuvanjeto a sirenjeto na rak-ot prodolzuva po 'instrukcii'na onkogenite:smir:
 

Man-ce-ster

fanatic
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
707
Со таа нанотехнологија што ја викаат, ќе можат да се изолираат зафатените клетки и да се отстранат, доколку не станува збор за поголема површина на витални органи, а се зборува во последно време за некои лекови кои би ги препознавале зафатените клетки и би ги уништувале само нив без поголема штета на здравото ткиво. Незнам зошто неможе превентивно да се делува кај овакви заболувања, некој вид вакцина и сл.Сепак водењето на здрав живот и немање на слични заболувања кај некој од предците не е гаранција за нашето здравје.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
25
Поени од реакции
4
Баш денес слушнав на часот по биологија дека имаме некои си Т-убици во организмот кои можат да се борат против канцерогените клетки , но не се многу активни... или така нешто :))
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Wonder, да не ти звучи лошо ова, ама почни да се храниш мнооооогу здраво, да избегнуваш работи кои можат да влијаат на појава на рак.Ако сите твои баби и дедовци умреле од ова, можно е да си и ти склон, барем како што имам слушано. Дај боже да грешам и никогаш да не ти се случи вакво нешто, ама претпазливо . Не дека е наследно, или не е, ама читав некаде дека има влијание.
 

Man-ce-ster

fanatic
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
707
Wonder, да не ти звучи лошо ова, ама почни да се храниш мнооооогу здраво, да избегнуваш работи кои можат да влијаат на појава на рак.Ако сите твои баби и дедовци умреле од ова, можно е да си и ти склон, барем како што имам слушано. Дај боже да грешам и никогаш да не ти се случи вакво нешто, ама претпазливо . Не дека е наследно, или не е, ама читав некаде дека има влијание.
И тоа како е наследно.Бебето што се роди во Англија со изменет генетски код, заради можност од заболување од рак на матка. Кај нас и медицината е за нигде, така што дијагностицирањето на вакви болести е секогаш во последниот стадиум. Во куманово во главната болница нема ни еден обичен ехо апарат а да не збориме за КТ или резонанца.
 

Elena F.Sinatra

Temper Tantrum
Член од
5 август 2008
Мислења
227
Поени од реакции
14
Баш денес слушнав на часот по биологија дека имаме некои си Т-убици во организмот кои можат да се борат против канцерогените клетки , но не се многу активни... или така нешто :))
Вака: по правило доколку болеста е дијагностицирана во ран стадиум болниот се оперира, и обратно во напреднати стадиуми почесто се применуваа конзервирачите методи на лекување.
Исклучок се туморите кои не се достапни за интервенција,, во близина на витални центри, тогаш болниот се лекува со радиотерапија.
Се разбира изборот на методите на лекување зависи и од хистопатолошкиот наод и од општата состојба на болниот.
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
WondeR ne si vo pravo :nenene: , barem toa e moe mislenje. Prvo se odi na hemoterapija i radioterapija, dokolku kancerot uste e vo pocetna faza, za da se locira i potoa so operativen zafat se otstranuva ona sto ostanalo, a moze i da nema potreba od operativen zafat. :wink:
Potpolno e vo pravo.Prvo se odi na operacija pa posle sledi hemoterapija i zracenje kako i lekarstva.Majka mi e pravena operacija od karcinom i za toa znam poveke raboti.A za toa deka e nasleden e.Poradi toa lekarot na majkami me natera na sekoi 6 meseci da odam na kontrola,kako i toa da pravam samokontrola na gradite,poradi toa sto vo ovoj slucaj stanuvase zbor za karcinom na grada.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
25
Поени од реакции
4
Potpolno e vo pravo.Prvo se odi na operacija pa posle sledi hemoterapija i zracenje kako i lekarstva.Majka mi e pravena operacija od karcinom i za toa znam poveke raboti.A za toa deka e nasleden e.Poradi toa lekarot na majkami me natera na sekoi 6 meseci da odam na kontrola,kako i toa da pravam samokontrola na gradite,poradi toa sto vo ovoj slucaj stanuvase zbor za karcinom na grada.

Jas za slucajot sto znam, prvo e praten na radio i hemoterapija a potoa ako ne se otstrani mu rekoa deka kje odi na operacija, inaku rakot e vo vtor stadium. Ama blizu vitalni organi e, i kako sto e napisano pogore moze zatoa e praten prvo na hemo i radioterapija.
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Jas za slucajot sto znam, prvo e praten na radio i hemoterapija a potoa ako ne se otstrani mu rekoa deka kje odi na operacija, inaku rakot e vo vtor stadium. Ama blizu vitalni organi e, i kako sto e napisano pogore moze zatoa e praten prvo na hemo i radioterapija.
Neznam, mozebi.Znam deka dokolku e praven ednas operacija pa hemoterapija itn. i dokolku se povtori povtorno da, idat direkno na hemoterapia i zracenje. A bidejki za majkami se dosta interesirav za karcinom na grada potovno znam deka prvo ide hiruski zafat pa citostaticite pa zracenjeto i lekarstva koi se primaat 5 godini najmalu bez pauza.Dokolku karcinomot premnogu dlaboko togas samo lekarstva primaat.Ne idat niti na radio niti na hemoterapija.Za drugi vidovi na karcinomi neznam tocno mozebi. Sepak edno znam deka e mnooogu tesko seto toa da se izdrzi i fizicki i psihicki.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom