Канадски „Хач“ нов сопственик на ТЕЦ „Неготино“

Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
па тогаш можевме место да трошиме пример 100 миљони евра за увоз, да вложиме 50 миљони да го реактивираме ТЕЦ неготино и да имаме помал трошок за увоз или евентуално да сме на нула ?
Pak doagjame do moeto, vladata nemala 30 milioni da investira za 51%, zhivi gluposti i prikaski za mali deca :)

Trn, zhalam ovoj pat ama primerot apsolutno ne ti stoi! Kola e dvizhen imot a TEC Negotine nedvizhen (ima razlika neli) i plus energetski kapitalen objekt. Nova kola kje si kupam (ako imam pari) koga sakam a nov TEC Negotino me mozhes sekoj den da kupish.

I pak nikoj ne mi odgovara shto ja sprechi vladata da zadrhi 51% od paketot?

A strujata deka poskape si e fakt. I ESM prodazhbata bese ludost, ama toa ti e..
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
rymz...se nadevam ne si daval pari da studiras ekonomija?????...,ako e taka da si gi baras nazad :):)!!!

Inaku onie od pogore....tocno e deka se pocisti : gi banjaat toa parite...nasive seljaci odma u dzeb gi stavaat :):)!!
A do sega ...zimi majka...ne sum sretnal nekade nekoj sam sebe da se krade.....site kradat samo tugjo ili NICIE...:)!!!

Тука е трикот :) студиите ми ги платија тие што планираа да ме крадат:) иронично но вистинито.

Бек ту топик. Нека ги бањаат парите, тоа е супер, важно парата се врти, се дешава нешто. А за тоа дека нема човек што сам себе се краде, еве ти чист пример ЕСМ.

Државата должеше на ЕСМ не знам колку миљон денари за струја. Нели ЕСМ беше државно? Како може сам себеси да сум должен? Кога ЕСМ се продаваше, нели крај краева тој долг можеше да "нестане"? ЕВН го купи ЕСМ од државата, и сега го бара долгот кој државата го има кон тогашното ЕСМ...

Самите од себе си крадеме цело време...(зборувам на државно ниво, не ти од мене, јас од тебе). Вакво крадење се рефлектира на нашите деца, на нашето општество. Друг пример е и Рамстор...(иако не го фаворизирам ни потегот на владата у стилот кој е поголем фраер што поише пари земал). Лицето БЦ можеше повеќе да го продаде тој простори, и пак да добие нешто за него.

Во политичкиот свет секои 10% од тендери, продажби и било што идат во џеб, некое си непишано правило е....тие 10% секој ќе ги преќути, секоја партија, во позиција или опозиција. Тие 10% идат во партиската каса. Само кај нас е обратно. 10% иде во буџет, 90% се краде.
 
T

tino097

Гостин
Ја мајката, а после кој ќе земаше провизија за купената струја?
Вииш не помислив на ова :)

А сега профитот канаѓаните ќе го бараат во нашите џепчиња.

И во врска со АБЦ и идеата за нуклеарна цетрала можам да кажам дека е тотално неиплатлива инвестиција. Башка после проблеми со нуклеарен отпад и сл ...
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Господине АБЦ, како упатен во бизнис сферата со вашето фамозно интернет кафе, и потегот со Арева сериозно се надевав дека нема да бидете така малоумни па да тврдите дека едно Старбакс кафе би чинело 5 евра во Македонија.
Тоа "Фирмуле" е каде каде полесно да го донесеш во Македонија, со тоа што Старбакс, за разлика од Арева не бара да изградиш нуклеарна централа за да влезат во Македонија, туку само ти бара да им ја откупиш франчизата и да имаш уредно наместен објект. Цената на кафето би било резултат на твоите приходи како менаџер и планирање на бизнис планот, значи колкава сакаш да ти биде добивката.

Доколку со твоето лошо англиски ти успееш да донесеш било каква фирма, макар и индијец кој ќе отвори "дели" (доколку знаеш што е) на некоја раскрсница во Скопје, Македонија би ти била заблагодарена и јас лично ќе покренам иницијатива да тебе ти се изгради споменик. Дотогаш твоите мрчаторски способности ќе бидат ништо повеќе од игнорирани поради фактот дека само бурек јадеш, толку многу, што се повеќе наликуваш на нашите веќе познати политичари (читај лажговци).
Абе треба да ви ги вратат парите од тоа студиите,мрчите вие а не јас и си ги лечите фрустрациите што немате никаков успех иако сте на позиција со која можете да сторите нешто за ова ГЕТО.
Ако не ја донесам Арева ќе ги донесам Русите,ама нуклеарка ќе се изгради во Македонија итоа без Македонецот да даде ни едно евро а ќе поседува барем 51% како држава.Второ,јас се кладам со сите вас дека доколку Гвујо дојдеше пред мене на оваа идеја ќе се испотепавте кој да го подржи во напорите.Трето Албанија е во енергетски колапс и доколку не изгради нуклеарка за брзо време ќе биде промашена држава заедно со Косово како и ние.Да се разбереме како основно дека ни една земја во светот па дури ни Либија не може да го планира својот индустриски развој врз основа на енергетски потенцијали од сонце,нафта или ветар кој можат да обезбедат само 10% од системите за разладување потребни за се поголемото глобално затоплување.Грците се соочуваат со затворање на сопствените термоцентрали како што ќе се соочиме и ние за некоја година откако ќе зачукаме на портите од ЕУ.Го имате примерот со Бугарија и затварањето на небезбедниот и застарен Козлодуј.Јас овде ви зборувам за нуклеарки од третата генерација кој се далеку побезбедни и имаат толку малку отпад за фрлање што тој е десет пати помалку опасен од отпадот на еден РЕК.Или вие мислите дека отпадот на РЕК-Битола воопшто не е опасен иако како последица на него досега се умрени повеќе од 10 000 граѓани на Македонија,а ќе умрат сигурно уште толку доколку проработи Неготно на јаглен.Вие неколкумина овде имате едукација ама само површна и многу жалам за тоа,слични сте на министрите во оваа а и во многу предходни влади кој ги држеа местата само зошто нивните роднини успеале да им обезбедат поинтересни позиции со парите кој ги украдоа од народот.
Во ера кога голем број земји и буквално се тепаат кој ќе успее побрзо да изгради нуклеарка овде вие ми продавате демагогија и изигрувате Грин Пис истовремено кога државава ни станува најцрна еколошка точка во Европа итоа без нуклеарки.
Заборавате дека во Тиквешкото грозје има толку тешки метали што е вистински покер да пиеш Македонско вино,или не го гледате црвениот прашинест слој што се таложи секојдневно низ Тиквешката котлина.Можеби не сте знаеле дека најголемата јужнобалканска житница Пелагонија ви обезбедува најзагадено брашно во светот,или пак не сте чуле дека водите во Битолскиот крај се толку опани по живот што е ризично дури и да стоиш крај нив а па камо ли да се капеш или да пиеш како врв на се со влезот во НАТО ќе го направите Криволак како регионален центар каде може единствено во Европа да се изврши авионско боево гаѓање со бомби кој се со збогатен ураниум па покрај другото ќе јадеме бостан од Пепелиште кој е надалеку познат по својот вкус а сега и по својот состав.На пазарите ќе треба да стои "Бостан со збогатен ураниум" од Пепелиште-Криволак само за 5 евро центи килограм.Искуствата кажуваат дека нуклеарката само ќе помогне во развојот на една држава но никако нема да одмогне како што тоа го прават мега-компаниите кој денес се протеруваат од западните земји токму затоа што вршат енормни загадувања и представуваат опасност по здравјето на граѓаните.
А тоа дали јас или некој друг јаде бурек во оваа држава ќе пресуди иднината што доаѓа,но верувајте дека досега не сум излажал ни збор од ова што вака јавно ви го презентирам.Доколку сакав тоа да го правам ќе бев политичар.:)
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Абе треба да ви ги вратат парите од тоа студиите,мрчите вие а не јас и си ги лечите фрустрациите што немате никаков успех иако сте на позиција со која можете да сторите нешто за ова ГЕТО.
Ако не ја донесам Арева ќе ги донесам Русите,ама нуклеарка ќе се изгради во Македонија итоа без Македонецот да даде ни едно евро а ќе поседува барем 51% како држава.
Ти си дебил. извини вака против правила, ама стварно. Политичарите барем се платени да лажат, ти не труеш тука без пари, полош си од политичари. 51% ќе ти даде некој тебе да задржиш а тој да инвестира? Ај баш да видам :) ти реков јас тебе веќе...споменик ќе ти градам, најсериозно. Ама се некако ми личи дека немаш врска како се прави бизнис и како се носат странски фирми :)

И да е реално све тоа ти како планираш...кога ќе идеш да земеш дозвола за градба, нема да ти ја дадат, и на Арева некој ќе им шепне "дечко, дечко дој ваму да ти каже чиче нешто" и твојот проект ќе добие друго име, и друг ќе земе заслуги...Тоа е бизнис :)

Како тоа цело време кењаш за евреи и нивната поврзаност, а не ти иде на памет дека без таа поврзаност ти нема да успееш во ќенеф да влезеш а камоли во толкави бизнис води?

Такви бизнис далавери на некој друг бе момче, немој мене, тој бизнис ти што го имаш денеска за 10 денари саат, ја го исцрпив кога имав 17 години и наплаќав по 80...

Ајт, уживај сега во кафето дур го читаш овој пост, а ако не пиеш, напрај си едно, помага за нервоза... Соочи се со реалноста.
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Барем не го дадоа на Грците, уште тоа ни фалеше...

Овака ај можеби ќе средат нешто Канаѓаниве, ќе видиме.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Ти си дебил. извини вака против правила, ама стварно. Политичарите барем се платени да лажат, ти не труеш тука без пари, полош си од политичари. 51% ќе ти даде некој тебе да задржиш а тој да инвестира? Ај баш да видам :) ти реков јас тебе веќе...споменик ќе ти градам, најсериозно. Ама се некако ми личи дека немаш врска како се прави бизнис и како се носат странски фирми :)

И да е реално све тоа ти како планираш...кога ќе идеш да земеш дозвола за градба, нема да ти ја дадат, и на Арева некој ќе им шепне "дечко, дечко дој ваму да ти каже чиче нешто" и твојот проект ќе добие друго име, и друг ќе земе заслуги...Тоа е бизнис :)

Како тоа цело време кењаш за евреи и нивната поврзаност, а не ти иде на памет дека без таа поврзаност ти нема да успееш во ќенеф да влезеш а камоли во толкави бизнис води?

Такви бизнис далавери на некој друг бе момче, немој мене, тој бизнис ти што го имаш денеска за 10 денари саат, ја го исцрпив кога имав 17 години и наплаќав по 80...

Ајт, уживај сега во кафето дур го читаш овој пост, а ако не пиеш, напрај си едно, помага за нервоза... Соочи се со реалноста.
Па евреи се и во Арева и немам предрасуди да ти кажам право,ако не успеам да ги викнам нив ќе викнам некој други Руски евреи и ќе ја нагодиме работата.Не ми е битно дали друг ќе земе заслуги од причини што јас на проектов работам од кога имав 17 години и кога за прв пат ги посетив рудниците за ураниум во Прилеп заедно со сега покојниот главен раководител за ископ на руда во рудниците(почина на 87г.),му дадов нешто како завет на неговата порака која ми остана во сеќавање и која отприлика беше вака:-Oд оваа Селечка планина може да живее целиот Балкан,јас не успеав,ама гледајте вие да го направите тоа.
Значи мене не ми се битни ни заслуги,ни пари,мене ми е битна иднината на Македонија и народот што моментално пати и страда покрај огромното богатство кое го поседува,нешто слично како во ГЕТАТА на Јужна Африка од каде се копаат дијамантите.
Изградбата на нуклеарка не е бизнис во кој се работи според принципите:"попари-окуби",тоа е бизнис каде се инвестира трајно и долгорочно а инвестицијата не може да се преместува како на Бунарџик затоа што најмногу инвестира оној што ја дава локацијата и тој останува вечниот сопственик.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
I pak nikoj ne mi odgovara shto ja sprechi vladata da zadrhi 51% od paketot?

A strujata deka poskape si e fakt. I ESM prodazhbata bese ludost, ama toa ti e..
Силен, ти си барем постар, ти би требало да го сфатиш парадоксот на чудовиштето наречено „Капитализам“...
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
a de ne se slucajno dve bugarski firmi i edna kandska ,a vo edna bugarska da ima vmesano makedonec ili se samo spekulacii?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Neeeee.....:)!! sepak mislam deka na krajot ke svrsi so Makedonec so probugarsko "prosvetluvanje' ( naglo dobieno), posle nagloto"zbogatuvanje" ili taka nesto, malku levo malku desno...no odprilika taa meta....:)!!!
Firmata koja se pojavuva, Canadskava....prvo i prvo ne e spored uslovite na tenderot, ama niedna ne ni bese, nitu bila , ne pak kako trgnalo,ke bide...toa veke i ovaka i onaka e samo dekor...narecen tender...:):)!!!
 
Член од
4 јануари 2006
Мислења
129
Поени од реакции
0
Pak doagjame do moeto, vladata nemala 30 milioni da investira za 51%, zhivi gluposti i prikaski za mali deca :)

I pak nikoj ne mi odgovara shto ja sprechi vladata da zadrhi 51% od paketot?

A strujata deka poskape si e fakt. I ESM prodazhbata bese ludost, ama toa ti e..
Продажбата на ТЕЦ Неготино беше направена уште за време на минатата влада. Оваа влада уште пред да дојде на власт кажа дека ќе го поништи тендерот кој, рака на срце, беше жива превара. Комплетно анулирање е лош сигнал, додека повторување на тендер поради неправилности е оправдано. Нема потреба од расфрлање на пари бидејки ТЕЦ-от моментално е дупка без дно...

ЕУ се противи и забранува создавање на монополи.Точно во оваа сфера Македонија добива многу критики. Не е оправдано да владата овозможува да дистрибуција истовремено произведува струја.

По време на зимата самото реактивирање и работење на ТЕЦ чинеше над 20 мил. евра за само 2-3 месеца! Цената на мазутот е голема (со нагорен тренд) и од економски аспект е неисплатливо и неоправдано работењето на еден ваков објект. Поминаа времињата кога државата субвенционираше струја. На крај повторно граѓаните плаќаат за фаворизираните фирми. Неможе државата да плаќа 70 евра, а да доставува за 32 евра (не ми ги зимајте податоците здраво за готово). Таа политика за време ЈУ доведе до катастрофа.

Кога бугарите го затворија АЕЦ дојде до недостаток на струја во регионот. Цените се зголемија...а навлегоа западњаците...

Никоја странска компанија нема да инвестира ако нема МНОЗИНСКИ дел!!! Тоа да ти е јасно. ЕВН уште на времето „понуди“ (ако не се лажам околу процентите) 25% да останат во државна сопственост. Но што со тоа??
Државата немаше да има никакви ингеренции и право да диктира услови. Ќе имаа 25% за во рамка и на ѕид!

Додатно, цената и условите што ќе се постигнеа на тендерот ќе беа маргинални во споредба со сега, а без реални придобивки. Ќе правеа некои „бизнисмени“ кеш влечејќи пари од буџетот.

Во сегашнава ситуација имаме:
-16 пати поголема цена
-обврска да инвестираат и модернизираат
-обврска да понудат прво на домашен пазар (ако има потреба)
-комисија диктира цена

Македонија, ако успее а веќе се градат производствени капацитети, има потреба да осигура во НАЈКРАТОК можен рок енергија за тие компании. Ако не се обезбеди сугурна и постојана енергија за истите, тие нема да инвестираат. Аналогно нема ни да доаѓаат нови инвестиции. Секоја фирма си го скенира претходно теренот. Нема поволни и потребни услови, нема инвестиција.

Македонија 50 години немаше инвестиции во оваа сфера и сега се потребни. „Откачување“ на старото, моментално обезбедување на населението и фирмите, санирање на преносните системи кои предизвикуваат загуба, штедење (изгледа човекот не е во состојба да цени нешто ако „нема цена“) и инвестиции во еден здрав алтернативен енерго-микс.

Минатата влада го снесе јајцето со ТЕЦ-от, само што оваа не наседна за да им го исквачи!


пс - до АБЦ, дали си проверил како стои законски работата околу изградба на нуклеарка во Македонија? Несакам да ти го уништам сонот, но сепак провери кај оние од ММФ и СБ дали ќе ти дозволат :wink: ...А имаше и такви „експерти“ на времето кои тврдеа дека раздолжување била ептен лоша работа...
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
inat_o, da recheme deka se shto kazha e tocno (pod pretpostavka).

Sega velish TEC ne e rentabilna, mazutot e skap itn,itn a od druga strana stranska firma investira i za niv investicijata kje e rentabilna? Mene tuka neshto ne mi e jasno? Ili e rentabilna ili ne e, nema tuka drzhaven ili privaten kapital, imash investicija, menadzerski tim i proizvod. Parata ne ja interesira od kade doagha, ista vrednost ima za sekogo. Ili kje proizveduvash so dobivka ili so zaguba, treto nema...

Mnogu raboti se nejasni ama neka bide, nema da bide ni prva a ni posledna vakva rabota. Bash me interesirta kako kje se opravduvaat (bilo koja vlada) koga kje reshat da gi prodavaat vodovodite..
 
Член од
18 август 2006
Мислења
325
Поени од реакции
4
Зошто да не се продадат водоводите, и така се е продадено. Нека се викаме а.д.Македонија, ем грците нема да се бунат, ем повеќето луѓе ќе си имаат акции и дивидендичка. Еваа...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom