Канадски „Хач“ нов сопственик на ТЕЦ „Неготино“

Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248


01.08.2007 Канадски „Хач“ придружуван од уште три компании е новиот сопственик на ТЕЦ „Неготино“. За 61,7 милиони евра ќе ја купат термоцентралата, и покрај тоа што на тендерот грчки „Сенкап“ нудеше повеќе - 68 милиони евра.
Владата ги избра Канаѓаните оти понудиле подобар бизнис план за развој на неготинската термоцентрала.
„Конзорциумот составен од овие четири компании понуди 62 милиони евра за акциите и изградба на вкупен капацитет од 850 мегавати, од кои 500 мегавати е нов објект на јаглен и 350 мегавати е постојниот објект да се надгради и да се трансформира да работи на гас.“, рече Зоран Ставревски, потпретседател на Владата.
„Хач“ ќе ја преземе неготинската централа најдоцна до крајот на месецов, по истекот на роковите за жалба. Владата комплетно се откажува од сопственоста врз еден од клучните енергетски објекти, оти немала пари да го финансира неговиот развој.
Експертите веќе предупредија дека државата треба да задржи дел од капиталот во ТЕЦ „Неготино“ за да може во иднина да влијае на цената на струјата, но Владата има други пресметки.
„Она што е дефинирано во купопродажниот договор е дека новиот газда под исти услови под кои што МЕПСО во овој момент ја закупува ладната резерва од страна на ТЕЦ „Неготино“, по истиот тој договор ќе продолжи да ја користи во форма на ладна резерва постојната електрана во ТЕЦ „Неготино“ во првите четири, односно пет години додека го изгради објектот“, изјави Влатко Чингоски, член на тендерската комисија за продажба на ТЕЦ „Неготино“.
Главен производител на струја во Македонија е „РЕК Битола“. Поради недостигот, земјата редовно увезува електрична енергија. ТЕЦ „Неготино“ го вклучува повремено, кога е зголемена потрошувачката или е потребна струја за извоз.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Е баш ми се направи мерак што не го џапнаа атињаниве...!!!

Браво за владата!!! Оди на квалитет, а не на квантитет...
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ima li nekoj poveke info za koja kompanija vsusnost se raboti: ne deka nesakam da ni trgne rabota....vo princip...vo SEGASNOVO VREME sum sumnicav koga nekoj ke "POKAZE" zelba da investira vo MK.
Ova li e taa kompanija:
http://strategis.ic.gc.ca/app/ccc/search/navigate.do?language=eng&portal=1&subPortal=&estblmntNo=123456002746&profile=completeProfile

As a member of the employee-owned Hatch Group with more than 7,400 employees in 80 offices on six continents, Hatch Energy provides a broad range of energy consulting, design, technologies and EPCM services for power and energy projects. We offer services for oil and gas; hydro, wind, thermal and nuclear generating stations; as well as electricity transmission and distribution facilities.................
spored boldiranoto...nikako da izbegame na SAMOUPRAVUVANJETO:):)!!!
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Ima li nekoj poveke info za koja kompanija vsusnost se raboti: ne deka nesakam da ni trgne rabota....vo princip...vo SEGASNOVO VREME sum sumnicav koga nekoj ke "POKAZE" zelba da investira vo MK.
Ova li e taa kompanija:
http://strategis.ic.gc.ca/app/ccc/search/navigate.do?language=eng&portal=1&subPortal=&estblmntNo=123456002746&profile=completeProfile

As a member of the employee-owned Hatch Group with more than 7,400 employees in 80 offices on six continents, Hatch Energy provides a broad range of energy consulting, design, technologies and EPCM services for power and energy projects. We offer services for oil and gas; hydro, wind, thermal and nuclear generating stations; as well as electricity transmission and distribution facilities.................
spored boldiranoto...nikako da izbegame na SAMOUPRAVUVANJETO:):)!!!

А што толку ти смета тоа што е самоуправувана фирма?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Mene nisto...na 90% ovde na forumov im smetalo (navodno) naseto "samoupravuvanje"..., ako e Kanadsko moze i od kal da e , ama dobro e :):)????

Znaev.....pak DUBARA ... so nekoi investitori vo senka....pretpostavuvam koi :):)!!!
 
Член од
12 февруари 2007
Мислења
892
Поени од реакции
4
www.hatch.ca
Inaku denes vo Toronto krstija ulica po Dameta,a firmava bila od Mississaga,sto e predgradie na T.
Sto se vika golem grad,ima ulici na lager za ime da mu se klajt,ko ce pritreba,ha,ha.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
concrete напиша:
Znaev.....pak DUBARA ... so nekoi investitori vo senka....pretpostavuvam koi :):)!!!
Ќе видиме, ама мислам дека никој не е будала во регион кај што има дефицит од електрична енергија да не профитира и да направи да максимално се искористуваат производните капацитети на една термоелектрана.
Него дал некој 68 милиони, да видиме сега да не ги стави некој друг тие 68 милиони во џеб.
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
Mene nisto...na 90% ovde na forumov im smetalo (navodno) naseto "samoupravuvanje"..., ako e Kanadsko moze i od kal da e , ama dobro e :):)????

Znaev.....pak DUBARA ... so nekoi investitori vo senka....pretpostavuvam koi :):)!!!

Ако добро читам влегуваат заедно со фирма од Бугарија, а кој стои позади, не знам.

http://www.platts.com/Content/Electric Power/Newsletters & Reports/Energy in East Europe/See A Sample/index.pdf
The new tender is likely to attract bids from most if not all of the bidders in the cancelled first tender including the winner – Austria’s EVN, which last March acquired the country’s distribution company ESM – as well as its compatriots Verbund, Russia’s Inter RAO UES and a consortium of Canada’s Hatch and Finance Engineering Bulgaria.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Финци се газдите на Хач а примија и еден Бугарин пред некоја година.Инаку се се тоа Хазарски наследници без кој нема некаква поголема транс-акција во регионов.Убаво што не им се даде на Грците па да не уценуваат со нивниот мазут и да ја загадуваат Македонија со производство на струја за нивни потреби.Сепак изградбата на Македонска Нуклеарка станува потреба од прв ред,само некако не ми одат преговорите со АРЕВА,барем додека не најдам некој заинтересиран владин крлеж.:)
Oбидете се и вие на:

http://www.areva.com/servlet/ContentServer?pagename=arevagroup_en/home

Dear Sir,

We have received your recent message which is currently being handled.
We will get back to you shortly.
We thank you for your interest in our group and look forward to seeing you soon on www.areva.com.
Best regards,
The AREVA Webmaster

Самак и Ташкович ќе трчаат по мене и можат вода да ми носат,само ако ги довлечкам овие во Мариово.:)
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Шо ќе ти е нуклеарка? Или не си писмен за да сфатиш дека соларната енергија е иднина на земја кадешто температурите се вртат околу 50 степени :wink:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Шо ќе ти е нуклеарка? Или не си писмен за да сфатиш дека соларната енергија е иднина на земја кадешто температурите се вртат околу 50 степени :wink:
Токму затоа што јас не сум писмен или некој друг е пописмен од мене Либија потпиша договор со овие погоре за изградба на нуклеарка,или таму нема толку сонце и нафта па владеат поларни температури,патем тоа беше една од главните причини за што ги ослободија Бугарките?
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Токму затоа што јас не сум писмен или некој друг е пописмен од мене Либија потпиша договор со овие погоре за изградба на нуклеарка,или таму нема толку сонце и нафта па владеат поларни температури,патем тоа беше една од главните причини за што ги ослободија Бугарките?
И пак, како по некое непишано правило, за да избегнеме да збориме за нашите гомна, покажуваме што комшијата прави. Ех, македонски синдром - готова е номенклатурата :pos2:

Туку остај синдромот, од многу гледање како Либија ќе произведува енергија македончето леб нема да јаде... Штета! А некој велеше “Два милиони сме - за пола саат се средува држава што личи на предградие на Париз.“ :cry:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Па оти ни треба струја ни треба,а предградијата на Париз ја имаат доволно пред се благодарение на многубројните нуклеарки што токму Арева им ги направи и сеуште им ги прави.Со сончева енергија ние не можеме ни фурна за леб да отвориме па камо ли фабрика за да вработиме армија од 400 000 невработени.Само им се чудам на нашите Македонци во Франција зошто не контактираат со оваа групација за заеднички инвестиции во енергетскиот сектор на Македонија па ме оставаат мене без никаква логистичка или па не дај боже финансиска подршка самоиницијативно да превземам акција и да обезбедам енергија за идните генерации во Македонија.Се разбира дека јас за тоа нема да лапнам пари како Бучко со СДСМ или Гвујо со ВМРО од процентите за продажба на Македонските енегетски ресурси на треторазредни фирми како ЕVN или HATCH кој даваат и најмногу проценти при склучување на договори.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom