Канадски „Хач“ нов сопственик на ТЕЦ „Неготино“

Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Римз колку што знам, тебе детството ти помина во интернет кафе, нели беше газда на едно? :smir:

Старбакс е паметна работа за дом`кнување у секој случај...ама па пустите освен кафе ништо друго па не служат :( Знаеш каква е културата кај нас, викаш женска да идете на кафе, она нарачува вотка-боровница или некој џус, а ти пиво :pos: И плус, у Старбакс не се пуши....Како после ќе се зголеми потрошувачката на кремсировиот тутун? пак ќе треба тутунарите на штрајк да одат... :pos:
Токму така Трну, детството ...си плаќав факултетот, имав џепарлак и слично. А за тутунарите што ќе штрајкуваат доколку јас успеев да се договорам со старбакс, исто така знаеш дека I simply wouldn't give a f*ck. Они и без тоа штрајкуваат. Како и да е, кај нас финтата е што квалитетот ретко носи пари, името е тоа што се продава. Старбакс како такво, е бренд. Дека не се пуши не се согласувам, тоа е политика на самиот објект. Во Америка се избегнува пушење дека таму народот не пуши по 3 кутии на ден, туку 3 дена една кутија, НО има места каде и се пуши.

Него мене поентата ми е се додека има странски инвестиции, добро е. Они самите себеси не се крадат, само ние го правиме тоа. Чим сами себеси не се крадат, значи ќе имаат поголем буџет. Поголем буџет, поголеми плати на вработените. Chain of reaction што би се рекло. Ама сето би изгледало феноменално доколку не постои нашиот таканаречен "морам-да-кењам" синдром.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Е баш ми се направи мерак што не го џапнаа атињаниве...!!!

Браво за владата!!! Оди на квалитет, а не на квантитет...
И мене исто..тоа прво го помислив:helou: и се сложѕвам дека Канаѓаните ќе понудат квалитет...ама сепак.... што мислиш за ова... дека сепак не ги избраа Грциве...како полека да сфаќаат нашиве...како треба да се игра,да не се продаваме на грците..колку опасно може да биде..да не држат в раце..
Јас лично имам впечаток следејќи ги изјавите,однесувањето на власта,дека ова е добро промислена одлука не само поради квалитетот..т.е.планот за развој..
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
..............................................Они самите себеси не се крадат, само ние го правиме тоа. Чим сами себеси не се крадат, значи ќе имаат поголем буџет. Поголем буџет, поголеми плати на вработените. Chain of reaction што би се рекло. .....................................
rymz...se nadevam ne si daval pari da studiras ekonomija?????...,ako e taka da si gi baras nazad :):)!!!

Inaku onie od pogore....tocno e deka se pocisti : gi banjaat toa parite...nasive seljaci odma u dzeb gi stavaat :):)!!
A do sega ...zimi majka...ne sum sretnal nekade nekoj sam sebe da se krade.....site kradat samo tugjo ili NICIE...:)!!!
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Nuklearka vo Makedonija, so tolku sonce i voda i na tolkava mala teritorija, zhiva ludost!!! Otpadot kje si go skladirame na bezbrojnite pustinji koi gi imame (ironija).

Edinstveno pozitivno bi bilo shto Atinjanite kje pisnat do nebo pa otkazhuvajkji se od idejata mozhebi i kje ispazarime nekoja beneficija.

ABC, 200 BG pasoshi kje "svaram" ama nuklearka?!?

Nashata vlada nemala 30 milioni da investira za 51%, zhiti majka??? Nieden kapitalen energetski objekt ne bi trebalo da se prodade bez zadrzhuvnje na mnozinski del vo drzhavna sopstvenost(51%) ama si imaat lugjeto druga smetka (money, money). I onaka smetkata kje si ja plakjaat idnite generacii so skapa struja..
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Кога се продаваше ЕСМ бев против продажбата... И сега бев против...Зошто на пр. Владата не инвестираше во осовременување и гасификација на ТЕЦ Неготино? Па да има профит, но на подолг временски период?
Туку, уште едно од прашањата (многу) кои си ги поставувам, а нема никогаш да добијам одговор...
Да не замарам, ајде...толку од мене...
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ne zamaras..no .vo TAKVITE PROEKTI NEMA PROVIZIJA toa e odgovorot na "nepostavenoto" prasanje...:):)!!!
A vo momentov NAME OF THE GAME u svet e: PROVIZIJA :):)!!!
Nacionalnite interesi se "relikvija" na 19 vek :)!!!! Taka barem ni kazuvaat ovie koi ni ja raskupusaa drzavata i idninata....
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Капитализмот не работи на принцип во кој владата менаџира со производствени фирми и објекти...Тука е тој момент на транзиција во кој наводно уште сме :)

Владата го контролира извозот, преносот и сл. на електричната струја, имаме регулаторна комисија за оние кои се плашат дека сега цената ќе порасне а забораваат дека главен извор на струја кој го користи Македонија е РЕК Битола, донекаде и доволен...Неготинската ќе си произведува струја и ќе си ја шитка на околните земји а со тоа, се внесуваат и пари во Македонија...Како се внесува пари? Се внесува со откуп на јагленот кој е потребен за да работи ТЕЦ...Македонија „спие“ на јаглен...рударите ќе имаат за што да работат...

Најпрост пример за продажбата на ТЕЦ би бил:
Јас имам две коли од кои едната ретко ја возам и немам некоја посебна потреба од двете коли...Решавам да ја продадам таа кола на човек што знам дека ќе ја пицне, ќе и го среди моторот, каросеријата и тн, ама сите делови ќе ги купи од мене, јесда ќе ја пушти да вози такси ама кога и да му се јавам за превоз, нормално дека ќе дојде да ме превезе до каде треба... :)
 

Il Fenomeno

non mollare mai
Член од
14 март 2007
Мислења
3.226
Поени од реакции
707
Што лошо направи оваа влада апажот Бучко ја продаде централата за 3 милиони евра сега за 62 милиони еве ја разликата
А решение за енергетиката во Македонија е инвестирање во нуклеарна централа
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Капитализмот не работи на принцип во кој владата менаџира со производствени фирми и објекти...Тука е тој момент на транзиција во кој наводно уште сме :)

Владата го контролира извозот, преносот и сл. на електричната струја, имаме регулаторна комисија за оние кои се плашат дека сега цената ќе порасне а забораваат дека главен извор на струја кој го користи Македонија е РЕК Битола, донекаде и доволен...Неготинската ќе си произведува струја и ќе си ја шитка на околните земји а со тоа, се внесуваат и пари во Македонија...Како се внесува пари? Се внесува со откуп на јагленот кој е потребен за да работи ТЕЦ...Македонија „спие“ на јаглен...рударите ќе имаат за што да работат...

Најпрост пример за продажбата на ТЕЦ би бил:
Јас имам две коли од кои едната ретко ја возам и немам некоја посебна потреба од двете коли...Решавам да ја продадам таа кола на човек што знам дека ќе ја пицне, ќе и го среди моторот, каросеријата и тн, ама сите делови ќе ги купи од мене, јесда ќе ја пушти да вози такси ама кога и да му се јавам за превоз, нормално дека ќе дојде да ме превезе до каде треба... :)
A TRANZICIJATA TRAE, I TRAE, I TRAE, I TRAE.........I KE TRAE, I KE TRAE,.....,aj Trn...ne zaebavaj.....
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
A TRANZICIJATA TRAE, I TRAE, I TRAE, I TRAE.........I KE TRAE, I KE TRAE,.....,aj Trn...ne zaebavaj.....
Транзицијата завршува заклучно со 2007ма...2008ма влегуваме у големата фамилија...после тоа Косово треба да чмае во транзиција... :)
 
T

tino097

Гостин

Главен производител на струја во Македонија е „РЕК Битола“. Поради недостигот, земјата редовно увезува електрична енергија. ТЕЦ „Неготино“ го вклучува повремено, кога е зголемена потрошувачката или е потребна струја за извоз.
ова не го разбирам, како успеваме да извезиме струја кога редовно увезуваме ?

И значи доколку ние успеевме сами да го активираме ТЕЦ Неготино ќе немавме потреба за увезување струја?
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
ова не го разбирам, како успеваме да извезиме струја кога редовно увезуваме ?

И значи доколку ние успеевме сами да го активираме ТЕЦ Неготино ќе немавме потреба за увезување струја?
Абе тоа ти е се договараш за една цена за цела година и купуваш струја по таа цена од еден, а кога на некој ќе му згусне и другите веќе си ја имаат продадено струјата ти го палиш тец неготино и му продаваш струја на тој што му е потребно по повисока цена, и со тоа исплаќаш дел од струјата што си ја увезол.
 
T

tino097

Гостин
па тогаш можевме место да трошиме пример 100 миљони евра за увоз, да вложиме 50 миљони да го реактивираме ТЕЦ неготино и да имаме помал трошок за увоз или евентуално да сме на нула ?
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
па тогаш можевме место да трошиме пример 100 миљони евра за увоз, да вложиме 50 миљони да го реактивираме ТЕЦ неготино и да имаме помал трошок за увоз или евентуално да сме на нула ?
Ја мајката, а после кој ќе земаше провизија за купената струја?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom