Канада заварувачи ?

I

Immigration man

Гостин
Здраво на сите.

Дали има некој од канада кој можи да помогни за работа или слично.
Или како ,која е процедурата дали има посредник овде во македонија?
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.111
Поени од реакции
3.966
Канада заварувачи :pos: Од кај го ископа насловов жити се??
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Здраво на сите.

Дали има некој од канада кој можи да помогни за работа или слично.
Или како ,која е процедурата дали има посредник овде во македонија?
хахахахаха..Ти од Македонец бараш да ти помогне за работа???Абре јас вујко имам во Италија,20 години е таму,со прст несака да мрдне за мене,како на внук да му помогне,не па обичен граѓанин..
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.263
Поени од реакции
3.614
Си има машина за заварување човекот, сака да ја разработа.
тоа се вика апарат за заварување

а човекот кој работи е заварувач, не гледам што не е јасно...
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Уште ли не отиде?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.652
Поени од реакции
11.876
тоа се вика апарат за заварување

а човекот кој работи е заварувач, не гледам што не е јасно...
И дефинитивно не е ама баш никаква шега тој апарат.

Овие помладиве мислат дека сега кога таков апарат може да се купи и за ситни пари на старо или кинески фалисификат кој ќе си цркне поради никаквиот кабел со кој доаѓа, било кој може да биде заварувач.

Додека во реалност, за човек да биде заварувач мора да има и знаење и вештини, тој апарат за заварување не е играчка.

Запознав еднаш автомолер/автолакер кој ми кажа дека уште во 1980-те години извадил посебен сертификат за секакво заварување, па дури и за заварување под вода.

Дури и планирал да фати џаде или за Германија или за Италија со сертификатот, каде што и до денешен ден бараат луѓе со такви знаења и вештини, но ете, бил млад и наивен, верувал во братството и единството.

Денес вели дека кога тогаш во младоста би го имал истиов памет што го има денес, би фатил џаде без никакво двоумење.

Заварувач не е ама баш никаква заебанција, тоа е доста важна професија која младите ја запоставуваат, а е доста исплатлива.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Исплатлива е да фатиш рак на кожата од зрачењето при заварување.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.263
Поени од реакции
3.614
Исплатлива е да фатиш рак на кожата од зрачењето при заварување.
Многу гледаш грчка тв :)

исто е опасно колку да не излегуваш од дома затоа што може да те погоди метеор...
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.652
Поени од реакции
11.876
Исплатлива е да фатиш рак на кожата од зрачењето при заварување.
Затоа постојат заштитни костуми за заварувачите.

Тоа што во Македонија таквите костуми за жал се мисловна именка за заварувачите бидејќи нивните работодавачи се стиснати, тоа е веќе македонска работа.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
Мене ова би ме интересирало.
Ете ќе дипломира некој на машински и тоа не било што туку насока заварување,а дај му апарат појма нема од заварување.
Или дипломирал градежен, а не знае мистрија да фане и измачка еден ѕид. Е ај сега до што е работата.
Тоа нели е исто на пр. дипломирал забар, ама заби да вади појма нема,или правен а да суди не знае и дава на друзи и сл.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.844
Поени од реакции
11.052
Анчо лошо образование е во прашање, премногу обрнување внимание на теорија а ништо на пракса, ретардиран систем на образование. Ќе учиш формули и тешки математички операции кои едино корисни ќе ти бидат ако сакаш да бидеш професор по истите предмети, а во секојдневие (и доста често во струката) најголема е веројатноста дека нема да ти затребаат никогаш.

До отварачот на темава. Конкретно за Канада не сум сретнал за оваа струка огласи или некакви вести поврзани за ваков кадар. Али за во Германија често сум сретнувал огласи дека се бараат мајстори заварувачи со минимална саатница од 10 евра. Треба да поседуваш сертификат. Не можам да ти најдам дел од огласите и вестите, одамна беше тоа, најдобро да се информираш во амбасада.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom