Кампања за купување на Македонски производи

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Жито Полог - Тетово работат јуфки, макарони, тарана, фиде...за жал шпагети не.Ама тестенините им се баш добри и поефтини од Дивела или грчките (40 ден.), дома ги земаме од Тедико (морам да ги пофалам гледам доста македонски производи кај нив)...А тетовчаниве изгледа сменале машини или производство, порано ептен им беа лоши тестенините и се лепеа во варење, сега се ок.Имаа(т) и макарони од црно брашно.

Жито Полог - Тетово работат јуфки, макарони, тарана, фиде...за жал шпагети не.Ама тестенините им се баш добри и поефтини од Дивела или грчките (40 ден.), дома ги земаме од Тедико (морам да ги пофалам гледам доста македонски производи кај нив)...А тетовчаниве изгледа сменале машини или производство, порано ептен им беа лоши тестенините и се лепеа во варење, сега се ок.Имаа(т) и макарони од црно брашно.

Само тарана и фиде имам купувано,не сум знаел дека имаат и макарони,јуфки и шпагети.Тедико ми е далеку,ќе потрошам некој денар повеќе за гориво за купување Македонски производи ама ќе ги откачам српските тестенини
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Тотално ја подржувам оваа акција !!!

Нека се потрудат компаниите да удрат добра маркетинг кампања на своите производи , поголем ефект ќе има !

Ако веќе купувате благо , зимајте од Европа продукти , ем се добри на вкус , ем не се скапи , ем се 5x пати подобри од турските срања шо ги продават за иста цена низ маркетите и малите продавнички!
Производите на Европа-Скопје се милион проценти повкусни од оние Туркиш-срања како што се чоколадните бонбони од Елван-Твист, Улкер и сл. ама оди влези во продавница/маркет грото се Туркиш-срања .............. :tapp:
Абе имаме и ние наши квалитетни производи, ама по маркетиве се е Српско, Хрватско, Босанско, Словенечко, Бугарско, Туркиш, Гејско .......... па дури пази и Косовски производи(сокови, чоколади, бонбони...) сум сретнал !
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
еееееееех све би било така ОК - доколку се потрудеа околу квалитетот
вака џабе и кампања и реклами и .....
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Производите на Европа-Скопје се милион проценти повкусни од оние Туркиш-срања како што се чоколадните бонбони од Елван-Твист, Улкер и сл. ама оди влези во продавница/маркет грото се Туркиш-срања .............. :tapp:
Абе имаме и ние наши квалитетни производи, ама по маркетиве се е Српско, Хрватско, Босанско, Словенечко, Бугарско, Туркиш, Гејско .......... па дури пази и Косовски производи(сокови, чоколади, бонбони...) сум сретнал !
Тие демек се косовските производи,а у ствари се 100% македонски (шип тарски) производи само со декалрација на шип тарски заради далавери
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063
еееееееех све би било така ОК - доколку се потрудеа околу квалитетот
вака џабе и кампања и реклами и .....
Европа и Витаминка вадат добар вкус на продуктите , мене баш ми се допаѓа. Ама навика му е на народо да купува ефтини срања ( знаеме у шо ситуација сме нели ) , дури и ако е за 2 денара поефтино , а 5x пати помизерно на вкус од напите производи.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
Добри ли се на вкус , и ако не ти е тешко да ми кажеш колку грама имат јаглехидрати , протеини и масти во 100 грама од оие тестенини :) би требалод а пишува на паковањето.
За вкусот можам да ти кажам дека се доста добри и тука негде со сите други во таа категорија.За разлика од порано кога имаа вкус само на тесто, ни солено осеќаш ни ништо и се лепеа во варење.Мислам дека купиле нова опрема и машини според промената на подобро :)
А за состав утре/задутре после посета на Тедико, моментално ги немаме дома на залиха :D


Производите на Европа-Скопје се милион проценти повкусни од оние Туркиш-срања како што се чоколадните бонбони од Елван-Твист, Улкер и сл. ама оди влези во продавница/маркет грото се Туркиш-срања .............. :tapp:

Кога сме веќе кај Европа, нивниот проблем е дистрибуцијата и начинот на дистрибуција + менталитетот.Уште се во тој екс-Ју филм заспани, ми кажувале за случаи дека не доставувале по продавници, туку мораш во нивниот дистрибутивен центар.Еве на пример, за Охрид,Ресен,Струга, Дебар,Кичево е Струга.Дали да одат ситните продавачи во Струга по 20- 70 км. или да работат...
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Тие демек се косовските производи,а у ствари се 100% македонски (шип тарски) производи само со декалрација на шип тарски заради далавери
ЈО ЈО ЈО на амбаљажата го пишуваше Репубљика е Косовес, е сега да не те излажам за фабриката која го произведува и за градот ......... ама беше со Косовска етикета(со Косовското знаменце) и пишуваше мејд ин Косова ! :love:
Иначе сокчето незнам како се викаше ама имаше вкус исто ко Пепси, така нешто и не беше лошо ! :icon_lol:
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
ЈО ЈО ЈО на амбаљажата го пишуваше Репубљика е Косовес, е сега да не те излажам за фабриката која го произведува и за градот ......... ама беше со Косовска етикета(со Косовското знаменце) и пишуваше мејд ин Косова ! :love:
Иначе сокчето незнам како се викаше ама имаше вкус исто ко Пепси, така нешто и не беше лошо ! :icon_lol:
Диелл брат ама артија трпи се ако не си знаел!
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Европа и Витаминка вадат добар вкус на продуктите , мене баш ми се допаѓа. Ама навика му е на народо да купува ефтини срања ( знаеме у шо ситуација сме нели ) , дури и ако е за 2 денара поефтино , а 5x пати помизерно на вкус од напите производи.
купувам македонски производи - не дека не- ама можат на прсти да се избројат - затоа реков да се потрудат околу квалитетот -
скопско пиво да, леб, свежо месо ( ама сувомеснати никако) , битолско тетрапак да- но не и млечни производи(кашкавал, сирење, зденки,павлаки..)мед никако - оти и таму најдоа да ќарат и заштедат-идат на квантитет а го изгубија квалитетот .... - и така натаму да не набројувам -
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
купувам македонски производи - не дека не- ама можат на прсти да се избројат - затоа реков да се потрудат околу квалитетот -
скопско пиво да, леб, свежо месо ( ама сувомеснати никако) , битолско тетрапак да- но не и млечни производи(кашкавал, сирење, зденки,павлаки..)мед никако - оти и таму најдоа да ќарат и заштедат-идат на квантитет а го изгубија квалитетот .... - и така натаму да не набројувам -
Немораш битолско,млеко и млечни производи имаш од здравје радово,осогово милк......
А што убаво најде во српската салама,печеница или врат.Каде каде се поубави на промес,солета,жива,ука,дарданиа
Квалитетот не го изгубија некои само ја намалија грамажата,а тоа најмногу ме нервира кога некој ме прави глуп за мои пари.
Пример велешката алва.Прво беше 1 кг па ја намалија на 900 па 850 за сега да ја намалат на 800 грама
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Немораш битолско,млеко и млечни производи имаш од здравје радово,осогово милк......
А што убаво најде во српската салама,печеница или врат.Каде каде се поубави на промес,солета,жива,ука,дарданиа
Квалитетот не го изгубија некои само ја намалија грамажата,а тоа најмногу ме нервира кога некој ме прави глуп за мои пари.
Пример велешката алва.Прво беше 1 кг па ја намалија на 900 па 850 за сега да ја намалат на 800 грама
како можеш да кажеш дека постои квалитет, стварно не ми е јасно
ако не чини нешто- стварно нечини
зошто на пример нарачуваш некоја да ти напраи ајвар и и’ плаќаш или правите по дома, а не го купуваш оној на Випро а ќе те чини поефтино?
зошто млекото тетрапак од здравје има привкус на млеко во прав ?
за каков сладолед говорите?! сигурно мислевте на сорбет- оти таков е нашиот:mad: е па иди купи го де само затоа што е наш
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
како можеш да кажеш дека постои квалитет, стварно не ми е јасно
ако не чини нешто- стварно нечини
зошто на пример нарачуваш некоја да ти напраи ајвар и и’ плаќаш или правите по дома, а не го купуваш оној на Випро а ќе те чини поефтино?
зошто млекото тетрапак од здравје има привкус на млеко во прав ?
за каков сладолед говорите?! сигурно мислевте на сорбет- оти таков е нашиот:mad: е па иди купи го де само затоа што е наш
Па ти гледај си го како неквалитет, немој да наметнуваш на други твое мислење.За Ајварот си во право, макар шо не сум некој голем јадач, ама за млекото и сладоледот на Цермат имам баш обратно мислење.Го почитувам и твоето, само немој да ми наметнуваш да мислам како тебе.

И дај кажи шо подразбираш под квалитет да видиме кој е проблемот со набројаните производи?
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Па ти гледај си го како неквалитет, немој да наметнуваш на други твое мислење.За Ајварот си во право, макар шо не сум некој голем јадач, ама за млекото и сладоледот на Цермат имам баш обратно мислење.Го почитувам и твоето, само немој да ми наметнуваш да мислам како тебе.

И дај кажи шо подразбираш под квалитет да видиме кој е проблемот со набројаните производи?
никому ништо не наметнувам, ама не сакам и некој мене да ми наметнува и да ме убедува дека постои квалитет онаму каде го нема.Болдираното е во ред;)и јас го мислам истово
Вкусовите се различни - така да се повлекувам од темава
 
Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
Купувам ако се квалитетни, но по секоја цена само затоа што се наши, не.
Значи, презадоволна сум од сирењата и кашкавалите. Можам да кажам дека такви ретко каде се наоѓаат во светот. Не е ни чудо што ги извезуваат.
Кога се работи за грицки, смоките Стоби флипс на Витаминка, исто и нивното диетално чоколадо без шеќер, со фруктоза. Њам!
За тестенини најдобри ми се Душогупчани. Дефинитивно најдобри јуфки, тарана и сл(y)
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.288
купувам исклучиво Македонски производи и сум неизмерно благодарен на Владата што парите од данокот ги вложи во проект од над миљарда евра - Скопје 2014,а нас битолчани ни подари еден коњ !!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom