Кампања за купување на Македонски производи

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.757
Поени од реакции
9.881
Основана во 1997 година Бранко Јованоски, Милина е производител на сладолед е со широк асортиман на производи за македонските и странските пазари. Со добро воспоставени дистрибутивната мрежа и одлични услуги на клиентите, Милина ја покрива територијата на Македонија со 4000 фрижидери. Милина има свои главни дистрибутивни центри во Битола, Охрид, Кичево, Тетово, Скопје, Штип и Струмица. Во моментов, Милина е ја проширува палетата на производи со голем број на замрзнати тестенини, замрзната храна и константно збогатување на постоечката палета на сладоледи (и за дома и хотели / ресторани / клубови ). Тоа исто така, инвестираше во зголемување и модернизирање на својот капацитет за производство како што се проширува во земјата и во странство.

Искрено,не сум ја знаел фабрикава за сладоледи..мислев дека само цермат е..а пред некој ден пробав од нивниот сладолед од малини..убаини..многу убав беше.
Еве што произведуваат:


сладоледи


замрзната храна


замрзнато тесто
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Да, ајде да купуваме Македонски производи и јас сум за, меѓутоа зашто ги нема ? Зашто да влезеш во било која продавница/маркет 80% се странски производи ? Зашто не е обратно ........... еве на пр. погоре Цитро збори за некоја Македонска фабрика за сладоледи, а зашто тие сладоледи ги нема на пр. во продавнициве во мојава околина, за да ги купувам, зашто сладоледите во мојава околина се се странски ? Ова само како пр. за сладоледите, ама и за сите други ствари, пази се увезува се и свашта од каде не, а домашното никаде го нема ............ :tapp:
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Да, ајде да купуваме Македонски производи и јас сум за, меѓутоа зашто ги нема ? Зашто да влезеш во било која продавница/маркет 80% се странски производи ? Зашто не е обратно ........... еве на пр. погоре Цитро збори за некоја Македонска фабрика за сладоледи, а зашто тие сладоледи ги нема на пр. во продавнициве во мојава околина, за да ги купувам, зашто сладоледите во мојава околина се се странски ? Ова само како пр. за сладоледите, ама и за сите други ствари, пази се увезува се и свашта од каде не, а домашното никаде го нема ............ :tapp:
Влагам во СП Маркет и барам Македонско Чоколадо и нема Барам Македонско Млеко со 0.9% масленост и нема и тоа е...
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Влагам во СП Маркет и барам Македонско Чоколадо и нема Барам Македонско Млеко со 0.9% масленост и нема и тоа е...
Уште и да ги има тие 0.9% масленост добро ќе биде
Има здравје радово со демек со 1.5%масленост
--- надополнето: 18 јули 2012 во 21:54 ---
Да, ајде да купуваме Македонски производи и јас сум за, меѓутоа зашто ги нема ? Зашто да влезеш во било која продавница/маркет 80% се странски производи ? Зашто не е обратно ........... еве на пр. погоре Цитро збори за некоја Македонска фабрика за сладоледи, а зашто тие сладоледи ги нема на пр. во продавнициве во мојава околина, за да ги купувам, зашто сладоледите во мојава околина се се странски ? Ова само како пр. за сладоледите, ама и за сите други ствари, пази се увезува се и свашта од каде не, а домашното никаде го нема ............ :tapp:
Читај декларација,ќе видиш дали е произведено во Македонија,а ќе го провериш и рокот за употреба
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Уште и да ги има тие 0.9% масленост добро ќе биде
Има здравје радово со демек со 1.5%масленост
Meне ми треба млеко со 0% масленост доктурот ми рече да пијам млеко без масленост колку што приметив млеко со најниска масленост на пазарот е 0,9% а најпосно Македонско Млеко е со 1,5%. Го видов тоа од Радово ама не ми врши работа.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Meне ми треба млеко со 0% масленост доктурот ми рече да пијам млеко без масленост колку што приметив млеко со најниска масленост на пазарот е 0,9% а најпосно Македонско Млеко е со 1,5%. Го видов тоа од Радово ама не ми врши работа.
Јас па си сакам помасничко ЈБГ ..................... :D:LOL:
Радово е топ ! (y)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Meне ми треба млеко со 0% масленост доктурот ми рече да пијам млеко без масленост колку што приметив млеко со најниска масленост на пазарот е 0,9% а најпосно Македонско Млеко е со 1,5%. Го видов тоа од Радово ама не ми врши работа.
Свари домашно и од продавница млеко,спореди ги и ќе видиш дека млекото од продавница има 0%масленост.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.757
Поени од реакции
9.881
Да, ајде да купуваме Македонски производи и јас сум за, меѓутоа зашто ги нема ? Зашто да влезеш во било која продавница/маркет 80% се странски производи ? Зашто не е обратно ........... еве на пр. погоре Цитро збори за некоја Македонска фабрика за сладоледи, а зашто тие сладоледи ги нема на пр. во продавнициве во мојава околина, за да ги купувам, зашто сладоледите во мојава околина се се странски ? Ова само како пр. за сладоледите, ама и за сите други ствари, пази се увезува се и свашта од каде не, а домашното никаде го нема ............ :tapp:
Ради маржата..најверојатно.Многу домашни фирми неможат да се борат со странски големи компании.Пример еве оваа за сладолед милина,дали може да понуди поголема маржа за маркетите и продавниците од да речеме алгида или нестле ? Сигурно не.. ја нема таа финансиска моќ.
 
Член од
8 август 2008
Мислења
1.309
Поени од реакции
151
Meне ми треба млеко со 0% масленост доктурот ми рече да пијам млеко без масленост колку што приметив млеко со најниска масленост на пазарот е 0,9% а најпосно Македонско Млеко е со 1,5%. Го видов тоа од Радово ама не ми врши работа.

на 750мл млеко од 1,5 масленост стави чаша вода и ете ти 0,9....мала шала секако :D
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Има ли Македонско производство на шпагети,макарони,фиде?
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063
Тотално ја подржувам оваа акција !!!

Нека се потрудат компаниите да удрат добра маркетинг кампања на своите производи , поголем ефект ќе има !

Ако веќе купувате благо , зимајте од Европа продукти , ем се добри на вкус , ем не се скапи , ем се 5x пати подобри од турските срања шо ги продават за иста цена низ маркетите и малите продавнички!
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
Има ли Македонско производство на шпагети,макарони,фиде?
Жито Полог - Тетово работат јуфки, макарони, тарана, фиде...за жал шпагети не.Ама тестенините им се баш добри и поефтини од Дивела или грчките (40 ден.), дома ги земаме од Тедико (морам да ги пофалам гледам доста македонски производи кај нив)...А тетовчаниве изгледа сменале машини или производство, порано ептен им беа лоши тестенините и се лепеа во варење, сега се ок.Имаа(т) и макарони од црно брашно.



Исто пред некое време почна со производство една фирма од Охрид ВИ-Комерц, инаку беше пекара порано, па можам да кажам луѓето се специјализирале доста и им се добри.Имаш обични, од црно брашно и со вкус на спанаќ.Во Тамаро Маркети, ама надвор од Охрид/Струга мислам дека слаби се со дистрибуција.
VIJufki.jpg
И Дебарски Јуфки, исто добри.

bkjufki.jpg
Работе(ше) и некоја фабрика во Штип или Кочани, Марија тестенини или така нешто, само доста послаби беа од овие три.
Жито Скопје ги среќавав до пред 2-3 години, ама отидоа и тие упм.
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063
Жито Полог - Тетово работат јуфки, макарони, тарана, фиде...за жал шпагети не.Ама тестенините им се баш добри и поефтини од Дивела или грчките (40 ден.), дома ги земаме од Тедико (морам да ги пофалам гледам доста македонски производи кај нив)...А тетовчаниве изгледа сменале машини или производство, порано ептен им беа лоши тестенините и се лепеа во варење, сега се ок.Имаа(т) и макарони од црно брашно.

Добри ли се на вкус , и ако не ти е тешко да ми кажеш колку грама имат јаглехидрати , протеини и масти во 100 грама од оие тестенини :) би требалод а пишува на паковањето.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom