Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
8.808
Поени од реакции
16.763
Ќе го ставам како „мотивација“ за тие што сте заглавени со процесот на емиграција за АУС, да знаете дека имало и побетер :D
Мора да се тешиме со македонското „ќути има и полошо“ :D
212400788_1232894503827407_8918162204792861312_n.png
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.247
Поени од реакции
6.889
Ќе го ставам како „мотивација“ за тие што сте заглавени со процесот на емиграција за АУС, да знаете дека имало и побетер :D
Мора да се тешиме со македонското „ќути има и полошо“ :D
Прегледај го приврзокот 300457

Искрено луди се овие овде. Иначе пред некој ден читав на аеродром во СК била притворена некоја АУС државјанка за пречекорување на визата во МКД, односно останала повеќе од 90 дена со АУС пасош... Хаос, којзнае колку платила и и требало време за да обезбеди седиште на лет за АУС а овие ја привеле и го пропуштила летот. Баш ме интересира како сега ќе ја депортираат.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
8.808
Поени од реакции
16.763
Искрено луди се овие овде. Иначе пред некој ден читав на аеродром во СК била притворена некоја АУС државјанка за пречекорување на визата во МКД, односно останала повеќе од 90 дена со АУС пасош... Хаос, којзнае колку платила и и требало време за да обезбеди седиште на лет за АУС а овие ја привеле и го пропуштила летот. Баш ме интересира како сега ќе ја депортираат.
Ненормално малтретирање на луѓето и од двете страни.
Не ги зачува, инаку пред 2-3 недели читав за пар од Индија, се вратиле лани за време на короната за празник дома и откако се затвори границата не може да одат назад. Во меѓувреме вика мора да плаќаме кирија во АУС оти сите работи ни се таму :tapp: и визата си истекува, а никој не дава информации дали ќе се продолжат.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
5.885
Поени од реакции
10.803
и визата си истекува, а никој не дава информации дали ќе се продолжат.
PR визата и да истече ќе им дадат RRV виза со исти права како PR. Исто е и 491 визите.
Ако се на temporary виза тогаш штом помине пандемијата ќе аплицираат за нова и голема веројатност дека ќе им ја дадат.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
8.808
Поени од реакции
16.763
PR визата и да истече ќе им дадат RRV виза со исти права како PR. Исто е и 491 визите.
Ако се на temporary виза тогаш штом помине пандемијата ќе аплицираат за нова и голема веројатност дека ќе им ја дадат.
Екстра нервози, екстра трошоци, тон документи, иелтс...а се може да се среди со одлука за продолжување за периодот колку што е затворена границата поради вонредната ситуација.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
5.885
Поени од реакции
10.803
а се може да се среди со одлука за продолжување за периодот колку што е затворена границата поради вонредната ситуација.
За ова се слагам, треба да се продолжат за барем година време без да мора да се почнува нова процедура и плаќа (како што направија за повеќето temporary визи за луѓето што се onshore).

Али она што не ми е јасно толкаво форсирање (особено од страна на ѓупците од Индија) да се дојде тука по секоја цена, наместо да не се почека неколку месеци да се нормализира ситуацијата. Еве ги пуштија пред месец време, го донесоа и раширија заразниот индиски сој и сега 12 милиони (пола Австралија) сме во lockdown заради тоа. Економските штети од тоа се даааааалеку поголеми од неколку стотини долари за апликација за виза или киријата што тој ѓупецот се жали дека ја плаќал тука (иако и за ова лаже, пошто до март имаше tenancy moratorium за тие што се погодени од пандемијата).
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
8.808
Поени од реакции
16.763
За ова се слагам, треба да се продолжат за барем година време без да мора да се почнува нова процедура и плаќа (како што направија за повеќето temporary визи за луѓето што се onshore).

Али она што не ми е јасно толкаво форсирање (особено од страна на ѓупците од Индија) да се дојде тука по секоја цена, наместо да не се почека неколку месеци да се нормализира ситуацијата. Еве ги пуштија пред месец време, го донесоа и раширија заразниот индиски сој и сега 12 милиони (пола Австралија) сме во lockdown заради тоа. Економските штети од тоа се даааааалеку поголеми од неколку стотини долари за апликација за виза или киријата што тој ѓупецот се жали дека ја плаќал тука (иако и за ова лаже, пошто до март имаше tenancy moratorium за тие што се погодени од пандемијата).
Не само ѓупците, туку и насекаде имаш фаци кои плачат за стап. Да ги почитуваа мерките секаде, сега немаше ни да го дискутираме вирусот. Арно ама пола во прогласија за умрено, младите генерално (тукашните) не се замараат и 2 години сме заглавени.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
3.467
Поени од реакции
3.800
Не само ѓупците, туку и насекаде имаш фаци кои плачат за стап. Да ги почитуваа мерките секаде, сега немаше ни да го дискутираме вирусот. Арно ама пола во прогласија за умрено, младите генерално (тукашните) не се замараат и 2 години сме заглавени.
Младите тукашни се бетер од македонските млади во однос неодговорност и курчење. Сум имал прилика да зборвам со постари генерации и сами викаат дека на оваа младина им треба "национален сервис" или што би рекле по наши воен рок/одење во војска.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.077
Поени од реакции
1.455
Како е ситуацијата со издавање на визи за Австралија во ковид кризава? Има некој што му ја киднал минатата година или годинава?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.247
Поени од реакции
6.889
Како е ситуацијата со издавање на визи за Австралија во ковид кризава? Има некој што му ја киднал минатата година или годинава?
sto be kaj dedo ti ke ides? nemoj ke te tera i tuka rakija da pravis :pos:

u aus momentalno NEMA SANSA da vlezes duri i so aus pasos. ednostano zatvoreno e, od denes i adelaide e u karantin taka da samo brizben i pert primaat avstralci sto sakaat nazad vo aus, ako ne se lazam nekoj smesni 400 dusi u brizi, 300 u perth i eventalno uste 200-300 u darvin. tolku e. tepacka za karta, taka da ako nemozes da si dozvolis 20-30k dolari za prva klasa ili neloj 10k za biznis imas mala sansa da se kacis na avion, ova za so aus pasos.

najrano ovde idnava godina ova vreme, denes spomnaa na vesti deka togas planirale da se otvori aus. jas se nadevam maj za veligned ali ne veruvam.

ima luge so viza u pasos pa nemozat da dojdat... i da dojdes 2 nedeli karantin u hotel te ceka taka da dosaj use 2k dolari plus.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
8.808
Поени од реакции
16.763
Како е ситуацијата со издавање на визи за Австралија во ковид кризава? Има некој што му ја киднал минатата година или годинава?
Трагична.
Одобруваат ептен малку, има многу што чекаат, а дури и да ти одобрат не можеш да отидеш бидејќи се затворени границите (веројатно до пролет следна година).
Автоматски споено мислење:

ima luge so viza u pasos pa nemozat da dojdat... i da dojdes 2 nedeli karantin u hotel te ceka taka da dosaj use 2k dolari plus.
Ама УСД долари, не Австралиски :)
Fees
If you are directed to quarantine in government arranged accommodation, you will have to pay a contribution to the overall cost of your quarantine.

Once you receive your invoice you will be required to make payment within 30 days of the date stated on the invoice.

Examples of the quarantine fees
More details
Rates
Until 30 June 2021
Rates
From 1 July 2021
1 adult (1 room)$2,800$3,220
2 adults (1 room)$3,710$4,130
2 adults and 2 children (1 room)
(fee calculated on 2 adults and 2 children aged 3 years or older and under 13 years)
$4,620$5,040
You may also apply to have the fee waived after you receive the invoice.

Note: any person entering quarantine prior to 1 July 2021 will be charged at the Quarantine fee rates from 1 July 2020—30 June 2021, including meal costs, for the entire quarantine period.

Costs and service inclusions
On arrival at your arranged accommodation, full details will be provided as to Wi-Fi access, laundry facilities etc.

While in mandatory quarantine, you will not be able to use any shared facilities at the hotel (pool, gym etc.) due to the requirement to remain in your room.

The costs are calculated as per the following:

DescriptionRates
Until 30 June 2021
Rates
From 1 July 2021
Hotel room (incl. linen service fee)$135 per room per night$165 per room per night
Meals$65 per adult person per day
$32.50 per minor person per day
$0 for a child under 3 years
$65 for a person 13 years or older per day
$32.50 for a minor/ child between 3–12 years of age per day
$0 for a child under 3 years
  • From 1 July 2021 a minor /child is defined as between 3–12 years of age for meal charges
  • An infant aged up to 3 years of age will not be charged
  • Meal charges will not be reduced or waived
As rooms cannot be cleaned daily by hotel staff, the linen service charge includes:

  • personal laundry outside of the days daily provision of towels and linen
  • any requests for cleaning products so guests can maintain the room.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.077
Поени од реакции
1.455
sto be kaj dedo ti ke ides? nemoj ke te tera i tuka rakija da pravis :pos:

u aus momentalno NEMA SANSA da vlezes duri i so aus pasos. ednostano zatvoreno e, od denes i adelaide e u karantin taka da samo brizben i pert primaat avstralci sto sakaat nazad vo aus, ako ne se lazam nekoj smesni 400 dusi u brizi, 300 u perth i eventalno uste 200-300 u darvin. tolku e. tepacka za karta, taka da ako nemozes da si dozvolis 20-30k dolari za prva klasa ili neloj 10k za biznis imas mala sansa da se kacis na avion, ova za so aus pasos.

najrano ovde idnava godina ova vreme, denes spomnaa na vesti deka togas planirale da se otvori aus. jas se nadevam maj za veligned ali ne veruvam.

ima luge so viza u pasos pa nemozat da dojdat... i da dojdes 2 nedeli karantin u hotel te ceka taka da dosaj use 2k dolari plus.
не одам кај него и пари да ми дава. Отишол во Утопија држава на млади години и ќе те потценува, ебаго абдал. :D

Значи вистина е дека еден пар познаници платиле 40.000 долара за карти. :popce:
Фала за инфото.

Трагична.
Одобруваат ептен малку, има многу што чекаат, а дури и да ти одобрат не можеш да отидеш бидејќи се затворени границите (веројатно до пролет следна година).
Автоматски споено мислење:


Ама УСД долари, не Австралиски :)
Фала.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.247
Поени од реакции
6.889
не одам кај него и пари да ми дава. Отишол во Утопија држава на млади години и ќе те потценува, ебаго абдал. :D

Значи вистина е дека еден пар познаници платиле 40.000 долара за карти. :popce:
Фала за инфото.


Фала.

bro jas planirav begstvo za evropskoto... bukvalno gledav opcii do darvin da letam pa na jahta ili cargo brod da si preplatam za da kidnam od aus do bali pa ke se snaogav do evropa... ama problem vrakanjeto... nema sansi da vlezes momentalno osven ako ne platis puta 10 od normalnoto i pak so dosta sreka i vrski...

tie se srekni sto uopste nasle 2 karti zaedno...
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
3.467
Поени од реакции
3.800
Австралија е заебана работата,заебани муабети се вртат во одредени високи кругови а народов нема појма, всушност се како зомби. Човек ми кажа некој предвидувања или планови што на прв поглед не се за верување ама од ден на ден се ми изгледа дека натака се оди, моментално Нов јужен велс е во карантин 4ти степен, наводно се спрема 5 степен да има втора половина на Август а тоа ќе е ептен заебано каде што никој не ќе смее да излезе од дома без специјална дозвола. Ја следам ситуацијава во време на карантин бројкиве со коронава се секој ден поголеми, дали бројкиве се вештачки и нешто се кува не знам ама све е некако не вообичаено, полиција полно по улици без некој поголеми акции али све се снима, од земја и воздух, се ми изгледа дека е прашање на време кога ептен ќе ја стегнат работава до коска.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom