Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.291
Поени од реакции
22.537
Здраво на сите. Ве молам за ваше мислење во однос на квалитет на живот и интеграција на децата во системот. Дали е подобро во Австралија или во Нов Зеланд?
razlikata e ko germanija i ceska... 2te se 100 pati podobri od mkd ali aus e za 30-40% podobar on nz vo recisi site aspekti. vo nz sekako sega recisi e nevozmozno da dobies viza taka da nema potreba za podetalna analiza bi rekol...
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Здраво на сите. Ве молам за ваше мислење во однос на квалитет на живот и интеграција на децата во системот. Дали е подобро во Австралија или во Нов Зеланд?
Посредни впечатоци за НЗ. Ако икако или икад успееш да влезеш, тешко дека ќе купиш куќа или стан, отидени се до небеса цените, така да смири се со подстанарски живот и кирија која и не е така мала. Со добра професија и плата квалитет на живот баагимити добар, од храна, кола, места за забава и излети до се што ти душа сака. Сепак имај во предвид дека НЗ е островска земја и не така голема ама и не е за потценување.
Интеграција и сигурност за децата за 5+, барем моите внуци немаа никаков проблем. Имаше еден член на форумов што децата му страдаа од влажната клима, па се преселил во Аус заради тоа. Тоа е индивидуално. Криминал скоро и да нема, ако има тоа е на релација банди држава, засега не ги засега обичните луѓе. Се случуваат глупости како во Крисчрч ама се реткост.
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Здраво на сите. Ве молам за ваше мислење во однос на квалитет на живот и интеграција на децата во системот. Дали е подобро во Австралија или во Нов Зеланд?
Imam ziveeno po pet godini i vo NZ i vo AU i mozam da kazam deka ekonomski zivotot e daleku podobar vo AU vo smisol na plata moznost za biznis, moznos da kupis kuka. Dodeka NZ ima po kvaliteten zivot vo smisol pomal kriminal, podobro skolstvo i poubava priroda. No sve e relativno, znam mnogu nasi so napravija ubavi karieri i biznisi vo NZ i plus go fatija porastot na ceni na kuki i napravija milioni. No ova e sve teorija bidejki momentalno i bez korona nekoj od MK sansa da dobie viza za NZ e 0.1%, osven ako ne odi na studentska ili sponzor viza od nekoja EU drzava bidejki stazot od MK ne go priznavaat vo NZ. Taka da vo post korona svet mislam deka AU i NZ ke imaat mnogu namalena migracija, i edinstevena sansa za vlez i uspeh ostanuva samo so studentska viza koja kosta nad $50.000 za 2 godini studiranje.
 
Член од
18 септември 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Дали има некој искуство да сподели со добиена студентска виза за АУС во време на пандемијава додека се затворени границите и да следи онлајн настава од МК? Ме инересира на пример ако е за мастер од 2 год. дали времетраењето на визата почнува со самиот почеток на онлајн студиите или пак почнува со физичкото присуство по отворањето на границите со доаѓањето во АУС? Дали на визата е наведен краен датум или само во случајов стои 2 год. по почнувањето на студиите? Што би се случило со визата и доколку се направи пауза на онлајн студиите?
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Дали има некој искуство да сподели со добиена студентска виза за АУС во време на пандемијава додека се затворени границите и да следи онлајн настава од МК? Ме инересира на пример ако е за мастер од 2 год. дали времетраењето на визата почнува со самиот почеток на онлајн студиите или пак почнува со физичкото присуство по отворањето на границите со доаѓањето во АУС? Дали на визата е наведен краен датум или само во случајов стои 2 год. по почнувањето на студиите? Што би се случило со визата и доколку се направи пауза на онлајн студиите?
Se nadevam deka nekoj ke se najde da odgovori. Prasanjevo e mnogu specificno, najdobro kaj agent za poveke informacija.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Se nadevam deka nekoj ke se najde da odgovori. Prasanjevo e mnogu specificno, najdobro kaj agent za poveke informacija.
Дали има некој искуство да сподели со добиена студентска виза за АУС во време на пандемијава додека се затворени границите и да следи онлајн настава од МК? Ме инересира на пример ако е за мастер од 2 год. дали времетраењето на визата почнува со самиот почеток на онлајн студиите или пак почнува со физичкото присуство по отворањето на границите со доаѓањето во АУС? Дали на визата е наведен краен датум или само во случајов стои 2 год. по почнувањето на студиите? Што би се случило со визата и доколку се направи пауза на онлајн студиите?
Ако дознаеш, те молам сподели тука.

За друг тип на виза не знаеше ни агентот, не ми одговорија ни во амбасадата во Англија, ниту пак добив одговор од „миграционото“.

Кај мене на skilled visa безмалку има поминато цела година од нејзината важност, и веројатно нема да смеам да влезам уште 6-7 месеци, што значи година и пол ќе ми помине надвор до АУС. Од тоа што читам по групите на фб, демек ќе ги продолжат сите визи што се доделени во време на корона кризата - за периодот во кој не смее да се влезе во АУС (но сепак, прашај за твојот случај, можеби ќе имаш повеќе среќа со добивање на одговор).
 
Член од
7 мај 2007
Мислења
168
Поени од реакции
118
Дали има некој искуство да сподели со добиена студентска виза за АУС во време на пандемијава додека се затворени границите и да следи онлајн настава од МК? Ме инересира на пример ако е за мастер од 2 год. дали времетраењето на визата почнува со самиот почеток на онлајн студиите или пак почнува со физичкото присуство по отворањето на границите со доаѓањето во АУС? Дали на визата е наведен краен датум или само во случајов стои 2 год. по почнувањето на студиите? Што би се случило со визата и доколку се направи пауза на онлајн студиите?
Колку што имам слушнато по најново, откога ќе добиеш студентска виза ќе следиш настава онлајн 1-2 семестри, во зависност од тоа кога ќе се отворат границите. Гледам дека оптимизмот расте дека интернационални студенти ќе може да влегуваат во NSW дури и кон крајот на годинава.

Во однос на времетраењето на визата, немаш право да студираш доколку немаш виза, што значи дека пред почетокот на студиите (онлајн или во живо), визата ќе мора да ти е започната. Јас кога добив виза за моите мастер студии, визата ми ја одобрија за времетраење од 23 месеци. Студиите траат пократко од две години, односно околу 20 месеци за мастер. Што значи дека имаш уште некој месец по завршување на студиите да одлучиш што ќе правиш понатаму (дали ќе се враќаш назад или ќе бараш други опции). Доколку сакаш, Австралија ти нуди опција за Post-Graduate виза и најчесто за мастер е 2 години ако не се лажам.

Колку што знам, немаш право да правиш прекин на студиите, ризикуваш да ти ја прекинат визата.

Не заборавај, во очите на Австралија, ти си студент што сака да студира на квалитетни светски реномирани универзитети што ќе сака понатака во животот тоа знаење да го употреби во земјата од каде што доаѓа. Убаво е да си ги поставуваш прашањата и од тој аспект.


Ако дознаеш, те молам сподели тука.

За друг тип на виза не знаеше ни агентот, не ми одговорија ни во амбасадата во Англија, ниту пак добив одговор од „миграционото“.

Кај мене на skilled visa безмалку има поминато цела година од нејзината важност, и веројатно нема да смеам да влезам уште 6-7 месеци, што значи година и пол ќе ми помине надвор до АУС. Од тоа што читам по групите на фб, демек ќе ги продолжат сите визи што се доделени во време на корона кризата - за периодот во кој не смее да се влезе во АУС (но сепак, прашај за твојот случај, можеби ќе имаш повеќе среќа со добивање на одговор).

За каков друг тип на виза не си можел да најдеш одговор?

Имаш добиено skilled visa и чекаш да се отворат границите? Кој број на виза? За која држава?

Прашувам пошто тука работите се менуваат брзо, па можеби ќе може да добиеш подетални информации, доколку споделиш повеќе детаљи.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
За каков друг тип на виза не си можел да најдеш одговор?

Имаш добиено skilled visa и чекаш да се отворат границите? Кој број на виза? За која држава?

Прашувам пошто тука работите се менуваат брзо, па можеби ќе може да добиеш подетални информации, доколку споделиш повеќе детаљи.
Skilled Work Regional (Provisional) (subclass 491), да визата ја имам речиси цела година, не може да влезам во Квинсленд. Ми помина цела година во мкд, се зборува дека демек ќе ги продолжат за периодот додека биле затворени интернационалните граници, но не сум сретнал официјална потврда за ова.
 
Член од
7 мај 2007
Мислења
168
Поени од реакции
118
Skilled Work Regional (Provisional) (subclass 491), да визата ја имам речиси цела година, не може да влезам во Квинсленд. Ми помина цела година во мкд, се зборува дека демек ќе ги продолжат за периодот додека биле затворени интернационалните граници, но не сум сретнал официјална потврда за ова.
Квинсленд многу го тупат со затварање на границите. Да беше во NSW мислам дека до крајот на годинава ќе можеше да влезеш. Во принцип тука се има common sense за работите, така да би требало да ги продолжат визите соодветно на случувањата и рестрикциите.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Квинсленд многу го тупат со затварање на границите. Да беше во NSW мислам дека до крајот на годинава ќе можеше да влезеш. Во принцип тука се има common sense за работите, така да би требало да ги продолжат визите соодветно на случувањата и рестрикциите.
Нема да ги продолжат визите, сега отворам маил, ми вратиле утрово инфо:
1632738569173.png
 
Член од
7 мај 2007
Мислења
168
Поени од реакции
118
Нема да ги продолжат визите, сега отворам маил, ми вратиле утрово инфо:
Прегледај го приврзокот 308284

Добро, и не изгледа така лошо, штом нема да ги продолжат значи дека очекуваат сите што добиле 491 виза да го исполнат периодот од 3 години пред да можат да аплицираат за ПР. На твое место, не би бил многу загрижен, мислам дека месеци се во прашање пред Австралија да биде целосно отворена за влез-излез.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Добро, и не изгледа така лошо, штом нема да ги продолжат значи дека очекуваат сите што добиле 491 виза да го исполнат периодот од 3 години пред да можат да аплицираат за ПР. На твое место, не би бил многу загрижен, мислам дека месеци се во прашање пред Австралија да биде целосно отворена за влез-излез.
Додека не видам официјално не сум сигурен што ќе прават. Се надевам да отворат пролетва, ама сепак, некоректно е да ми кратат 1-1.5 година поради нивна вина.
Малку да зачкрипи со работа поради нова криза во тие 3.5 години што би престанале, може и да не фатам услов од 3 години работа со над 53900aud.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Додека не видам официјално не сум сигурен што ќе прават. Се надевам да отворат пролетва, ама сепак, некоректно е да ми кратат 1-1.5 година поради нивна вина.
Малку да зачкрипи со работа поради нова криза во тие 3.5 години што би престанале, може и да не фатам услов од 3 години работа со над 53900aud.
Почнаа европскиве земји да прогласуваат пополека крај на мерките, може и Аус до НГ ќе се опули!
Инаку условот имаш шанси да го исполниш оти тоа е само почетна сума за првите 2 до 3 месеци, на крај на годината ќе бидеш на 100к. Зависи од побарувачката, ама гледам од НЗ пробуваат да регрутираат, значи во зорт се.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Почнаа европскиве земји да прогласуваат пополека крај на мерките, може и Аус до НГ ќе се опули!
Инаку условот имаш шанси да го исполниш оти тоа е само почетна сума за првите 2 до 3 месеци, на крај на годината ќе бидеш на 100к. Зависи од побарувачката, ама гледам од НЗ пробуваат да регрутираат, значи во зорт се.
Не, за 191 виза треба да живееш и работиш 3 години во регионална Аус, и секоја година да заработуваш над 53900 ауд годишно.
Ако работам со струка овие се ништо, од факултет излезени земаат 60к, со неколку години искуство од 80-170к :D
Проблем е дали ќе се најде таква работа во периодот што останува. Ако се 5 години, лаганица може да фатиш 3 работни, ама ако се 3 и пол, апла си под ризик од кризи/или ако нема асална работа од сам почеток.
Во Мекдоналдс не стигаш до овие.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Не, за 191 виза треба да живееш и работиш 3 години во регионална Аус, и секоја година да заработуваш над 53900 ауд годишно.
Ако работам со струка овие се ништо, од факултет излезени земаат 60к, со неколку години искуство од 80-170к :D
Проблем е дали ќе се најде таква работа во периодот што останува. Ако се 5 години, лаганица може да фатиш 3 работни, ама ако се 3 и пол, апла си под ризик од кризи/или ако нема асална работа од сам почеток.
Во Мекдоналдс не стигаш до овие.
Хе хе, наоѓаш по струка без проблем. Затоа и реков дека сумата не ти е проблем, единствено на време да отидеш! Цело време ќе бидеш запослен пошто ако решиш да се пожртвуваш немаш зима за работа. Е да под притисок си, ама само во најцрно сценарио ќе имаш пола година луфта.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom