Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Хе хе, наоѓаш по струка без проблем. Затоа и реков дека сумата не ти е проблем, единствено на време да отидеш! Цело време ќе бидеш запослен пошто ако решиш да се пожртвуваш немаш зима за работа. Е да под притисок си, ама само во најцрно сценарио ќе имаш пола година луфта.
За ова ќе покаже времето :) зезнато е ограничувањето што не може да се работи во главните градови, во регионалниот дел има мал број на огласи. Пример ако имаш 200 за цела држава, едвај 40 се за регионална.
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
165
За ова ќе покаже времето :) зезнато е ограничувањето што не може да се работи во главните градови, во регионалниот дел има мал број на огласи. Пример ако имаш 200 за цела држава, едвај 40 се за регионална.
сигурно ќе можеш и remote
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
165
Не е муабетот физичкото присуство, туку работодавецот да има канцеларии во регионален дел, и ти да си пријавен таму.
не може да те пријави од едно место, а да живееш на друго ? пр. 100км оддалечено
 
Член од
11 јуни 2021
Мислења
359
Поени од реакции
782
Дечки кои се процедурите за емигрирање во Австралија и колку чини сето тоа?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Дечки кои се процедурите за емигрирање во Австралија и колку чини сето тоа?
Зависи од случај до случај, на овој линк види дали на некоја од визите ја имаш твојата професија.
Во зависност од визата, ќе ти варираат и трошоците, а и времето за одговор од нивна страна.
За агент околу 4000 долари, за Skills Assessment зависи од институцијата, ИЕЛТС ти е околу 200 евра, преводи 300 денари по страна, за визата кога ќе ти ја одобрат: 4115aud беше за носителот + 2055 за вториот член, деца 1030 долари по дете.
Скоро сите заебанции, преводи, агенти, потврди, растрчувања, за 2ца околу 8к евра.

Инаку еве ти по колку поени се добиваат:
elevant factor (at the time of invitation)CategoryPoints
Age18–24 (inclusive)
25–32 (inclusive)
33–39 (inclusive)
40–44 (inclusive)
25
30
25
15
English language abilityCompetent English — IELTS 6 / PTE 50
Proficient English — IELTS 7 / PTE 65
Superior English — IELTS 8 / PTE 79
0
10
20
Skilled employment (outside Australia)At least three but less than five years
At least five but less than eight years
At least eight and up to 10 years
5
10
15
Skilled employment (in Australia)At least one but less than three years
At least three but less than five years
At least five but less than eight years
At least eight and up to 10 years
5
10
15
20
Educational qualificationsDoctorate/ PHD
Bachelor/ Masters degree
Diploma
20
15
10
Australian study requirementOne or more degrees, diplomas or trade qualifications awarded by an Australian educational institution and meet the Australian Study Requirement5
Other factorsCredentialled community language qualifications
Study in regional Australia or a low population growth metropolitan area (excluding distance education)
Partner skill qualifications
Professional Year in Australia for at least 12 months in the four years before the day you were invited
Australian Masters in STEM (2 years study)
Partner's English
Single applicant
5
5
10
5
10
5
10
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Сам сум, ама многу бе 8000 евра :/
За сам од 5-6к евра.
Плус пред да ти ја одобрат ќе треба да покажеш дека имаш доволно средства за почеток таму (settlement funds declaration form), на која мора да имаш: 15к АУД во кеш + 15к АУД вредност во имот за еден апликант, или 35к за 2ца (во имот 20к). За се што ќе покажеш, мора и доказ: извештај со печат од банка официјално издаден на англиски, имотни листови преведени, ако е возило исто доказ дека е твое.

Буре без дно е и скапичко отселување, т.е на страна од финансискиот дел, потежок е психичкиот (замаранции, долг процес, се мора да е под конец, јазикот барем јас кога го полагав беше заебано да извадеш над 7ка на writing...).
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
165
а за сам, колку треба кеш да имаш да приложиш, не трошоци
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557

Kajgana Shop

На врв Bottom