Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.331
Поени од реакции
2.198
Ситуацијата со визите не е баш сјајна во моментов, има голем застој и беклог поради короната.
Претходно процесот течеше повеќе од 1 година во најдобар случај (ако имаш ИЕЛТС можеби ќе скратиш кратко време).
Со 7.5 малку потешко на 189ка, за да добиеш 20че од јазик ќе ти треба над 8 (што барем јас кога полагав беше екстра тешко, сега било на компјутер и слушам полесно особено пишувањето).
За 189ката од тоа што следам конкуренцијата е поголема, подобро ти е да разгледаш опција за регионална (побрзо ја процесираат и со помалку бодови има шанса да поминеш побрзо).
Околу постапката: ти треба миграционен агент (2ца има во мкд, Дејан од Скопје и Билјана од Битола или можеш римоут да си ангажираш од АУС), професијата да е на листата на барани професија во тој момент (се менува секоја година), цената на агентот за целата постапка ти е 3500-5000 долари, скилс асесмент завииси од институцијата може да поминеш и со 500 долари а може и со 2000 долари (мојот беше 750 долари + уште толку за агентот и морав да го реобновувам поради коронава уште 500 долари), преводи на се можно од документи (согласно визата и институцијата), за визата имаш околу 6500 долари ако сте двајца, ако си сам мислам беше за носителот 4к (види на https://www.homeaffairs.gov.au/).
Благодарам.
 
Член од
7 мај 2007
Мислења
156
Поени од реакции
106
Hello.

Деновиве се заинтересирав за опцијата преселба во Австралија, по еден неврзан разговор со пријатели.

Од она што досега го прочитав, тука има квалитетна и издржана дискусија, па ќе пробам да ги следам многуте совети и информации.

31 год. имам, со скоро-па-завршен мастер по стратегиски комуникации (дипл. економист/маркетинг, како позадина) и со искуство во тоа од над 9 години. Ако е за помош, имам и ЕУ докс.

Дали ќе можете да предложите првични чекори што би требало да ги направам за да ги разгледам сите опции за преселба натаму? Сосе агенти/агенции што би олесниле процедура.

Според калкулаторот, за 189-ка, имам 95 бода.

Благодарам!

Zdravo,

Super sto si se zainteresiral za preselba vo Avstralija, dokolku uspees vo toa, smetam deka bi ti bil odlicen cekor vo zivotot.

Vo odnos na migracijata, bi sakal li da spodelis kako stigna do 95 poeni? Po toa sto go imas navedeno pogore, bi trebalo da imas nekade okolu 80-ina. Oficijalen link od kalkulatorot: https://immi.homeaffairs.gov.au/help-support/tools/points-calculator

Migracijata vo Avstralija momentalno e vo stagnacija, odnosno mnogu mal broj na novi migranti se pokanuvaat za preselba. Najgolem broj od tie migranti se veke vo Avstralija (onshore) i imaat struka koja sto e na PMSOL (Priority Migration Skilled Occupation List) listata. Link: https://immi.homeaffairs.gov.au/visas/employing-and-sponsoring-someone/sponsoring-workers/pmsol

Sansite za 189 viza se skoro ramni na 0%, poradi toa bi ti preporacal da razgledas i drugi opcii za migriranje vo nekoj regionalen del na Avstralija i so toa drasticno da gi zgolemis sansite za PR (permanent residency). Poveke za ovie vizi mozes da procitas tuka: https://immi.homeaffairs.gov.au/visas/working-in-australia/regional-migration/regional-visas
 
Член од
23 јули 2019
Мислења
2
Поени од реакции
2
Hello.

Деновиве се заинтересирав за опцијата преселба во Австралија, по еден неврзан разговор со пријатели.

Од она што досега го прочитав, тука има квалитетна и издржана дискусија, па ќе пробам да ги следам многуте совети и информации.

31 год. имам, со скоро-па-завршен мастер по стратегиски комуникации (дипл. економист/маркетинг, како позадина) и со искуство во тоа од над 9 години. Ако е за помош, имам и ЕУ докс.

Дали ќе можете да предложите првични чекори што би требало да ги направам за да ги разгледам сите опции за преселба натаму? Сосе агенти/агенции што би олесниле процедура.

Според калкулаторот, за 189-ка, имам 95 бода.

Благодарам!
Маркетинг професиите се на Short-term Skilled Occupation List (STSOL) и за нив се достапни најчесто 491 визи и 190 во ретки случаи. За 189, нема никакви шанси со маркетинг професија. Барем така е последниве неколку години, колку што имам истражувано. Пред короната, Marketing specialist беше на листата за 190 виза во NSW, но најчесто ја добиваат onshore апликанти или што имаат завршено мастер во Австралија. Исто беше на листа за 491 на QLD и SA.

Мој совет е консултација со агент, затоа што е долг и комплициран процес. На прв поглед е многу едноставно, но не е така.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.331
Поени од реакции
2.198
Маркетинг професиите се на Short-term Skilled Occupation List (STSOL) и за нив се достапни најчесто 491 визи и 190 во ретки случаи. За 189, нема никакви шанси со маркетинг професија. Барем така е последниве неколку години, колку што имам истражувано. Пред короната, Marketing specialist беше на листата за 190 виза во NSW, но најчесто ја добиваат onshore апликанти или што имаат завршено мастер во Австралија. Исто беше на листа за 491 на QLD и SA.

Мој совет е консултација со агент, затоа што е долг и комплициран процес. На прв поглед е многу едноставно, но не е така.
Thanks.

Да, сакам прво на консултации за целиот процес, па да видам што можам.

Инаку, за WA би бил процесот.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
8.154
Поени од реакции
14.316
Thanks.

Да, сакам прво на консултации за целиот процес, па да видам што можам.

Инаку, за WA би бил процесот.
Overview of State nomination requirements
General streamGraduate stream
Meet Department of Home Affairs eligibility requirements for the intended visa subclassYY
Nominated occupation is available on the relevant listWestern Australian skilled migration occupation list (WASMOL)Graduate occupation list (GOL)
Currently reside in AustraliaYY
Meet minimum English requirements for the nominated occupationYY
Work experienceAt least one year Australian or three years overseas work experience in the nominated (or closely related) occupation.At least six months paid Australian work experience in the nominated (or closely related) occupation.


OR


Full time employment contract in Western Australia for a minimum of six months in the nominated (or closely related) occupation.

Contract of employment*Full time employment contract in Western Australia for a minimum of 12 months in the nominated (or closely related) occupation.
Have a Certificate III or above qualification from an accredited Western Australian educational institutionNY
Meet the two year Western Australian study requirementNY
Demonstrate sufficient settlement fundsOnly if you are not currently living in Western AustraliaOnly if you are not currently living in Western AustraliaПровери си детално каква е ситуацијата во моментот бидејќи: Викторија и Западна Австралија бараа да имаш и договор со работодавец, што мислам дека е исклучиво тежок услов.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh
Член од
24 јануари 2012
Мислења
473
Поени од реакции
476
Hello.

Деновиве се заинтересирав за опцијата преселба во Австралија, по еден неврзан разговор со пријатели.

Од она што досега го прочитав, тука има квалитетна и издржана дискусија, па ќе пробам да ги следам многуте совети и информации.

31 год. имам, со скоро-па-завршен мастер по стратегиски комуникации (дипл. економист/маркетинг, како позадина) и со искуство во тоа од над 9 години. Ако е за помош, имам и ЕУ докс.

Дали ќе можете да предложите првични чекори што би требало да ги направам за да ги разгледам сите опции за преселба натаму? Сосе агенти/агенции што би олесниле процедура.

Според калкулаторот, за 189-ка, имам 95 бода.

Благодарам!
Spored strukata, stazot i angliski so 7.5 ielts mislam deka imas dobri sansi za uspeh. Ne za 189 viza, tuku za 190 ili 491 viza. Mozes da ja proveris strukata vo koja drzava se bara.


Jas da sum vo tvoi konduri odma bi pocnal procedura, (tocno e deka so kovid sve e stopirano no za 6 meseci situacijata moze da se smeni). Ako ti treba pomos so biranje agent pisi privatna poraka. Imam mnogu iskustvo i pomagam na site sto im treba pomos.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh
Член од
24 февруари 2021
Мислења
2
Поени од реакции
1
Здраво, здраво. Ја прочитав скоро цела тема и би сакала да им се заблагодарам на членовите за корисните информации кои ги споделуваат и времето кое го одделуваат.Особено @lion888 @kano и други. Имам некои дилеми и би сакала неколку совети. Јас (34, дипломиран менаџер по туризам, рабoтам во ИТ 10 години, како software tester, database administrator и trainer. Во последнава година работам и самстојно web design), сопругот 35 дипломиран економист, работи во приватна здравствена институција како економист, 8+ години и имаме син 2.5 години. Сакаме да емигрираме во АУС, е сега разговарав со агент, кој е лиценциран (ми посредуваше за туристичка виза, пред 8 години, бев на месец дена во Мелбурн) не советува за Студентска виза поточно Master Studies. Јас би била носител бидејќи имам подобри познавања на јазикот. Е сега прашањето ми е до пискусните кои го поминале ова, дали би издржале со мало дете финансиски, и кои се шансите за ПР после тоа, бидејки тоа ни е и целта да останеме таму. Инаку имаме каде да живееме, дедо ми има стан во Мелбурн,тој е во МКД, така да во почетните години би биле таму.Исто така и за банкарска гаранција не би била проблем, би се снашле.
Дилемата е околу Мастер Студиите , предложете ми е некои слични на овие за Interaction design, UX/UI design, Web design etc..кои не се прескапи а сепак би ми овозможиле во иднина барање за PR.
Oва се некои кои ги разгледував:
https://www.swinburne.edu.au/study/course/Master-of-Design-(Research)-MR-DES/international
https://www.rmit.edu.au/study-with-us/levels-of-study/research-programs/masters-by-research/master-of-design-mr235
https://www.latrobe.edu.au/courses/master-of-artificial-intelligence

И кое е ваше мислење околу отварањето на границите за International students. Однапред благодарам за секое инфо.
 
Член од
24 февруари 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Ja otvaram ovaa tema na onie Makedonci koi sakaat da emigriraat vo Avstralija i Nov Zeland
--- надополнето: 24 јануари 2012 во 03:33 ---
Ova e isecok od Hrvatski forum za emigracija. Dosega najprecizno objasnuva kako legalno da se emigrira vo Avstralija.

-----------------------------------------------------------------------------

Bok svima,

čini mi se da bi vam dobro došlo malo ohrabrenja i pozitive. :)

Vizu je sasvim moguće dobiti. Uz prave kvalifikacije, puno dobre volje i upornosti, malo sreće i nažalost dosta financijskih sredstava.
Ali može se, i to relativno brzo kad se čovjek jednom odluči i usmjeri veći dio svoje energije u to.

Ja sam krenula s tim za ozbiljno prije točno godinu dana. Iako sam poduže to već planirala.
Prvo otišla na IELTS da vidim koliko bodova mogu natuć i na šta mogu računat... nakon toga skupila i poslala papire za Skill assessment.
Dobila pozitivan odgovor u 7. mjesecu.
Prijavila se za State sponsorship u 8. mjesecu. Dobila odgovor za mjesec i pol.
Vizu (176) prijavila krajem 10.mjeseca.
Trebalo je tek nešto više od mjesec dana da mi bude odobrena.
I eto, odoh ja za koji mjesec...
Svima koji imaju priliku za to, preporučam da razmotre State sponsorship. Nije ga teško dobiti ( barem iz mog iskustva - dobila sam ga za obje države za koje sam aplicirala ),
a te vize su trenutno dosta visoko po prioritetu i rješavaju se u rekordnom roku.
Tako da trenutno i ljudi koji inače imaju dovoljno bodova za 175 vizu idu na ovu opciju.

Jedino loše iskustvo koje sam imala tijekom cijelog procesa je, naravno, bilo na strani naših panel doktora kod kojih sam išla na pregled.
Doktorica je zaista ok, protiv nje ništa... ali lik koji dogovara sastanke i šalje papire za Aus je naprosto nepojmljiv.
Pa eto, tko ima novaca i mogućnosti, a žuri mu se u zadnjim fazama procesa i ne želi gubiti živce i vrijeme na našu birokraciju; neka ode negdje van Hrvatske na pregled.
Po mogućnosti u kliniku koja ima eHealth... Naši naravno šalju poštom, pa se i tu sve još dodatno oduži.

Svima želim puno sreće, upornosti i strpljenja!
samo skokni ja granicata be tolku lesno
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
473
Поени од реакции
476
Здраво, здраво. Ја прочитав скоро цела тема и би сакала да им се заблагодарам на членовите за корисните информации кои ги споделуваат и времето кое го одделуваат.Особено @lion888 @kano и други. Имам некои дилеми и би сакала неколку совети. Јас (34, дипломиран менаџер по туризам, рабoтам во ИТ 10 години, како software tester, database administrator и trainer. Во последнава година работам и самстојно web design), сопругот 35 дипломиран економист, работи во приватна здравствена институција како економист, 8+ години и имаме син 2.5 години. Сакаме да емигрираме во АУС, е сега разговарав со агент, кој е лиценциран (ми посредуваше за туристичка виза, пред 8 години, бев на месец дена во Мелбурн) не советува за Студентска виза поточно Master Studies. Јас би била носител бидејќи имам подобри познавања на јазикот. Е сега прашањето ми е до пискусните кои го поминале ова, дали би издржале со мало дете финансиски, и кои се шансите за ПР после тоа, бидејки тоа ни е и целта да останеме таму. Инаку имаме каде да живееме, дедо ми има стан во Мелбурн,тој е во МКД, така да во почетните години би биле таму.Исто така и за банкарска гаранција не би била проблем, би се снашле.
Дилемата е околу Мастер Студиите , предложете ми е некои слични на овие за Interaction design, UX/UI design, Web design etc..кои не се прескапи а сепак би ми овозможиле во иднина барање за PR.
Oва се некои кои ги разгледував:
https://www.swinburne.edu.au/study/course/Master-of-Design-(Research)-MR-DES/international
https://www.rmit.edu.au/study-with-us/levels-of-study/research-programs/masters-by-research/master-of-design-mr235
https://www.latrobe.edu.au/courses/master-of-artificial-intelligence

И кое е ваше мислење околу отварањето на границите за International students. Однапред благодарам за секое инфо.
Zdravo

Prema pisuvanjevo mislam deka imas sansi za uspeh. No znaenjeto na angliski isto taka e mnogu bitno za zapisuvanje na skolo i ostanuvanje vo AU na nekoja druga viza. Ako imas nekade nad 6.0 ielts bi trebalo da mozes da se zapises vo fakultet i so tek na vreme vo Avstralija go podignes znaenjeto nad 7.0 ocenka.

Za studentska viza mnogu e bitno da se zapises vo struka sto se bara, duri i master ne ti e moralno ili bitno tuku da odis na struka koja e na lista na barani i koga ke zavrsis faks da mozes da se prebacis na regionalna ili rezident viza. Obicen bachelor vo struka koja se bara e 100 pati podobra nego doktorat vo design koj mislam nikade ne se bara vo AU.

Proveri gi strukite i vo koi drzavi se baraat tuka


Bitno e isto da studiras nad 2 godini faks bidejki imas pravo na 1 do 2 otvorena rabotna viza po zavrsuvanje na studii a za toa vreme apliciras za regionalna ili rezident viza.

Trosok. Studiite se nekade 20.000$ godisno. Bidejki ti ke imas pravo na part time rabota ke zarabotuvas 20.000$ godisno sto se taks free vo AU, dodeka partnerot ke zema 40.000$ posle danok bidejki nema ogranicuvanje za saati. Znaci bidejki ke imas bespaten prestoj kaj rodnina sekoja godina vo AU ke bidete 20.000$ vo profit posle site trosoci za studiranje prevoz, hrana i drugo.

Znaci najbitno e da najdes profesija za studiranje vo IT sto se bara, ne vo sto imas preferenci.

Primer. Eden prijatel dojde vo AU na studentska viza i studirase nesto sto ne se bara a posle toa morase posle zavrsuvanje na masterot da odi na bachelor vo struka sto se bara za da moze da ostane vo AU.

Bilo sto da treba pisi privatna poraka.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.001
Поени од реакции
5.955
@SupperStar
Јас само ќе се надоврзам на погорниот пост на @lion888 :

1. Мастерс/докторат овде се запишува обично кога работодавецот има потреба од таков кадар и обично они го плаќаат. Знам за МКД ова е чудно ама специјализирани студии овде завршуаш обично по потреба зашто на крај може да завришиш нешто и никогаш да не го работиш тоа и уствари да ти смета тоа во кариерата место да ти помогне. Овде ако имаш мастерс или докторат тоа го ценат и го ПЛАЌААТ и кога има таков кандидат ако позицијата е пониска нема да ти понудат работа затоа што знаат во прва прилика ќе им побегнеш. Колку и да си лојален, ако најдеш адекватна позиција подоцна (а има 5% неработеност) ќе ти биде понудено барем 30-40 000 разлика годишно така да тешко дека ќе останеш.

2. IT во МКД и IT во АУС има прилично различен фокус. Во МКД IT индустријата е углавно понизок степен тоест се бара она што може да е аутсорсед и да се направи таму. Значи веб дизајн и слични работи во МКД се барани а овде со тоа НЕМА ШАНСИ да најдеш работа. Едноставно ретко некој во АУС да прави веб страна, има многу многу маалку работа за тоа и тоа углавно одржување или тие што имаат активни големи продавници итн... Сосема друг е фокусот на она што проага овде. Оди на seek.com.au и види што се бара па донеси одлука за што да студираш.

3. 100 пати полесно ќе дојдеш до виза за да останеш овде со занает наместо со мастерс. Незнам дали сеуште се фризери на листата, ама знам барем 7-8 души што така се снашле а од друга страна со мастерс едини што знам што успеа е еден геодет и тоа затоа што прифати да работи во рудник. Предходно иако имаше добра работа во Мелбурн (углавно улици мереше) не сакаа да се замараат да му бркаат документи па на крај мораше во рудник. Размислете убаво што учите зашто на крај ако завршиш нешто што само големи фирми може да те вработат освен ако не си некој генијалец никој неќе од нив да се замара. Процедурата на документи што они треба да ја обезбедат често е преголема заебанција за нив.

4. Ако имате каде да живеете на почеток и пошто веќе имаш престава за Мелбурн би требало да се снајдете и да можете да „преживеете“ за почеток. Тоа ќе подразбира еден да работи цело работно време а другиот да работи колку понатака да плаќа кирија ако треба или евентуално да помогне со буџетот. Во Мелбурн имаш доста наши така да ќе се снајдеш и на црно нешто да подработиш ако треба. Мастерс студии нема да ти одзимаат премногу време, ќе имаш би рекол 12тина контакт саати неделно, што ако добро се организираш ќе можеш да ги спукаш во 2 дена.

5. Каде во Мелбурн ќе престојувате? Види кој универзитет ти е достапен пошто ако си нај југ на пример во Данденонг/Нобел Парк до латроб ќе ти фати 3 саати во еден правец на пример поготово ако не возиш.
 
Член од
24 февруари 2021
Мислења
2
Поени од реакции
1
@lion888 @kano Ви благодарам на одговорите. Сега дилемата е уште поголема.:pos:

По препокрака на член од форумов контактиравме со друг агент, и ни ја предложи 491 Регионаланата виза, подобро него запишување мастер. Но со оглед на годините кои ги имаме, искрено не знам кои би ни биле шансите?

Што се однесува на англискиот мене ми е многу добар бидејќи секојдневно работам а и имам полагано ИЕЛТС, во 2015 и извадив 7,5 сега сигурно би имала повисок скор бидејќи секојдневно го користам на работа.
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
731
Поени од реакции
284
Здраво имам 32 години и сум Дипломиран Професор без искуство со Б2 ниво на Англиски јазик. Ме интересира дали е касно за мене да се обидам да имигрирам во Австралија ? и што се треба да направам ?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.001
Поени од реакции
5.955
@lion888 @kano Ви благодарам на одговорите. Сега дилемата е уште поголема.:pos:

По препокрака на член од форумов контактиравме со друг агент, и ни ја предложи 491 Регионаланата виза, подобро него запишување мастер. Но со оглед на годините кои ги имаме, искрено не знам кои би ни биле шансите?

Што се однесува на англискиот мене ми е многу добар бидејќи секојдневно работам а и имам полагано ИЕЛТС, во 2015 и извадив 7,5 сега сигурно би имала повисок скор бидејќи секојдневно го користам на работа.

Регионална ти е подобра опција ако имаш доволно бодови. Практично уште од прва имаш влез и за 5 год потоа државјанство, со студентска уште еднаш ќе имаш мачење а студиите ќе те коштаат повеќе од киријата во скоро било кој провинциски регион во АУС. Види каде сакаш да живееш, си била во Мелбурн, така да под регионална Викторија, Џилонг, Баларат, Бендиго се ОК градчиња што и не се толку далеку од Мелбурн. Квинсленд е доста интересен исто мада таму е потешко за работа и се малку порасисти, претежно се англосаксонци.
 
Последно уредено:
Член од
24 јануари 2012
Мислења
473
Поени од реакции
476
Здраво имам 32 години и сум Дипломиран Професор без искуство со Б2 ниво на Англиски јазик. Ме интересира дали е касно за мене да се обидам да имигрирам во Австралија ? и што се треба да направам ?
Godinite ne se problem, angliski isto ne e problem. Malku falat informacii da se proveri strukata i dali se bara staz vo taa struka. Profesor vo sto?

pisi privatna poraka so poveke detalji
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
473
Поени од реакции
476
Pisuvam na forumov za site koi planiraat da odat vo Avstralija na studentska viza.

Komunicirav so mnogu nasi koi otidoa ili ke odat vo AU na studentska viza i mozam da najdam nekolku greski koi se pravat vo procedura a tie greski mozat da gi cinat mnogu pari ili godini ekstra procedura dodeka ne dobijat rezident status.

1. Imam primeteno deka odreden agent vo Skopje na site klienti site koi doagaat na konsultacija, nezavisno dali imaat odlicni sansi za rezident, regionalna ili rabotna viza gi ubeduva deka najdobro e da odat na studentska viza. Taka da pametno e site sto sakaat da emigriraat vo AU da napravat konsultacija so poveke agenti. Plus obavezno da odat samo kaj registrirani agenti vo MARA i obavezno da ja proverat registracija online.

2. Ako veke kako posledna sansa odlucat na studentska viza da napravat plan zaedno so agento sto posle studiite. Ne go prifakajte muabetot - somo vlezi vo AU i posle lesno ke se prebacis na druga viza-. Znam eden kup nasi koi si gi potrosija parite na studiranje nesto glupo kako anglsiki a posle 6 meseci ili 1 godina moraa da se vratat nazad.

3. Studiite vo AU mora da bidat vo struka sto e na lista na barani a ako planiraat na regionalna viza obavezno da ja proverat regionalnata lista. (taka da na primer ako planiraat da studiraat IT togas ne studiraj IT design sto nikade ne se bara tuku studiraj IT mrezi sto se bara vo poveke drzavi) (ako IT mrezi e na regionalna lista vo Victoria ne odi da studiras vo Queensland fakultet). Strukite so podelba na drzavi e najdobro da se vidi tuka https://deltaimmigration.com.au/Australia-jobs/

4. Bachelor degree vo barana struka e mnogu podobro za vrabotuvanje nego Masters degree vo samata struka. Kako emigrant vo AU verojatnosta e mnogu pogolema deka ke sakas da se vrabotis kako pocetnik dodeka Masters degree moze da te ogranici vo toa.

5. Ubavo da si gi presmetate trosocita za studii vo razlicni fakulteti i drzavi mnogu se razlicni do 30% moze da variraat. Toa najdobro e sami da si go proverite online i ne zavisite od agentite. Ako ste kaj rodnini dalecinata do fakultetot e isto trosok vo vreme i pari. Ovde gradovite se po 100-150km golemina taka da Skopje do Gevgelija e 150km kako sporedba.

6. Ako planirate da ziveete kaj rodnini gledajte da imate dogovor so niv kolu dolgo ke bidete tamu i kolku ke pridonesuvate vo trosoci, nemojte da se najdete vo situacija tie da ve isfrlat poradi nekoja kavga a vie planirate prestoj tamu za bez pari podolgorocno.

7. Obavezno zaedno so agentot da ucestvuvate vo presmetkata za viza trosoci. Na primer mnogu agenti ke ti naplatat 5000$ za zdrastveno osiguruvanje a so mala proverka vo BUPA ili Allianz ke vides deka cenata e 2000$. Taka da ne dozvoluvaj nekoj da lapne ekstra pari na tvoj trosok.

Da sumiram enigracija na baza na studentska viza e skupa i ne bas lesna procedura zatoa e najvazno da se odi so plan. Prvo se polaga IELTS academic, posle toa se proceruva sekoja struka sto sakas da ja studiras dali se bara i kade se bara vo AU. Koga ke ja najdes strukata togas baras fakultet vo taa lokacija i gi proveruvas trosocite na studiranje. Posle spremen odis kaj nekolku agenti na konsutacija i pocnuvas procedura.

Nemojte bez plan da odite vo AU bidejki so toa sansite drasticno si gi namaluvate. Muabetot samo da vlezam a posle ke se snajdam ovde ne pali veke.

So Covid 19 verojatnosta deka AU ke bide zatvorena za studenti do Noemvri 2021 e golema taka da najdobro e vo ovoj period da se polaga IELTS i pocne procedura a koga ke pustat da se dojde vo AU za 6 meseci da se bidete spremni.

So sreka na site
 

Kajgana Shop

На врв Bottom