Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.001
Поени од реакции
5.954
Ова се ментални гимнастики, некако не ми се напушта центарот на Европа сеуште, само ме чеша понекогаш нова авантура некаде подалеку. САД и Канада ми се мех, Австралија ми е некако примарна дестинација ако некогаш повторно одлучам да излезам од комфорт зоната.

- не би се селил пред да наполнам 33-34 години
- германско државјанство
- senior developer со (до тогаш) 10 години работно искуство во Германија
- течен англиски, германски
- сингл без деца (ова може и да се смени ваљда, иако лично не би до 35 :icon_lol: )

Има некои разлики во однос на МК државјани? Не сакам да минувам низ сито и решето, како што реков немам некога голема иницијатива да се селам па да вложам којзнае колку напор во тоа.
take a year off... dojdi prosetaj, uzivaj i sibaj nazad u ger... nema bas poenta osven ako ne sakas da zivees pokraj plaza i vo potopla klima

aus vs ger, standardot e slicen, nema nekoj kjar ovde bi pocnal od nula a tamu imas veke imas soliden pocetok.

ahh uste edna golema razlika ovde ke zivees u pogolema kuka so pogolem kredit u ger pomalku veruvate vo krediti lol
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.307
Поени од реакции
8.264
Еве ти информативен калкулатор да си направиш математика со поените за АУС (верувам ќе ти биде таргет 189ката виза):


-губиш поени со секоја година покасно
-мислам дека освен ако немаш Британско државјанство или на државите на Commonwealth немаш никакво олеснување од било која друга земја.
-искуството ќе ти биде во плус како и да е, е сега дали ќе успееш да закачиш одма сениор позиција таму верувам зависи од многу околности
-англискиот мора да го докажеш со положен: IELTS/PTE/TOEFL бирај еден од овие, си има листа за која оцена на секој од тестовите колку поени добиваш (7, 7, 7, 7 на ИЕЛТС ти носат 10 поени на виза, 8+, 8+, 8+, 8+ ти носат 20 поени, помалку од 7 на било кое немаш поени), полесно е со PTE.
-кај брачен статус на регионалната како за чудо за сингл даваа поени плус, кај индепендент не сум сигурен (иако дури и во брачен статус пак се земаат поени ако партнерот има положено англиски со добра оцена).

Низ сито и решето мислам дека ќе мораш секако да поминеш, најдобра комбинација што ми доаѓа на памет за да не го трчаш целиот процес е да си бараш некоја невеста од таму :D
take a year off... dojdi prosetaj, uzivaj i sibaj nazad u ger... nema bas poenta osven ako ne sakas da zivees pokraj plaza i vo potopla klima

aus vs ger, standardot e slicen, nema nekoj kjar ovde bi pocnal od nula a tamu imas veke imas soliden pocetok.

ahh uste edna golema razlika ovde ke zivees u pogolema kuka so pogolem kredit u ger pomalku veruvate vo krediti lol
Фала на одговорите :D Како што претпоставував, долга и широка е оваа. Не сум материјалист по природа, поголема/помала куќа/стан не ми менува многу во животот. Повеќе ми е за авантура. Од една страна не ми се седи на едно место, од друга знам како е да почне од нула човек. Така да, ќе чекам да изгласат законот за remote work што е во најава овде, плус после коронава нема веќа да е табу ова во Германија, па ќе работам по принципот на еден другар - Airbnb + remote комбинирано со одмор, 3-4 месеци во годината од 3-4 различни локации.

Инаку да, кредитите се малку табу овде, а и искрено не се исплаќа во многу места да купиш куќа да ја исплаќаш цел живот. Цените се плафон, територијата мала, населението многу...мене лично повеќе ме влечи да купам стан некаде на исток (Талин, Ст. Петерсбург) отколку овде, макар и пола време овде да плаќам кирија, а пола време да сум таму.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.001
Поени од реакции
5.954
Фала на одговорите :D Како што претпоставував, долга и широка е оваа. Не сум материјалист по природа, поголема/помала куќа/стан не ми менува многу во животот. Повеќе ми е за авантура. Од една страна не ми се седи на едно место, од друга знам како е да почне од нула човек. Така да, ќе чекам да изгласат законот за remote work што е во најава овде, плус после коронава нема веќа да е табу ова во Германија, па ќе работам по принципот на еден другар - Airbnb + remote комбинирано со одмор, 3-4 месеци во годината од 3-4 различни локации.

Инаку да, кредитите се малку табу овде, а и искрено не се исплаќа во многу места да купиш куќа да ја исплаќаш цел живот. Цените се плафон, територијата мала, населението многу...мене лично повеќе ме влечи да купам стан некаде на исток (Талин, Ст. Петерсбург) отколку овде, макар и пола време овде да плаќам кирија, а пола време да сум таму.

Дефинирај авантура...

Прво селидба на друг континет не е заебанција. Рачунај ќе ти одат 20тина илјади евра дур се средиш. Со тие пари на пример можеш АУС да ја видиш 100 пати подобро него кога би дошол и би се укотвил некаде овде. Со тие пари можеш ко крал да живееш 4-5 месеци во тајланд или филипините или за вас ИТ/фреленсери Бали/Виетнам година дена. Незнам како ти ги сфаќаш работите ама јас работам за пари а остатокот на времето шетам или правам што правам, така да мој совет ти е живеј каде што најдобро ќе зараборуваш а пак ќе имаш солиден живот на дневна база. Тебе тој проблем ти е решен така да освен ако не ти нудат значително поголема плата овде тогаш уопште не се замарај со селидби него дефинирај си што ти е битно/авантура и гледај како тоа да си го дозволиш....

Еве убаво си кажа remote work можеш да шеташ и работи, глобал номад... Тоа не ти е лоша опција. Али тогаш заеби селидба него гледај да е баш она ворк анд травел. АУС е супер да се види, али тоа се точки кој треба да ги посетиш... Од Гер зимаш ефтин лет до бали/тајланд па од таму тераш Перт и вртиш круг.... Месец два ќе видиш се. Не вреди да се селиш овде за тоа.

Друга работа, не ти ја гледам логиката ако веќе сакаш подолгорочна авантура да идеш од западна у западна држава... Мене АУС/УСА/КАН/АНГ/ГЕР ми се премногу слични за тоа да го класифицирам како авантура. Повише држи вода она што го кажа со Талин, Санкт Питерсбург него ова... Би ти го препорачал Калининград иначе...

Ако сакаш вистинска авантруа шибај азија или јужна америка, али веќе забегуваме од темата а и повторно се зависи од уствари што сакаш.
 
Член од
20 март 2017
Мислења
12
Поени од реакции
11
Vi blagodaram na site za mislenjata I sugestiite. Taka I razmisluvavme prvicno vo nekoe malo mesto ( duri da porasnat decata a I polesno za adaptiranje)pa zdravje posle 5-7 godini mozebi preselba zavisno od situacija. Ama esapot doma I na pazar ne e ist, vikaat starite, izlegoa vo megjuvreme drugi neplanirani raboti I planovite za Au ostanaa. Vi blagodaram uste ednas za iskrenite mislenja I sugestii.Pozdrav.
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
473
Поени од реакции
476
Pozdrav do site, pocnav so pripremi za polaganje na IELTS testot ama zivotot imal drugi planovi za mene i poslednava godina ipol ideata, planiranjata i sve drugo povrzano so iseluvanje vo Avstralija stagniraa. Bravo za site koi redovno pisuvate, nasocuvate i nesebicno im pomagate na site na koi Avstralija im e zelba za ziveenje. Jas sakam samo da prasham za Vashe mislenje, bidejki vekje napolniv 40 godini dali voopsto i da pocnuvam so postapka i sve drugo sto e potrebno za iseluvanje ili go propustiv „vozot“ za Avstralija? Imav pisuvano porano vo forumot eve pak nakratko: znaci vekje imam 40 g, agronom sum po struka, i mojata i strukata na soprugot se naogjaat na Skill listata, jas bi bila nositel bidejki sum podobra angliski od soprugot, familija so 2 deca vo skolska vozrast. Sekoe Vashe mislenje/sugestija e dobredojdena. Vi blagodaram, pozdrav.
Vo sekoj slucaj dodeka ne polagas IELTS i ne vidis kolku poeni ke soberes ne mozes da znaes dali imas sansi ili nemas sansi. No so upornost se e mozno a so Makedonskoto kaj znam, sto znam, skupo e, ovde ne e tolku loso, itn itn. ne se uspeva vo sekoj slucaj emigracija vo niedna zemja.
 
Член од
12 април 2020
Мислења
152
Поени од реакции
318
Vo sekoj slucaj dodeka ne polagas IELTS i ne vidis kolku poeni ke soberes ne mozes da znaes dali imas sansi ili nemas sansi. No so upornost se e mozno a so Makedonskoto kaj znam, sto znam, skupo e, ovde ne e tolku loso, itn itn. ne se uspeva vo sekoj slucaj emigracija vo niedna zemja.
Koj kolku му е смачено или колку мора или сака да се потруди. Со правата мотивација се е можно.
Мене исто ми беше сеедно додека не ми се собраа сметки за здравствени проблеми. Мене платата ми е 1200 евра месечно (од кои 400 месечно за 48 месеци морам да ги враќам ако си заминам пред да го одработам договорот). Значи 800 евра ефективна плата. А конобар тука зема 1200 најмалку.
Меѓутоа само овој месец морав да платам 2500 евра за апарат за слушање иако плаќам осигурање. (додуша две операции претходно ми покри осигурањето ама не помогнаа). Сеа исто искеширав 3000 евра за едното колено кај чист приватник јер овде на државно ќе требаше да чекам 2 години за операција. Другото колесно исто ќе ме кошта...Ради специфична диоптрија наочарите што ги носам исто се изгор, и нив не ми ги покрива осигурување, се од џеб требаше.
Јас каков сум штедлив би се мачел и сакат да работам, ама овие од трудова говеда невидени ми вика или ќе се лечиш или не ти даваме потврда дека си фит за работа и барај си друга професија.
И ми прекипе, реков цела годишна плата, уствари цела уштеџевина ја дадов за операции и слично, колку да можам да работам, а осигурање плаќам, а не е достапно. За што работам, за леб и бензин испадна. И си реков, шо побрзо да успеам да сменам држава бар да имам повисока плата, па после полесно е, на повисока плата тие трошоци за здравствени додатоци полесно се трпат.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.840
Поени од реакции
14.254
Фала на одговорите :D Како што претпоставував, долга и широка е оваа. Не сум материјалист по природа, поголема/помала куќа/стан не ми менува многу во животот. Повеќе ми е за авантура. Од една страна не ми се седи на едно место, од друга знам како е да почне од нула човек. Така да, ќе чекам да изгласат законот за remote work што е во најава овде, плус после коронава нема веќа да е табу ова во Германија, па ќе работам по принципот на еден другар - Airbnb + remote комбинирано со одмор, 3-4 месеци во годината од 3-4 различни локации.

Инаку да, кредитите се малку табу овде, а и искрено не се исплаќа во многу места да купиш куќа да ја исплаќаш цел живот. Цените се плафон, територијата мала, населението многу...мене лично повеќе ме влечи да купам стан некаде на исток (Талин, Ст. Петерсбург) отколку овде, макар и пола време овде да плаќам кирија, а пола време да сум таму.
Ако имаш пари авантура плати си на еден месец како одмор, промена на место на живеење е досадна и тешка работа кога си во една иста држава и град, а не пак промена на континент и промена на тотално ново општество.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.840
Поени од реакции
14.254
Koj kolku му е смачено или колку мора или сака да се потруди. Со правата мотивација се е можно.
Мене исто ми беше сеедно додека не ми се собраа сметки за здравствени проблеми. Мене платата ми е 1200 евра месечно (од кои 400 месечно за 48 месеци морам да ги враќам ако си заминам пред да го одработам договорот). Значи 800 евра ефективна плата. А конобар тука зема 1200 најмалку.
Меѓутоа само овој месец морав да платам 2500 евра за апарат за слушање иако плаќам осигурање. (додуша две операции претходно ми покри осигурањето ама не помогнаа). Сеа исто искеширав 3000 евра за едното колено кај чист приватник јер овде на државно ќе требаше да чекам 2 години за операција. Другото колесно исто ќе ме кошта...Ради специфична диоптрија наочарите што ги носам исто се изгор, и нив не ми ги покрива осигурување, се од џеб требаше.
Јас каков сум штедлив би се мачел и сакат да работам, ама овие од трудова говеда невидени ми вика или ќе се лечиш или не ти даваме потврда дека си фит за работа и барај си друга професија.
И ми прекипе, реков цела годишна плата, уствари цела уштеџевина ја дадов за операции и слично, колку да можам да работам, а осигурање плаќам, а не е достапно. За што работам, за леб и бензин испадна. И си реков, шо побрзо да успеам да сменам држава бар да имам повисока плата, па после полесно е, на повисока плата тие трошоци за здравствени додатоци полесно се трпат.
Чек ти во Македонија си со овие суми или веќе си надвор?
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
911
Поени од реакции
1.133
Кој се шансите за влез во АУС со training visa subclass 407? Има некој тука киднато со оваа виза?
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.464
Поени од реакции
97
Ако имаш пари авантура плати си на еден месец како одмор, промена на место на живеење е досадна и тешка работа кога си во една иста држава и град, а не пак промена на континент и промена на тотално ново општество.
+1
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
473
Поени од реакции
476
Кој се шансите за влез во АУС со training visa subclass 407? Има некој тука киднато со оваа виза?
Ovaa viza e da si sponzoriran od nekoja kompanija da odis na rabotna obuka vo AU. Sekako mora da najdes sponzor a ako veke najdes sponzor podobro e da odis direktno na rabotna viza ili pak na regionalna viza.

Zosto bi odel na rabotna obuka.

Vo sekoj slucaj ne znam nekoj sto otisol na ovoj nacin.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.331
Поени од реакции
2.197
Hello.

Деновиве се заинтересирав за опцијата преселба во Австралија, по еден неврзан разговор со пријатели.

Од она што досега го прочитав, тука има квалитетна и издржана дискусија, па ќе пробам да ги следам многуте совети и информации.

31 год. имам, со скоро-па-завршен мастер по стратегиски комуникации (дипл. економист/маркетинг, како позадина) и со искуство во тоа од над 9 години. Ако е за помош, имам и ЕУ докс.

Дали ќе можете да предложите првични чекори што би требало да ги направам за да ги разгледам сите опции за преселба натаму? Сосе агенти/агенции што би олесниле процедура.

Според калкулаторот, за 189-ка, имам 95 бода.

Благодарам!
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.840
Поени од реакции
14.254
Hello.

Деновиве се заинтересирав за опцијата преселба во Австралија, по еден неврзан разговор со пријатели.

Од она што досега го прочитав, тука има квалитетна и издржана дискусија, па ќе пробам да ги следам многуте совети и информации.

31 год. имам, со скоро-па-завршен мастер по стратегиски комуникации (дипл. економист/маркетинг, како позадина) и со искуство во тоа од над 9 години. Ако е за помош, имам и ЕУ докс.

Дали ќе можете да предложите првични чекори што би требало да ги направам за да ги разгледам сите опции за преселба натаму? Сосе агенти/агенции што би олесниле процедура.

Според калкулаторот, за 189-ка, имам 95 бода.

Благодарам!
Како пресмета дека имаш 95 бодови? Имаш положен тест: IELTS/TOEFL/PTE?
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.331
Поени од реакции
2.197
Како пресмета дека имаш 95 бодови? Имаш положен тест: IELTS/TOEFL/PTE?
Треба да го update истиот, но имав 7.5.

Работам и во англиска работна средина (во МК), така да, немам проблем со тоа.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.840
Поени од реакции
14.254
Треба да го update истиот, но имав 7.5.

Работам и во англиска работна средина (во МК), така да, немам проблем со тоа.
Ситуацијата со визите не е баш сјајна во моментов, има голем застој и беклог поради короната.
Претходно процесот течеше повеќе од 1 година во најдобар случај (ако имаш ИЕЛТС можеби ќе скратиш кратко време).
Со 7.5 малку потешко на 189ка, за да добиеш 20че од јазик ќе ти треба над 8 (што барем јас кога полагав беше екстра тешко, сега било на компјутер и слушам полесно особено пишувањето).
За 189ката од тоа што следам конкуренцијата е поголема, подобро ти е да разгледаш опција за регионална (побрзо ја процесираат и со помалку бодови има шанса да поминеш побрзо).
Околу постапката: ти треба миграционен агент (2ца има во мкд, Дејан од Скопје и Билјана од Битола или можеш римоут да си ангажираш од АУС), професијата да е на листата на барани професија во тој момент (се менува секоја година), цената на агентот за целата постапка ти е 3500-5000 долари, скилс асесмент завииси од институцијата може да поминеш и со 500 долари а може и со 2000 долари (мојот беше 750 долари + уште толку за агентот и морав да го реобновувам поради коронава уште 500 долари), преводи на се можно од документи (согласно визата и институцијата), за визата имаш околу 6500 долари ако сте двајца, ако си сам мислам беше за носителот 4к (види на https://www.homeaffairs.gov.au/).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom