Како да ја разведам мајка ми од татко ми?

Член од
22 јули 2011
Мислења
248
Поени од реакции
267
Исечи си ги вените ама плитко и хоризонтално (за да не рикнеш) и после у болница кажи им ако не се разведат под хитно па ќе си ги исечеш ама сеа по вертикала и длабоко!
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
224
Поени од реакции
159
ТЕМАТА ТРЕБА ДА ОДИ ВО КАНТА!!!!!!
Тебе нели еднаш ти посакав среќен пат, што па досадуваш сеуште???
Очигледно дека животот не те соочил со вакви ситуации,(Фала Богу), а твојот мозок пак е INCAPABLE да замислува настани кои не си ги почувствувал во сопствена кожа (голем минус за тебе), за да нешто биде реално тоа мора ДИРЕКТНО да те засега тебе, све што се случува надвор од твојата личност, се е тоа ИЗМИСЛИЦА. Опција шо ти преостанува на темава е само да...СЕРЕШ, ама стори го тоа на друго место, тука пречиш.
 

Пропалица

Мртов/а
Член од
25 јуни 2011
Мислења
2.866
Поени од реакции
1.406
Тебе нели еднаш ти посакав среќен пат, што па досадуваш сеуште???
Очигледно дека животот не те соочил со вакви ситуации,(Фала Богу), а твојот мозок пак е INCAPABLE да замислува настани кои не си ги почувствувал во сопствена кожа (голем минус за тебе), за да нешто биде реално тоа мора ДИРЕКТНО да те засега тебе, све што се случува надвор од твојата личност, се е тоа ИЗМИСЛИЦА. Опција шо ти преостанува на темава е само да...СЕРЕШ, ама стори го тоа на друго место, тука пречиш.
Да точно животот не ме соочил со вакви работи и никогаш нема да ме соочи, имаш психолошки проблеми наместо да седеш пред компјутер оди посети прихолог, мојот мозок е неспособен викаш епа ајде реши си го твојот проблем да видиме твојот мозок колку е способен зошто бараш овде помош, и зошто да се замарам за вакви работи на мене кој не ми се случуваат се знае секој си ги чисти своите гомна неместо да сериш по форуми оди дома исчисти си ги гомната и ако сакаш да не се досадувам овде не ми ги цитирај мислењата.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
седнете еднаш заедно и правете муабет, кога едниот ќе почне да зборува ти речи: „ти ли најде да зборуваш? некни те фатив и со комшиката и со комшијата во тројка и сега нешто морален ќе ми се правиш“ и другиот ќе си посака развод
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Порано во мое време пубертетот се манифестираше малку на поразличен начин, и сите си го знаевме горед доле своето место, ова што го читам од денешниве помлади генерации најискрено страв ме фаќа за мојте деца, се надевам дека добро ќе ги воспитам и дека нема да имаат фрустрации за да се дрзнат себеси да изиграваат медијатори и притоа мислејќи дека го фатиле господ за муда..
Да си ги делиш родителите, да сакаш да докажеш дека едниот е полош од другиот и да сакаш да не се заедно, или треба си психички нестабилна личност, или тие да не се твојте родители, значи во таков хаос се ставаат што после тоа нит ќе знаат што е газ а што глава, искрено страшна ситуација.
И токму поради тоа родителите се должни да им обезбедат на децата доволно мирно и стабилно семејство, да не мораат децата да мислат дека е подобро родителите да им се разведени, и да ги боли таквата помисла. Јас не можам да обвинам ниту едно дете, родителот го создава детето, и материјално и духовно. И ако тоа дете не ти се допаѓа какво е, треба сам себе да се прашаш ти каков си - децата се огледало на родителите.
--- надополнето: Aug 13, 2011 9:17 PM ---
Да точно животот не ме соочил со вакви работи и никогаш нема да ме соочи, имаш психолошки проблеми наместо да седеш пред компјутер оди посети прихолог, мојот мозок е неспособен викаш епа ајде реши си го твојот проблем да видиме твојот мозок колку е способен зошто бараш овде помош, и зошто да се замарам за вакви работи на мене кој не ми се случуваат се знае секој си ги чисти своите гомна неместо да сериш по форуми оди дома исчисти си ги гомната и ако сакаш да не се досадувам овде не ми ги цитирај мислењата.
Не може да има психолошки проблеми. Може да има психички.
А јас како психолог, мислам дека прво нејзините треба да одат на советување, после таа.
Повеќето деца сакаат да го задржат семејството и родителите заедно по секоја цена, иако тоа семејство им носи само болка и страдање. А родителот не е добар ако детето му страда. Подобро разделени и функционални, отколку заедно и дисфункционални.
Инаку, ова е нејзина тема, ако не те интересира, не ја посетувај....
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
А у потписот, што си напишал, хе??? Дека...
Доста е трескање глупости, од утре БИДИ сериозен:D

Ја ќе ги смирам, 30 години брак не се смириле, ја ќе сум ги смирила :tapp:. Јас можам да сторам само едно за нив, а тоа е да ги РАЗВЕДАМ, и ти ако знаеш како да го сторам тоа, ПИШУВАЈ, пошто темата за тоа беше отворена.;)
Немам одговор на твоето прашање, а верувам и никој неможе да ти даде коректен одговор. Сепак имам совет за тебе. Како што твоите родители немаат право на тебе како полнолетна да ти заповедаат со кого ќе го продолжиш животот, така и ти немаш право да им „помогнеш“ да се разделат. Тоа што нивната врска опстанала толку време само може да укаже на нејзината неопходност, и голема веројатност за проблематичен развод, последици кои ќе ги фрлат во сенка и прегазат проблемите со кои сега се соочуваш и истите да бидат безмалку смешни во споредба со последиците. Какви и да се како родители сепак твоето егзистирање не е показател дека нивниот брак е целосна утка.
Голема си, очигледно писмена и се надевам паметна, фати го својот пат и грижи се за тоа со кого ти легнуваш во постела, а нив остави ги сами да одлучат за себе.Замини од домот, основај свој, тоа во најмала рака ќе им покаже дека многу грешат (иако мислам дека тоа на твои години треба да го направиш пред се поради себе а не поради нив) па ако и не им помогне да се променат (тоа тешко да се случи) можеби и ќе им помогне да ја надминат реториката „само поради малата“ па и да се разделат мирно и културно. Иако, ќе повторам, се сомневам дека тоа навистина го сакаат кога не го направиле до сега.
Твојата постапка, односно желба да ги раздвоиш можам да ја разберам и одобрам само доколку имаш помал брат или сестра кои се уште зависни од родителите. А ако си сама, остави ... и така најголемиот стап веќе си го изела.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.702
Поени од реакции
19.749
И токму поради тоа родителите се должни да им обезбедат на децата доволно мирно и стабилно семејство, да не мораат децата да мислат дека е подобро родителите да им се разведени, и да ги боли таквата помисла. Јас не можам да обвинам ниту едно дете, родителот го создава детето, и материјално и духовно. И ако тоа дете не ти се допаѓа какво е, треба сам себе да се прашаш ти каков си - децата се огледало на родителите.
--- надополнето: Aug 13, 2011 9:17 PM ---

Родителите се должни да се жртвуваат за децата, нема нешто посвето од дете, но љубовта меѓу родителите е сосем нешто друго, ништо не се решава ако девојчево напоменато пробува да ги раздели родителите тие ако имаат таков нарав џабе, и да се разделат она пак ќе го однесе подебелиот крај, мислиш дека се ќе се среди од кога ќе се разделат? огромна грешка, пред постот на кој ме цитираш пишав, има социјални служби кои се грижат за вакви состојби, арно ама и тука исходот не е розов, ќе ја сместат во прифатилиште или некое семејство кое згрижува, но пак ќе е подалеку, ако се разведат нејзините еден од нив ќе остане со неа, и таа повторно ќе мора да ги трпи фрустрациите разочарувањето депресијата се попратно, зар не сте свесни што се влече разводот со себе, не се решаваат така работите, има институции кои советуваат, психијатри е веќе ако не ја бива и тогаш чао пријатно, но како што кажува девојчево нив им е очигледно фетиш да се караат се водат на онаа кој се тепа тој се сака чим пак од крајот на денот пак си легнуваат заедно, она може слободно да си се пресели ако не и одговара арно ама да ги разведува ајде бе...
 
Член од
1 февруари 2010
Мислења
120
Поени од реакции
41
Ако навистина неможеш никако да ги смириш , не мачи се ни да ги разделиш ... Едноставно остави ги сами да си ги решаваат проблемите и замоли ги пред тебе да се понашаат нормално ... Има и добра работа во сето ова .. Барем ќе сфатиш дека таков живот не е добар па ќе се потрудиш твоето дете да има родители кои добро се слагаат... Среќно ! :)
 

Decoturf

Базинга
Член од
30 октомври 2010
Мислења
504
Поени од реакции
74
Иако некои не те сфатиле толку сериозно очигледно е дека ситуацијата дома ти е неподнослива, така да наместо да глеаш да го уништиш и она што го имаш, пробајте неако да разговарате кажи им што и пречи, па и да се разведат никому ништо, очигледно се повеќе преокупирани со себе и не приметуваат како нивното дете страда, тажно навистина
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Првенствено на темава не може да се одговори зашто не знаеме колку години има девојчето. Не можеш ист одговор да дадеш на некој што има 13,19 или 27 години, зошто не е исто.

А второ, ако тие веќе 30 години живеат во таков брак значи така им одговара, верувај дека доволно се паметни за да се сетат на опцијата РАЗВОД ама очигледно не се сетиле од други причини.

И трето, не мислиш дека е малку себично од твоја страна да бараш нешто вакво од нив? Утре ќе се омажиш, ќе си заменеш од дома и прашање е дали еднаш месечно ќе имаш време да ги посетиш, а тие нека си живеат секој сам на своја глава пошто нели ќе ги разведеш. Абе колку и да се караа, утре недај боже едниот да се разболе другиот секогаш ќе биде крај него, ако ништо друг барем чај ќе си сварат еден на друг.

Себично. Многу себично.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom