Како да си направите вебстрана?

Г

Грејвдигер

Гостин
Може некој да ми објасне шо е потребно да се има за да се формира вебсајт со сопствен домаин и да се одржува на квалитетно ниво ?
За сајт со сопствен домен ќе треба да си платиш одредена сума во зависност од доменот и плус пари за хостинг. За квалитетно одржување се зависи од тебе или кој и да го оддржува сајтот.
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063
За сајт со сопствен домен ќе треба да си платиш одредена сума во зависност од доменот и плус пари за хостинг. За квалитетно одржување се зависи од тебе или кој и да го оддржува сајтот.
од прилика знаеш колку кошта сето тоа ?
 
Г

Грејвдигер

Гостин
од прилика знаеш колку кошта сето тоа ?
Домен и хостинг? Зависи од каде и каков. Најефтино можеш да поминеш за околу 1500 денари ако купиш од Uhost. А за одржување и изработка на сајтот зависи од фирмата/човекот.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
154
Поени од реакции
26
со 2 000 завршваш работа... е сега за одржување е проблемот , зависи каква страна ке сакаш!
има разлика од одржување на страна на пример туристичка агенција менуваш понуди во зависност од времето ! и одржување на страна како кајгана ....
 

ONE

Член од
21 декември 2008
Мислења
895
Поени од реакции
64
со 2 000 завршваш работа... е сега за одржување е проблемот , зависи каква страна ке сакаш!
има разлика од одржување на страна на пример туристичка агенција менуваш понуди во зависност од времето ! и одржување на страна како кајгана ....
И да не се заборави, ако станува збор за туристичка агенција, користењето на Google Maps ќе почне од 1ви Јанурари да се наплаќа ( но не за сите се разбира, него оние најмногу што го користат)
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.960
Mi treba pomos .. pravam web strana preku microsoft expression i imam staveno sliki sakam koga ke kliknam na slikata da mi gi otvara kako na fb ... moze li toa da se napravi nekako ??
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Mi treba pomos .. pravam web strana preku microsoft expression i imam staveno sliki sakam koga ke kliknam na slikata da mi gi otvara kako na fb ... moze li toa da se napravi nekako ??
Може, секако дека може. Отвори тема, објасни на луѓето како се прави сајт со MS expression, дај примери, сврти дискусија, напрај едно 20-тина поста, па со задоволство ќе ти објаснам.
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.960
Може, секако дека може. Отвори тема, објасни на луѓето како се прави сајт со MS expression, дај примери, сврти дискусија, напрај едно 20-тина поста, па со задоволство ќе ти објаснам.
pa pocetnik sum zatoa prasuvam ... a ako znaes polesen nacin kako mozam da napravak daj kazi .. inace ako znaev sve kako sto da pravam zasto da ne im objasnam ovde ..
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
pa pocetnik sum zatoa prasuvam ... a ako znaes polesen nacin kako mozam da napravak daj kazi :D
Ок е што си почетник ... тука има многу луѓе кои воопшто не ни почнале, така да одлично би било да видат неколку можни начини на кои би можеле да започнат. Не е поентата само дојди, прашај, заврши си работа и оди си ... тоа така Цезар го правел. Патем, оставам на тебе дали ќе прифатиш дека е добро да споделиш повремено со заедницата или само ќе „цицаш“ помош од неа.

А за галеријата ... започни со Google со тоа што во комбинација со MS expression ќе бараш и термини од тип Lightbox, ThickBox, jQueryUI dialog, Fancybox и сл. Гарант ќе добиеш многу примери како да изработиш фото галерија.
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.960
Ок е што си почетник ... тука има многу луѓе кои воопшто не ни почнале, така да одлично би било да видат неколку можни начини на кои би можеле да започнат. Не е поентата само дојди, прашај, заврши си работа и оди си ... тоа така Цезар го правел. Патем, оставам на тебе дали ќе прифатиш дека е добро да споделиш повремено со заедницата или само ќе „цицаш“ помош од неа.

А за галеријата ... започни со Google со тоа што во комбинација со MS expression ќе бараш и термини од тип Lightbox, ThickBox, jQueryUI dialog, Fancybox и сл. Гарант ќе добиеш многу примери како да изработиш фото галерија.
ke pobaram od ova sto rece da vidam .. a ako uspeam ako bidne nesto ke otvoram nova diskusija i ke im pokazam na tie sto ne ni pocnale kako da napravat :d
 
Член од
24 февруари 2005
Мислења
242
Поени од реакции
50
Од дамна немам правено страни, да ве прашам каква е состојбата со слободен простор што подржува PHP, има ли некој добар бесплатен сервер или да не се самарам да си купам простор? А и дали сеуште Joomla е сеуште најдобара беплатна страна или има има и други веб платформи.
 

ONE

Член од
21 декември 2008
Мислења
895
Поени од реакции
64
Од дамна немам правено страни, да ве прашам каква е состојбата со слободен простор што подржува PHP, има ли некој добар бесплатен сервер или да не се самарам да си купам простор? А и дали сеуште Joomla е сеуште најдобара беплатна страна или има има и други веб платформи.
За простор подобро купи си, од кај нашиве за 800 денари годишно имаш супер понуди. Joomla e CMS (Content Management System), иначе моментално е таму на 3-4 место. Најдобар е Wordpress а после него иде Drupal
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Од дамна немам правено страни, да ве прашам каква е состојбата со слободен простор што подржува PHP, има ли некој добар бесплатен сервер или да не се самарам да си купам простор? А и дали сеуште Joomla е сеуште најдобара беплатна страна или има има и други веб платформи.
Ако си ја работел Joomla тогаш да најдобар е, едноставно од причина што нема да изгубиш многу време да го научиш на пример Drupal. Од друга стра пак, ако само лепиш содржини и не програмираш тогаш па и не е битно кој од оние кои ти ги посочи ONE би го избрал.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
3
Поени од реакции
0
Zdravo, jas sega pocnuvam da ucam izrabotka na veb strana. Sega gi ucam videata Web devolopment from scratch. Na ova video zapnav http://www.youtube.com/watch?v=9E7TGYZ3r1U.
Rabotata e koga ke pram link od html dokument kon css dokument, ako css dokumentot e vo ist folder se si raboti kako so treba no ako ne e vo ist dokument ne raboti voopsto. Adresata na dokumentot ja pisam kako so treba, pravam se isto kako so e vo videoto. Delot kaj sto zakociv e na 5.55 od videoto. Ako znae nekoj sto mozi da bidi neka mi objasni, ke mu bidam blagodaren.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom