Како да си направите вебстрана?

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.205
Поени од реакции
1.276
Дечки што е фората на правење страна од почеток од 0 , за разлика од страна преку WordPress,Blogger..

Маката е преголема .. Али ако видиш можеш да правиш страни преку вордпрес и да купуваш теплејтс страната ќе ти биде џам..

Ме интересира ова пошто планирам да се запишам на факултет нешто поврзано со хтмл,јава,цсс јазиците.. пошто доста добра услуга е оваа а и платена е..
 
Член од
12 септември 2012
Мислења
70
Поени од реакции
71
Фората за правањe web страни од нула, е убаво, ама чисто за тебе и за колегите.
Да се знае дека разбираш тоа што го правиш.

CMS-ите( WordPress, Joomla..) се многу добри, и вооште не се за потценување. Во суштина ако веќе учиш инфоматика, подобро е да се насочиш кон PHP, не знам Java. Мислам дека таму има многу повеќе дефицит.

Бидејќи клентот не прашува и не го интерсира дали ти ќе му го направиш во код по код, или готов CMS ќе земеш.
Важно е да му мрда :D
Така да, со HTML ќе имаш преголема конкуренција.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
154
Поени од реакции
26
Да ама ако немаш познавање од ХТМЛ и слично! тогаш во Јоомлата или Вордрпес си многу ограничен... така да брат за добар webprobramer ти треба буквално се! :D
 
Член од
12 септември 2012
Мислења
70
Поени од реакции
71
Да ама ако немаш познавање од ХТМЛ и слично! тогаш во Јоомлата или Вордрпес си многу ограничен... така да брат за добар webprobramer ти треба буквално се! :D
За Joomla има само едитирано
Но за Wordpress не се согласувам.
Можеш доста многу да го едитираш. Само треба малко да се изпомачаиш со PHP-то :)
 

Arta

I AM THE YUMMY PIE!
Член од
26 јуни 2011
Мислења
142
Поени од реакции
49
Dali moze nekoj da mi kaze kade mozam da kupam domain .mk??
fala od napred :*
--- надополнето: 18 јануари 2014 во 01:10 ---
Dali moze nekoj da mi kaze kade mozam da kupam domain .mk??
fala od napred :*
 
Член од
1 октомври 2011
Мислења
799
Поени од реакции
689
Имам едно прашање можеби е за овде можеби не, многу познавања од програмирање неам ама имам желба да си го решам проблемов и да научам. Проблемот е, како можам да едитирам најлесно темплејт, боја, текст и такви работи.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.244
Поени од реакции
902
Имам едно прашање можеби е за овде можеби не, многу познавања од програмирање неам ама имам желба да си го решам проблемов и да научам. Проблемот е, како можам да едитирам најлесно темплејт, боја, текст и такви работи.
Не ти треба програмирање. Цсс и хтмл не се програмски јазици. Научи ги нив, имаш милион можности за учење на нет, и ќе знаеш да си едитираш едноставни ствари.
 
Член од
20 јануари 2013
Мислења
1.352
Поени од реакции
2.401
Дајте бе некое добро туторијалче за поврзување на доменот со Worldpress?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
9.632
Поени од реакции
9.629
Дајте бе некое добро туторијалче за поврзување на доменот со Worldpress?
vlezi u godaddy ili kaj so ti e kupen domejnot smeni nameservers od noviot hosting so ti gi pratile na mail koga si go kupil, logiraj se u hostingot posle i dodaj go domainot, pisi na youtube how to add new domain to cpanel i ke ti izlezat dosta
 
Член од
2 јули 2015
Мислења
121
Поени од реакции
17
Има некој со врши вакви курсеви односно учење на хтмл?
 

almostanangel

...за малку =)
Член од
22 декември 2008
Мислења
98
Поени од реакции
0
Да прашам... Дали ако си изработиш блог/страница на wordpress или слично, можеш подоцна да ја регистрираш твојата страница да завршува само со .com ??? Ич не ми е јасно, знам дека може смешен сум, ама тоа е...
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.343
Поени од реакции
1.725
Да прашам... Дали ако си изработиш блог/страница на wordpress или слично, можеш подоцна да ја регистрираш твојата страница да завршува само со .com ??? Ич не ми е јасно, знам дека може смешен сум, ама тоа е...
Можеш. Ќе и направиш да редиректира до .com домеинот
 
На врв Bottom