Како да се реши Албанското прашање во РМ и на Балканот

Член од
26 декември 2020
Мислења
182
Поени од реакции
264
Гледам си ми ги излистал профилот. Од тие ќутеци како поука се запишав на BJJ на пат сум до црн појас во школото на Jean Jacques Machado. Секогаш сум бил против насилство кога може да се избегне. Сум бил дете кое се плашело да се тепа и бегало од тоа ама мука на се ќе те научи и сеа нејќам да се тепам и гледам да дескалирам али ако дојде до момент знам да се одбранам и да нападнам без да сум уплашен и срцето да ми излета од гради..

Ако некој те тепа и ти му ќутиш вечито ќе го јадеш стапот, тоа мислам дека ти е јасно, веројатно си и повозрасен од мене. Не треба да се одгледуваат цвет деца да станат дете-дебил. Што порано се свесни дека треба да се претпазливи и да внимаваат каде се движат и сл ќе им биде од старт полесно.


За решение не коментирам бидејќи сметам дека нема а и не живеам таму. Ќе си тера животот вака поделено секоја на своја страна и тоа е тоа. Нашиве гз ќе даваат за гласови и ќе продаваат куќи по населби со дворови на брача по x3 цена за да може да живеат во станови во Аеродром, Карпош и да глумат 'градцки деца' додека овие истиве што им ги купиле куќите ќе им ги шлапаат децата низ центар а родителиве ќе мрчат по фб и низ фамилија како македонец си ја продал државата. Ова тие е реалноста во МК.

Држава дадена гратис лесно се продава запамти го ова.
I so bjj ako znaes roki ke ti doe nekoj skapan 50 kila so nozeto. svajcarsko sirenje ke te napraj
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.718
Поени од реакции
22.252
Баш затоа што државата го дозволува тоа, секој идиот да купи диплома. Ако имаш нормални институции и фунцкионален систем на образование логиката ќе биде инаква. За дипломи не е во прашање само малцинството имаме куп примери на јавни функционери со купени дипломи. Тоа треба да се исече во корен. Образовано население е добра основа за напредок пред се цивилизациски. Дуа Липа ти е типичен примерок на некој без сиви ќелии со пари кој нема квалитет да се издвои од масата со личен печат па мора да сервира приказни за проста маса. Публицитетот е своевиден циркуз... Ама такви креатури баш и не вредат за трошење на време и пишување за нив.
Идејата за некаква голема Албанија ми е на ниво на приказни за чипирање и Иван исцелитет... (Иван има поголема тежина).
Сакам да кажам нема да има суштинска разлика во менталниот склоп. Тука ќе биде зелкар со купена диплома, таму ќе биде зелкар без диплома. Тука ќе плати пари и нема да лежи затвор, таму ќе лежи ама во мозокот ништо нема да се смени. Он нема да каже чекај не е во ред ова. Од шесте браќа он е у Швицарска и ги рани другите 5, кога ќе оди у затвор другиот го превзема црниот бизнис и ги рани останатите. Нема да не биде криминалец, стапката е 31% прочитај ја статијата. Суштински ништо не се менува, дали тука, на Косово, во Швајцарија, во Англија (каде што исто така го држат нарко пазарот), на Марс, он не сака или не може метално да се цивилизира или образува. Он сака да е шиптaр.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Сакам да кажам нема да има суштинска разлика во менталниот склоп. Тука ќе биде зелкар со купена диплома, таму ќе биде зелкар без диплома. Тука ќе плати пари и нема да лежи затвор, таму ќе лежи ама во мозокот ништо нема да се смени. Он нема да каже чекај не е во ред ова. Од шесте браќа он е у Швицарска и ги рани другите 5, кога ќе оди у затвор другиот го превзема црниот бизнис и ги рани останатите. Нема да не биде криминалец, стапката е 31% прочитај ја статијата. Суштински ништо не се менува, дали тука, на Косово, во Швајцарија, во Англија (каде што исто така го држат нарко пазарот), на Марс, он не сака или не може метално да се цивилизира или образува. Он сака да е шиптaр.
Се е точно што пишуваш ама јас верувам дека новите генерации во се поголем број ќе имаат некаква друга идеја за својата иднина. Достапност до нет и медиуми би требало да направи некаков прогрес. Убаво ја прочитав статијата и се ми е јасно и неодамна со некого се натегав дека една од работи кои страшно ме иритираат е што целиот криминален шљам кога има криминално досије се пишува државјанин на МК. Само тогаш се МК, инаку се горди алб.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.179
Поени од реакции
16.032
Се е точно што пишуваш ама јас верувам дека новите генерации во се поголем број ќе имаат некаква друга идеја за својата иднина. Достапност до нет и медиуми би требало да направи некаков прогрес.
Немаат.
Се додека малите ги учат дека се раѓаат, или доаѓаат од Струга, Албанија.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.631
Поени од реакции
2.071
Се е точно што пишуваш ама јас верувам дека новите генерации во се поголем број ќе имаат некаква друга идеја за својата иднина. Достапност до нет и медиуми би требало да направи некаков прогрес. Убаво ја прочитав статијата и се ми е јасно и неодамна со некого се натегав дека една од работи кои страшно ме иритираат е што целиот криминален шљам кога има криминално досије се пишува државјанин на МК. Само тогаш се МК, инаку се горди алб.

Македонското државјанство им е параван. Затоа секоја нормална држава треба да размисли на кого се дава државјанство. Во другите нормални држави треба мечка да родиш додека да добиеш државјанство. Овие не знаат основни работи за државата, а добиваат државјанство иако голем дел од нив не се родени тука.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.718
Поени од реакции
22.252
Достапност до нет и медиуми би требало да направи некаков прогрес.
Направи прогрес, да. Сега шиптaросувањата можеме да ги гледаме во живо на Тик Ток, Фејсбук, Јутуб. Како шамараат каури на тротоар. Како возат 240 на саат. Како се качуваат со кола по тротоар и возат по истиот. Како палат грмушки и шуми. Како организираат борби со кучиња и навиваат. Како пукаат со калашникови по свадби и веселби. И тоа не ги снима друг. Они сами си се снимаат и објавуваат затоа што се горди на тие работи.

Ти да не мислеше Википедија отвараат, книги читаат на киндл или даунлоадираат научни документарци?
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Гледам си ми ги излистал профилот.
Ti pishuva na slikickata koja ti e omilena igrica....

За решение не коментирам бидејќи сметам дека нема а и не живеам таму.
Zashto togash ti uopshte komentirash od strana za situacija vo koja nie ovde ziveeme... ?
Ili planirash da se vratish vo tvojata grutka so tvojata marshl art veshtina da kreirash paravojska i da ni go reshish problemot?
Bashka nemash ni reshenie... koja e poentata ti uopshte da mislish na seto ova?

Vidish i jas mislam deka kje si gurame vaka... i drugo reshenie osven poleka emancipacija ne gledam...
A ako tolku se razocaram i si idam od drzavata... ondak ich nema ni da mislam na nea.... i k kje me boli dal nekoj ja prodava ili ne... poshto sum si ja kidnal.

Lj.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Направи прогрес, да. Сега шиптaросувањата можеме да ги гледаме во живо на Тик Ток, Фејсбук, Јутуб. Како шамараат каури на тротоар. Како возат 240 на саат. Како се качуваат со кола по тротоар и возат по истиот. Како палат грмушки и шуми. Како организираат борби со кучиња и навиваат. Како пукаат со калашникови по свадби и веселби. И тоа не ги снима друг. Они сами си се снимаат и објавуваат затоа што се горди на тие работи.

Ти да не мислеше Википедија отвараат, книги читаат на киндл или даунлоадираат научни документарци?
Ич не си оптимист...
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Ti pishuva na slikickata koja ti e omilena igrica....



Zashto togash ti uopshte komentirash od strana za situacija vo koja nie ovde ziveeme... ?
Ili planirash da se vratish vo tvojata grutka so tvojata marshl art veshtina da kreirash paravojska i da ni go reshish problemot?
Bashka nemash ni reshenie... koja e poentata ti uopshte da mislish na seto ova?

Vidish i jas mislam deka kje si gurame vaka... i drugo reshenie osven poleka emancipacija ne gledam...
A ako tolku se razocaram i si idam od drzavata... ondak ich nema ni da mislam na nea.... i k kje me boli dal nekoj ja prodava ili ne... poshto sum si ja kidnal.

Lj.

Не значи дека јас ако сум се иселил дека немам луѓе што живеат таму и се грижам за нив, праќам пари дома, данок плаќам во мк и ред други раб. Да не е забрането да изнесам мислење ?
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Направи прогрес, да. Сега шиптaросувањата можеме да ги гледаме во живо на Тик Ток, Фејсбук, Јутуб. Како шамараат каури на тротоар. Како возат 240 на саат. Како се качуваат со кола по тротоар и возат по истиот. Како палат грмушки и шуми. Како организираат борби со кучиња и навиваат. Како пукаат со калашникови по свадби и веселби. И тоа не ги снима друг. Они сами си се снимаат и објавуваат затоа што се горди на тие работи.

Ти да не мислеше Википедија отвараат, книги читаат на киндл или даунлоадираат научни документарци?
I Goki od Murtino ne znae za vikipedija, kindl, big beng, fajn tjuning vo univerzumot, string tiori, zakonite na robotikata na Isak Asimov, skalata na Kardashev za stepeni na razvoj na civilizacii..... D Prajm Direktiv... Borgite....


Dali ti imash reshenie kako da doznaat?
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.718
Поени од реакции
22.252
Ич не си оптимист...
Знам, многу ми викаат така.

I Goki od Murtino ne znae za vikipedija, kindl, big beng, fajn tjuning vo univerzumot, string tiori, zakonite na robotikata na Isak Asimov, skalata na Kardashev za stepeni na razvoj na civilizacii..... D Prajm Direktiv... Borgite....


Dali tiimash reshenie kako da doznaat?
Гоки од Муртино не знае колку се 3 по 2. Ама Гоки од Муртино (односно таков профил на луѓе како него) да му чукнеш како странец на врата ќе ти даде тоа што има за јадење, ќе сподели ракија со тебе, ќе ти даде место за преспивање. И да не го направи тоа, Гоки од Муртино барем нема да дивее по автобуси, да тепа некого ради реда, да крши инвентар во спортска сала на утакмица. Не ми споредувај шконац со Македонец колку и да е необразован.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Не значи дека јас ако сум се иселил дека немам луѓе што живеат таму и се грижам за нив, праќам пари дома, данок плаќам во мк и ред други раб. Да не е забрането да изнесам мислење ?
Ako si tolku golem pesimist, shto ne im pomognesh da se iselat i oni, prodaj se ovde i ich da ne se zamarash so zemja koja e prodadena i u koja nadez ne postoi? Kako ti ni pomagash so tvoeto mislenje?

Знам, многу ми викаат така.



Гоки од Муртино не знае колку се 3 по 2. Ама Гоки од Муртино (односно таков профил на луѓе како него) да му чукнеш како странец на врата ќе ти даде тоа што има за јадење, ќе сподели ракија со тебе, ќе ти даде место за преспивање. И да не го направи тоа, Гоки од Муртино барем нема да дивее по автобуси, да тепа некого ради реда, да крши инвентар во спортска сала на утакмица. Не ми споредувај шконац со Македонец колку и да е необразован.
Dali ti imash reshenie... akcionen plan za ovaa bagra sho krshi i divee da ja ima se pomalku... ama i gokievci od murtino se pomalku... ?
Shto e poentata na melenje muabeti bez akcija? Kako da gi emancipirame? Ili sho da im pravime? Razmena na teritorii?
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Dali ti imash reshenie... akcionen plan za ovaa bagra sho krshi i divee da ja ima se pomalku... ama i gokievci od murtino se pomalku... ?
Shto e poentata na melenje muabeti bez akcija? Kako da gi emancipirame? Ili sho da im pravime? Razmena na teritorii?
Размена на територии и население. Само што никогаш нема да се случи нити пак дозволи. Така да за 50 години по природен пат северен фиром ќе се анексира кон чкипе етник и ќе се реши албанското прашање во екс РМ. За Балконот незнам.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.162
Поени од реакции
35.345
За секое "имам другар Албанец, не можеш да го познаеш кога ти збори Македонски" имам илјадници примери на:
  1. Дивеење на орда
  2. Пукање со калаши
  3. Возење брзо каде што не треба
  4. Тепање Македонци само затоа што се Македонци
  5. Убивање на Македонци само затоа што се Македонци
  6. Палење автобус затоа што се затворени убијци
  7. Протестирање против затворање на истите убијци
  8. Протестирање за ослободување на убијци на дете само поради тоа што навивал за Вардар
  9. Палење Македонски знамиња
  10. Ограбување на цркви
  11. Кршење на надгорбни плочи на христијански гробишта
  12. Кршење на спомен плочи на загинати бранители
Чувајте си ги тие другарчиња и дружете си се, никој нема ништо против тоа, но немој да ми кажуваш "не се сите исти", само затоа што си го видел другарчето твое како ждере свинско, или не идел во џамија.

Кога другарчето твое ќе се побуни против неговите, кога еден таков ќе видам да искочи јавно и да осуди некоја од горенаведените постапки што секојдневно си ги прават неговите, тогаш можеби и ќе речам, да, не се сите исти.

До тогаш, се додека и тие што ги сметаме за образовани, цивилизирани и "не исти" како другите, си ќутат и си ги премолчуваат овие работи, а со тоа и ги одобруваат, ќе бидат исти како и другите нивни соплеменци.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.718
Поени од реакции
22.252
Ako si tolku golem pesimist, shto ne im pomognesh da se iselat i oni, prodaj se ovde i ich da ne se zamarash so zemja koja e prodadena i u koja nadez ne postoi? Kako ti ni pomagash so tvoeto mislenje?


Dali ti imash reshenie... akcionen plan za ovaa bagra sho krshi i divee da ja ima se pomalku... ama i gokievci od murtino se pomalku... ?
Shto e poentata na melenje muabeti bez akcija? Kako da gi emancipirame? Ili sho da im pravime? Razmena na teritorii?
Не ти ја разбирам поентата. Форум е, се прават муабети. Дали треба во тема за корона само докори да коментираат, во тема за готвење само сертифицирани готвачи, а во оваа тема само политичари? Ти кога правиш муабети со луѓе, од секој муабет произлегува акција? Ако збориш за микроорганизми, после тоа одиш и ги гледаш под микроскоп ли? Прво нема решение за секој проблем во животот. За некои ракови на пример, опрости се од блиските и од животот. Второ, јас како единка немам ниту позиција ниту моќ да влијаам на големо во ова општество. И трето, да, имам акционен план што би пробал да го имплементирам кога би имал моќ на делување. Не гарантирам дека ќе успее или дека ќе даде резултати, само викам дека би го пробал. Подетално ако ти се чита, тука.

Премногу глупости во еден параграф Африм, освен со болдот со кој се согласувам.


Кои изолирања бре црни Африм во школи. Тие во Нико Нестор каде што Македонци се плашат да одат во школо или овие во Тетово http://vecer.mk/makedonija/srednoshkolcite-makedonci-ja-bojkotiraa-nastavata-vo-tetovo или уште милион други да не ти ги набројувам.


Си влегол синко ти во државна институција во Скопје (можам само да замислам во Тетово како е) во последно време? Ај тркни до државна болница или до МТВ да видиш кој јазик се збори по шалтери по службеници, по доктори, по медицински сестри.





Да, точно, не рачунавме дека ќе имате зголемување на наталитетот од досегашните 1.3 деца по фамилија на 7, тоа тотално took us by surprise.

Исто не рачунавме дека ероинот, курвите, кражбите на коли и црното оружје ќе донесат пари. Дај не изволевај жити 22-ри ноември. Клањај се на Америка и на опортунистичкиот Македонец. Пред се на второво.


Проблемот со албанскиот менталитет го пишував во темата со Чаир. Сега Африм ќе разгледаме кои мерки се можни за превземање затоа што а) Албанците нема мистериозно да исчезнат и б) Вклопување во општеството каде што Љуљзим од Здуње мавта со македонско знаменце и ја пее македонската химна и навива за Македонија на меч против Турција е научна фантастика.


Секако, Мухамед Зекири го прави тоа, ама за политички поени, за македонските либтарди (со какви само швеѓаните можат да се пофалат) како Душан С., Бојан А., Филип Мит. да кажат-Еве зошто не треба да се генерализира.


Албанскиот менталитет на културошкиот Албанец за подрачјето на Косово и Македонија (што не секој етнички Албанец го има но тешкото мнозинството да, види тема Чаир) е еден од ретките во Европа кој што е понецивилизиран и позаостанат од македонскиот. Чак што више мислам дека е и на самото дно без конкуренција. Менталитет каде што групните вредности се племенски, изопачени, неандерталски и облигаторни доколку сакаш да не бидеш изолиран во најмала рака од средината. Токму во тоа едноумие лежи и нивната сила. Видиш, за потпишувањето на платформата и гласањето за јазици нема Дуи, Муи, Дпа, Пдпа-Ндп. На крај идеологијата која е поцврста, поединствена, понеколеблива победува дури и ако е гнасна, назадна и сељачка. Ако повеќето од населението смета дека гомна треба да се јаде за доручек, ќе се изгласа и таков закон. Менталитетот им е тој-овчарски, орковски.


Ако ти земеш една овца ја тргнеш од стадото, и објасниш дека треба да размислува со своја глава го добиваш следниов резултат.






Идентитетот и менталитетот кај Албанецот не можеш да ги измениш затоа што се цврсти и му ја даваат основната смисла за неговото постоење и функционирање во овој свет. Овцата на крај се враќа пак во стадото. Ама ајде малце да размислиме надвор од кутијата. Знаеме дека природниот пат на овцата е кон стадото, но што ако го поделиме стадото на две, односно направиме две стада, кон кое стадо ќе се приклони тогаш овцата? За да се разбереме кон што целам треба малку да влеземе под површината на нештата и да го расклопиме механизмот на албанскиот менталитет-идентитет. Кои се составните компоненти на тој менталитет?

1. Албански наци(онали)зам (во понатамошниот текст албанство)

2. Ислам (Сунитски)


Во главата на културолошкиот Албанец (за просторот Македонија и Косово), тие две работи не само што се поврзани туку се едно и исто, Албанец=муслиман. Слично е и кај Македонците. Кажи им на тие со ВМРО до гроб фаци дека ќерка им ќе се венча со Македонец ќе подмочаат. Кажи им дека зетот се вика Ќенан Мустафоски од Октиси и ќе видиш пресвртница каква што немало од мечот Бремен-Андерлехт од 1993-та.

За жал исламот како најопасната и најзатуцаната (масовна) идеологија во светот е поголемата врзна нишка од тие две компоненти. Работата е загрижувачка, во Сити Мол на пример редновно начекувам бурки (никаби поточно) и оние пантолоните во кои изгледаш како посран носени од бради без мустаќи.

Обидот кој јас го замислувам е да се поделат тие две компоненти етапно, а подоцна истите да се направат спротивни едни на други, то ест прво да се поттикнува албанството а оттикнува исламот, а подоцна да се вметне што е можно поголемо неравенство помеѓу тие две идеологии.


Да одиме со ред.

Јадрената идеја што треба да им се продаде на Албанците е патриотизмот (колку и да изгледа ова парадоксално и чудно), насочен преку историјата. Зошто преку историјата? Две причини. Прво затоа што таму се "корењата на албанството", а кај овчарските меналитети корењата се можеби и најсилниот елемент од системот наречен идентиет. А второ затоа што во минатото лежи клучот на разделувањето помеѓу албанството и исламот. Картата на којашто треба да се игра е поврзаноста на албанството и христијанството, поточно католицизмот. Како да се изведе тоа? Прво би се започнало со една документарна емисија која ќе иде на МТВ 2 и сите други приватни канали локални и национални телевизии и ќе се вика нешто во стилот-Историјата на Албанците во 2-3 па и 4 дела. Во таа емисија ќе се викнат познати и почитувани албански историчари, социолози, куродрапачи, ќе се платат добро од буџетски пари од Министерството за култура наменети за промоција на културата на малцинствата. Во текот на целата емисија непрекинато да се вергла за Албанците и католицизмот, Скендербег дека во најмала рака бил полу-славјанин и неговото преоѓање во ислам па повторно враќање во католицизмот и тоа со тон и нагласок дека тоа било просветлување, излегување од заблудата и враќање кон Вистината. Мајка Тереза на долго и широко, целиот нејзин хуманизам, залагање, како е она лицето на Албанија. Главната точка кога ќе дојде делот на ширењето на исламот меѓу Албанците е да се направат Албанците жртви, со други зборови да се направи да изгледа дека секој што одбивал да се потурчи бил ѕверски мачен, тука со употреба на илустрации со набивање на колови и останати методи. Никако да се спомне дека и за вреќа компири се продавале затоа што кај Бесник предизвикуваш револт ако му го кажеш тоа, а симпатии ако му кажеш дека дедо му за да си ја спаси фамилијата морал да го направи тој избор. Едноставно клетите османлии толку му наштетиле на кутриот албанец што го принудиле да залута од својот корен. Се разбира ова треба да биде изведено умешно, доволно јасно за секој прост зелкар од Кондово да сфати што се работи, но и доволно суптилно да не делува дека сега ги напаѓаме муслиманите, само католиците се заслужни. Целта на емисијата би била да се отворат некои прашања. Барем малку од малку Шпатим да си каже-Абе јас врескам против каури и славомачедонаси ама и моите предци може биле каури или во најмала рака се дружеле со нив против османлиите. Притоа не е битно дали емисијата ќе биде базирана на факти, полуфакти, тотални измислици или сите три, битно е да се постигне намерата.

Следно после ова првично поткрцнување на мразот би било ширење на дупката со дополнителна пропаганда. Се започнува со правење на (не)владини организации и настани од тој калибар.

Посета на главниот албански кардинал во Скопје по повод отворањето на новиот центар за албанската култура и историја, при што ќе ја истакне темелитоста на албанската католичка црква во одржувањето на албанскиот идентитет низ вековите, присуство на сите телевизии и медиуми, ударно на сите вести. Тој центар ќе си има фесјбук страна, брошури, памфлети, центар за едукација, трибини, говори од познати гости во главном не муслимани и ќе се зборува истото како што и во емисијата. Семинари за соработка помеѓу центарот и македонските граѓани, размена на играорци, екскурзии, посета на албански и историски католички (и чат-пат за неочигледност муслимански) албански локалитети, пораки за мирови на албански, македонски, ромски и останати настани и (несечени) курови во ладна вода. Од една страна јавно ставаш нагласок дека еве, се работи на угодување на албанските граѓани и јакненење на албанството, а од друга се поткопува алкаедаштвото. Иако ништо посебно како вест, сето тоа треба да биде медиумски форсирано како што беше (небитната) Левица на претходните избори.

Откако ќе се постави на лице силна албанско-промоторска, а позадински католичка-пропагандна механизација на ред е да се пробие денешната претежно млада популација и да се удри на затуцаните вредности. Искуството покажува дека најбитен фактор тука се жените, тие се обично пофлексибилни од двата родители (ако ќерка им има каур дечко рецимо), а и во главно се полиберални, сакаат да врткаат, трткаат, да денсаат во диско и да ги пробиваат нормите наметнати од патријархатот воглавно против нив како пол. Плус во конзервативни средини со недостаток на секс тие се носители на истиот па мажите гравитираат по нивните постапки и стајлинзи. Сетете се само на Македонија во 90-тите и како за цицка да ја фатиш беше доживљај и колку машките мораа да се мачат за да дојдат до пиче и ќе ви биде се јасно. Тука исто трендовите треба да се искористат во општополезно добро.

Сите можни албански певаљки со цицките надвор да бидат викани во Скопје. Колку поголи толку почесто. На телевизиите нон-стоп да се вртат нивните спотови, модни и животни стилови и избори. Да се викаат во емисии сите тие старлети каде што ќе одговаат на унакрсни прашања кои ќе бидат од типот на како е чувството да се биде толку секси по што веднаш следи прашањето колкава е гордоста да се биде Албанка или уште поарно и двете заедно, како е да се биде горда и секси Албанка. Декадентни емисии полни со хедонизам, сексови, луди забави и уживања максимално во животот под итно да се преведат на албански и без престан да циркулират по каналите. Сексот и Градот, Очајни Домаќинки, Џерси Шорови се од тој тип на ангро и во тони.

Најмување на популарни албански социјални ѕвезди, нешто како тетовските Ина Многуфина, Василиј, Лешоски. Статуси-вчера бев на забава со флаша виски во позадина, слики од нејзините депилирани нозе на плажа со статус-Лабаво со другарите Трајче, Марија, Теута (мешан етнички состав) си грмиме во Саранда, љубоморне душе могу да га пуше, при што Трајче и лежи на коленото. Следна недела слика од Јован Бигорски и статус-Прекрасен ден, прекрасен објект и природа исто со Трајче, Марија и Теута. Само толку да има во статусот. Ненасилно, ненаметливо и неапла пораката е јасна-Кул сме, мешано етнички сме, одиме и посетуваме и македонски споменици и објекти и тоа е кул. Се е кул.

http://southpark.cc.com/clips/151967/mixed-morals


Ако веќе сакаат да останат прости и плитки барем идоли нека им бидат Ким Кардашијан, Ера Иштрефи, Леонора Јакупи и Ники Минаж отколку Ал Багдади, Ердоган и тие имамите што ги споделуваат на фејсбук со порака-Free Palestine.

Сублиминално да се бомбардира пораката дека е кул да уживаш, да пиеш алкохол, да си опната у деколте и пантолони кај што ќе ти се оцртава г'зот, да имаш дечко искулиран (а што не и дечко Македонец они и така се покул и полабави со девојките).

Паралелно со тоа треба да се почне со лов на бради, нечујно, тивко и најбитно од се симултантно. На исти ден гостува Шкодран Толај со мега концерт во Тетово, баш таа вечер рација во се што примило пари од Блиски Исток претходните 6 месеци. За првото масовна медиумска покриеност, сите Албанци разиграни на нозе на фантастичниот концерт, за второто штама, два реда само, уапсени криминални структури (нигде Албанци, нигде ислам).

На Гента Исмаили и се прави хит каде што се пее за Албанците и ќе биде општ хит, ама на промоцијата на албумот во ноќен клуб Proud Shqiptar да се прска шампањско да има опасни танчерки и музика до даска, сите битни Албански фацки ќе бидат таму, ќе пијат ќе се муваат и ќе уживаат во песните каде што се опеваат Албанците. А утредента нов ден, истите фацки се во некој клуб во Струмица на покана на некој локален шериф на Зајко каде што Албанки тресат газови и се муваат со наши струмички деца.

Што е поентата? Поентата е да се створи слика дека албанството од една страна и исламот, кауроомразата и недружењето со Македонци и немуслимани од друга, не само што не се врзани туку напротив, сите кул, ин, фенси шќиптари низ историјата и сегашноста биле и се или католици или не му ја мислат многу-многу на исламот и си уживаат во животот максимално без да врзуваат марами, ставаат кечиња или да се клањаат како оние гнасите од Блискиот Исток. Ние отсекогаш сме биле европејци и антички Илири со католички идентиет а исламот е само една болна точка од старите денови што треба да ја оставиме зад себе.
Или што би рекол тренутачниот премиер на Косово

Доколку би успеале овие методи и се постигне замислата, тоа не значи дека нивните барања ќе престанат, но во такви услови барем имаме работа со еден друг народ од кој нема агресија и закана. Или еве со пример. Да речеме ако Власите утре побараат двојазичност на Крушево, дали ќе има толкава жестока реакција? Или кога влавот Хари Костов стана премиер дали имаше бурни реакции? Не, нели? Зошто? Затоа што кога ќе се спомне Влав, на просечниот Македонец прво што му поминува низ глава (после скржавост :D ) се Питу Гули (во химна), Никола Карев (во сите учебници), Тоше Проески (миленик на сите генерации). Тој народ секогаш бил тука со Македонците, врзан и историски и меѓучовечки и секако. Тоше е обожаван на семакедонско ниво, на некој ќе му беше гајле ако издадеше албум на влашки? Утре ќе му биде на некој гајле ако Артим Шаќири стане селектор на фудбалска репрезентација? Да, ама Шаќири не е од таквите. Што е тоа таквите?

И доаѓаме до финалето. Перцепцијата. Воопшто непристрасно кажувам дека Македонците се полиберален народ и немаат проблем со никој се додека тој не е закана по нив, за разлика од орките. Затоа во главата на повеќето Македонци (мајселф инклудед) постојат Албанци и постојат ш(ќ)иптари. Првото е етникум, националност, како милувате, второто е ментален склоп. Многу Албанци посебно новонастанатата квазиинтелектуална фракција (новинари, актери, Висари Вишки, Амон Сраовци итн) се лутат на оваа квалификација и ја сметаат за навредлива. Навредата може да биде земена, не дадена, но ајде настрана да го тргнеме тоа, навредата не ја прави таа поделба неточна, напротив и те како е точна. Сите знаеме по некој Албанец за кој викаме дека не е како оние (другите, мнозинството, стереотипните, типичните, средностатистичките). Жалното е што токму тие се вистинското малцинство во државата. Оние другите се мнозинството. Македонците немаат проблем со Албанците како етникум туку како ментален склоп, многу пред Албанците да се фалат дека демек напреднале што гласале за Македонска партија, Македонците гласаа за Имер Селмани кога се правеше дека е Албанец а не шќиптар, за на крај да излезе последното. Целта во општеството е да имаме повеќе Арбени Шаќириовци (какви-такви пак се ок) отколку Зијадини Селовци. За тоа требаат мерки и потези како горните кои моменталниот тиквар струмички, а да не дискриминираме и тие пред него нема и не би ги превзеле. Со повеќе Албанци, а помалце шќиптари, се помалку битни ќе бидат прашањата како двојазичноста, општинско-територијалната поделба и останати курчеви карики. Тоа е единствениот ненасилен, пацифистички начин на кој можам да се сетам во моментов, Африме мој.

Ај сега тркни до темата за Чаир и погоди во која од трите категории си ти. Ќе погодиш?

More this


and this


Less this


Inshallah.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom