Како да се прекине една врска?

Член од
23 февруари 2007
Мислења
780
Поени од реакции
69
Епа ти си фина девојка тралалалала ама не сум за врска тралалалала ако веќе не сакам да бидам со неа. АМА! Ако ме варала со друг и сум ја видел. Едноставно ја игнорирам. Нек си оди кај тој со кој што ме варала и толку.
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
Сепак мислам дека е подобро да бидеш фин при раскинувањето , одколку да му го скршиш на некој срцето , можеби искрен разговор ќе помогне , но сепак ако некој ти значел мораш да бидеш поблаг со него , кога веќе ќе мораш да му речеш КРАЈ!
Abe kraj si e kraj,kako sakas ublazuvaj go sekako boli...vo sustina krajot se gleda odamna ne ide toj za 2 sekundi.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.703
Поени од реакции
19.754
Колку и да сакаш да го сториш тоа на што побезболен начи пак ќе боли и ќе биде тешко, значи начин нема него се седнува и се кажува па кој ќе преживее ќе раскажува, но се е минливо и никој не е незаменлив како и да е болен период ќе престои и муабетот педер, идиот или ѓубре, шмизла ова она... ретки се тие кои застануваат стваат крај, молчат и продолжуваат за таквите рака на срце и секоја чест.
 

-Mr.Positive-

MKD gentlemen
Член од
12 септември 2008
Мислења
609
Поени од реакции
47
ех драга

ти беше моја драга

ама веке не си

ај поздрав ....
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Гледам дека во последно време скарувањето преку мсн е во мода.Верувам дека е најлесно да му напишеш дека повеќе не сте заедно,ниту те гледа,ниту те слуша,само може фацата да ти ја замислува:wink:После можеш и на блок да го ставиш,имаш многу опции,да не ти смета во виртуелниот живот,кој зема примат пред реалниот.И веднаш на срч,по нова љубов:wink:
 

duffy_f

денес те сакам повеќе од вчера
Член од
29 јануари 2007
Мислења
353
Поени од реакции
13
Како?-Со искреност
Ништо повеќе од тоа.Се друго ми е многу глупаво.Всушност секое измислуваање од едната ја прави другата страна глупава и недоволно зрела да сфати што всушност се случило.Затоа само искрен разговор мислам дека е тоа што треба да се направи.Јас не сакам бла, бла бла.Како јас /ти сме паметни убави ама .......глупост.:uvo:
 

Lanna

Taller, Stronger, Better
Член од
30 септември 2008
Мислења
550
Поени од реакции
165
Најкукавички би било да го избегнам тој последeн разговор за да го одбранам ставот зошто ја прекинувам врската и да го ослободам од обврската да ме чека додека јас се премислувам дали сакам или нејкам да бидам со него. Значи викам најкукавички БИ БИЛО, ама со 100% -тна сигурност не можам да кажам и како би изреагирала. Сите сме добри во кажување што е најисправно, а делата ни го кажуваат сосем спротивното.


А што би сакала да имам сила да направам во таква ситуација....? Ај ке си копирам еден лог од мсн, тој што треба од форумов ке си го препознае :)

"...најдиректно шо мојш
без одолговлеквење
или алтернативни начини
и сам глеат дека вака веќе не ојт, иако покажал посветеност
очигледно нешо фалит
или имат на одвишоК
стратешки, Вака веќе не оди.
и не употребви фрази: До мене е, не е до тебе
или: Заслужвиш подобро од мене..
Не мора ни да му кажвиш дек ќе го сакаш ко посебен чоек цел живот
и слични утешителни ствари, колку и да ти се чинет вистинити.
Просто, ослободете се од измачувањето..."
 

kod

Член од
2 април 2008
Мислења
1.113
Поени од реакции
86
Ако раскинувам од досада, од тоа дека љубовта прекинала или нешо сл разговарам со него за се и му кажувам дека нешто не ни оди. Си даваме време во кое ќе се потрудиме да ги решиме проблемите, па ако и по тоа не оди ја прекинувам врската.
Ако ме изневерил :violent1::devil1:
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Е, значи на светов нема потешка работа од тоа да раскинеш со некого. До вчера сте се сакале, сте делеле све и свашта, сте поминувале прекрасни моменти, сте „преживувале“ караници, сте се залетувале дека сте сродни души, а денес треба да ставиш крај и да му кажеш дека не сакаш повеќе да бидете заедно. :( Ако тој не го посакува крајот и уште е заљубен... Тогаш е уште потешко. Нема благ начин да се каже тоа... Таквиот разговор пред раскинување е најтежок на цел свет.

Ама мора да се помине, зошто како и да вртиш, некои нешта не можат да се избегнат, колку и да се тешки.

Како да се прекине... Ќе си кажеш искрено и во најблага можна форма, а пожелно е да не одолговлекуваш до моментот кога веќе не можеш да издржиш...
Најглупава работа ми се тие излитените утешителни фрази за раскинување од типот:
Не е до тебе, до мене е.
Премногу си добар за мене, не ме заслужуваш.“
Те сакам, ама не сакам/не можам да бидам со тебе“. (кутриот мој братучед, колку се нервираше кога девојката вака му раскина :icon_lol: )
исл.

Знам дека во очајни моменти кога знаеме колку трагично ќе изреагира нашиот партнер, се случува и да посегнеме по овие дебилни средства за демек да ја ублажиме работата... Ама тој што не` сака секако ќе го боли, и исто ќе го боли. :toe:
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Како да се прекине?
Не верувам дека било кој,со било какви вербални можности,може да го опише тоа тука.
Зависи комплетно од моментот и ништо повеќе.
Ако некој има одреден план и претходно смислена стратегија за прекинување(за што побезболно прекинување,ако воопшто тоа може да постои),тогаш по автоматизам сето тоа не успева,бидејќи никој нема шанси однапред да ги знае реакциите на дотичната личност.
Затоа,не знам,не сум размислувал за ова и не ни сакам.
Подобро би размислил уште пред да почне врската дали сум подготвен за тоа и слично,за после со сигурност да влезам во неа.
Ама тешко е да знаеш се однапред,нели?
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.425
Поени од реакции
7.789
би и кажал све што мислам, и причината заради која ја раскинувам врската
 

Orkad

The Master
Член од
5 октомври 2007
Мислења
1.010
Поени од реакции
10
Беше убо дур траеше ама му дојде крајот и поубо сеа да зафршиме одколку подоцна ко ке е полошо за двајцата.
Другари?:)
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
430
Поени од реакции
6
raskinuvanje u lice. toa postuem. sakas kraj, bidi fraer i soocise. bez razlika dali jas raskinuvam ili mene mi raskinuvat. pred nekoe vreme drugar, moja generacija i raskina na devojka po msn. smesno covece, mnogu smesno.
 

Izr0d

Била сам дете...=)
Член од
9 мај 2008
Мислења
593
Поени од реакции
29
Гледам дека во последно време скарувањето преку мсн е во мода.Верувам дека е најлесно да му напишеш дека повеќе не сте заедно,ниту те гледа,ниту те слуша,само може фацата да ти ја замислува:wink:После можеш и на блок да го ставиш,имаш многу опции,да не ти смета во виртуелниот живот,кој зема примат пред реалниот.И веднаш на срч,по нова љубов:wink:
Најкукавички начин е така на мсн или преку порака.
Се разбира дека со пишување е многу полесно отлоклку во лице, ама сепак јас мислам дека најубо е да се разговара ОЧИ во ОЧИ.
Па секап некогаш ви бил/а се.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Искрено не знам како е најдобро да се прекине една врска, ама знам како е најлошо. Преку мсн или телефон. Јас искрено не сум раскинала до сега и не би сакала никогаш да се најдам во таа ситуација. Повеќе сум сакала да ми раскинат, отколку јас да треба да раскинувам. Повеќе и полесно ќе ја поднесам болката дека некој ми раскинал отколку да повредам нечии туѓи чувства. Освен ако се работи за неверство од негова страна или евентуално ако ме удри, ама во нормални околности не би имала срце да раскинам некому и навистина не знам како да се прекине една врска а тоа да биде (речиси) безболно. Само без клише фрази и директно во очи.
Што знам, веројатно тоа треба да биде изведено смирено, одлучно, без паники и хистерии... ама не знам. Човек треба директно да дојде во таа ситуација (пу пу скраја да е) , па најверојатно како се осеќа во таа ситуација така ќе изреагира.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom