Како да се победи депресијата?

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Со "ом" не се победува депресијата.

Има документарци за Курт Кобејн, Робин Вилијамс, Мерлин Монро, Ентони Бурдејн (го имаше пред извесно време на Телма), Хофман, Витни Хјустон, Вајнхаус...барем сега имаме сѐ достапно. Очевидци зборуваат за нивната нагла промена во расположението.

Скоро сите се и зависници од дрога.

Пушти музика, множества, хардвери и философии. Знам на што целиш, ама тоа не е начин. Не е лесно да се спроведе она "имај среќни мисли" или "мисли позитивно" кога сѐ околу тебе се руши. :)
Ќе ти кажам што е лек за сите вакви болести, а тоа е no mind (https://en.wikipedia.org/wiki/Mushin_(mental_state)). Како и зошто не навлегувам....на таа база се сите лекарства сите терапии.
Е сега, спомна ОМ.....што е фората со ОМ за воља на вистината у муабетов, кога веќе сме таму. ОМ е збор(мантра) кој нема асоцијација и кога го изговараш он нема вербално значење, како и ШОШШШШШШШШШШШШШШ да речеме, ама небитно.
Оваа техника е вештачка ствар, ама ефектот е 100% у однос на стопирање мисли, така да треба да врши работа.
Еве, лекот за депресија...штета што никој нема да се позанимава, затоа што никој не ни сака да се олечи....магичен круг, како Нео у подземната железница.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Magic Mushrooms...there you go.
Znaesh deka psihodelici ne se za sekoj? Kaj nekoi ima losh efekt.... a skoro kaj site ne e trajna promena, se vrakjaat vo prvobitniot stejt of majnd i mora pak.


Kaj nekoi zasiluvaat narcizoidnost i grandiositi kompleks....

Koi se tvoite iskustva?
 
Член од
12 април 2021
Мислења
17
Поени од реакции
20
Психоделици те праат отворен на сугестии. Некој ако не знае што прави или уште полошо ако знае може трајни последици да останат. Едно време размислував ама сам никогаш не сум пробал.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.040
Поени од реакции
10.249
Со "ом" не се победува депресијата.

Има документарци за Курт Кобејн, Робин Вилијамс, Мерлин Монро, Ентони Бурдејн (го имаше пред извесно време на Телма), Хофман, Витни Хјустон, Вајнхаус...барем сега имаме сѐ достапно. Очевидци зборуваат за нивната нагла промена во расположението.

Скоро сите се и зависници од дрога.

Пушти музика, множества, хардвери и философии. Знам на што целиш, ама тоа не е начин. Не е лесно да се спроведе она "имај среќни мисли" или "мисли позитивно" кога сѐ околу тебе се руши. :)
Или па кога некој ќе ти рече земи читај книги за самопош :sneaky:.

Животот во таквите книги е претставен толку лесен и едноставен, што наместо да ти помогнат може да бидат скроз контрапродуктивни. Си замислуваш како некој човек таму сите проблеми си ги решил со насмевка и позитивни вибрации. Ок, тоа моментално може да ти влијае на расположение, ама после некое време ќе почниш да се прашуваш зошто ти не можеш да го постигнеш сето тоа и уште толку паѓаш во амбисот.

Пре би препорачала Ана Каренина да ја чита некој или злосторство и казна отколку книги за самопомош.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.510
Поени од реакции
9.408
Или па кога некој ќе ти рече земи читај книги за самопош :sneaky:.

Животот во таквите книги е претставен толку лесен и едноставен, што наместо да ти помогнат може да бидат скроз контрапродуктивни. Си замислуваш како некој човек таму сите проблеми си ги решил со насмевка и позитивни вибрации. Ок, тоа моментално може да ти влијае на расположение, ама после некое време ќе почниш да се прашуваш зошто ти не можеш да го постигнеш сето тоа и уште толку паѓаш во амбисот.

Пре би препорачала Ана Каренина да ја чита некој или злосторство и казна отколку книги за самопомош.
Мене токму такви книги ми помогнаа како одскочна даска да се изборам со депресијата, но најмногу ефект имаше физичка активност, посебно групни патувања, планинарење, аеробик, зумба.....
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Или па кога некој ќе ти рече земи читај книги за самопош :sneaky:..
Луѓе ми барале self help книги преку ПП. Нема ништо лошо во самите книги, само не секоја книга допира до таа индивидуа.

Скоро сите кои сум ги прочитал се базираат на слични концепти (има разговор за овие книги на подфорумот Литература и разграничување меѓу првата генерација автори и поновите). И за мене се продавање магла, да не бидам сфатен погрешно. Кој сака нека си чита. :)
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.040
Поени од реакции
10.249
Мене токму такви книги ми помогнаа како одскочна даска да се изборам со депресијата, но најмногу ефект имаше физичка активност, посебно групни патувања, планинарење, аеробик, зумба.....
Мило ми е штом ти помогнале тебе. Само си кажав мислење. Ако на некој му помогнале супер!
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.630
Мене токму такви книги ми помогнаа како одскочна даска да се изборам со депресијата, но најмногу ефект имаше физичка активност, посебно групни патувања, планинарење, аеробик, зумба.....
Све супер. Ама ти веројатно не патиш од недостаток / низок серотонин.
Не е непознато депресијата да оди рака под рака со дрогата, баш поради вакви работи. Имаше погоре еден список на познати, скоро сите со дрога, претежно лекови против болки, опиоди.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Многу е неблагодарно да советуваш некого на тема депресија освен ако не си осетил нешто слично и имаш лично искуство. За некој што немал такви проблеми е прилично имагинарна состојба и во голема мерка неразбирливо како не може да се дефокусира и оттргне од негативни мисли.
Знам дека се карактеристични разлики во однесувањето: од еуфорнични состојби до крајна рамнодушност. Зависно од степенот постојат лекарства кои успешно постигнуваат некаков баланс на состојбите. Сепак, не секој ја има формата која треба да се третира со лекови и треба да се проба со менување на секојдневните навики и изнаоѓање на „издувен вентил“ преку некое хоби или разни активности.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
If you change the way you look at things, the things you look at change. Со други зборови магија.....не е стварта дали се работите вакви или онакви, туку како гледаме на работите. Дека не е ова глупост доказ имаме и во квантната механика, во uncertainty principle.
Постојат болести и терапии и има еден тон информации околу тоа, се е тоа игра на тоа како "треба" и како "не треба" да бидат работите, како нешто е болест а како нешто е нормално. Мојот став е дека се е тоа илузија...мајнд гејм и дека од целото срање може да се ослободите инстантно, со тоа што ќе го фрлите....фигуративно кажано, или нема да се идентификувате со тоа практично земено.
Затоа што стварите со кои се идентификувате ви ја прават целата разлика на овој свет.
Егото е нешто што сака да преживее...во таа насока и Зен приказните каде они таму откриле дека се е исти кур, дали си светец или дали си убиец....дали си здрав или дали си депресивен. За егото тоа е небитно, неговата особина е преживување односно неменување.
 
Член од
12 април 2021
Мислења
17
Поени од реакции
20
Мислам дека треба прво да го изолираш, именуваш па да се бориш некако метафорички. Затоа религијата помага. Само што има многу фактори и надворешни влијанија и не сите се добронамерни.
 
Член од
2 ноември 2020
Мислења
454
Поени од реакции
633
Znaesh deka psihodelici ne se za sekoj? Kaj nekoi ima losh efekt.... a skoro kaj site ne e trajna promena, se vrakjaat vo prvobitniot stejt of majnd i mora pak.


Kaj nekoi zasiluvaat narcizoidnost i grandiositi kompleks....

Koi se tvoite iskustva?
Па и треба да засилуваат. Еден од симптомите е омразата према сам себе, безнадежноста, апатијата.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Kaj nekoi zasiluvaat narcizoidnost i grandiositi kompleks....
Аха, сега те разбирам троа подобро.
If you change the way you look at things, the things you look at change. Со други зборови магија.....не е стварта дали се работите вакви или онакви, туку како гледаме на работите. Дека не е ова глупост доказ имаме и во квантната механика, во uncertainty principle.
Боди молим те, ќе те частам гајба пиво само немој да се брукаш веќе.
...BTW у депресивна фаза последно шо треба човек е да затвара очи и да пробува да медитира, да се анализира. Само ќе си ја продлабоче депресијата. Треба да се снајде на било каков начин да си го оправе моментално расположението, тек тогај медитација (ако уопште го привлекува).
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.596
Поени од реакции
11.473
Znaesh deka psihodelici ne se za sekoj? Kaj nekoi ima losh efekt.... a skoro kaj site ne e trajna promena, se vrakjaat vo prvobitniot stejt of majnd i mora pak.


Kaj nekoi zasiluvaat narcizoidnost i grandiositi kompleks....

Koi se tvoite iskustva?
Има повеќе од доволно информации на нет за третман, начин на дозирање и резултати. Ако е дојдена ,,коса до рамена" добро е да се знае за опција која можеби го рашава проблемот без да те навлечи и да те зомбифицира со умртвување на емоции како легалниот отров што го препишуваат ,,стручњаците".
Автоматски споено мислење:

Па и треба да засилуваат. Еден од симптомите е омразата према сам себе, безнадежноста, апатијата.
Не засилуваат нарцисоидност, ептен без врска е муабетот.
Тоа е чувство на безусловна љубов, благодарност и почит кон животот воопшто.
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.510
Поени од реакции
9.408
Све супер. Ама ти веројатно не патиш од недостаток / низок серотонин.
Не е непознато депресијата да оди рака под рака со дрогата, баш поради вакви работи. Имаше погоре еден список на познати, скоро сите со дрога, претежно лекови против болки, опиоди.
Мојата депресија одеше рака под рака со чоколадите и чипсот, така го кревав серотонинот.

Депресија кај наркоманите, алкохоличарите и коцкарите обично доаѓа после, откако ќе се навлечат до гуша за да потоа се жалат како депресивната состојба и неубавиот живот им се виновници.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom