Како да се победи депресијата?

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
По неколку обиди сфаќаш дека на што повеќе отпор, тониш подлабоко и со секој обид губиш дел од себе. По некое време сакаш само да стигнеш до кланицата пред да се изгубиш во целост па да завршиш летечи до бутнато столче.
Автоматски споено мислење:

Би го споредил чувството со некој затвореник 20 плус години. Излегува и незнае што да прави веќе е институционализиран. Надвор незнае како да се снајде па намерно прави дело да се врати.
3:59
Зошто го затвори ножето?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.694
Поени од реакции
9.532
По неколку обиди сфаќаш дека на што повеќе отпор, тониш подлабоко и со секој обид губиш дел од себе. По некое време сакаш само да стигнеш до кланицата пред да се изгубиш во целост па да завршиш летечи до бутнато столче.
Автоматски споено мислење:

Би го споредил чувството со некој затвореник 20 плус години. Излегува и незнае што да прави веќе е институционализиран. Надвор незнае како да се снајде па намерно прави дело да се врати.
Доаѓаш на моето, некој може и сака да гледа позитивна депресија, посветла иднина, чекор кон нив живот, а некои на жалост, ниту сакаат, ниту се обидуваат да ја скротат таа депресија, да ја надвладеат.
Мислам дека ти не си во вторава група на безнадежни луѓе.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
По неколку обиди сфаќаш дека на што повеќе отпор, тониш подлабоко и со секој обид губиш дел од себе. По некое време сакаш само да стигнеш до кланицата пред да се изгубиш во целост па да завршиш летечи до бутнато столче.
Губиш дел од себе?
Што ако ти кажам дека ти си ништо, празно множество?
Секоја идентификација со нешто што е полно или празно множество е идентификација со илузија.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Губиш дел од себе?
Што ако ти кажам дека ти си ништо, празно множество?
Секоја идентификација со нешто што е полно или празно множество е идентификација со илузија.
Со "ом" не се победува депресијата.

Има документарци за Курт Кобејн, Робин Вилијамс, Мерлин Монро, Ентони Бурдејн (го имаше пред извесно време на Телма), Хофман, Витни Хјустон, Вајнхаус...барем сега имаме сѐ достапно. Очевидци зборуваат за нивната нагла промена во расположението.

Скоро сите се и зависници од дрога.

Пушти музика, множества, хардвери и философии. Знам на што целиш, ама тоа не е начин. Не е лесно да се спроведе она "имај среќни мисли" или "мисли позитивно" кога сѐ околу тебе се руши. :)
 
Член од
12 април 2021
Мислења
17
Поени од реакции
20
Некоја?
Мора таа што ќе ја насмееш жена да биде, а?
Е тука ти е тебе проблемот баце, ти за слатчињата живееш и веројатно слатчињата ти го поебале животот.
Си размислувам и знаеш дека си во право. Многу сум ги сакал и штител.
Автоматски споено мислење:

Доаѓаш на моето, некој може и сака да гледа позитивна депресија, посветла иднина, чекор кон нив живот, а некои на жалост, ниту сакаат, ниту се обидуваат да ја скротат таа депресија, да ја надвладеат.
Мислам дека ти не си во вторава група на безнадежни луѓе.
И ако некогаш не бев сега сум за жал. Се борам јас пак ама роботски. Ја научив лекцијата. Надежта е болест.
 
Последно уредено:
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Со "ом" не се победува депресијата.

Има документарци за Курт Кобејн, Робин Вилијамс, Мерлин Монро, Ентони Бурдејн (го имаше пред извесно време на Телма), Хофман, Витни Хјустон, Вајнхаус...барем сега имаме сѐ достапно. Очевидци зборуваат за нивната нагла промена во расположението.

Скоро сите се и зависници од дрога.

Пушти музика, множества, хардвери и философии. Знам на што целиш, ама тоа не е начин. Не е лесно да се спроведе она "имај среќни мисли" или "мисли позитивно" кога сѐ околу тебе се руши. :)
Ne e lesno voopshto, ama mozno e samo retko koj uspeva... neli toa e originalno alhemijata. Primer ljutina... depresivnosta e apaticnost, mozokot troshi mnooogu energija na zalenje sebesi i situacijata... verglanje apokalipsi.... ljutinata elektrizira, defokusira od se toa i so prcina ni ja dala prirodata.... no ne ljut na sebe... tuku da te napizdi neshto.... rejdz da se pojavi vo tebe.. i togash energija u mozak i fokus na shit nids tu bi dan.... vidish porano nemale apcenca, imale tehniki.


Tuku brate @Bodhidharma, ti si vaka roden so fontanata, blisot ne moze lesno sekoj...

Lj.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Ne e lesno voopshto, ama mozno e samo retko koj uspeva... neli toa e originalno alhemijata. Primer ljutina... depresivnosta e apaticnost, mozokot troshi mnooogu energija na zalenje sebesi i situacijata... verglanje apokalipsi.... ljutinata elektrizira, defokusira od se toa i so prcina ni ja dala prirodata.... no ne ljut na sebe... tuku da te napizdi neshto.... rejdz da se pojavi vo tebe.. i togash energija u mozak i fokus na shit nids tu bi dan.... vidish porano nemale apcenca, imale tehniki.


Tuku brate @Bodhidharma, ti si vaka roden so fontanata, blisot ne moze lesno sekoj...

Lj.
Прашањето е како да се излезе од таа состојба на умот. Едната опција е стручна помош, а Будата промовира свој концепт на медитирање под некое борче и слушање музика. Трети тепање и затворање (независно дали се опасни за себе и околината или не)!

Што е со серотонинот? И како да се допре до секој поединец и да се извлече од таа состојба (на умот)? Тоа е суштината на темата. :)
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.694
Поени од реакции
9.532
. Надежта е болест... @Simpleton
[/QUOTE]



Погрешно размислуваш, оти ако ти немаше надеж, немаше сега да пишуваш на форумов.
Надежда е сон на будниот.(незнам кој го рекол ова, не е битно)...
Надевањето е градител на човекот, одржувач, ти дава сила за да зајакнеш кога ќе западнеш во невољи.

:)
 
Член од
12 април 2021
Мислења
17
Поени од реакции
20
Ne e lesno voopshto, ama mozno e samo retko koj uspeva... neli toa e originalno alhemijata. Primer ljutina... depresivnosta e apaticnost, mozokot troshi mnooogu energija na zalenje sebesi i situacijata... verglanje apokalipsi.... ljutinata elektrizira, defokusira od se toa i so prcina ni ja dala prirodata.... no ne ljut na sebe... tuku da te napizdi neshto.... rejdz da se pojavi vo tebe.. i togash energija u mozak i fokus na shit nids tu bi dan.... vidish porano nemale apcenca, imale tehniki.


Tuku brate @Bodhidharma, ti si vaka roden so fontanata, blisot ne moze lesno sekoj...

Lj.
Може и да ти се посреќи да најдеш решение на комплексот кој те мачел, за потоа да се случи нешто др.
 
H

Hyperion VI

Гостин
Не е лесно да се спроведе она "имај среќни мисли" или "мисли позитивно" кога сѐ околу тебе се руши. :)
Тука ќе се согласам со тебе
Прашањето е како да се излезе од таа состојба на умот. Едната опција е стручна помош, а Будата промовира свој концепт на медитирање под некое борче и слушање музика. Трети тепање и затворање (независно дали се опасни за себе и околината или не)!

Што е со серотонинот? И како да се допре до секој поединец и да се извлече од таа состојба (на умот)? Тоа е суштината на темата. :)

Тука ќе го поддржам директорот,без разлика што ни се раскрстија патиштата кон различни фирми.
Секако дека новите „ssri" се бољи од трицикличните,ако некој е дотепан до тој степен.
 
Член од
12 април 2021
Мислења
17
Поени од реакции
20
. Надежта е болест... @Simpleton


Погрешно размислуваш, оти ако ти немаше надеж, немаше сега да пишуваш на форумов.
Надежда е сон на будниот.(незнам кој го рекол ова, не е битно)...
Надевањето е градител на човекот, одржувач, ти дава сила за да зајакнеш кога ќе западнеш во невољи.

:)
[/QUOTE]
По друга е ситуацијата. Не е ова повик за помош. Ме изиграа мене џокерите место јас нив. Отидоа моите милион долари.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Прашањето е како да се излезе од таа состојба на умот. Едната опција е стручна помош, а Будата промовира свој концепт на медитирање под некое борче и слушање музика. Трети тепање и затворање (независно дали се опасни за себе и околината или не)!

Што е со серотонинот? И како да се допре до секој поединец и да се извлече од таа состојба (на умот)? Тоа е суштината на темата. :)
Zavisi kaj koj, nekoj veruva vo spregata um telo pa meditacii mu pomagaat da go stisha nagonot za prezivuvanje i go prekinuva lupot na misli.... nekoj so defokusiranje na mislata i kontemplacija, drug so stoicki vezbi poleka gi smiruva emociite... nekoj naogja religija koja mu nudi smisol i mu dava nadez i elan za ponatamu ( edna od glavnite funkcii toa i bila ... seushte e), nekoj se pizdi go povikuva zverot u sebe i se fokusira, nekoj nishto od ova ne moze pa najbrza opcija priznavam e hemija, zatoa i postoi.

Za seratonin kaj drugite ne znam... mozam da ti kazam kako jas si go lacam vo fini kolicini sekojdnevno..... poglednuvam peperutka, gledam deka cuda postojat a najgolemoto cudo e shto voopshto postoime... koi se shansite bash ti D da postoish.... i togash svakjam deka zborot problem e losh, problemi ne postojat tuku samo situacii koi treba da se ili prifatat ili ishendlaat... a za toa treba energija, pa sekogash si drzam u fioka nekoj sho me pizdi... pomisluvam na toj i se budi zverot u mene sho saka da go rasparchi, me obleva energija i prestanuvam da mislam na doticniot - go vrakjam u fiokata i so taa prekrasna energija ja hendlam situacijata presrekjen sho voopshto postojam.

Ali toa e del od mojata dijagnoza,kaj mene apcinja ne pomagaat nitu muabet.

Lj.

Може и да ти се посреќи да најдеш решение на комплексот кој те мачел, за потоа да се случи нешто др.
Probaj napizdi se, ako ne biva poseti strucno lice.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Со "ом" не се победува депресијата.

Има документарци за Курт Кобејн, Робин Вилијамс, Мерлин Монро, Ентони Бурдејн (го имаше пред извесно време на Телма), Хофман, Витни Хјустон, Вајнхаус...барем сега имаме сѐ достапно. Очевидци зборуваат за нивната нагла промена во расположението.

Скоро сите се и зависници од дрога.

Пушти музика, множества, хардвери и философии. Знам на што целиш, ама тоа не е начин. Не е лесно да се спроведе она "имај среќни мисли" или "мисли позитивно" кога сѐ околу тебе се руши. :)
Со ОМ и со медитација и дишни техники може. Ама друго е маабето тука. Боди појма нема ни шо е медитација ни ништо. Он е заглавен у сувопарни теории и си живее у тие филмови. Он не разликува
теорија од искуство. Он си заклучил дека логички е точно се тоа шо прочитал и аха, јас ја спознав реалноста. И јас како тинејџер бев у таква фаза на самозалажување. Ама обично кај шовек со здрав разум тоа кратко трае и разбере го Бора Чорба. - Теоретски љубав лепо звучи, малчице је друкшије у пракси-. Он секој ден си го стимулира нервнио систем со пиво, вино и тука на темата треска тешки тинејџерски глупости.
И арно викаш на крај. Некои се зависници на аклохол, некои на дрога.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom