Како да се победи депресијата?

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.648
Поени од реакции
11.645
Психоделици те праат отворен на сугестии. Некој ако не знае што прави или уште полошо ако знае може трајни последици да останат. Едно време размислував ама сам никогаш не сум пробал.
Дефинитивно треба да се биде внимателен и најдобро за третман на зависности и депресија е микродозирање со водство ама тоа е скоро невозможно и ги држат нелегални поради познати причини па луѓе во очај мораат да се едуцираат и лечат на своја рака.
Фармацијата сака болни и зависни индивидуи, иначе како ќе прават пари.

Мислам дека во некоја америчка држава успејаа да се изборат за легализација за медицински цели...
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Има повеќе од доволно информации на нет за третман, начин на дозирање и резултати. Ако е дојдена ,,коса до рамена" добро е да се знае за опција која можеби го рашава проблемот без да те навлечи и да те зомбифицира со умртвување на емоции како легалниот отров што го препишуваат ,,стручњаците".
Автоматски споено мислење:



Не засилуваат нарцисоидност, ептен без врска е муабетот.
Тоа е чувство на безусловна љубов, благодарност и почит кон животот воопшто.
I on beshe dvapati da msne ajuaskicka, se vrati so iskusena blagodarnost i neuslovna ljuboff i madr ajuaska mu kaza kade lezi problemot na coveshtvoto.... i on se vrati i im gi sobra parite na lugjevo... se kandidirashe za gradonacalnik na London... ic ne mu se zasili narcizoidnosta do stepen na gubenje vrska so realnosta.....


Ili snoubol tebe ova ti e.. kul mozda? Vaka so kralicata pozadi tebe kralot....?


Dali magus ti im preporacuvash na lugjevo neshto sho sam si go iskusil ili onaka. na joe rogan se praj muabet mnogu za toa?
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.087
Поени од реакции
15.933
Imame clen na forumov bas strucen vo oblasta na psihodelici i vrskite so depresija. Ako go imam dobro razbrano, toa mu e i diplomskata, bas na ovaa tema. Ne go prozivam, ako saka sam neka pise i neka isturi znaenje. Kolku sto citam, mikrodosing e mnogu mnogu efikasno za depre.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Imame clen na forumov bas strucen vo oblasta na psihodelici i vrskite so depresija. Ako go imam dobro razbrano, toa mu e i diplomskata, bas na ovaa tema. Ne go prozivam, ako saka sam neka pise i neka isturi znaenje. Kolku sto citam, mikrodosing e mnogu mnogu efikasno za depre.
Ех, па тагни го веќе чим спомна. У име на сериозноста на темата баш е добро да го прозовнеш.
.....Иначе буквално се e ефикасно за депре. Само да не се западне у потпуна пасивност.
 
Последно уредено:
Член од
2 ноември 2020
Мислења
454
Поени од реакции
633
I on beshe dvapati da msne ajuaskicka, se vrati so iskusena blagodarnost i neuslovna ljuboff i madr ajuaska mu kaza kade lezi problemot na coveshtvoto.... i on se vrati i im gi sobra parite na lugjevo... se kandidirashe za gradonacalnik na London... ic ne mu se zasili narcizoidnosta do stepen na gubenje vrska so realnosta.....


Ili snoubol tebe ova ti e.. kul mozda? Vaka so kralicata pozadi tebe kralot....?


Dali magus ti im preporacuvash na lugjevo neshto sho sam si go iskusil ili onaka. na joe rogan se praj muabet mnogu za toa?
Има познавачи тука. Кажи се прави со знаење на пациентот или не? Се комбинира ли со друго нешто? Дијагнозата била непристрасна или гледано преку претходни искуства намерата сосем подруга? Дали си нарцис ако ставиш црта што смее некој да ти прави?
Автоматски споено мислење:

Има познавачи тука. Кажи се прави со знаење на пациентот или не? Се комбинира ли со друго нешто? Дијагнозата била непристрасна или гледано преку претходни искуства намерата сосем подруга? Дали си нарцис ако ставиш црта што смее некој да ти прави?
Ги имаш ли ти сите информации воопшто?
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.589
Поени од реакции
81.181


Коментар од видеава.
Depression is like...I don't want to die, but i don't want to exist eihter.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397


Коментар од видеава.
Depression is like...I don't want to die, but i don't want to exist eihter.
Кога ги гледаш овие сфаќаш како глумата е сменета последниве 60 год. Уствари добра потврда е на зен тврдењето дека светец, убиец, депресивен, "нормален" се е тоа исто.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.668
Поени од реакции
21.755
Како да се победи депресијата? Се е индивидуално и не треба да се генерализира. Може да збориме до утре сабајле и да млатиме празна слама, ги гледаме работите од различен агол. Секоја депресија си е приказна за себе, секој човек си е приказна за себе. Колку депресии, толку луѓе, толку и различни приказни, секој е индивидуа и си се справува со своите депресии на различен начин. А сега ако може модераторите на подфорумов да ја затворат оваа тема.
 
J

joli1

Гостин
Ова има смисла доколку се работа за тага, а не за депресија, барем според мене.

Медикаменти не помагаат со апатичност, баш спротивно, одредени медикаменти (претпоставувам дека зборува за антидепресиви) ја создаваат апатичноста или ја зголемуваат апатичноста кај лицето кое што пати од депресија. Медикаментите се од една страна стигматизирани, но од друга страна сметам дека треба да се last resort, т.е задња опција, у случај кога лицето кое што пати од депресија е екстремно суицидално или депресијата не му дозволува да живи солиден секојдневен живот, па тогаш медикаментите требат да му послужат како стабилизатор кој што ќе му дозволи да живее добар секојдневен живот, но и ќе му овозможи да работи на себе повеќе.

Прво ние мораме да разграничиме што е тага, а што е депресија.

Тага е да се чуствуваш осамен, тага е да се чуствуваш несигурно околу сопствените физички карактеристики. Таа тага ќе ја излечиш така што ќе се социјализираш и ќе пробаш да ги промениш (ако се воопшто променливи) или прифатиш тие физички карактеристики, а депресија е она што останува после тоа (апатичност, невозможност за уживање у работи и активности кои што претходно ти претставувале ужиток, суицидалност и суицидални тенденции, итн).

Tагата според мене е природна и здрава емоција кој што секој треба да ја доживува чат-пат, додека депресијата е далеку посериозен проблем.

Иако не верував дека ова ќе го кажам, бидејќи долг број години сметав дека депресијата е само хемиски дисбаланс, со тек на време и созревање мислењето ми се смени. За мене моментално депресијата претставува духовен/спиритуален проблем, проблем чии што симптоми CBT терапијата и антидепресивите можат да ги средат short-term, но не и да го искоренат проблемот кој според мене е духовен/спиритуален.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.087
Поени од реакции
15.933
Ова има смисла доколку се работа за тага, а не за депресија, барем според мене.

Медикаменти не помагаат со апатичност, баш спротивно, одредени медикаменти (претпоставувам дека зборува за антидепресиви) ја создаваат апатичноста или ја зголемуваат апатичноста кај лицето кое што пати од депресија. Медикаментите се од една страна стигматизирани, но од друга страна сметам дека треба да се last resort, т.е задња опција, у случај кога лицето кое што пати од депресија е екстремно суицидално или депресијата не му дозволува да живи солиден секојдневен живот, па тогаш медикаментите требат да му послужат како стабилизатор кој што ќе му дозволи да живее добар секојдневен живот, но и ќе му овозможи да работи на себе повеќе.

Прво ние мораме да разграничиме што е тага, а што е депресија.

Тага е да се чуствуваш осамен, тага е да се чуствуваш несигурно околу сопствените физички карактеристики. Таа тага ќе ја излечиш така што ќе се социјализираш и ќе пробаш да ги промениш (ако се воопшто променливи) или прифатиш тие физички карактеристики, а депресија е она што останува после тоа (апатичност, невозможност за уживање у работи и активности кои што претходно ти претставувале ужиток, суицидалност и суицидални тенденции, итн).

Tагата според мене е природна и здрава емоција кој што секој треба да ја доживува чат-пат, додека депресијата е далеку посериозен проблем.

Иако не верував дека ова ќе го кажам, бидејќи долг број години сметав дека депресијата е само хемиски дисбаланс, со тек на време и созревање мислењето ми се смени. За мене моментално депресијата претставува духовен/спиритуален проблем, проблем чии што симптоми CBT терапијата и антидепресивите можат да ги средат short-term, но не и да го искоренат проблемот кој според мене е духовен/спиритуален.
За тоа и зборува, за депресија како привремена состојба, после одредена животна ситуација, а не како клиничка дијагноза.

Туку, интересна статија.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom