Како да се победи депресијата?

Член од
7 декември 2021
Мислења
1.141
Поени од реакции
5.689
Depresijata najcesto e predizvikana, poradi neramnoteza na nevrotransmiterite vo mozokot, osobeno na transmiterot serotonin. Seratoninot uste se narekuva i transmiter na srekjata.

Postoi eden portal na net, koj nutricionisticki moze da pomogne vo borbata so depresija

 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.792
Поени од реакции
29.260
,,,depresijata se lechi na najdobar nachin taka shto ke se napravi napor do nea voopshto da ne dojde,,,
 
Член од
15 август 2021
Мислења
115
Поени од реакции
383
Моментално патам од депресија.
Сменив неколку психолози зошто не вродија со плод бидејќи освен лекови на кои не сакам да се учам, ништо друго не ми помогнаа.
Решение ми е да стиснам заби и да продолжам напред.

Најпрвин срцевите проблеми на татко ми, следуваше раскинувањето со партнерот и како јагода на шлагот, изгоре цел спрат во куќата каде што живеам во кој што можев да загинам јас.
Сето ова за 3 месеци.
Штетата се надокнадува, и татко ми е подобар, ама јас не сум.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
239
Поени од реакции
544
Моментално патам од депресија.
Сменив неколку психолози зошто не вродија со плод бидејќи освен лекови на кои не сакам да се учам, ништо друго не ми помогнаа.
Решение ми е да стиснам заби и да продолжам напред.

Најпрвин срцевите проблеми на татко ми, следуваше раскинувањето со партнерот и како јагода на шлагот, изгоре цел спрат во куќата каде што живеам во кој што можев да загинам јас.
Сето ова за 3 месеци.
Штетата се надокнадува, и татко ми е подобар, ама јас не сум.
Со се што ти се случило нормално е психички човек да потклекне, но знаеш како викаат, добрите и лошите работи идат у тројки, т.е. да се надеваме дека циклусот на лошо завршил и доаѓа циклус на добро.
На темата, нема што да се труеш со лекови, ќе си зимаш Витамин B3 (Ниацин), тој е познат за подобрување на расположение.
Според мене, стандардните работи прави ги, колку можеш опкружи и социјализирај се со позитивни луѓе (тешко во време на социјално дистанцирање, но сепак), дефокусирај го мозокот од негативности, тренирај/работи во градина, оригами или слично и терај позитивна и мотивирачка музика ко Don't worry be happy, Eye of the tiger и нив слични.
 
Член од
12 ноември 2021
Мислења
99
Поени од реакции
76
Со се што ти се случило нормално е психички човек да потклекне, но знаеш како викаат, добрите и лошите работи идат у тројки, т.е. да се надеваме дека циклусот на лошо завршил и доаѓа циклус на добро.
На темата, нема што да се труеш со лекови, ќе си зимаш Витамин B3 (Ниацин), тој е познат за подобрување на расположение.
Според мене, стандардните работи прави ги, колку можеш опкружи и социјализирај се со позитивни луѓе (тешко во време на социјално дистанцирање, но сепак), дефокусирај го мозокот од негативности, тренирај/работи во градина, оригами или слично и терај позитивна и мотивирачка музика ко Don't worry be happy, Eye of the tiger и нив слични.
Поздрав другар сакав да те прашам
дали знаеш кој од витамин B1 и B3 e подобар и кој би го препорачал за депресија
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
239
Поени од реакции
544
Поздрав другар сакав да те прашам
дали знаеш кој од витамин B1 и B3 e подобар и кој би го препорачал за депресија
Не можам точно да кажам кој е подобар, зашто секоја варијација на витамин B помага за психичкото здравје како такво, но од двата не знам точно кој е подобар, го кажав B3 зашто сум читал дека го викаат витамин на среќата. Би ти рекол да се консултираш со професионалец како лекар или можеби нутриционист, зашто витаминот B е опасен во големи количини, па затоа, иако е витамин, не е ок да го зимаш на своја рака. Значи ако е критична депресија, и треба во поголема количина, експерт да каже поточно кој и до кои количини, ако не е, земи од поскапите мултивитамини, и во нив ги има сите витамин B опции во дози доволни за просечно дневно примање.
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
659
Моментално патам од депресија.
Сменив неколку психолози зошто не вродија со плод бидејќи освен лекови на кои не сакам да се учам, ништо друго не ми помогнаа.
Решение ми е да стиснам заби и да продолжам напред.

Најпрвин срцевите проблеми на татко ми, следуваше раскинувањето со партнерот и како јагода на шлагот, изгоре цел спрат во куќата каде што живеам во кој што можев да загинам јас.
Сето ова за 3 месеци.
Штетата се надокнадува, и татко ми е подобар, ама јас не сум.
Reshenieto ne e da stiskas zabi I da se machis.Verojatno eden period treba da bides pod terapija a potoa koga ke ti kaze lekarot postepeno da namaluvas.Depresijata mislam deka e metabolichko poremetuvanje, poradi stres se troshi nekoja supstanca koja treba da se nadoknadi so lekovi.Potoa moze da se funkcionira bez lekovi.Dobar psihijatar moze da ti pomogne da ne se machis I da se vrtis vo krug.
 
Член од
15 август 2021
Мислења
115
Поени од реакции
383
Reshenieto ne e da stiskas zabi I da se machis.Verojatno eden period treba da bides pod terapija a potoa koga ke ti kaze lekarot postepeno da namaluvas.Depresijata mislam deka e metabolichko poremetuvanje, poradi stres se troshi nekoja supstanca koja treba da se nadoknadi so lekovi.Potoa moze da se funkcionira bez lekovi.Dobar psihijatar moze da ti pomogne da ne se machis I da se vrtis vo krug.
Најдов нов психолог, закажано за петок.
Причината поради кои одбивав лекови е затоа што некои ми предизвикуваат губење на косата.
Утре татко ми има испитувања, последни за годинава, се надеваме на добри резултати бидејќи и претходните беа, па мака помалку.:)
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.618
Поени од реакции
8.485
Worry is betting against yourself. It presupposes such a knowledge of the situation that it is in fact a form of hubris.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.534
Нормално е човек после лоши случувања да е потиштен и разочаран. И јас не сум исклучок, па понекогаш знае да капне по некоја капка почесто од предходно (пред короната). Можи да се сложиме дека последните две години беа пекол за секого.
Нешто што мене многу ми помага е да се занимавам со било што што ќе ми ја оттргне мислата, дружење, гејминг, читање, работа... итн.
Ако ја оставиш мислата да буши, само ќе тониш подлабоко и подлабоко. Една причина зошто ги одследив сите медиуми по социјалните мрежни, зошто нема ден а да не прочиташ некоја трагедија. Нема магичен лек, нема магичен разговор. Сѐ е до мајндсетот, мора секој да пронајде некој двигател што ќе го турка низ животот. Easier said than done, ама се може, бар за тие со поблаги симптоми. На останатите, јака ви душа....
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.301
Поени од реакции
4.700
Кога голема тага ќе те бутне на колена, а нема кој да ти помогне да се исправиш.
Кога солзите сами навираат, а нема кој да те утеши.
Кога денот е спокој, а ноќта е немир.
Кога твоите мислите се твој непријател, а најубавите песни мачење.
Стисни заби, не плачи... постојат некои други светови.

Сакам мојата лична борба да ја претставам преку слики...
1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg 8.jpg 9.jpg 91.jpg 92.jpg 94.jpg 95.jpg 96.jpg 97.jpg
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.301
Поени од реакции
4.700
ЧОВЕКОТ тагувал 150 дена по најмилото. Тажни чувства, безнадежност, изгубена среќа. Тогаш сонил сон... души на умрени, на познати и непознати, сите со запалени свеќи.
Гледа една душа со згасната свеќа, погледнал поубаво... неговата најмила.
Ја прашал: „Зошто само твојата свеќа е изгасната?“
Таа тивко му одговрила: „Ти секој ден ми ја палиш,
ама од твоите солзи постојано ми се гаси“.
Тогаш решил ЧОВЕКОТ да не плаче повеќе.
Во тој момент се појавила светлост црвена, која му ја огреала душата.
И вистинскиот пријател помага во најтешките моменти.
IMG_20220228_145655.jpg
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.301
Поени од реакции
4.700
Заборави го депресивниот свет и појди во сосема други паралелни светови...
IMG_20230203_092819.jpg
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom