Како да се победи депресијата?

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.588
Поени од реакции
2.187
Ја исчитав цела тема, покрај шалабајзерските коментари имаше и навистина добри и издржани коментари. Ме охрабрија да раскажам за моите проблеми поради кои во последно време сум во многу депресивна состојба, дури помислувам и да посетам лекар.

Ќе пишам утре касно е сега а и од мобилка сум:noze:
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.019
Но, у принцип луѓево се премногу намазани и еден збор или реченица може да ги фрли во депресија... ако е он психички слаб и ако не видел мука у животот, а дома мама не му намачкала нутела на лепче , што кур ќе праи на психијатар тој? :) Само за џабе би си правел трипови.
Затоа во тој контекст многу е подобро да прочита некоја книгичка и да види како стојат работите, зашто се на се , и коренот на депресијата е од не знаење или од погрешно знаење.
Има многу различни видови на депресија и луѓето на различни начини се борат со неа.
Ако тебе ти помогнало читање книги, супер! Не ти требале посети кај психолог или психијатар.
Ама тоа не значи дека ќе им помогне на сите.

Има луѓе на кои престанува мозокот да им се лачи допамин или серотонин (т.н хормони за среќа), колку книги и да прочитаат џабе ќе биде. Тие луѓе мора да земаат апиња за да ги внесат тие хормони. Самото тело ти има недостаток на хормон поради кој си во депресија.
Најчесто на овие луѓе не им се дише, не им се станува од кревет а не па книга да прочитаат.
Во некои случаеви е уште полошо да прочитаат книга за самопомош поради тоа што таму е опишано како да се излечиш, како да си помогнеш, како да си среќен и тоа во многу лесни и прости примери. И ќе завршат со книгата и пак ќе се депримирани. И уште полошо се осеаат пошто ете „Толку е лесно да се биде среќен а јас не можам, не ми успева, неуспешен сум“ итн.

Има луѓе кои се соочуваат со тешки болести како рак, леукемија, сида...
Се соочуваат со можна смрт, не се сигурни дали ќе им помогне некој лек. Дали има лек.
Ниту една книга нема да ги подготви за тоа со кое се соочуваат, за мислите што ги имаат пред да си легнат...
Лути се на светот зашо баш тоа нив им се случува, тажни се зошто не може да прават долгорочни планови, не може да си го планираат животот, не можат ни блиската иднина да си ја планираат зошто не знаат дали ќе доживеат до тој момент.
Ако не посетат психолох/психијатар/психотерапевт да им помогне да се соочат со овие мисли да им даде алатки, џабе им се сите книги на светот.
Да не почнам да зборам за луѓето кои биле во војна и ги мачи PTSD (post traumatic stress disorder)

Пак ќе кажам, супер што тебе ти помогнале книги, ама не значи дека на секој ќе му помогнат.
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Има многу различни видови на депресија и луѓето на различни начини се борат со неа.
Ако тебе ти помогнало читање книги, супер! Не ти требале посети кај психолог или психијатар.
Ама тоа не значи дека ќе им помогне на сите.

Има луѓе на кои престанува мозокот да им се лачи допамин или серотонин (т.н хормони за среќа), колку книги и да прочитаат џабе ќе биде. Тие луѓе мора да земаат апиња за да ги внесат тие хормони. Самото тело ти има недостаток на хормон поради кој си во депресија.
Најчесто на овие луѓе не им се дише, не им се станува од кревет а не па книга да прочитаат.
Во некои случаеви е уште полошо да прочитаат книга за самопомош поради тоа што таму е опишано како да се излечиш, како да си помогнеш, како да си среќен и тоа во многу лесни и прости примери. И ќе завршат со книгата и пак ќе се депримирани. И уште полошо се осеаат пошто ете „Толку е лесно да се биде среќен а јас не можам, не ми успева, неуспешен сум“ итн.

Има луѓе кои се соочуваат со тешки болести како рак, леукемија, сида...
Се соочуваат со можна смрт, не се сигурни дали ќе им помогне некој лек. Дали има лек.
Ниту една книга нема да ги подготви за тоа со кое се соочуваат, за мислите што ги имаат пред да си легнат...
Лути се на светот зашо баш тоа нив им се случува, тажни се зошто не може да прават долгорочни планови, не може да си го планираат животот, не можат ни блиската иднина да си ја планираат зошто не знаат дали ќе доживеат до тој момент.
Ако не посетат психолох/психијатар/психотерапевт да им помогне да се соочат со овие мисли да им даде алатки, џабе им се сите книги на светот.
Да не почнам да зборам за луѓето кои биле во војна и ги мачи PTSD (post traumatic stress disorder)

Пак ќе кажам, супер што тебе ти помогнале книги, ама не значи дека на секој ќе му помогнат.
Секако Magde, потполно си во право во целиот муабет.
Сум имал среќа да се справам со мислите.
Јас иницирав на книги од типот на Мотивациски книги и Авто позитивно сугестивни книги што е во контекстот на Самопомошта.
Не значи дека ако прочиташ неколку Афирмациони книги дека лошите вибрации ќе исчезнат.
Книгите можат да помогнат, реков, и 0.1% да има позитивна промена и тоа е нешто, нели ? :)
Многу луѓе имале разни неконструктивни состојби на умот и со помош на мојата '' среќа '', харизма, енергија сум успеал да им вметнам светлина во темнина.
Патем, за да видиш светлина прво треба да си во темнина.
За да видиш добро треба прво да видиш лошо.
За да си среќен прво треба да си тажен.
Итн, итн.. ми го сфаќаш муабетот.
Сметам дека секој човек поседува универзален потенцијал и секој човек може да се справи со било што.
Таков ни е дизајнот на нас луѓето, премногу си ги комплицираме работите а суштински се е толку едноставно.
Да не филозофирам многу, ДРЖЕТЕ СЕ ЦВРСТО вие кои што имате лоша состојба и појаки сте од колку што мислите.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Книги, другари, музика, пари, шетање и спорт. Се сум имал и ништо не ми помогна.
Сите овие работи не ми беа интересни и цел свет ми изгледаше како да е празен.

Кога си ја запознав љубовта :D е тогаш таа личност прво ми ја врати самодовербата, па сите други работи кои ќе ме прават среќен.
 
Член од
19 март 2014
Мислења
130
Поени од реакции
45
многу се нервирам кога некој ќе каже пиј апчиња за против депресија а уствари апчињата ништо не прават освен да бидеш мирен ко кип,немаш внатрешно вознемирување што значи пример ако дојде ситуацијата некој тепа жена воошто не функционираш си гледаш и ништо не ти значи тоа тоа е исто ко нас здравите да гледаме дечко и девојка како се бакнуваат..... со апчињата стоиш во место и време а земјата се врти .... помагаат апчињата на некој начин ама нема да ти дадат да излезеш од депресија
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.019
многу се нервирам кога некој ќе каже пиј апчиња за против депресија а уствари апчињата ништо не прават освен да бидеш мирен ко кип,немаш внатрешно вознемирување што значи пример ако дојде ситуацијата некој тепа жена воошто не функционираш си гледаш и ништо не ти значи тоа тоа е исто ко нас здравите да гледаме дечко и девојка како се бакнуваат..... со апчињата стоиш во место и време а земјата се врти .... помагаат апчињата на некој начин ама нема да ти дадат да излезеш од депресија
Од кај ти е информацијава дека ова им се дешава на луѓето кои земаат апчиња за депресија?
 
Член од
19 март 2014
Мислења
130
Поени од реакции
45
Од кај ти е информацијава дека ова им се дешава на луѓето кои земаат апчиња за депресија?
од лично искуство и знам како ми беше мене а како и на другите...
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
U stvari, ako dobroto raspolozenie ti zavisi od drug koga drugiot ke te ostavi ili ke umre pak nisto, znaci nema ona samodoverbata mi ja vrati drug, jok toa ne ide , treba da se vozi tocak da se pesaci, po moznost da se raboti teski raboti, nesto sportuvanje ona da osetis muskuli na sebe, posle alkohol nikako toa e depresant i da ne ocekuvas od nikogo dobro posto toa e utopija, samo teska rmbacija ili sportuvanje znaci fizicka aktivnost, muzika, razgovor -sea koj saka da te slusa??/ znaci, u osnova toa.
 
Член од
25 јануари 2015
Мислења
4
Поени од реакции
0
Tezok depresivec sum,patev od toa cela godina od x pricini ama golemi.Izgubiv zelba za zivot,bev kako bilka so nikogo ne zborev,samo ucev i spiev,izgubiv zelba za izleguvanje,jadenje,da se doteruvam ko sekoe zensko ednostavno ne mi bese vazno,me nerviraa sitnici.I pokraj muabetite so moite(sami zboruvaa jas kutev) deka se ke bide vo red,ednostavno se cuvstvuvav kako da sum vo nekoja dlaboka dupka,bev bukvalno ocajna,ja izgubiv samodoverbata a prethodno ja imav mnogu,sva sreka se sredi se i povtorno sum istata so onaa pregolema samodoverba a toa mi e iskustvo koe ke me vodi u zivot i me nauci da bidam silna bez ogled na se i nikogas da ne zaboravam da se boram kolku i da izgleda teska borbata.Ako ne si dades samiot nadez nikoj nema da ti ja dade,taka i jas napraviv veke mi bese preku glava od seto toa od solzi,od razmisluvanja i resiv da go smenam toa bez ogled kako izgleda idninata,koja podocna se pokaza kako mnogu svetla,nikogas neznaes sto te ceka,a zivotot e prekratok da razmisluvas za toa,zasto na kraj ke ispadne da ne docekas nikakva idnina tuku da go pomines vo razmisluvanja.ehhh zivot:)
На кој начин ја победи ? Те молам помогни ми не можам веќе да се борам се изгубив во животот на некој начин :(:(:(:(:(:(
 
Член од
19 март 2014
Мислења
130
Поени од реакции
45
На кој начин ја победи ? Те молам помогни ми не можам веќе да се борам се изгубив во животот на некој начин :(:(:(:(:(:(
бате излегувај со друштвото иди на часови за танц или слично, работи нешто, најди хоби од сето тоа нема да бидеш истиот :)
 
Член од
25 јануари 2015
Мислења
4
Поени од реакции
0
Бате дај кажи ако знаеш некоја докторка психијатар што е во Скопје
Ова не се издржува.
 

InStealth

Лабаво лавабо
Член од
10 февруари 2015
Мислења
221
Поени од реакции
560
Бате дај кажи ако знаеш некоја докторка психијатар што е во Скопје
Ова не се издржува.
Неуромедика ,Анета барај. Пред 1 година бев два пати кај нејзе,не препишува антидепресиви/седативи,ако примети дека нема потреба.Ќе си направиш муабет со неа.Прегледнот мислам дека беше 1000-1500 ден за 1 час.
Среќно !
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Мене депресија од ценава ќе ме фатит:D

Шо се деси со бесплатните центри за депресија или како и да ги нарекоја , тие што ги отворија пред некој месец ?
 
Член од
23 јуни 2006
Мислења
39
Поени од реакции
9
Eve izgledajte go klipot:

Dr. Miroljub Petrovic: Kako pobediti depresiju

https://www.youtube.com/watch?v=7_hKN6jDtWw


Kako prvo depresijata najmnogu napaga vo Prolet i Esen. Jas nekolku godini se boram so depresija.. apcinja pomagaat delumno imaat mnogu nesakani efekti, ednostavno ke ti gi izgasat site cuvstva, zelba za nisto ke nemas skoro, zelba za seks najmalku itn.. Najmnogu mi pomogna klipov sho po postaviv pogore.. Kompletno si go smeniv zivotot i navikite.. Fizicka rabota, fizicka aktivnost, nov nacin na ishrana (vegetarijanski), razmisluvanje samo pozitivno, preskoknuvanje na site negativni statii na net, gledanje TV nikako, poveke druzenje so luge koi se pozitivni, site negativni licnosti gi izbrisav od mojot zivot itn.. Verba vo Boga, sto pocesto posetuvam razlicni crkvi i manastiri, mu se molam na Boga za Se..
 
Последно уредено:
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Од кај ти е информацијава дека ова им се дешава на луѓето кои земаат апчиња за депресија?
Незнам од кај му е ама точна му е апсолутно

Мене пак ме стега, не помага медитација ни молитва, не помага работа ни спиење, ми иде срцето да си го повратам
Морам да го спречам чувствово да не се претвори во депресивна епизода оти нема жива да излезам овој пат толку ми е тешко
Многу сум изморена[DOUBLEPOST=1429781769][/DOUBLEPOST]
Fizicka rabota, fizicka aktivnost, nov nacin na ishrana (vegetarijanski), razmisluvanje samo pozitivno, preskoknuvanje na site negativni statii na net, gledanje TV nikako, poveke druzenje so luge koi se pozitivni, site negativni licnosti gi izbrisav od mojot zivot itn.. Verba vo Boga, sto pocesto posetuvam razlicni crkvi i manastiri, mu se molam na Boga za Se..
Се е ова добро, само варди од тука да не западниш во манија,
обидувајќи се да се справиш со депресијата во друга крајност кај што мислиш дека можеш се, ова не е толку опасно како депресијата ама погрешните брзи одлуки од се што ќе наумиш може да ти донесат финансиски проблеми, загуба на контакт личности што ти значат, може да се ставиш во опкружување што не си го ни замислил дека постои... Сепак сме на планетава негативни лица и настани постојат, ако замижиме нема да ги снема треба да ги прифатиш тие нешта некако... кога ќе научиш како сподели брат
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom