Како да се победи депресијата?

Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Kleopatra напиша:
Побарав. Потрошив и време и пари но ме прогласија за безнадежен случај.
Нема безнадежен случај,има лоши „сручњаци“ кои прогласуваат!!!
 
Член од
15 февруари 2005
Мислења
69
Поени од реакции
2
bibika напиша:
Нема безнадежен случај,има лоши „сручњаци“ кои прогласуваат!!!
Тогаш во МК таквите добри стручњаци ги нема. Едноставно немаат капацитет.....не се доволно стручни иако ги поминав сите со добра репутација.

Господ напомош!
 

JASMIN

Шехерезада
Член од
10 април 2006
Мислења
480
Поени од реакции
19
Kleopatra напиша:
Тогаш во МК таквите добри стручњаци ги нема. Едноставно немаат капацитет.....не се доволно стручни иако ги поминав сите со добра репутација.

Господ напомош!
Gospod... i/ili ti!:)

Pobaraj me na msn, ke ti dadam telefoni od dobri profesionalci- mozebi pomosta treba da ja baras na sosema drugo mesto?
Sepak, ako bi sakala da spodelis so nas, da ni go pretstavis ona sto tebe ti e "uzasno".. Mene licno bi mi bilo milo da procitam i da te zapoznaam.
 

АуРоРа

Засекогаш
Член од
15 мај 2005
Мислења
1.109
Поени од реакции
15
И да ме фати депресија,ми трае доста кратко,не повеќе од еден ден,па најчесто тоа не си го викам депресија,туку само лош ден или лошо расположение.А како ми врви? Па за момент ќе ми текне дека никој и ништо не е доволно вредно,за да ми го расипе денот и акција, со друштвото одма ни доаѓа некоја луда идеја и...После сето тоа ќе заборавиш на се, и на тага и на нерасположение...А да и добра музика секогаш е лек за се....
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
DEPRESIJA

Depresijata fakticki e psiholoski odreden problem, vo koj zapagas kako golem pesimist i ne mozes da dignes glava, celiot svet ti se srusil. No toa e samo vo potsvesta na covekot i sami ako ne se izborime so nea nikoj nema da moze.
 

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
Последниве дена сум лошо расположена...Речиси депресивна.
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Депресијата е „вртење“ на незадоволството кон самиот себеси и секој „пaѓа“ во неа во одредени моменти од животот. Лоша работа. Кога си депресивен се чувствуваш како да си во затвор, не знаеш како да излезеш од таа сосотојба, ништо не ти се прави, сите ти пречат, ситници те вадат од такт. Според мене многу помага да го правиш токму она што не ти се прави. Ако не ти се мрда од дома - да шеташ. Ако не сакаш никој да ти прави муабет - да се дружиш. Шопингот многу помага:) Ќе си излезеш, ќе си изнакупуваш се` што ќе ти се допадне.
Во таков период се дружам само со позитивни личности кои ќе бидат упорни да ме извлечат од дома.
 

love

The one and only
Член од
2 мај 2006
Мислења
716
Поени од реакции
1
Ovoj period sum mnogu depresivno raspolozena.Mi se sluci nesto so celosno mi ja unisti nadezta deka eden den rabotite ke bidat podobri.Mislam deka ne ziveam,tuku vegetiram i cekam konecno zivotov da mi zavrsi.Ne sum od tie so kukaat i se zalat za sekakvi sitnici,mnogu trpam,ama se ima granici.Se trudam za toa da razberat so pomal broj luge,iako ponekogas mi e seedno.Znam deka ne mozam da izmenam nisto i ne zavisi od mene,i znam deka po izvesen period ke pocnam kolku tolku "normalno"da funkcioniram,da se preokupiram so obicni,sekojdnevni raboti,ama mojata licnost nikogas nema da bide ista.Posle ova mnogu se promeniv,se mi e seedno,ke se pomiram i so najgolemiot problem,zasto veke nisto ne mi e vazno.Samo,zal mi e so mislam deka stanav mnogu sebicna,ne mi e gajle za nikogo i za nisto.
 

Dark Angel

Unfaithfull to life...
Член од
14 јули 2006
Мислења
1.081
Поени од реакции
6
Site depresivci se samite krivi, si dozvoluvaat da padnat vo depresija
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Stanuvam depresiven koga znam deka ne mozam da ja imam ljubovta na mojot,a potao si pustam nirvana da mi gi osvezi mislite i se custuvam kako nov.
 

Вампирката

Well, I tried to say there's nothing wrong with me
Член од
20 мај 2006
Мислења
3.819
Поени од реакции
95
Preterno pati duri i po tri meseci sum bila vo depresija i toa e najlosoto custvo sto nekogas sum go imala...se custvuvav kako da sum mrtva i ednostavno nisto ne mi se pravese...ednostavno mi bese smuceno od se!!!Nekam da go imam veke toa custvo
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Не мислам дека одредените чувствата кои ги имате на ден или два можат да се наречат депресија. Друго, не мислам дека вистинска депресија може да се излече со шопинг или излегување со друштво или слична ситница. Депресија не фаќа поради раскинување со дечко, губење на спортска, карање со другар ... така да, коментирајте посериозно или не коментирајте воопшто на темава.
 
N

NeMiRnA

Гостин
Tezok depresivec sum,patev od toa cela godina od x pricini ama golemi.Izgubiv zelba za zivot,bev kako bilka so nikogo ne zborev,samo ucev i spiev,izgubiv zelba za izleguvanje,jadenje,da se doteruvam ko sekoe zensko ednostavno ne mi bese vazno,me nerviraa sitnici.I pokraj muabetite so moite(sami zboruvaa jas kutev) deka se ke bide vo red,ednostavno se cuvstvuvav kako da sum vo nekoja dlaboka dupka,bev bukvalno ocajna,ja izgubiv samodoverbata a prethodno ja imav mnogu,sva sreka se sredi se i povtorno sum istata so onaa pregolema samodoverba a toa mi e iskustvo koe ke me vodi u zivot i me nauci da bidam silna bez ogled na se i nikogas da ne zaboravam da se boram kolku i da izgleda teska borbata.Ako ne si dades samiot nadez nikoj nema da ti ja dade,taka i jas napraviv veke mi bese preku glava od seto toa od solzi,od razmisluvanja i resiv da go smenam toa bez ogled kako izgleda idninata,koja podocna se pokaza kako mnogu svetla,nikogas neznaes sto te ceka,a zivotot e prekratok da razmisluvas za toa,zasto na kraj ke ispadne da ne docekas nikakva idnina tuku da go pomines vo razmisluvanja.ehhh zivot:)
 

BAMARGERA

~Blaugrana~
Член од
18 декември 2005
Мислења
875
Поени од реакции
3
iii Nemirna poetska dusha, :aplauz: jas ne se cuvstvuvam kako da sum golem depresivec ili kako i da e toa i skoro site so me znaat me znaat kako nasmean i sekogas raspolozen i bez problemi i slicni raboti...:vozbud:
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.696
Поени од реакции
4.869
Nikad ne sum bil a i nema da bidam vo depresija
 

Kajgana Shop

На врв Bottom