Како да се победи депресијата?

Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
90% од депресивните пореметувања, се должат на недостатоци на витамини/минерали кои потоа водат до хоромонски пореметувања, проверка целосна на сите хоромони - исто и целосна крвна слика, како и проверка за сите видови на бактерии, лајмска болест - буквално се.

Потоа, правилна исхрана - спорт - суплементација, ако потоа е исто, после може да се бара професионална помош.
ако ти реплицирам со првите две зборчиња што ми паднаа на памет кога те прочитав, ќе ме банираат - ќе ти недостигам
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Hajчесто се депресивни комунисти и хомосексуалци,така да промена на партија или сексуална орјентација може доста да помогне
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.725
Поени од реакции
18.473
ако ти реплицирам со првите две зборчиња што ми паднаа на памет кога те прочитав, ќе ме банираат - ќе ти недостигам
Неможам а да не се согласам, за жал голем број од луѓето немаат појма како функционира човекот од биолошки аспект, и да не ме интересира твојата, или титулата на било кој, фактите се тие, дали и на што ќе веруваме е инвидувална работа, но тоа не ги менува фактите.

Ај сега, постирај некој рандом 1 у 10.000 лик кој се храни идеално, спортува и се прави како што треба и пак е депресивен како контра аргумент - и со тоа "побиј ми го тврдењето" тоа се тие екстреми кои се гураат како аргументи по форумите :LOL:
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Неможам а да не се согласам, за жал голем број од луѓето немаат појма како функционира човекот од биолошки аспект, и да не ме интересира твојата, или титулата на било кој, фактите се тие, дали и на што ќе веруваме е инвидувална работа, но тоа не ги менува фактите.

Ај сега, постирај некој рандом 1 у 10.000 лик кој се храни идеално, спортува и се прави како што треба и пак е депресивен како контра аргумент - и со тоа "побиј ми го тврдењето" тоа се тие екстреми кои се гураат како аргументи по форумите :LOL:
Контра аргумент
човек што зарибал во животот не му е дојдено до правилна исхрана и спорт
немањето витамини, и витамин Д од спиење со недели и негледање сонце, и пониска килажа од нервоза и нејадење доволно - тоа ти е последица, тоа не е причина.
Ај покажи ми некој што имал семејство што му посветило внимание (не пари - внимание разговор), некој што направил добра врска со добар партнер, некој што учи или работи тоа што сака и сите околу него се релативно здрави како и самиот тој, значи нема некој страшни детски болести или слично, туку нормално постарите се болни нормално и смрт во семејството од нормални причини на нормална возраст.
Покажи ми таков што страда од депресија. Нека е и сиромав или богат, учен или работник. Да има добри односи со блиските средено станбено прашање основни нешта.
Анемијата е само последица.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.725
Поени од реакции
18.473
Ова е некоја по блага верзија на екстрема? :D

Поентата си стои, а тоа е дека со правилна исхрана и живот, голем дел од овие состојби би се надминале, и ТОКМУ поради тоа што овие инвидуи се помалце наклонети кон здрав живот и мотивот им е намален најлесно се почнува со суплементација, после некои 3 недели до 1 месец обично се подобрува состојбата а со тоа и мотивот за позитивна промена е поголем и по лесен за спроведување - па така дури и некој кој е во тешка ситуација, со овие промени е далеку по лесен за третман него со разноразни benzos, дури и да му е ПЕКОЛ дома, целата таа ситуација многу полесно ќе ја помине.
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Ова е некоја по блага верзија на екстрема? :D

дури и да му е ПЕКОЛ дома, целата таа ситуација многу полесно ќе ја помине.
хахах
си имал пекол дома или си го читал од книги по психологија?
дури и годините - децениите после пекол дома не можеш да ги решиш со исхрана...
дете седни учи ако си студент по психологија, остај форумов имаш работа...

кажи ми те молам како, како некој ќе се храни здраво и ќе излезе да спортува после силување на пример.
како некој ќе се храни здраво ако живее со наркоман или алкохоличар под ист покрив?
како седнува некој да јаде и внимава што и кога јаде ако има млад човек болен дома и нема средства за операција?
Не се хранат здраво затоа се паѓа во депресија? Или веќе се паднати во депресија па не јадат?
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.725
Поени од реакции
18.473
Тоа се тие екстремни паралели со кои се користат повеќето корисници на интернет во недостаток на аргументи.

Знаев дека натаму ќе се отиде и пак се сврте на храната, иако ти доловив дека со суплеметација се доаѓа до основа после која многу полесно се почнува со нормална исхрана, кој и да е нема да му смета да испие 4-5 апчиња на ден, ќе треба можда долго време, но после одреден период ќе се осеќа подобро.

Голем дел од пациенти кои патат од депресија се третираат со додатоци во исхрана и со исхрана, тоа што некои ЕКСТРЕМНИ случаи неможат или поточно немаат мотив да почнат не значи дека таа забелешка не е валидна, затоа и реков 90% во првите постови.

Иначе јас не сум тема, дали и каков пекол јас сум преживеал тоа е тотално небитно името на темата е како да се победи депресија, јас доловив како ЈАС мислам и како повеќето истражувања докажуваат дека доаѓа до депресија и најважно од се - како истата се третира.

Фактите се тие докажани и научно, сакаш референци или ќе збориме за теории до утре?
 
Последно уредено:
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Инфлатира, аугментализира и ексазербира!
Не моеш така да ги еквивалентираш термините. Волуменизацијата на депресијата има физички параметри. Овие твоиве се апроксимации.
 

Juve-Fan

campione d'italia 36
Член од
23 март 2010
Мислења
841
Поени од реакции
1.469
О, дај ми љубовта.....се дур не те заеби и после опет из почетка.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Контра аргумент
човек што зарибал во животот не му е дојдено до правилна исхрана и спорт
немањето витамини, и витамин Д од спиење со недели и негледање сонце, и пониска килажа од нервоза и нејадење доволно - тоа ти е последица, тоа не е причина.
Ај покажи ми некој што имал семејство што му посветило внимание (не пари - внимание разговор), некој што направил добра врска со добар партнер, некој што учи или работи тоа што сака и сите околу него се релативно здрави како и самиот тој, значи нема некој страшни детски болести или слично, туку нормално постарите се болни нормално и смрт во семејството од нормални причини на нормална возраст.
Покажи ми таков што страда од депресија. Нека е и сиромав или богат, учен или работник. Да има добри односи со блиските средено станбено прашање основни нешта.
Анемијата е само последица.
Dobra poenta @moni_moja
Retko, ama stvarno retko koj ja potencira PRICINATA. Obicno kako programirani blablaat za toa so go ucele, citale, slusnale u skolo,
te seram-tonin,te vitamini te hormoni itd. Hormonite bate se isto poledica od naste raspolozenija. Oni se lacat od raspolozenieto, a ne obratno. Pa te druzbi, setnji blabla. A ne sfakjaat deka osamenosta e najgolemata pricina za depresija! Nekoi se depresivni oti nemat so koj da se druzat. Toa e kako na sakat covek bez nozi da mu kazes deka trcanjeto e dobro za negovoto zdravje.
Opstata situacija vo takozvanoto moderno opstestvo e pricina za depresija. Ne sakaat site da da glumat deka ovaj vestacki, necovecki zivot im se svigja. Ne sakaat site vestacki da se smeat, da glumat ljubeznost,da glumat kultura iako e toa glumenje zlaten kluc da se bide "uspesen" vo opstestvoto...
Glaven problem prema mene e sho ne se zivee u zaednica. Koja ironija inace: Fizicki, geografski ziveeme vo zaednica, ama duhovno, mentalno JOK. VO edna zgrada ziveat 20, 40 i poveke familii, ama problemo e so oni se samo komsii. Ne se brakja i sestri.
Modernizmo ne hipnotizira da bideme Lejdis en Gentlmen koi nosat idiotski neprirodni, nezgodni odela i da glumeme roboti.
Vistinskata priroda na coveko e da bide BRAT , SESTRA so sekoj drug. Toa se korenite za po makedonski kazano POTISTENOSTA.
Depresija/anksioznost/ itd se samo latinski izrazi nametnati so cel da bideme pacienti BTW...
 
Последно уредено:

Phoenixx

The Last Pharaoh
Член од
9 ноември 2015
Мислења
788
Поени од реакции
956

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
526
Поени од реакции
1.086
Не моеш така да ги еквивалентираш термините. Волуменизацијата на депресијата има физички параметри. Овие твоиве се апроксимации.
Не е татстатура терезија, стрико. Ако си салам и еснаф човек, од ѓутуре можеш да апроксимираш дали е некој малку, многу, или дибидус волуменизиран во депресијата.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Инфлатира, аугментализира и ексазербира!
Не моеш така да ги еквивалентираш термините. Волуменизацијата на депресијата има физички параметри. Овие твоиве се апроксимации.
Не е татстатура терезија, стрико. Ако си салам и еснаф човек, од ѓутуре можеш да апроксимираш дали е некој малку, многу, или дибидус волуменизиран во депресијата.
Би можел да го афирмирам ова, синко. Хиперволуменизирана депресија е жива беља. Ама не и да еквивалентизирам ѓутуре апроксимации со одокативна вредност.
 
D

Daedalus

Гостин
Волуменизацијата самата по себе е аугментација (на волумен) и ова не е дефинитивна физичка величина (што не само батко Шабан не може да ја измери на интернет и у лабораторија, туку никој не може никаде), а ниту пак апроксимација на конечна вредност, туку процес.
Од друга страна, величината за површина на депресија се мери како површинска зафатнина на најголемиот пост у подфорумите „Љубов и секс“ или „Вести и случувања“ според најновите истражувања спроведени од АПА. За тоа се потребени лењир и монитор на кој ќе се вршат мерењата, а површината на постот се множи со соодветен коефициент на депресија!
Апроксимација на количество депресија и нејзина волуменизираност (?) е сосема друга работа! Батко Шабан има различни тактики развиени од неговото тренирање НЛП со години и он од око според структурата на речениците, може да изврши апроксимација на количество депресија. Волуменот не знам како го мери, но знам дека за тоа е потребно искуство и да не се лажеме, малку интуиција.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
паралели
како ЈАС мислам и како истражувања докажуваат дека доаѓа до депресија и најважно од се - како истата се третира.

Фактите се тие докажани и научно, сакаш референци или ќе збориме за теории до утре?
Погледите на темава ни се различни
ти имаш куп книги и лаптоп паралели теории референци и цитати

Јас ти кажувам од некое искуство што го нема во книгите, немам научен доказ

И ти кажувам врска нема тоа што го читаш и тоа што го мислиш. Не мачи се. Земи учи од луѓето.

Ја излечив депресијата со молитва. Не земам никакви лекарства. Во мир сум со себе си и со светов. Планирам викенд во Маврово. Грицкам морковче. Се слушам со пријатели од пред 15 - 20 години и брборам по 5 саати. Убав бил животов. Без наука. Без да бидам заморче.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom