Како да се победи депресијата?

Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
mnogu gadno e depresija sreka sto imam manijakalno-depresivni napadi pa nekako se izdrzuva. rabota da lek e no kako ako nema rabota a nema, posto nevrabotenost neli i se osekas ko nepotreben a baska nikoj ne te svaka. alkoholot e momentalno resenie ama posle e beter, zatoa izdrzi, izdrzi i ke dojde samo po sebe ke gi gledas stvarite povedro od stvarnosta.
 
Член од
21 септември 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
da ne nesum nesto vo pravo?
ti se slushash li sho zboruvash be ? samoubistvoto e samo za kukavici ... a ocigledno ti si toa
samoubistvo vrsat lugjeto koj se plasat od nivnite problemi,a toa gi doveduva do nemanje sila za da gi reshat i potoa se samoubivaat
i te molam malce gledaj da pomognesh na nekoj bidejki ima sluchaevi koj se vo mn teshka depresija i citaat forumi i takvi chuda i tvojot komentar za samoubistvo bi gi pogodilo
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
.


Со дечјо срце верувај Му на Божјиот Месија
и засигурно ќе ја победиш секоја депресија!


.



Сите ваши грижи префрлете ги врз Него,
зашто Тој се грижи за вас!


(1 петр. 5:7)

 
Последно уредено:

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Ako eden covek ima ljubov vo dusata, ljubov kon stvoritelot i ja prifakja sudbinata nikogash nema da zabole od depresija i bilo kakva seriozna bolest.
.

Дури и поради известни причини да заболе, дури и да биде на правдина затворен, мачен, убиен, ... тоа се’ ќе му послужи за добро, ако од дечјо срце И’ верува, Ја љуби и се држи за Љубовта БОЖЈА чиста, Која за спасение на сите Совршениот БОГ Ја отелотвори во Господа Исуса Христа (Месија)!



.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.905
Поени од реакции
29.780
Иако напати ви кажувам околу депресијата, мора повторно да се замешам гледајќи ги последниве два три постирања погоре.
Не дека не сум верник, но во случајов верата како вака институционализирана нема ама ни најмалку да помогне.
Е сега, вера/верба ДА, но во самите себе, бидејќи во крајна линија Бог е во сите нас, со своја сопствена верба и волја во сопствената личност и сопствената ментална сила може оваа СОСТОЈБА, не болест, и тоа состојба на умот... може да се надмине ај таканаречената депресија.
Значи решенијата на вашите состојби, стравови, непријатни самосоздадени состојби на вашиот ум, се наоѓа во ВАС, со малка помош на навистина добронамерни совети.
Доколку не гледате излез и подобрување на состојбата во вашата ментална сила, тогаш на сцена стапува онаа народната:
"Џабе работи/билошто/џабе не седи/со главата во раце/"
И најпосле како варијанта и тоа ефикасна, некој ваш близок кој што ви посакува се најдобро, да земе да ве ишамара, неколку чврги и клоци по задникот за да ве освести...и во краен случај да излезете ноќе во близина на контејнерите и да гледате како луѓе кои не се во депресија бараат нешто во тие контејнери што ќе им го разубави денот.
А не вие тука на топло и стокмени со PC-ja, лаптопи, таблети, се жалите дека имате од немајкаде измислена дијагноза...
Ах златен ќотек.
 
Последно уредено од модератор:

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
When depression is there, allow it to be. Don’t get depressed about it. If you want to remove it sooner, you will get depressed. If you fight it, you will create a secondary depression that is dangerous. The first depression is beautiful, God-given. The second depression is your own. It is not God-given; it is mental. Then you will move in mental grooves. They are infinite. If you get depressed, be happy that you are depressed and allow the depression to be. Then suddenly the depression will disappear and there will be a breakthrough. No clouds will be there and the sky will be clear. For a single moment, heaven opens for you. If you are not depressed about your depression you can contact, you can commune, you can enter this heavenly gate. And once you know it, you have learned one of the ultimate laws of life: that life uses the opposite as a teacher, as a back-ground.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Све супер, али не помага коа утре полагам.
Која стресна ситуација, а?

А што се` не ќе донесе животот, и за некоја година ќе си се смееш самиот на себе, колку си се оптоварувал со нешто толку банално како полагање испит, добивање корпа и слично, што веќе има посериозни обележја на депресија.

Како и да е, со лесно на испитот :)
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Najbitna rabota kaj depresijata e vrakanje na samodoverbata...
.

Верувам дека сонцето (кое за човештвото е многу покорисно и поважно од мене самиот) не сјае и не ја грее земјата случајно, верувам дека дождот што лее (а за човештвото е многу покорисно и поважно од мене самиот) не ја наводнува земјата случајно, ... туку верувам во Љубовта БОЖЈА, Која иако е безкрајно поголема дури и од сонцето, од дождот, ... поголема од мене самиот, Таа сепак поради големата Љубов кон луѓето се давала, се дава и ќе се дава за мене, за моите браќа, за моите сестри и за сите (воопшто).

Се сложувам со тебе и со секого другого дека самодовербата на чедата Божји е нешто многу важно, но довербата во Љубовта на Отецот (Творецот) Небесен - без Која не би било ништо што е’ - е безкрајно поважна!(y)

Со цело срце да Му веруваме на *вечното Евангелие,
со цело срце да И веруваме на *Радосната Вест,
со цело срце да веруваме на *Љубовта БОЖЈА чиста,
Која од Љубов кон сите нас стана човек во Исуса Христа - ветениот Месија
и засигурно со Него/Неа ќе ја поднесеме и победиме, дури и најголемата депресија!

Кој ќе нè одвои од Љубовта Божја; тага ли,
неволја ли, или гонење, глад ли, или голотија,
опасност ли или меч?

Како што е напишано:
„Заради Тебе секогаш нè убиваат; нè сметаат како овци за клање.”
Но во сето ова победуваме преку Оној,
Кој нè возљуби.
Оти сигурно знам дека ни смртта, ни животот,
ни ангелите,
ни властите, ни силите,
ни сегашнината, ни иднината,

ни височината, ни длабочината,
ниту, пак, некоја друга твар
ќе може да нè оддели
од Љубовта Божја (Која е) во Христа Исуса,

нашиот Господ.

(Римја. 8:35+)
 
Последно уредено:
Член од
14 февруари 2014
Мислења
181
Поени од реакции
155
Депресивните се како магнет за приклонување кон претерано религиозниве и нивните разграноци.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Депресивните се како магнет за приклонување кон претерано религиозниве и нивните разграноци.
.

Луѓето коишто духовно се’уште се на животинско ниво (а некои од ними дури и под тоа ниво), многу ретко ја вкусуваат депресијата, а уште поретко смислата на религијата (Божјата се’повржаност)!
Таквите дури и кога ја вкусуваат депресијата, тие поради неверата неможат да ја сватат суштината на тие духовни породилни болки, преку кои човекот духовно се преродува и се буди за Најважното. И така, наместо во депресијата да видат нешто (до душа болно, но многу) користно и позитивно, тие во истата гледаат само нешто негативно и (свестно или несвестно) се кријат од неа во алкохол, опијати, секс, пари ... и слични “богови“.





.

.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom