Како да се победи депресијата?

Член од
3 февруари 2007
Мислења
293
Поени од реакции
30
Kolku treba da bides informiran za da zaklucis deka najlesno resenie za depresijata e samoubistvoto?
Pretpostavuvam deka nemas pocuvstvuvano na svoja koza pa taka zboruvas deka e najdobor samoubistvo,prvo treba da se proba da se izlekuva na site mozni nacini, i da se vnimava na bolniot. A ne odma samoubistvo. A jas toa neinformiran go pisav za nekoi koi pisuvaat ne znam tamu deka depresija bila kukaviclak, tie bile vinovni sto se bolni i ne znam sto.
 

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
Pretpostavuvam deka nemas pocuvstvuvano na svoja koza pa taka zboruvas deka e najdobor samoubistvo,prvo treba da se proba da se izlekuva na site mozni nacini, i da se vnimava na bolniot. A ne odma samoubistvo. A jas toa neinformiran go pisav za nekoi koi pisuvaat ne znam tamu deka depresija bila kukaviclak, tie bile vinovni sto se bolni i ne znam sto.
sega ne samo sto treba da bies informiran,tuku treba i na svoja koza da pocustvuvas?
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Njadobar recept za maski:

pola litro Djoni

2 kurvi

i ako ima crtka belo ima , ako nema jebiga depresija
 
E

`EsCaPe`

Гостин
Sto e depresija ?

Depresija e bolest na raspolozenie koe go zafaka teloto i mislite . Depresijata najlesno moze da se prepoznae pod ovie osnovni simptomi :

Nedostatok na zivotna radost
Cuvstvo na taga i zalost
Bezvolja , kako gubenje na interesi na se onaa vo sto bolesnikot uzival pred bolesta
Strav - deka nesto loso ke se sluci
Nesonica ili rano probuduvanje
Losi misli - najcesto za bolesti ili samoubistvo
Poteskotii vo donesuvanjeto odluki
Niska energija i brzo zamoruvanje
Cuvstvo deka e vinoven za se i bezvrednost
Glavobolka
Gubenje na telesnata tezina ili naglo zgolemuvanje

Se sto e napishano vo tekstot gore mi se slucuva mene vo momentot!...dali moze da sum vo depresija ,a da ne sum svesna za toa ?:kesa: :kesa: :kesa: ..:nesvest:
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
од секаков вид депрсија лечи работата и обрските , не ми е јасно сите кој немат ни едно хоби не се занимават со ништо во живото се и ем досадно и се се во депресија
работата помага да ја заборавиш и болката плус многу друштво ама пријтели ( не во кафич домашна атмосвера)

пс
за работа не се смета работа во државна администрација 10 дена пишување на извод (тоа е пример )
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
пс
за работа не се смета работа во државна администрација 10 дена пишување на извод (тоа е пример )
И тоа помага. Сигурно е подобро да правиш било што, отколку да седиш дома и да се самосожалуваш... Плус, додека ти се зафатени рацете не можеш да испиеш 30 дијазепами. Не можеш ни еден... :nenene:
 

Бејко

unregistered user
Член од
14 ноември 2005
Мислења
222
Поени од реакции
1
некој тука спомна самоубиство. а сте биле ли до толку депресивни и без никаква воља, па да не можете ни да се самоубиете?
лекот е било каква активност , посебно физичка. и намалување со тутун/алкохол/наркотици.
 
E

elence*$

Гостин
љубовта може или да ја излечи депресијата или да ја направи скроз неизлечива...за симптомиве мислам дека ги имам од ко знам за себе...имам другари ама стравот од тоа како ке бидам разбрана откако ке им се исповедам е ГОЛЕМ.некогаш се осекам многу заворено и несакам да прам муабет со никој,а кога имам потреба од тоа нема никој околу мене :( незнам моево како да го опишам,пошо ни самата незнам што е....ХЕЛП!
 

Narkos

...::enter my mind::...
Член од
12 април 2007
Мислења
677
Поени од реакции
5
најдобро решение е музика...за тие што ја ценат како ја...или пријатели. никој не знае да те утеши како тие, се разбира, ако ти се вистинските пријатели, кои те знаат и од внатре и од надвор
а според мене, последна алтернатива, вежбање....многу
со болка во сите мускули ќе ги тргеш мислите од депресија...
барем јас така практикувам...
 

--**ЕмА**--

take me as i am
Член од
14 ноември 2007
Мислења
380
Поени од реакции
11
хмм, депресија, зависи од што потекнала таа депресија... еве имам личен пример... бев можеби во депресија еден месец и многу тешко го поминував тој период... едноставно не сакав да зборам со никој , нагло го сменив карактерот и однесувањето и сите го приметија тоа и најмногу ме нервираа муабетите како : што се случува со тебе последно време ?
Сето тоа ми помина по своја воља и психа кога се разбудив едно утро едноствано се осетив како да ми фалеше претходниот живот и почнав некако пак од ново , свртев нов лист, главата горе и си помислив : ништо не може мене да ме згази... полека полека почнав да се враќам на она што бев , едно зборлесто дете што цело време се смееше и за најмалите работи, некако почнав да блескам... значи според мене мислам дека депресијата е некое како чуство на психата и може да си отиде како што дошла. Едноствано треба јак дух или пак подршка од некој од страна... но кога тогаш депресијата е само еден период во животот кој сите кога тогаш ке го почуствуваат, и во такви моменти не смее да се изгуби воља за живот, треба само напред и се ќе се поврати...
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
alkoholot e depresant, ne pij alkohol, poveke b vitamini i pivski kvasec i cink.
 

BaBy_Vik

...SiMpLy AdOrAbLe...
Член од
4 декември 2007
Мислења
66
Поени од реакции
0
уф фала ви на сите за советите ... одам да пуштам музика и да вежбам...мора да се повратам пред да паднам ептен...
 
Член од
23 февруари 2007
Мислења
780
Поени од реакции
69
Прави тоа што ти се допаѓа. За мене на пример. Играм Кошарка, фудбал, слушам музика, вежбам, јадам слатко, се возам со бициклот, земам сончоглед и гледам филм. Ко нов сум после сите овие работи :).
 

Kopites

You'll Never Walk Alone
Член од
25 август 2008
Мислења
760
Поени од реакции
10
Со 4-5 литри ракија,одма се расположуваш :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom