Како да се победи депресијата?

Член од
1 август 2007
Мислења
16
Поени од реакции
7
VIKTORGG,ne sakam da ja narekuvas majka mi luda ili pak mene razgalena mislam deka ako 4itas redovno ke vidis koi dijagnozi gi nabrojav.ama zaso ne si svatil ke ti objasnam,se staviv na forumot da im kazam na site deka od neizle4ena depresija moze da se dojde do moite nekolku dijagnozi,nikoj vo mojata familija nema sizofrenia ili opsesiven kompulziven sindrom,i taka natamu,pa jas gi imam,toa zna4i deka spagam vo onie 10 procenti na luge koi ne ja dobivaat nasledno sizofrenijata tuku nastanala od dlaboka depresija nele4ena so godini.
a majka mi e eden prekrasen roditel koi mnogu dobro gi svaka moite psihi4ki poremetuvanja i na sekoj na4in saka da pomogne vo krajna smetka koa vide deka ne biduva bez lekovi koa gi prezivea moite dva obida za samoubistvo bese prinudena da mi gi dozvoli lekovite.
FALA ORION prav si,nikoj nema pravo da me sudi i da kazuva za majka mi deka e luda,ova e moe mislenje i nikoj ne nabeduvam da zima lekovi toa e samo sovet,zasto lugeto vo makedonija na depresijata gledaat ko na glavobolka,neso minlivo,no vo porazvienite zemji na zapad toa e seriozna dijagnoza koja ima mnogu posledici na psihata
 

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
E lele kakva negativnost...lol lol lol
Kako mozis celo vreme da mislis za ubistvo ili samoubistvo itn itn?
I zosto pogolema pomos ako go ubijam? Mislis deka so razgovor nisto ne moze da se resi?
ubistvoto/samoubistvoto ima pogolemi sansi da go resi problemot,a razgovorot ima mnogu mali sansi.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
VIKTORGG,ne sakam da ja narekuvas majka mi luda ili pak mene razgalena mislam deka ako 4itas redovno ke vidis koi dijagnozi gi nabrojav.ama zaso ne si svatil ke ti objasnam,se staviv na forumot da im kazam na site deka od neizle4ena depresija moze da se dojde do moite nekolku dijagnozi,nikoj vo mojata familija nema sizofrenia ili opsesiven kompulziven sindrom,i taka natamu,pa jas gi imam,toa zna4i deka spagam vo onie 10 procenti na luge koi ne ja dobivaat nasledno sizofrenijata tuku nastanala od dlaboka depresija nele4ena so godini.
a majka mi e eden prekrasen roditel koi mnogu dobro gi svaka moite psihi4ki poremetuvanja i na sekoj na4in saka da pomogne vo krajna smetka koa vide deka ne biduva bez lekovi koa gi prezivea moite dva obida za samoubistvo bese prinudena da mi gi dozvoli lekovite.
FALA ORION prav si,nikoj nema pravo da me sudi i da kazuva za majka mi deka e luda,ova e moe mislenje i nikoj ne nabeduvam da zima lekovi toa e samo sovet,zasto lugeto vo makedonija na depresijata gledaat ko na glavobolka,neso minlivo,no vo porazvienite zemji na zapad toa e seriozna dijagnoza koja ima mnogu posledici na psihata
Во Македонија ова во Македонија она. Да де, ние сме растени на пржен мозок од бубашваби па поинакви сме од останите раси на планетава.
Секоја мајка која ќе дозволи својата малолетна ќерка да се навлече на апчиња(било какви)... нешто згрешила(не мора да е луда еве). Депресивни деца нема на 7 години. Има само размазени. Ти си убедена дека си болна. Ти си убедена дека треба да пиеш апчиња. Да бидам искрен, јас да сум твој родител на твојот обид за самоубиство ќе се запрашам каде сум згрешил. Ќе разговарам со тебе, ќе барам стручна помош, и не може да ми кажеш дека ништо не помага. Ти не си од Марс.

Инаку, си била ли во проазвиените земји и си направила ли анкета таму и тука во Македонија за да знаеш како луѓето гледаат на депресијата???
Вакви изгубени случаи кои мислат дека го фатиле за муда Господ ако пројават некој поинаков симптом на расположение од другите деца пред зграда, искрено многу ме иритираат. Треба мајка ти да ти врзе два шамара и да те опамети. Да те раздига на клоци и да ти рече “Барај работа“, да видиш како нема да имаш проблем...
 
Член од
12 ноември 2005
Мислења
396
Поени од реакции
8
Во Македонија ова во Македонија она. Да де, ние сме растени на пржен мозок од бубашваби па поинакви сме од останите раси на планетава.
Секоја мајка која ќе дозволи својата малолетна ќерка да се навлече на апчиња(било какви)... нешто згрешила(не мора да е луда еве). Депресивни деца нема на 7 години. Има само размазени. Ти си убедена дека си болна. Ти си убедена дека треба да пиеш апчиња. Да бидам искрен, јас да сум твој родител на твојот обид за самоубиство ќе се запрашам каде сум згрешил. Ќе разговарам со тебе, ќе барам стручна помош, и не може да ми кажеш дека ништо не помага. Ти не си од Марс.

Инаку, си била ли во проазвиените земји и си направила ли анкета таму и тука во Македонија за да знаеш како луѓето гледаат на депресијата???
Вакви изгубени случаи кои мислат дека го фатиле за муда Господ ако пројават некој поинаков симптом на расположение од другите деца пред зграда, искрено многу ме иритираат. Треба мајка ти да ти врзе два шамара и да те опамети. Да те раздига на клоци и да ти рече “Барај работа“, да видиш како нема да имаш проблем...
Coece so e rabota so tebe??? Sto mislis,deka ko sto TI go percipiras svetot, i sekoj taka go dozivuva??? Kako mozes taka da razmisluvas?? Kako prvo, kako funkcionira coveckiot mozok, se znae samo tronka od ona sto vsusnost e... na sto se dolzi depresijata, i na sto se dolzat drugite psihicki zaboluvanja kaj lugeto, se znae mnogu malku, moze da kazam deka se snae dovolno ko da se zaobikolat posledicite od tie zaboluvanja...
Ne bidi tolku zabluden, deka sekoja depresija e lesna ... deka ke se natazis malku i ke ti mine.... Ima situacii, na zaboleni od depresija so zavrsuvaat so samoubistva, paranoja, duri do ludilo i sizofrenicnost ... Ocigledno, ne si dovolno zapoznaen so problemot pa samo treses zeleni ....
 
Член од
1 август 2007
Мислења
16
Поени од реакции
7
Viktorgg ocigledno imas nekoj problem,ili pak ne si za ovoj forum mozebi treba da se prefrlis na drug,da ti kazam deka momentalno sum u stranstvo i ne se sekiraj momentalno sum na rabota.mozebi ne si zapoznaen so psihi4kite narusuvanja na mozokot,ako ne si zapoznaen tuka zborime tokmu za toa i zatoa nre ti e mestoto tuka,a otkoga sizofrenijata za tebe e razmazenost hahahahaahha sea me nasmea prosto ti posakuvam nikogas da ne se najdes vo lugeto so psihi4ki problemi a i ne ti posakuvam tvoite deca da imaat takvo neso zoso togas ke te prasam so ke prais sigurno ke sednes i ke mu kazes sine dobar si kazi so e problemot i ke legnes mirno da spies neznaejki so ke mu se slu4i utre dali ke go najdes mrtov ili ne.ja sum gorda sto sum uspeala so sizofrenia da se vrabotam na ubavo,i deka sum nasla na4in da se lekuvam
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Coece so e rabota so tebe??? Sto mislis,deka ko sto TI go percipiras svetot, i sekoj taka go dozivuva??? Kako mozes taka da razmisluvas?? Kako prvo, kako funkcionira coveckiot mozok, se znae samo tronka od ona sto vsusnost e... na sto se dolzi depresijata, i na sto se dolzat drugite psihicki zaboluvanja kaj lugeto, se znae mnogu malku, moze da kazam deka se snae dovolno ko da se zaobikolat posledicite od tie zaboluvanja...
Ne bidi tolku zabluden, deka sekoja depresija e lesna ... deka ke se natazis malku i ke ti mine.... Ima situacii, na zaboleni od depresija so zavrsuvaat so samoubistva, paranoja, duri do ludilo i sizofrenicnost ... Ocigledno, ne si dovolno zapoznaen so problemot pa samo treses zeleni ....
Е видиш, до последната реченица беше цивилизиран. Извини, не ти ги читам сите потови бидејќи пишуваш на латиница(а многу е лесно на Македонска кирилица, жими мајка). Вака сега...
Како прво, се сложувам за болдираното,(речинацата потоа не ја разбирам) а еве зошто така и напишав на Моника.
За човечкиот мозок како функционира се знае малку, но се знае многу за тоа како човекот се однесува. Никогаш нема да ме убедиш дека таа е депресивна од раѓање(што меѓу редови сакаше да го каже). Прифаќам, што викаш, дека од депресија се завршува со лудило па и смрт. Но не прифаќам мало девојче кое одвај научило азбука да биде болно.
Фројд на кого му се смееме секој пат кога ќе се спомне психијатар, а тој ќе праша какви се односите со вашите родители е во право. Едно дете се раѓа како сув сунѓер и впива. Каква вода и колку вода ќе му прелеат родителите, такво дете ќе “набабри“. На тоа дете некој му укажал да биде депресивно. Тоа не е болно, само му треба поинакво внимание.
За пример... ако дома родителите константно имаат несогласувања и викаат, детето или ќе биде исто така агресивно или ќе биде екстремно повлечено. Или подобар пример, ако мајката на ќерката постојано и кажува за проблемите што ги има со татко и, таа ќе стане екстремна феминистка и ќе ги мрази мажите. Или нај банално, ако таткото е правник, ќе сака децата да му бидат судии. Родителите најчесто своите маани ги префрлаат на децата затоа што не знаат да ги воспитуваат.
Моника не е воопшто крива за својата ситуација. Но јас, од тука тврдам дека само има проблем во комуникацијата со светот(родителите се први претставници на светот за децата).
И те молам немој да ми кажуваш дали јас тресам зелени, за да не морам да ја елаборирам и твојата конекција со манирите на твоите родители. Сакам да кажам, имај почит кон луѓето де.
Ако ми кажеш па и ти навреди некого, јас ќе ти кажам само, не мораш да бидеш како мене. Јас ја навредив Моника(иако воопшто немав намера, и не приметив дека сум навредил со тоа што го напишав, се извинувам) а не тебе...
 

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
Секоја мајка која ќе дозволи својата малолетна ќерка да се навлече на апчиња(било какви)... нешто згрешила(не мора да е луда еве). Депресивни деца нема на 7 години. Има само размазени. Ти си убедена дека си болна. Ти си убедена дека треба да пиеш апчиња. Да бидам искрен, јас да сум твој родител на твојот обид за самоубиство ќе се запрашам каде сум згрешил. Ќе разговарам со тебе, ќе барам стручна помош, и не може да ми кажеш дека ништо не помага. Ти не си од Марс.

Вакви изгубени случаи кои мислат дека го фатиле за муда Господ ако пројават некој поинаков симптом на расположение од другите деца пред зграда, искрено многу ме иритираат. Треба мајка ти да ти врзе два шамара и да те опамети. Да те раздига на клоци и да ти рече “Барај работа“, да видиш како нема да имаш проблем...
Многу точно.

Прво и основно драга Моника,изјасни се од која причина сметаш дека ти си западнала во депресија во 4то одделение? Да не си јадела ќотек случајно? Не ми изгледаш за така.
Ма какви и причини да има дете во 4то одделение да западне во депресија(кога не ни знае што е тоа),штом си почнала да се кљукаш со апчиња и тоа со дозвола од родител(кој ти го нарекуваш совесен) не е во ред.

Кај бил тој совесен родител да ти го исправи патот?
Ај те пуштил на психијатар.Добро. Уште тоа да не го направел и којзнае кај беше сега.

Јас просто се сомневам дека ти си била воопшто во депресија,како што рече погоре Виктор. Ај да те видам исправи ме ако грешам!
Секој член кој што би ти ги прочитал тие 3 твои поста во кои што се фалиш како твојата “болест’’ те прави различна од другите и како со апчиња си се излечила не те смета за силен карактер и силна личност. Те смета за мозочно исфрустрирана особа,па потоа ги смета и твоите родители за неразбудени,несовесни и дека не стојат цврсто на нозе.

Немој да се трудиш да се браниш или да ја браниш мајка ти или не знам кој. Се гледа доволно од твојот пост во кој ти се искажуваш небаре од зависност од дрога си се излечила.

Оди подобро образовај се,читај книги,почни здраво да размислуваш. Излечи се од ограниченоста на твојот ум,не од депресија.
 
Член од
1 август 2007
Мислења
16
Поени од реакции
7
ok gleam deka 4ovek na forumov ne moze nisto da pise,jas sum procitela milion knigi i nemora nekoj da me uci dali treba da citam ili ne,vo 4to oddelenie bev dovedena do ludilo nemav detstvo sedev na edno mesto i so casovi ne stanuvav koa ke sednam nekade,pa spored mene toa e depresija i mnogu jasno go pamtam zasto toa se prodolzi do 8 oddelenie koa dijagnozaa mi se promeni vo sizoafekten sindrom,nema vise da pisuvam zasto gledam deka mnogu ve voznemiruvam od tuka mozam da vi ja vidam samo kulturata,viktorgg izvunuvanjeto ti e prifateno cao cao
 

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
Lugjeto kako monika,sto ja pobedile depresijata i gi resile problemite na drug nacin,a ne so samoubistvo(kako sto procitav,mislam si se obidela so toj nacin da si gi resis problemite....sakam nesto povece da napises za toa kako si sakala da se samoubies,nemora tuka,napisi na temata samoubistvo(cisto poradi ljubopitnost)...),se mnogu retki...
monika se obidela da gi resi problemite na "poteskiot" nacin,i mislam deka uspeala....
 
Член од
3 февруари 2007
Мислења
293
Поени од реакции
30
Prvo ne e ok da ne si dovolno informiran a da zboruvas za depresija,pod ovoj poim ne se podrazbira ako si neraspolozen nekolku dena i deka si vo depresija, ostajte sto se zbori taka narodski. Nekoj bese napisal deka onoj sto e depresiven samiot e kriv za toa, ne e tocno. Bidejki kaj bolnite od depresija nastanuva neramnoteza vo nervnite centri i iako i antidepresivite imat golema uloga vo lecenjeto ne se sekogas klucni. Mnogu e vazno okolinata da pomogne i semejstvoto. Ako nekoj e bolen od depresija i toj obicno saka da se izolira i nemojte da go sfakate toa licno ako odbiva da bide so najbliskite i ne saka da bide so vas. Treba da mu pomognete kolku sto mozete poveke i da ne dozvolite da se izolira i pokraj toa sto ve odbiva da ne gubete nadez i da se trudete da mu dadete nadez. A inace za depresija ima mnogu da se zbore, i mislam deka sega pak da se povtoruvam i da gi pisuvam koi se simptomite oti veke nekolku gi imaa napisano.
 
Член од
3 август 2007
Мислења
2
Поени од реакции
0
Deneska gledav Oprah vo vrska so depresijata na HRT.... Mozebi ke uspeete da ja gledate reprizata vecerva.. Zboruva se vo vrska so depresijata mislam razni prikazni.. Eden covek duri si gi ima ubieno dvete 5 god kerki vo eden takov period od svojot zivot :( .. Morbidnoooo
 

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
Prvo ne e ok da ne si dovolno informiran a da zboruvas za depresija,pod ovoj poim ne se podrazbira ako si neraspolozen nekolku dena i deka si vo depresija, ostajte sto se zbori taka narodski. Nekoj bese napisal deka onoj sto e depresiven samiot e kriv za toa, ne e tocno. Bidejki kaj bolnite od depresija nastanuva neramnoteza vo nervnite centri i iako i antidepresivite imat golema uloga vo lecenjeto ne se sekogas klucni. Mnogu e vazno okolinata da pomogne i semejstvoto. Ako nekoj e bolen od depresija i toj obicno saka da se izolira i nemojte da go sfakate toa licno ako odbiva da bide so najbliskite i ne saka da bide so vas. Treba da mu pomognete kolku sto mozete poveke i da ne dozvolite da se izolira i pokraj toa sto ve odbiva da ne gubete nadez i da se trudete da mu dadete nadez. A inace za depresija ima mnogu da se zbore, i mislam deka sega pak da se povtoruvam i da gi pisuvam koi se simptomite oti veke nekolku gi imaa napisano.
Kolku treba da bides informiran za da zaklucis deka najlesno resenie za depresijata e samoubistvoto?
 

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
Kolku treba da bides informiran za da zaklucis deka najlesno resenie za depresijata e samoubistvoto?
Доволно е да размислуваш нездраво и незрело.
Па особено уште со 16 години.

Не те разбирам, цело време нешто за самоубиство зборуваш.
Поточно не разбирам кон што целиш.
Се чувствуваш запоставен,отфрлен,игнориран,па со твојата смрт би предизвикал внимание и жалење кај другите? Да,да знам дека и уште од сега си го исценирал својот погреб. Демек да ги казниш сите одоколу што ти нанесуваат проблеми со смрт?

Биди сериозен и почни да размислуваш здраво! Нема ниедна доволна причина што ќе те натера да се самоубиеш. За се си има лек,освен ако не дај боже си смртно болен или не знам што.
Место да седиш да размислуваш на вакви идиотски теми,седни поразговарај со некој. Ако не со родител,со стручно лице за тоа,психолог,психијатар,личност во која имаш доверба.

Јас не можам да сфатам што се случува со младинава. Какви се овие младешки умови што размислуваат вака и кои се тие родители што го дозволуваат тоа. Ајде,стварно и средината на живеење и луѓето одоколу влијаат...ама ова нешто..мора да има нешто во воздухот.
 

joki

Погана Паганка
Член од
1 февруари 2006
Мислења
1.054
Поени од реакции
16
И претходно иам споменато, самоубиството е веќе излишено бре копиљаци. Земите сечете се ор самтинг, барем ќе сте сведоци на својата слава :)
Иначе сите сме паѓале во депресии, па никому нешто. Последниот душевен (поголем) пад го имав пред некои 5-6 месеци. Го решив со многу музика, книги и потрезвено размислување за светот околу мене.
Не постои универзално решение против депресија, зависи од индивидуата. На некој му помагаат луѓе, некому книги, некому музики, некому работа...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom