Како да се откажете од цигарите?

W

Werther

Гостин
Пробав еднаш,2 недели максимум неможев да издржам,се потев,јадев по 5 пати дневно и се реков не е ова прав момент.:(
 
Член од
7 февруари 2011
Мислења
211
Поени од реакции
105
Мотивацјата е индивидуална. Муабетот ми беше дека имате потреба од повисоко ниво на самоконтрола и самодисциплина, тоа ќе ви помогне да ги откажете цигарите. Не цмиздрењето по форуми.
Реков дека 8 месеци до сега непушам.
Мотивацијата е уствари да се натераш да го испотиш целиот никотин од организмот со многу пиење вода, трчање, вежбање..
Али тоа дека сеуште ме стрви димот - никако не бива да исчезне..:(
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Море море...Македонија стана држава на непушачи....читајќи дојдов до таа констатација.
Јас никогаш не пробав да ги оставам цигарите а и сега сум на тој памет.Знам дека се штетни,знам дека коштаат,знам дека народот се дели на пушачи и непушачи,знам дека сега не само во кафеана односно затворен простор е забрането пушење,знам дека денеска кога ќе одам кај пријатели дома треба да прашам дали можам....знам се ама јас не пробав...
Се надевам дека ќе му помогнам на некого со овој трик што јас го слушнав многу оддамна...
Ако првиот ден се пали цигара (на пример) во 07 часот наутро,другиот ден во 08ч. па третиот ден во 09 и така секој ден по еден саат се крати пушењето и се така додека помине 24 часа.
Се надевам дека ме разбравте(y)
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
^^ темава е за Одвикнување од цигари, не да ги натерате и непушачите да пушат...
Инаку единствено нешто од зипото што го сакам е, мирисот на бензин пред да го запалиш... мммммм...
п.с. јас палам со запалка од 15 ден. го има Анри на лепенка. :)
 

koskar

Џон Клиз
Член од
27 август 2005
Мислења
566
Поени од реакции
359
за оставање цигари треба 3 работи:
1. воља
2. желба
3. воља

сериозно, не постои универзален начин. јас ги оставив со 1, 2, 3. и со никорет мастики, пошто кога ми се „празнеше“ организмот од никотин - кризирав како наркоман. никотионот од мастиките ми помогна топ. првата недела по 9-10 мастики на ден, потоа помалку и помалку. на третата недела сфатив дека веќе не ми требаат ни мастики.
исто така навечер имав поголеми кризи отколку дење.
не сум запалил цигара од септември 2010 - после 25 години пушење по околу кутија на ден.
за 4 месеци качив 14 кила. две години покасно - последните 5 стојат, мме.
добро, не сум баш најмлад...
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Еве нешто Smoking Meditation од мојот човек:)... прочитајте па ако ви фане око пробајте во пракса, нема што да изгубите... освен цигарите...(y)
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
за оставање цигари треба 3 работи:
1. воља
2. желба
3. воља

сериозно, не постои универзален начин. јас ги оставив со 1, 2, 3. и со никорет мастики, пошто кога ми се „празнеше“ организмот од никотин - кризирав како наркоман. никотионот од мастиките ми помогна топ. првата недела по 9-10 мастики на ден, потоа помалку и помалку. на третата недела сфатив дека веќе не ми требаат ни мастики.
исто така навечер имав поголеми кризи отколку дење.
не сум запалил цигара од септември 2010 - после 25 години пушење по околу кутија на ден.
за 4 месеци качив 14 кила. две години покасно - последните 5 стојат, мме.
добро, не сум баш најмлад...
Извини какви се тие никорет мастики и каде можам да ги најдам и за колку пари ?
 
Член од
7 февруари 2011
Мислења
211
Поени од реакции
105
Извини какви се тие никорет мастики и каде можам да ги најдам и за колку пари ?
Бидејќи никаде не можев да прочитам step by step совети за откажување од цигари кога јас сакав да ги откажам еве сега ќе се потрудам да напишам од свое искуство кое мене ми помага да се справам со кризите.. ама искрено треба човек да е решен дека сака и мора да ги откаже инаку при прво или второ кризирање лесно ќе потпаднете и ќе се чуствувате уште полошо..
1. Најлошо е наутро кога се будите и нормално го барате ѓезвето и нормално цигарите. Јас дури и не чекав да се свари кафето - отворање очи Одма цигара.. додека се вари кафето - втора цигара, додека го пијам кафето - уште 2 или 3..
Потоа следи доручек - и нормално најјаката криза започнува после оброк..+ уште 2.. Па повторно ново кафе..Па нов оброк..
Да не ги заборавам ритуалите додека седите пред компјутер и нормално пушите гигара..
Излегувате надвор во кафич - нормално цигара..
После друштвени активности :) - нормално цигара..

И пред да се свести човек - целиот свој живот од навики и ритуали го врзал со цигара в уста.. ДА не зборувам за парите кои ги гориме..
Интересна математика - Пушач кој пуши 1 кутија дневно од 50 денари - месечно троши 1500 денари - а годишно 18 000 денари.. 300 евра отишле за канцер во вашето тело..Да не зборам за другите несакани последици - сите ги знаеме ..

Како сега кога никотинот е во секоја пора во Вашето тело да го снема? И како да се откажеме од таа навика?

Еве како јас досега се справувам..
Кој сака нека ви рече - намали цигари , секој ден помалку па накрај ич - тоа не успева.. Ќе стигнеш на пример од 20 на 10 и еден момент на нервоза или друштво,седенка,пиење без да се свестиш си купил веќе нова кутија..
Значи најдобро е COLD TURKEY - НАЕДНАШ!!!
2. Кога ќе станеш насабајле - те фаќа криза - напиј се чаша вода.. Нешто што додека пушев се сведуваше на 1-2 чаши дневно.. А треба 2 литра да се пие ..
3. Те фаќа криза? Напрај стомачни, склекови, иди истрчај некој километар.. Па да те видам дали ќе те тера да запалиш цигара.. А ако запалиш ќе ти се сврти или ќе повратиш.. Така намерно правев да ми се згади од нив..Ама не е многу здраво :) Ама богами нема да ти текна да запалиш цел ден..
Најдобар успех за мене против кризата е многу вода пиење и физичка активност..
4. Кога ќе се напиеш вода се намалува желбата за цигара.
Кога ќе истрчаш или повежбаш го потиш никотинот, ја подобруваш циркулацијата,ти се подига имунитетот, стекнувап повеќе кондиција и ти се враќа Вкупниот капацитет на белите дробови..Плус така забревтан у тој момент едино нешто на што ќе мислиш е да си дојдеш на себе,да се напиеш вода и да се истушираш.. ПОентата е да го излажеш организмот за наместо никотин да ти е потребно вода.. Истото всушност сме го направиле со цигарите.. СЕтете се на почетокот кога сте запалиле цигара.. Сигурно имало многу "примамливи или оправдани" причини за кои сите сме започнале.. Епа така и сме го излажале организмот дека ни е потребен..(психичка зависност)додека веќе не преминува во физичка зависност накрај..
Просто е - тие што на пример јадат многу - ПОТРЕБНО им е многу храна
Тие што пијат поголеми количини вода - пијат многу вода.
Тие што пијат или јадат малку - малку им е потребно..

5.Проблемите настануваат после оброк.. тука може човек да се зезне.. затоа што не е препорачливо на полн стомак да се вежба.. затоа јас шетам.. Едино тоа помага.. Среќа што не сум од оние што легнуваат да спијат после оброк па полесно ми е да прошетам..или изедам јаболко..
Тешко е.. Кој е претерано зависен нема да го лажам.. стварно е тешко.. Ама работата е да се откажеме додека не биде доцна.. оти после може и да ги газиме и да плукаме по нив и да не запалиме ич ама касно ќе е..
Така да едино ако не се ставиш во ВОЈНА со цигарите и избереш да бараш друга занимација наместо цигари - НИкад нема да ги откажеш..
Се надевам некој ќе му користи моето искуство..
Немам само совет за димот од цигарите освен аносмија или да се мачкам со пеперминт под носот ко оние од судска медицина на обдукција..:)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Пушев 15 години, ги откажав во едно сабајле, станав ги кладов во регалот двете кутии Марлборо 100Ѕ (меко паковање) и реков Доста е, поминаа од тогаш 12 гоини и почнав пак , и то ради ќеиф на виткање на цигари со кафе али веќе почнав редовно да пушам, колку да видам дали вољата се уште ми е како челик (а изгледот неодолив) ги оставив неколку дена - никаков проблем) така да ќе си чурам се додека не почуствувам дека ми прави проблем на здравјето.
 

koskar

Џон Клиз
Член од
27 август 2005
Мислења
566
Поени од реакции
359
Извини какви се тие никорет мастики и каде можам да ги најдам и за колку пари ?
nicorette има во зегин 300 денари се 30 мастики мислам. има и од 2 и од 4 милиграми.

некој можеби може без никотин - јас не можев. ама само 2-3 недели, најчесто навечер. зборам за вистинска криза: со припотресуење, со скокање од кревет, со срцелупање.... и тогаш најмногу ми помагаа никоретките. тие мастики не се џвакаат како обични, туку воглавно се чуваат на страна меѓу непце и уста. немој само да џвакаш и да пушиш - ќе се отруеш.

за останатите моменти, кога ти се пуши после јадење или насабајле со кафе или после секс - треба воља. и тука може да биде заебот, да си кажеш само една.

се слагам дека намалување не функционира - само cold turkey.

ако кафето те тера на цигари - не пиј кафе. грицкај лешничиња и такви заебанции. и генерално се што препорача kernel околу шетањето, активностите, итн

најважно од се - мора да сакаш да ги оставиш.
 

Keepitreal

И сега ?....
Член од
18 септември 2012
Мислења
386
Поени од реакции
371
Пробав еднаш,2 недели максимум неможев да издржам,се потев,јадев по 5 пати дневно и се реков не е ова прав момент.:(
Не ме сваќај лично ама слаб каректер де доведе до то ... Ако стварно сакаш да одкажиш ке одкажиш. Како што можиш да запалиш цигара така ке можиш и да не запалиш ... Пробај биди тврдокорен ... Помага ! чекам резултат ! позз
 
W

Werther

Гостин
Не ме сваќај лично ама слаб каректер де доведе до то ... Ако стварно сакаш да одкажиш ке одкажиш. Како што можиш да запалиш цигара така ке можиш и да не запалиш ... Пробај биди тврдокорен ... Помага ! чекам резултат ! позз
А тешко дека би пробал,тешко фала ти што ме советуваш ама ич да не ме чекаш ќе зајдеш.:)
 
T

Tamora

Гостин
Прво и најбитно е мотивацијата зошто ги откажувате цигарите да заштедите ,за да се да се подобри вашето здравје , договор ,кладба , ви дошол умот :D.
Второ план како ќе се справиш во ситуација долколку се поднапиеш некоја чашка плус или некој те изнервира ова се најбитните моменти поради кои сите ние пак посегаме по цигара ,вакви искушенија ќе имате многу со тек на време ќе научите како да се контеролирате и желбата да запалите кога сте во друштво на пушачи или конзумирате алкохол ќе се намали а со тек на време ќе исчезни .
Трето немојте да си поставувате психолошки бариери како јас не можам не сум доволно силен/а за да се справам со ваков предизвик . Исто битно е до вас да има човек кој ќе ве поддржи разбери без да ја исмева вашата одлука да ги оставите цигарите .Секогаш кога ќе добиете желба да запалите цигара размислете пак за сите болести со кои во иднина би можеле да се соочите доколку продолжите со оваа лоша навика.
Четврто не фрлајте си ги парињата за електронски цигари , фластери мастики и сл . бесполезни се . Заменете ги цигарите со некоја здрава навика пешачење пример ќе имате време за релаксирање + можност да не се здебелите ова посебно важи за сите оние кои цигарите ги користат како изговор или средство за одржување на витката линија :sneaky: или уплатете теретана , макар шо ова тежината последно шо треба да ве загрижва .
Ако случајно ви се деси да заплите цигара не бидете престроги со себе продолжете да се обидувате .
Се извинувам за долгиот пост јас бев пушач 10 години немам запалено неколку месеци , се надевам дека барем малце ќе ви помогнат моите совети (y)
 
Член од
21 ноември 2012
Мислења
162
Поени од реакции
33
И јас да си кажам како успеав да ги баталам цигарите...

1. Куќен притвор - 4 дена.
Ке си купите храна за 20 дена дома и ич нема искачање надвор. Купете мнооогу храна...да да , за 20 дена иако ке ја изедете за 4 :). Купетеи си најубавата храна - сирења, пршути, грицки , чоколади ма што ви душа сака.

2. Пиво - за 4 дена
Издржете до кај 3-4 саат попладне без цигара...притоа јадете чоклатцинја и што ви душа сака.. а чим дојде 3 попладне мавнете на пиво.
По едно пиво на секој саат се до 10 вечер...после у кревет.

Претходно набавете си интересни филмчиња, обавезно интернет дома да имате...колку да се занимавате несто да помине времето.
Вака издржете 4 дена и после полесно ке е. Уште ке ви се припушува следните 3-4 недели и клучно е во тој период никако искачање на места и дружење со луге кои што пушат!!!

И да, има да јадете као стока и да качите некое килце...првите 3-4 месеци, али ако де.
Шо има везе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom