Како да инсталирам Windows XP & Windows Vista (објаснето со слики)

Тимче

HULK!
Член од
4 јули 2008
Мислења
4.537
Поени од реакции
238
Тоа е само за Genuine мислам дека... за Vista баш незнам, ама имам слушнато дека имало активатори кој важеле само 30 дена... одностно секој месец ќе мораш да го активираш Windows-от, а колку се ефикасни тоа незнам :toe:
Абе на ХР добро функционира тоа што му го пратив а за Виста незнам нека проба, за проба пари не се зима:toe::smir:
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Нема да се валидизира таќе :) Ако некој слууучајно има некој фикс за Виста Ултимејт Премиум д бест факин едишан, нек ми бипне :)
Провери hotmail!
 
Член од
15 ноември 2008
Мислења
153
Поени од реакции
9
vaka sega se macam ama ne mozam da najdam edno nest + me mrzi da citam ima nekoi 25+ strani na ovaa tema:
PRASANJE: kako da napravam poveke particii ... ako moze objasnuvanje so sliki

PS se izvinuvam dokolku e povtaram ODNAPRED BLAGODARAM
 
Член од
23 август 2008
Мислења
72
Поени од реакции
3
Moze li nekoj da mi prate po pp torent za win xp?
 

Крими

......
Член од
8 декември 2008
Мислења
479
Поени од реакции
14
Ako mu zatrebi na nekogo Za vista Activator da mozi da go licencira neka mi pisi na PP
 
Член од
9 април 2009
Мислења
8
Поени од реакции
0
Помош
Имам Лап топ Тошиба сателит а 205 кој работи на Виста, а јас сакам да инсталирам ХР
Секогаш кога ке се обидам да инсталирам ХР инсталацијата ми јавува дека немам приклучен хард диск
Сигурно има некоја заштита на вистата или на самиот лап топ, ако некој знае како да го инсталирам ХР нека пише
Однапред Благодарам
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Помош
Имам Лап топ Тошиба сателит а 205 кој работи на Виста, а јас сакам да инсталирам ХР
Секогаш кога ке се обидам да инсталирам ХР инсталацијата ми јавува дека немам приклучен хард диск
Сигурно има некоја заштита на вистата или на самиот лап топ, ако некој знае како да го инсталирам ХР нека пише
Однапред Благодарам
Вака сега, ако лап топот ти е од поновите тогаш ќе ти треба инсталационо CD со SATA драјвери или пак во BIOS да им стегнеш Disable на SATA драјверите и да го инсталираш Windows-от (нешто беше со cache и уште нешто и одкако ќе го инсталираш Windows-от пак ќе ги вратиш како што биле не ми текнува баш како беше).
 
P

Princ

Гостин
Добро ти кажа SkyDriver само не го слушај за делот "одкако ќе го инсталираш Windows-от пак ќе ги вратиш како што биле".
Не го враќај тоа подесување дека тогаш ќе имаш BSOD.
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Добро ти кажа SkyDriver само не го слушај за делот "одкако ќе го инсталираш Windows-от пак ќе ги вратиш како што биле".
Не го враќај тоа подесување дека тогаш ќе имаш BSOD.
Хмм... каједен другар еднаш инсталиравме Windows XP со тоа што промениве во BIOS две подесувања (не ми текнува точно кои беа, ама знам дека имаше едно cache и уште нешто) и Windows-от се инсталираше без проблем, но неможеше да се стартува, јавуваше ерор дека нема хард диск. Ги вративме подесувањата во првобитна состојба и тогаш се беше во ред (не сум 100% сигурен, ама колку што ме држи сеќавањето мислам дека така беше).
Сум ги смешал јас нешто работите или ? т.е. ако имаш поголемо искуство околу ова тогаш до мене ќе да е грешката :)
 
P

Princ

Гостин
И јас имам сателајт, L300 (мислам дека беше моделот).
Како и да е, дојде со Виста. Кога пробав да му инсталирам XP, системот не го наоѓаше дискот. Исклучив SATA во BIOS (не се сеќавам точно на постапката, дома ми е во моментов и не можам да видам) и сетапот го најде дискот и се инсталираше топ. После кога ги активирав, добивав BSOD. Затоа од искуство реков да не ги уклучува. Ама може да ги уклучи после инсталација, па ако види дека му прави проблем тоа, да го врати подесувањето :)
 
Член од
9 април 2009
Мислења
8
Поени од реакции
0
Пак проблем
Никако да најдам таква оппција у БИОС за исклучување на САТА
 

Kajgana Shop

На врв Bottom