Како да инсталирам Windows XP & Windows Vista (објаснето со слики)

Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Абе имаш милион прашања. Ај ќе отворам линија 45ден мин. па ќе ти пишам на профил :pos2:
 

Sacansi*

Oh, crystal ball!
Член од
4 април 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
68
Кога одам да креирам нова партиција, таму кај тоа да изберам колку максимум да ми биде имам само едвај 1000 и нешто MB :jaj: А имам околу 40 слободни. Хелп?
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Кога одам да креирам нова партиција, таму кај тоа да изберам колку максимум да ми биде имам само едвај 1000 и нешто MB :jaj: А имам околу 40 слободни. Хелп?
Партиција со 40 мегабајти ? :uvo:
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
285
Поени од реакции
5
Децки плс помагајте засо кога ке поцнам да инсталирам виста и ке ги поминам сите прашања и почнува да се инсталира тоа со проценти ке оди до негде и тоа многу споро и ке нејке да продолзи ? ? ? ПЛС ПОМАГАЈТЕ
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Децки плс помагајте засо кога ке поцнам да инсталирам виста и ке ги поминам сите прашања и почнува да се инсталира тоа со проценти ке оди до негде и тоа многу споро и ке нејке да продолзи ? ? ? ПЛС ПОМАГАЈТЕ
А да пробаш со друго цд ? Тоа што го користиш може е оштетено па неможе да се копираат фајловите. :toe:
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Јас имам проблеми со Виста поточно харверски. Кај тебе не знам дали е тоа веројатно треба да замениш цд-то. Ако тогаш нејке те зеза или рам или хард диск.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Од 0%... нејќе да тргне или од 30 % па нагоре ако е од 0% почекај малку
 
Член од
3 мај 2008
Мислења
601
Поени од реакции
7
еј сакам да го форматирам дискот D е сега дали е исто како за дискот C ( дали и тука треба да се стави CD-то со Windows-от и така да се форматира и да се инсталира Windows-от ???
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
еј сакам да го форматирам дискот D е сега дали е исто како за дискот C ( дали и тука треба да се стави CD-то со Windows-от и така да се форматира и да се инсталира Windows-от ???
Имаш повеќе начини за да го изведеш тоа, доколку нема инсталирано никаков оперативен систем на D тогаш можеш на 3 начина да го форматираш само D.

- Со Windows CD... го ставаш CD-то, рестартираш компјутер, го бутираш CD-то и ја бришеш само D партицијата (без да инсталираш ништо).
- Идеш во MyComputer и десен клик на D и после тоа имаш опција Format.
- Start > десен клик на MyComputer > Manage > Disc Managment и ќе идеш на D партицијата, десен клик и имаш опција Format.

A доколку имаш инсталирано оперативен систем на D можеш на горенаведените начини да ја форматираш само D партицијата, но за да инсталираш друг оперативен систем ќе ти треба соодветно CD со инсталација од оперативниот систем кој сакаш да го инсталираш.
 

Крими

......
Член од
8 декември 2008
Мислења
479
Поени од реакции
14
Luge aj ako mozete pomognete za format na pc Sve srediv go staviv Cd-rom najgore i Kliknav na F10 da se snimi i se restartira Pc i nemi se pojavuva press any key za da zapocna instalacijata ...Da ne treba drugo neso da se podesi vo BIoS
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Luge aj ako mozete pomognete za format na pc Sve srediv go staviv Cd-rom najgore i Kliknav na F10 da se snimi i se restartira Pc i nemi se pojavuva press any key za da zapocna instalacijata ...Da ne treba drugo neso da se podesi vo BIoS
не си го зачувал не мора да значи дека е со F10 на сите биоси е различно, а може и Windows CD не е ботабилно
 

Крими

......
Член од
8 декември 2008
Мислења
479
Поени од реакции
14
Jas iam edno dvd cd so xp so nekoj go imat prerabotano windows xp nekoj Arap:) i ko ge go startam toa cd si mi pisuva normalni press any key ama jas toj windows ne sakam da go instaliram...Probav so edno Cd od XP so SP2 pak dzaba e ..


Da ne treba da e na DVD Cd?? mojt toa neso problem da pravii??
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Jas iam edno dvd cd so xp so nekoj go imat prerabotano windows xp nekoj Arap:) i ko ge go startam toa cd si mi pisuva normalni press any key ama jas toj windows ne sakam da go instaliram...Probav so edno Cd od XP so SP2 pak dzaba e ..


Da ne treba da e na DVD Cd?? mojt toa neso problem da pravii??
Можеш слободно да го фрлиш тоа ЦД, и да му речеш ,,фала многу’’ на тој што ти го изрежал!
Не ти е изрежано како бутабилно!:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom