Како да инсталирам Windows XP & Windows Vista (објаснето со слики)

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Пак проблем
Никако да најдам таква оппција у БИОС за исклучување на САТА
Јас до сега истово го имам правено, само на поинаков начин, али сега барав на Google ако можев да најдам некој туторијал и налетав на нешто едноставно и кратко па мислам дека ништо не те кошта да пробаш... значи вака:

1) Go to BIOS setting
2) find sata setting (name may be diff..)
3) change it to ATA.
4) save setting and run xp installation..

Напомена: Запамти што си променил во BIOS за да: ако не е тоа вистинското решение да можеш да ги вратиш сетинзите како штo биле (имаш и опција да ги вратиш на Default, ама сепак што си е сигурно... сигурно си е).
 
Член од
9 април 2009
Мислења
8
Поени од реакции
0
OK
у БИОС нема таква опција
ај па да пробам
Фала
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
First method is to change the SATA Mode to IDE in BIOS. My computer BIOS is Phoenix AwardBIOS 6.00PG and I can change the SATA Mode to IDE by going to Integrated Peripherals > SATA Devices Configuration > SATA Mode [RAID] and change to [IDE].

Now I am able to install Windows XP as normal.

Извор.
 
Член од
9 април 2009
Мислења
8
Поени од реакции
0
Со мојов БИОС е проблем што е меѓу поновите, така да према еден стручњак , воопшто нема САТА РАИД
Решение е во поново ЦД за инсталација на ХР ѕр3, таму ги имало потребните драјвери
Ке го набавам сега преку интернет по поволна цена нели :pos2::pos2::pos2:
ке го инсталирам и ако работи ке ви јавам
Фала за советите
 
P

Princ

Гостин
Види, мислам дека во биосот не се спомнуваше нешто у стилу САТА туку нешто сасвим трето беше. Ај за пола саат ќе бидам пред лаптопот, ќе видам што точно беше и ќе пишам (веројатно дотогаш уште ќе ја немаш пробано верзијава што ќе ја симнеш).

Edit: Проверив кај мене. Имам опција SATA controller mode и кај мене за да го најде XP-to дискот одбрав Compatibility
 
Член од
9 април 2009
Мислења
8
Поени од реакции
0
Се што треба е инсталационо ЦД на ХР со интегрирани САТА драјвери
Тоа е полесниот дел, или ке ви го даде некој или може и сами да го направите со помош на програмот WINLITE (ако го интересира некој постапката нека каже ке ја постирам), многу потешко е да се пронајдат соодветните драјвери за вашиот лап топ ( за графичката, за звук, за LAN итн.....)
Поздрав
 

ShiNinG`sTaR

The Chosen One
Член од
29 јули 2007
Мислења
82
Поени од реакции
1
Moже некој да ми го прати серискиот код од Windows XP sp3 ???
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
88
Поени од реакции
16
fala nogu na deckite od kajgana forumot,so tolku slikovito mi pokazaa kako da go reinstaliram kompjuterot.so vasa pomos vcera go srediv im sega e kako metak.
 

Borce Kolca

перендиче
Член од
25 мај 2009
Мислења
90
Поени од реакции
1
имам windows виста и неќе да ми се исталираат игри
 

Borce Kolca

перендиче
Член од
25 мај 2009
Мислења
90
Поени од реакции
1
па постариве некој не ми ги прима а поновите не сум пробал
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Исто и ја немам проблем со постари игри на Windows Vista на пример Red Alert ја вртеше а за другите незнам, знам дека таа ја имам играно на Windows Vista
 

Borce Kolca

перендиче
Член од
25 мај 2009
Мислења
90
Поени од реакции
1
епа кај мене red alert неќеше да се исталира незнам зошто ако знае некој нека пише
 

Kajgana Shop

На врв Bottom