Како да инсталирам Windows XP & Windows Vista (објаснето со слики)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Повеќето од HP лаптопи имаат во биосот подршка за сата за тоа и му пишав да види првен во биосот па после да оди на онаа варијанта со nlite мада ја никогаш не го препорачувам nlite
Подршка за сата/ahci мислев има чудово, ама сата/иде биос опции на контролер кој нема ич сата глупост жива е, едино ако биосов го стваат и по други модели. А без Нлите како ке ставиш F6 sata драјвер на машина без флопи, има некој начин ?
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Подршка за сата/ahci мислев има чудово, ама сата/иде биос опции на контролер кој нема ич сата глупост жива е, едино ако биосов го стваат и по други модели. А без Нлите како ке ставиш F6 sata драјвер на машина без флопи, има некој начин ?
Едино со флопи ке ставиш ама тие што немаат флопи имаат во biosot опција за исклучување на сата подршката,некој компјутери имаат флопи единствено за оваа работа и немаат опција за иск на сата...тогаш се прави update на биосот за подоцна да ја имаат оваа опција ама тоа е друга приказна кога ке видиш немаш потреба никако од nlite освен за некој аматери се препорачува
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Фала за помошта. Деновиве сум зафатен, ама ко ќе можам ќе пробам да го средам, па ќе пишам како испаднало.
 
Член од
18 април 2007
Мислења
372
Поени од реакции
32
А да најдеш XP со sata поддршка, се наоѓаат по нетов?
 
Член од
30 април 2009
Мислења
107
Поени од реакции
1
јас се обидувам,да ставам хр на усб,проблем е што никако да го направам бутабилно- уствари не можам да го најдам boot.ini за да го копирам на усб-то. ги открив сите фајлови да се гледаат,и тие што се на hide да бидат видливи системските. ако има некој совет,благодарам.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
јас се обидувам,да ставам хр на усб,проблем е што никако да го направам бутабилно- уствари не можам да го најдам boot.ini за да го копирам на усб-то. ги открив сите фајлови да се гледаат,и тие што се на hide да бидат видливи системските. ако има некој совет,благодарам.
Не можеш со копирање да го направиш бутабилно УСБ-то. Ти треба алатка. Wintoflash или слична.

Или ако имаш друг компјутер со windows Vista/7/8 со diskpart
Не ги чепкај фајловите остави го како што се.
Еве погледај си тука
http://www.techtipsgeek.com/install-windows-from-usb-flash-pen-drive/559/
 
Член од
26 август 2009
Мислења
24
Поени од реакции
0
имам проблем со форматирање на еден лаптоп, го имам форматирано неколку пати ама сега има закачено некој вирус и кога сакам да го форматирам сега кога му идам boot from cd не сака да почне и се рестартира
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
имам проблем со форматирање на еден лаптоп, го имам форматирано неколку пати ама сега има закачено некој вирус и кога сакам да го форматирам сега кога му идам boot from cd не сака да почне и се рестартира
А извини како се подига вирусот ако не ти е подигнат оперативен од никаде? У Биос да не ти е закачен вирусов :) Земи друго ЦД и пробај пак, или до ЦДто ти е или ДВДромот, до вирусот не е сигурно пошто не ти е учитан ни оперативен ни ништо.
 
Член од
26 август 2009
Мислења
24
Поени од реакции
0
А извини како се подига вирусот ако не ти е подигнат оперативен од никаде? У Биос да не ти е закачен вирусов :) Земи друго ЦД и пробај пак, или до ЦДто ти е или ДВДромот, до вирусот не е сигурно пошто не ти е учитан ни оперативен ни ништо.
пробав со неколку цд , пробав и преку усб и никако не сакаше, а за цд нема проблем чита секакви и оштетени некои, инаку не е мој лаптопот а го имам форматирано неколку пати, сакав да направам упдате на биосот ама ми рекоа да не правам јас зошто можело да изгори матичната
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
пробав со неколку цд , пробав и преку усб и никако не сакаше, а за цд нема проблем чита секакви и оштетени некои, инаку не е мој лаптопот а го имам форматирано неколку пати, сакав да направам упдате на биосот ама ми рекоа да не правам јас зошто можело да изгори матичната
Колку што разбрав она PRESS ANY KEY TO BOOT FROM CDти искача, мааш ентер и не почнува инсталацијата....тастатурата ти функционира?, во Биос можеш ли да влезеш со F2 ili Del? Или со Ф12 илиФ11 пробај дали ти искача боот мени да избереш од ЦД да бутира
 
Член од
7 декември 2011
Мислења
283
Поени од реакции
83
А зошто кога се форматира не се избира Quick?
Format the partition using the NTFS file system <Quick>
туку
Format the partition using the NTFS file system ?
--- надополнето: 19 јануари 2013 во 01:02 ---
Има ли некоја разлика ?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
А зошто кога се форматира не се избира Quick?
Format the partition using the NTFS file system <Quick>
туку
Format the partition using the NTFS file system ?
--- надополнето: 19 јануари 2013 во 01:02 ---
Има ли некоја разлика ?
Full ке ги тестира сите сектори од партицијата па ако налета на бед сектор ке го тргне од партицијата односно ке го рамапира, односно замени со резервен (доколку не се истрошени сите резервни) ,Quick само ги брише фајловите, уствари ја брише фајл табелата без да ги тестира сите сектори...фајл табелате е....замисли си го ко excel табeла со имињата на фајловите и нивните локации на дискот кои до пред форматирањето постоеле на дискот.
Еден вид тест се праи со Full, ако си сигурен дека хардот ти е 100% здрав терај со Quick.
 
Член од
30 април 2009
Мислења
107
Поени од реакции
1
Не можеш со копирање да го направиш бутабилно УСБ-то. Ти треба алатка. Wintoflash или слична.

Или ако имаш друг компјутер со windows Vista/7/8 со diskpart
Не ги чепкај фајловите остави го како што се.
Еве погледај си тука
http://www.techtipsgeek.com/install-windows-from-usb-flash-pen-drive/559/
средив со win2flash само што се задржав да се вратам тука и да пишам,да средив со него исто така за хр и за 7 направив,tnq
 
Член од
14 мај 2010
Мислења
109
Поени од реакции
18
Здраво,

Може ли некој да ми даде линк од каде ќе можам да симнам windows vista? Сакам да биде испробан линк, што ќе работи. Не сакам јас да експериментирам со некој.

Исто така ме интересира, како да видам кои драјвери ќе треба да ги инсталирам после тоа откако ќе инсталирам Vista?

фала
--- надополнето: 4 април 2013 во 01:49 ---
...и уште нешто: што треба да направам за да откако ќе го изрежам Vista на CD, CD-то да биде бутабилно?
 
Член од
14 мај 2010
Мислења
109
Поени од реакции
18
...и уште една мала измена: треба Windows 7 а не Windows Vista.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom