Како да го размрдаме и подобриме подфорумот за Фотографија?

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.314
Во подготовка е и посебна галерија кај што ќе може да ги изложувате вашите дела, нешто во стилот на Flickr...
Мислам подобро и поедноставно е да се направи само еден подфорум "Портфолија", и таму да ги постираме нашите дела...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
И јас мислам дека треба да се подсредат темите и некои од нив да се спојат или стават како подтеми Сега за сега ми текнува 4 главни теми во кои после би се отвориле подтеми

Фотографска опрема
тука може подтеми за тела, објективи, осветление, поинт енд шот апарати, новости од светот на фотографија, берза на фото опрема

Фотографски софтвер
овде би го префрлил и Фотошоп кој како тема е на друго место на форумот како и теми за други програми за преглед и обработка на слики

Фотографии
тука може да се отворат поддтеми за портрети, пејсажи, урбана, макро..... фотографија како и можеби некоја тема за најдобра фотка или избор на фотка на месецот...

Помош и известувања
Прашања и одговори за фотографија, теми за почетници совети за набавка и користење, известувања за настани од областа на фотографијата, изложби, конкурси, семинари, активности на клубови....
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Тема: Секси фотографии од кајганџики :icon_lol:.
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
На секој член дајте подарок професионален фотоапарат :)
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
- Посебен подфорум за туторијали?
Ми се допадна ова, јас ништо незнам а сакам да научам како и 50 % од другите членови на форумот :)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.179
Поени од реакции
34.376
Го сменив насловот на подфорумот од „Фотографија“ во „Фотографија и видео“ и креирав подфорум „Видео и продукција“, со цел да отвориме простор и за аматерите (и професионалците) кои се занимаваат со снимање видео и пост-продукција. Ако се занимавате со видео, слободно почнете да отварате теми и да го пренесувате вашето знаење и во овој подфорум :)
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Па не е лошо да има теми со туторијали, има доволно професионалци на форумов, а има исто и аматери што сакаат да научат нешто. Некои ситници што ме интересирале порано сум читал по странски форуми, зошто да го нема истото тоа тука. Почнувајќи од најосновни работи, т.е. од нула, пример што е бленда, како функционира, експозиција што е.... такви работи, појаснување на поими, па посложени работи итн итн... Ова само еден предлог од мене, значи дефинитивно добра идеја би била таа за подфорум со туторијали :)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.179
Поени од реакции
34.376
Почнувајќи од најосновни работи, т.е. од нула, пример што е бленда, како функционира, експозиција што е.... такви работи, појаснување на поими, па посложени работи итн итн...
Ова веќе го има... :)
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Член од
10 септември 2011
Мислења
133
Поени од реакции
73
може еден подфорум каде ке се споделуваат линкови за сите натпревари и конкурси за фотографија низ цел свет од аматерски до професионални, со кратко објаснување што како.
 

TDM

Член од
5 јули 2012
Мислења
67
Поени од реакции
11
Еве една супер тема, на која се објавуваат фотографии, без разлика дали сте професионалци или аматери. Dialy Macedonia, во рок од 2 дена има 150 страни со слики...
Посетете ја: http://forum.kajgana.com/threads/daily-photo-macedonia.64041/#post-5377290
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.101
Поени од реакции
16.304
А некогаш да се организираат собири за групно сликање на пр ете 2-3 сликари или дај боже повеќе да се организираме да одиме на пр Пелистер и да сликаме
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.179
Поени од реакции
34.376
А некогаш да се организираат собири за групно сликање на пр ете 2-3 сликари или дај боже повеќе да се организираме да одиме на пр Пелистер и да сликаме
Буљаши се бе, еднаш викав да се собереме за ноќно фотографирање - никој не се пријави.
Или можда се плашат од темницата? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom