Како го гледате светот ?

С

Сатори

Гостин
Не си ласкај. Ја почнав темата од прва страна. :icon_lol:

Taa 17 годишна девојка имала надеж некад и исто така била спремна да вложува иста во светот. Кога го вкусила светот имаме пост полн со конфузност и себеповрзување со светот, прифаќање дека делиш земја, воздих со луѓе од "глетките" на педофилија и слично, и како човек чуствуваш одредена вина, вина што не претвара во нихилистички, депресивни персони. Барем така протолкував.

Интересно е што, на гореспоменатите глетки ни текнува кога ќе седнеме да пишеме во темата. Никогаш не ми паднало мака онака додека пијам пијачка у кафиќ или јадам пица у фенси ресторан со друштво или женска. Дека светот е стварно лош, а толку сме изолирани од истиот како да гледаме филм од 700мб љубовна драма. Oнака е, интересна, blurry a да ја пуштиме у хаде, би се згрозиле од facial hairs, лоша шминка и остало. Никому не му било подобро одошто на нашата генерација. Толку добро, што мора да се правиме дека идеме од гето и најтешкото во животот ни е што ми падна нетот додека го пишував постот.
Сонови, сонови, кој е толку богат да сонува додека студира на Правен? :)
Никој не размислува за страдањата на светот, луѓето што живеат во него, додека ужива во комфорот на себеудоволување на секој начин возможен и јесте, вистина е дека само кога некој те буцка со стапче почнуваш да размислуваш за тоа дека нешто не чини.
И не си ласкам бре, си правам его-трип за тоа служат форумските канали ... :pipi: :icon_lol:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
20 јуни 2011
Мислења
119
Поени од реакции
28
Зависи која категорија на луѓе се прашува.
За песимистот светот представува црна дупка.Се е лошо,се случуваат само лоши работи ништо не чини,ништо не е како што треба.Убиства,крв,војна,омраза разводи и слично.
За оптимистпт свето представува најубавото нешто секојаш треба да бидиме насмеани среќни за тоа што сме да не се караме да нема војна да нема омраза никаде и све е ок и друго.
За реалистите(за таквите како мене :D)Светот си е свет.Има многу добри работи кои се добри и треба да уживаме во нив има и многу работи кои се лоши и треба да бидиме внимателни.
Во секој слуцај дефиниција конкретна неможе да се најде зошто светот се менува секогаш пребрзо.Сегашноста е оваа треба да го цениме тоа што го имаме колку и да е многу или колку и да е малку зошто треба да сме свесни дека некој ни третина од тоа нема
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.418
Поени од реакции
460
Не си ласкај. Ја почнав темата од прва страна. :icon_lol:

Taa 17 годишна девојка имала надеж некад и исто така била спремна да вложува иста во светот. Кога го вкусила светот имаме пост полн со конфузност и себеповрзување со светот, прифаќање дека делиш земја, воздих со луѓе од "глетките" на педофилија и слично, и како човек чуствуваш одредена вина, вина што не претвара во нихилистички, депресивни персони. Барем така протолкував.

Интересно е што, на гореспоменатите глетки ни текнува кога ќе седнеме да пишеме во темата. Никогаш не ми паднало мака онака додека пијам пијачка у кафиќ или јадам пица у фенси ресторан со друштво или женска. Дека светот е стварно лош, а толку сме изолирани од истиот како да гледаме филм од 700мб љубовна драма. Oнака е, интересна, blurry a да ја пуштиме у хаде, би се згрозиле од facial hairs, лоша шминка и остало. Никому не му било подобро одошто на нашата генерација. Толку добро, што мора да се правиме дека идеме од гето и најтешкото во животот ни е што ми падна нетот додека го пишував постот.
+1 за болдираново :D
Само малце, Facial Hair и љубовна драма :) На шо ме потсеќа ова :D Него ај да не бегам оф топик да се доискажам...
Кај нас многу се прават и одат на екстремни случаи, што токму тоа што го рече за нетот пар екселанс, за нас претставува нешто како крај на светот. А згора на се мислат дека немаат ништо.
Епа немаат, навистина немаат додека они не си кажат дека имаат и не се натераат да помислат на тоа. Али светот како што тргнал (вести, дешавки и сл.), розовово не да ќе избледи, има да поцрни. Секаде во светот е така.

И јас сум еден од малце поодамнешните генерации (оние кои сеуште светот го гледаа како големо место за играње разни социјални игри) и мора да кажам дека порано мнооогу беа подобри аспектите кон светот
денес, сета таа енергија спласна...

Епа ништо не трае вечно (ова беше Марфиев закон i think?) :)
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.074
Поени од реакции
581
Малку метафорички.
Светот за мене е голема површина со вода, која само најупорните и најснаодливите успеваат некако да ја препливаат.
Оние што се наоѓаат во средина се борат со бранвовите кои не ретко ги враќаат дури до почеток, а повеќето од нас за жал потонуваат многу брзо, без шанса за повторна дневна светлина.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.245
Поени од реакции
2.312
светов е едно многу убаво место за живеење со куп природни убавини и богатсва со убави пејсажи и глетки ама за жал во него живеат милиони луѓе кои се грабаат за тие природни богатства а и воедно и свесно и наштетуваат на природата
 
A

Antigona

Гостин
Светот го гледам како обраснато поле и во тревата те чекаат змии или секс.
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
2.830
Поени од реакции
1.696
светот го гледам како и секој друг..убаво место за живеење кое за точно 1 година и неколку месеци ке се сруши за жал ;)
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
312
Поени од реакции
152
Постојана борба која се води се до самиот крај, скалило по кое тешко се качува а лесно се симнува...
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
1.424
Поени од реакции
789
Светот - Како голема куќа во која идат и си одат гостите ;)
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.580
Поени од реакции
27.101
U životu je sve stvar percepcije:
Pesimista vidi tamu u tunelu​
Optimista vidi svetlo na kraju tunela​
Realista vidi da je to svetlo u stvari voz, a mašinovođa?​

…​
Mašinovođa vidi tri degenerika na pruzi…”:icon_lol:
 

The Wolf

I solve problems.
Член од
25 август 2010
Мислења
88
Поени од реакции
65
Јас светот го гледам како поле за културен натпревар меѓу Кинезите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom