Како ги замислувате пеколот и рајот (ако воопшто постојат)?

Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Ги замислувам како што се опишани во Библијата:
Рајот-за праведниците и добродетелите
Пеколот-за грешниците
А дека постојат...ќе се уверам самата после многу многу години(се надевам),не верувам во нешто што не е потврдено дека постои:)
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
18
Поени од реакции
0
a dobro, ako nekoj covek nema seks ili e bolen od nekoja mentalna bolest, sto ke se sluci togas?

Edniot e glup, a drugiot e krajno nesposoben da misli? ili imate bojle odgovor

samo ke dodadam:

lesen e zivotot na onie koi ne razmisluvaat nisto za nego, teska e idninata nivna
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
:eek:ftopic: Najdobro bi bilo moderatorite da gi izbrisat mislenjata u stilu: Ne veruvam vo toa.. Zaso prasanjeto bese za tie sto veruvaat kako gi zamisluvaat istite.. A ne DALI veruvate vo raj ili pekol..

On Topic
Pa.. Neznam tocno koj ima kazano od golemite, apostolite deka go ima videno rajot.. Gospod na celo so mnogu Angeli sto svirat okolu nego.. Site sme angeli no ne sme od ist rang.. Nekoi imaat zasluzeno pogolemo mesto i se povrhovni tamu a nekoi se isto kako obicnite luge vo korumpiran politicki svet.. Sepak.. Vo rajot.. Site angeli.. Braka i sestri megu sebe.. Voglavnom luge sto nekogas bile KOLKU TOLKU vernici.. Nesto celosno posveteno na Boga.. Na religijata.. Verata..

A pekolot.. Hm.. E neznam za toa sto mislam.. Ednostavno mislam deka pekol e koga ke umres bez voopsto da vidis ili pocuvstvuvas zadgroben zivot,Vtora sansa.. Koga duhot ke ostane bukvalno 6 metra pod zemja proteran od rajot.. Potocno pekolot e za mene nastapuvanje na vistinskata smrt..
 
Член од
28 јули 2007
Мислења
42
Поени од реакции
0
Pekol e vechno odvoen od mojot BOG, a raj e vechno so mojot BOG.:toe:
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
18
Поени од реакции
0
abe u Biblija se zboruva za ognenoto ezero i za zlatniot grad (otkrovenieto), so ima povekje od toa?
 

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
184
па и да постојат можеш само да кажуваш за нив како различни моменти:)
неможеш да ги опишиш пошо не се 2 слики, нити да ги покажеш затоа што не се место.
Рајот и пеколот во суштина се исто "место", зависи кој како ги доживува или заслужува, постојат само во сегашноста и реалниот живот, а не во некојси задгробен:)
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
11
Поени од реакции
0
:) Epa da vi kazam , postojat i pekolot i rajot. Ne macete si da si gi zamislite samite, otvorete vo poslednata kniga vo biblijata- Otkrovenie, i tamu vi e detalno opisano pa vrz osnova na toa uklucete ja imaginacijata i pretstavete si kakvi se rajot i pekolot, a pose toa, postavete si edno prasanje: "KADE SAKAM DA MI POMINE VECNOSTA"? Ako sakate vo rajot, Bog ceka da povikate kon nego. A za vo pekolot, za zal dokolku nekoj ne povikal kon Bog da bide spasen, togas site imame zagarantirana viza za tamu.
Навистина ми се допаѓаат сите твои коментари во однос на религија штета шо понекогаш напразно си ги трошиш зборовите за некои кои едноставно не сакет да ги сменат своите бесмислени убедувања за животот и верата. Најлошо е што некои луге сами сакаат да тонат во калта, толку се тврдокорни за да признаает дека некогаш не се во право, дека вистината е таа иако ни изгледа понекогаш невозможна гледано со нашите земни очи.Тие не ја прифаќаат раката што ке ги извлече од пропаста.
Единствено што бара верата е да веруваш...и ке бидеш спасен.
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
125
Поени од реакции
0
За пеколот имам замисла дека е морничаво место каде што ни судат за гревовите што сме ги направиле додека сме биле живи. А рајот..........тивко место, се е бело, со многу малку луѓе за разлика од пеколот. :kajg:
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Рајот го замислувам нешто слично на Хаваи,а пеколот како Ирак(ако постојат).
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
2.157
Поени од реакции
507
Рајот го замислувам како светло место.Перфекција,затоа што среќата е тоа за мене.
Пеколот го замислувам како мрачно и тмурно место.Неизбежен тука е пламенот,горењето.А истовремено е студено и суво.
 

MoNa`

Do you believe in perfection ?
Член од
18 април 2006
Мислења
1.702
Поени од реакции
6
Рајот е место во кое се собрани сите добри души,дел ке стани и душата на нашиот ангел,на нашиот Тоше.

Луѓето со добро срце и чиста душа одат во Рајот.
Но,не толку рано. mysmilie_1310.gif
 

Mike Tyson

Never,never,NEVER GIVE UP!
Член од
20 август 2007
Мислења
2.630
Поени од реакции
156
Пеколот го замислувам како место сто има мн пламен и на чело стои големиот Луцифер со вилата,со која што ке те допре и одма те замрзнува,а рајот како нешто прекрасно кај што се собрани најдобрите души.
 
V

Viktoranius

Гостин
Имаше напишано една книга од Данте Алигиери...
Пеколот е претставен како инка со 9 кругови и секој круг се карактеризира со злочините што си ги правил на земјата..
А рајот како 10 неба и секое небо се подобро од другото..
Кога ке имам повеке време ке ја најдам книгата и ке го напишам по опширно.
 

The_Grim

Acid Nightmare
Член од
22 ноември 2005
Мислења
1.501
Поени од реакции
24
Навистина ми се допаѓаат сите твои коментари во однос на религија штета шо понекогаш напразно си ги трошиш зборовите за некои кои едноставно не сакет да ги сменат своите бесмислени убедувања за животот и верата. Најлошо е што некои луге сами сакаат да тонат во калта, толку се тврдокорни за да признаает дека некогаш не се во право, дека вистината е таа иако ни изгледа понекогаш невозможна гледано со нашите земни очи.Тие не ја прифаќаат раката што ке ги извлече од пропаста.
Единствено што бара верата е да веруваш...и ке бидеш спасен.

Znaci li toa deka ako veruvash i vo Lucifer ke bidesh spasen?? :toe::toe:
I znaci li deka ako veruvash veke vo Lucifer analogno na toa veruvash i vo Bog i pak ke bidesh spasen.....
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Имаше напишано една книга од Данте Алигиери...
Пеколот е претставен како инка со 9 кругови и секој круг се карактеризира со злочините што си ги правил на земјата..
А рајот како 10 неба и секое небо се подобро од другото..
Кога ке имам повеке време ке ја најдам книгата и ке го напишам по опширно.
Баш сакав ова да го кажем. Таман свежо е ми зашто во школо го обработувавме ова (=

Не дека рајот има 10 неба туку рајот има 10 кругови. Но во центарот никој не смее да влезе зашто таму седи самиот Бог
 

Kajgana Shop

На врв Bottom