Како би реагирале ако женско ве удри?

Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
Pa ne smee da si dozvoli devojkata da digne raka ,zatoa sto postoi njutnov zakon akcija reakcija.nikoj ne saka nekoj da mu go povreduva egoto i ne samo toa covecki e da se branis koga ke bides napadnat ednostavno refleks e vo prasanje
 

jkd

one name one country united macedonia
Член од
13 септември 2007
Мислења
1.261
Поени од реакции
27
лелеј ова правнициве насилни брееее...
ало ние сме женски.. нежни мали створења ( ок ова се занесов малку), ве удрило женско .. боже мој.. јас прилично имам мавано шамари и меѓуножни па досега не се сеќавам некој да ми вратил
очигледно не си удрила каде што треба па да видиш што се случува,инаку за мене лично не сум удрил до сега не ме удрила некоја,но доколку се случи тоа не одговарам за постапката може да не биде и ништо но ..........
 

La Española

Лекот е отров!
Член од
1 февруари 2007
Мислења
1.808
Поени од реакции
556
lele be ,znaci vie devojkite ste sto da kazam,pa ako kotekot e "neciviliziran veke"i ako zboruvanjeto ima pogolem efekt od kotekot?a be zasto ednostavno ne si gi slusate SVOITE soveti,i zasto ne postapuvate taka kako sto sovetuvate?zasto togas VIE kako devojki ne gi slusate svoite soveti,i zasto mavate,zasto probuvate da gi resavate problemite so nasilstvo,pa neli toa e necivilizirano,pa neli toa ne resava ,neli resavaat zborovite?zasto mavate?pa znaete li kako vikaat,i jas strogo se pridrzuvam kon toa"NE MU GO PRAVI NA COVEKA ONA STO NE SAKAS DA TI GO PRAVAT NA TEBE"ovaa izreka treba se da vi kaze.i devojki AMAN dosta te veke so tie VASI DVOJNI STANDARDI.

Зошто пак ја земаш/ земате онаа генрализација ДЕВОЈКИТЕ?
Испаѓа вака како сите девојкиве да ги решаваат работиве со шамари и ќотек :pos:
Значи прво не генрализирај, за било која работа не го прави тоа... Има и женски што се недораснати уште или оние кој никогаш нема да сфатат дека шамари не им се потребни, а тепање уште помалку. Има и машки исто така недораснати, и оние кој никогаш нема да сфатат (некои од нив не ни сакаат) дека со шамари, тепања и насилства исто така ништо не се решава... Значи има и вакви и такви случаии и аманте не се фаќајте со тоа жеснкиве си ги бранат женскиве , машкиве си ги бранат машкиве... Ја сум општо против шамарите и тепањето, дали биле од страна на машко или женско :)

И да драги, убаво кажа, ја цел живот се водам по она не му го прави на другиот она што не сакаш да ти го прават тебе, и никогаш не сум го прекршила тоа, токму и затоа имам такви ставови за тепањето :)

А што се однесува до тоа зошто женските ние не се држиме на тие свои совети (нели дека зборувањето има поголем ефект), не е тоа пак до НИЕ женските... И тоа е општо... Има женски кои се држат има некои кој не.. Има и машки кој се држат, има и машки кој не... :toe:
Се работи до карактер, личност, а не до тоа дали си машко или женско :wink:

Ама ти се додека ставаш такви генрализации од типот ВИЕ женските, ДЕВОЈКИ аман више, значи ВИЕ девојките- лошо... Подобро пиши- аманте сите со насилствава и женски и машки не е начин тоа за решавање на работи :)

И пошто мене лично ми реплицираше еве јас лично ќе ти одговорам, јас лично, не како девојка, туку општо како човечко суштество (од таму ја секогаш тргнувам) ниедна работа не би ја решила со шамар или со тепање :) Тоа ми е до личноста :wink:
 

Iori Yagami

What the fuck is WTF?!
Член од
7 мај 2008
Мислења
146
Поени од реакции
9
E pa zavisi koe zensko da te udri, neli. Ako e najdobrata drugarka normalno deka ke i oprostam, ako bila besna nesto ili neznam sto, taka reagirala. Ke ja gusnam samo :) Ama ako e nekoja sto me ne nervira, ke ja oteram u tri lepe ama sepak nema da ja udram.
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
@LA ESPANOLA

-pa ti si gi slusas li sama sovetite?imas li pretstava kolku si kontradiktorna vo izjavite?i da ,ne treba da se generalizira,ama izvini skoro site postovi od zenskive se sveduvaa na edno,NA DVOEN STANDARD,taka da ubavo kazav jas,iako prifakam deka ne treba da se generalizira,ama obicno VIE zenskite generalizirate,"NE TREBA DA SE VRATI NA ZENSKO ,NIE SME NEZNI".i ubavo jas napisav,toa se raboti za devojkite koi mavaat,a za koi ti vo svojata izjava koristese dvoen standard,ili mozebi zaboravi da gi posovetuvas i devojkite kako da se odnesuvaat?
 

La Española

Лекот е отров!
Член од
1 февруари 2007
Мислења
1.808
Поени од реакции
556
@LA ESPANOLA

-pa ti si gi slusas li sama sovetite?imas li pretstava kolku si kontradiktorna vo izjavite?i da ,ne treba da se generalizira,ama izvini skoro site postovi od zenskive se sveduvaa na edno,NA DVOEN STANDARD,taka da ubavo kazav jas,iako prifakam deka ne treba da se generalizira,ama obicno VIE zenskite generalizirate,"NE TREBA DA SE VRATI NA ZENSKO ,NIE SME NEZNI".i ubavo jas napisav,toa se raboti za devojkite koi mavaat,a za koi ti vo svojata izjava koristese dvoen standard,ili mozebi zaboravi da gi posovetuvas i devojkite kako da se odnesuvaat?
Аман објасни ми го тоа двоен стандард- не го сфаќам :)

Ја како што зборам така и се однесувам (или според тебе ги слушам своите совети).

Не знам кај сум контрадикторна ја лично. За другите женски на форумов што пишувале на темава не зборувам јас:)

Пак генерализираш со „ВИЕ женските“...

Јас во моите постови не спомнав ВИЕ машките, значи не генерализирав, цело време употребувам и машки и женски и ги земам ситуациите и од страна на машки и од страна на женски како би било :)

И нема што ја да ги посоветувам девојките како да се однесуваат (општо девојките) - ја може на некои поблиски околу мене да им кажам дека со насилство ништо не се решава, па и тие дали ќе ме послушаат или не, тоа до нив е како личности. И зошто да ги советувам само девојите, зошто пак се зафаќаш за девојките? Ја сите би ги посоветувала и машки и женски и стари и млади...

И ти кажав дека генрализациите можат да ги прават и машките и женските- ете женска генрализација е таа ние сме нежни бла бла бла... Машка генралзиација ти е- ние посилни сме кај може женско нас да не удри па и пред други-срамота тоа... И ред не знам какви генерализации...

i ubavo jas napisav,toa se raboti za devojkite koi mavaat,

И јас те разбрав за кои девојки зборуваше... Само има и машки што маваат :) Тоа сакав да ти кажам :) Како што ти не ги сакаш тие девојки што маваат и ја не ги сакам :) Нити пак машки што маваат :)
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
e sega veke mislam deka se razbravme,go delam tvoeto mislenje,ne traba da ima podelbi,na maski i zenski,tuku na dobri i losi postapki, vprocem se e individualno.
i ne gi sakam ni zenskite ,a ni maskite sto mavaat,t.e. ne gi sakam LUGETO sto mavaat,sto koristat udar kako argument.
 

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
Да добро, пацифисти заувек, сега гушнете се и прегрнете се.
А после кажете ми што веќе кога девојчето удрило. Дали машкото е во право да врати, било кога, значи ever? Сакам да знам што мисли Еспаниола.
А, како одговор, двојниот стандард доаѓа од погледите на општеството. Машко што удира женско е насилник. Женско што удира машко не е. Ако машко удри женско, други ја бранат, ако женско удри машко никој не го брани (што е оправдано во повеќето случаеви, но дали и секогаш). Дали имаме право на самоодбрана?
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
taka e , za zal dvojnite standardi sepak postojat,ispaga deka maskite se krivi zatoa sto se posilni.
se postavuva togas i prasanjeto,sto ako nekoe zensko e pojako od maskoto(a gi ima takvi),sto ako masko(poslabo od nea) ja udri nea,kako vo toj slucaj treba da postapi devojkata?dali i ona treba da prekuti,zatoa sto deckoto e poslab od nea?
jas mislam deka devojkata ke go pretepa,i nikoj nema ni da ja obvini(a mozebi i gresam),a sto mislite vie?
 

La Española

Лекот е отров!
Член од
1 февруари 2007
Мислења
1.808
Поени од реакции
556
Да добро, пацифисти заувек, сега гушнете се и прегрнете се.
А после кажете ми што веќе кога девојчето удрило. Дали машкото е во право да врати, било кога, значи ever? Сакам да знам што мисли Еспаниола.
А, како одговор, двојниот стандард доаѓа од погледите на општеството. Машко што удира женско е насилник. Женско што удира машко не е. Ако машко удри женско, други ја бранат, ако женско удри машко никој не го брани (што е оправдано во повеќето случаеви, но дали и секогаш). Дали имаме право на самоодбрана?
Види... Да не навлегуваме ние и подлабоко... Тука има и разни други фактори, како на пример која личност те удрила, блиска- далечна,мила- немила, пријател-непријател, пријателка- непријателка... Значи триста околности од кои зависи и нашата реакција во моментот нели :)

Значи... Од тие моментални околности зависи и дали машкото би требало да врати или не, дали сака да врати или не (што пак не можеме да оцениме општо генрално зошто тоа е до личноста)... И да не биде пак само за женско ситуацијата нагласена... Еве да ја свртиме... Што кога машко удрело? Девојчето треба да врати, било кога , евр? Значи одговорот е исти како и за кога девојче би удрело, значи зависни се околностите... (тука значи зборуваме веќе кога би дошол до тој удар)

А како одговор на последното, надвор од сите тие стандарди, машки ова женски она... Ако ти мислиш дека треба да се самоодбраниш, ако оцениш ти дека е таква ситуацијата, ама трезвено да размислиш дали е за до толку за да вратиш во иста мера- тогаш слободно тргни во самоодбрана, зашто да не :wink:

И Алекс мило ми е што се разбравме :smir:
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Би изреагирал импулсивно, во зависност од ситуацијата и причината за ударот :pipi:
 

аце_шваба

ГОРД ВУЈКО
Член од
10 септември 2008
Мислења
1.512
Поени од реакции
45
за да те удри треба да и дадеш причина
ако таа причина не е сељачко понашање (што обично не е) тогаш е недостаток на аргументи или зборови во караницата
што уште еднаш потврдува дека машките се поинтелегентни
Р.Ѕ. ова последново е напишано како враќање за тоа што девојките можат да удрат а машките не
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
А која будала би удрила некого силно БЕЗ причина?
Vidi Crazy, nie maskite po default sme budali, ama i od kaj vas se naoga nekoja koja znae da sfrkne vo del od milisekunda. Taka da, se naogaat, se naogaat takvi budali...

Женско сум како прво,како второ јас сум против било какво насилство и тепање без разлика кој пол е во прашање.
Glasam za tebe.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
за да те удри треба да и дадеш причина
ако таа причина не е сељачко понашање (што обично не е) тогаш е недостаток на аргументи или зборови во караницата
што уште еднаш потврдува дека машките се поинтелегентни
Р.Ѕ. ова последново е напишано како враќање за тоа што девојките можат да удрат а машките не
Затоа после караница летаат пијани шамари и жени на под.Се убаво во постот,ама мислам дека е погрешен полот овде,во овој контекст кажано:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom