Како би реагирале ако женско ве удри?

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
Инспириран од темата за мажот, жртва на семејно насилство, морав да прашам, како би реагирале ако женско ве удри? Дали правилото женско не се удира важи секогаш, па дури и во самоодбрана? Дали, некогаш, општо гледано, постои оправдана причина да се удри женско?


Еве, прво јас ќе кажам, за мене. Никогаш не сум удрил женско, нити па женско ме удрило мене. Немало повод ни за едното ни за другото. И најверојатно не би и вратил ако сум ја испровоцирал. Но што ако ви удри бокс, ви го раскрвави носот, што тогаш?


П.С. На крај изгледајте ги клипчињава.
http://www.on.net.mk/default-mk.asp?ItemID=1488BE478A7C8A4DB9CCCE329BB55EDC
не е поврзано со темава, баш, ама интересно е:wink:
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Инспириран од темата за мажот, жртва на семејно насилство, морав да прашам, како би реагирале ако женско ве удри? Дали правилото женско не се удира важи секогаш, па дури и во самоодбрана? Дали, некогаш, општо гледано, постои оправдана причина да се удри женско?
Ќе се работи тогаш за нужна одбрана, а за нужна одбрана не се одговара...ама нејзе носот ќе и биде потечен...:wink:
Инаку не би удрил женско, доколку таа ме удри на зафрканција.
 

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
Ќе се работи тогаш за нужна одбрана, а за нужна одбрана не се одговара...ама нејзе носот ќе и биде потечен...:wink:
Инаку не би удрил женско, доколку таа ме удри на зафрканција.
Абе за неодговарање, не се одговара ама пак останатите може да не го оправдуваат ни тоа. Првиот линк е во самоодбрана иако тој ја испровоцира. Пак тој си го изеде ќотекот.
Врти сучи пак ние криви.:nesum::icon_frow
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
лелеј ова правнициве насилни брееее...
ало ние сме женски.. нежни мали створења ( ок ова се занесов малку), ве удрило женско .. боже мој.. јас прилично имам мавано шамари и меѓуножни па досега не се сеќавам некој да ми вратил
 
D

devojcence

Гостин
ova e najverovatno nameneto za maski:) inace maskite zavisi kako ke izeragiraat nekoj ke se vozdri da ne vrati a nekoj ke i vrati.se e individualno.ali u princip se vozdrzuvaat maskite,barem taka mislam :Pinace jas neam na nikogo do sega udreno samar i nema ni da udram.ponizuvacki mi e mnogu toa.
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.736
Поени од реакции
5.419
ваљда сум заслужил и нормално како би реагирал ништо страшно :):toe:
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
Ќе и се прснам од смеење:) и тоа ќе ја изнервира и ќе почне да плаче:)










Пробано:wink:
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Ако е слаб удар колку да се донесе до знаење дека сум згрешил во ред, ама ако ми раскрвари нос...ќе ја претепам.
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
лелеј ова правнициве насилни брееее...
ало ние сме женски.. нежни мали створења ( ок ова се занесов малку), ве удрило женско .. боже мој.. јас прилично имам мавано шамари и меѓуножни па досега не се сеќавам некој да ми вратил
i sto mislis koj e popametniot vo tvojot primer?zasto si mavala?sakas li da te mavaat?
 

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
Ако е слаб удар колку да се донесе до знаење дека сум згрешил во ред, ама ако ми раскрвари нос...ќе ја претепам.
Дали би и вратил ако не ти пушти крв ама те ошамари дообро.
И што мислиш како би реагирале останатите од околу?
Зашто всушност и тоа ме интересира, дали општеството допушта мажот да се брани?
Или дожни сме да трпиме и да ќутиме
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Уф една ка ме удри меѓу препони... леле Господ го видов во шарени гаќи.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.420
Поени од реакции
47.081
Aко е пред народ може да го добие назад шамарот многу брзо........ако сме сами,ке ја тепам асално и така никој не гледа :pos: :pos:
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Па .... се разбира дека нема ...
Ако ме фрсне по ЈЈ ... нема може да ја удрам ... али добро ќе ја изнапцујам сигурно =П




@ Tikvi4ka

Не се сите женски нежни створења =) Веруј!:smir::smir:
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Ниедна жена нема потреба да посегнува по насиље за да казни маж, ама доколку тоа сепак се случи, ниско е од страна на мажот ако ја претепа за возврат.
Треба да се има предвид дека жените се далеку поранливи и физички послаби од мажите, поради што е ектремно и нефер да истепаш жена.

Ама ако ви се погодила некоја Амазонка што со еден бокс ви го пукнала носот, не е погрешно ако ја третирате како маж и така и се справите со неа. :)
Сепак, не гледам сврха во насиљето, се може да се реши на поцивилизиран начин. :wink:
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.677
Поени од реакции
13.291
КАко што рече Псајтисфекшн...
Ме удри, ме удри... Не се симињам на нејзино ниво. Постои различен, поцивилизиран начин на повреда:zlo:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom