Како би изгледала идеалната држава?

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.196
Поени од реакции
21.347
... хех,си ја проектирав идеалната држава во главата сега и само дојдов до заклучок дека би било опасно апатично и досадно да се живее во една таква :):ROFLMAO:
...животот има смисол затоа што сме неидеални .(точка)
Ова е ептем филозофски. Туку кои те спречи да бидеш неидеален во идеална држава? ;)
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.304
Поени од реакции
4.651
...не знам колку е философски,само знам дека е реалност
...неидеално во идеално ти доаѓа како ферари со седишта од фиќо ;)
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.282
,,,Josh , ne be druzhe idealnoto e neidealno i ako e idealno ke bide oksimoronizam a so toa ke ima i tendencija za samounishtuvanje vo forma koja nema da dozvoli idealnoto da bide idealno a neidealnoto da bide pandan na samoto sebe pritoa donesuvajki sekakvi benefiti na idealnoto ako toa istoto ima tendencija da napravi neinteresen zhivot pritoa mizhejki peed faktor deka pozadi idealnoto se krie podsvesta i navlekuvajki na idealnoto rabotite stanuvaat nefunkcionalni_,,,,,, :icon_mrgr:
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Нема објективно идеално. Може тоа да и се допадне на помала или поголема група, ама не е објективно. Затоа тука до израз доаѓаат субјективните ставови, а тоа субјективно идеално може да се претвори во објективно идеално, преку пропаганда или авторитет, ама и од тие општества имаме одреден бунт (и прогон како најлоша казна на поединецот). Така твојот збир од идеали нема никогаш да може да се прифати во целост од буквално секој поединец во општеството.
Сега не знам зошто тоа мора да има врска со државата. Што е државата? Територија+ население +јавна власт. Кој елемент е вишок!? Не ти ја разбирам логиката. :)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Нема објективно идеално. Може тоа да и се допадне на помала или поголема група, ама не е објективно. Затоа тука до израз доаѓаат субјективните ставови, а тоа субјективно идеално може да се претвори во објективно идеално, преку пропаганда или авторитет, ама и од тие општества имаме одреден бунт (и прогон како најлоша казна на поединецот). Така твојот збир од идеали нема никогаш да може да се прифати во целост од буквално секој поединец во општеството.
Сега не знам зошто тоа мора да има врска со државата. Што е државата? Територија+ население +јавна власт. Кој елемент е вишок!? Не ти ја разбирам логиката. :)
Спомнавме демократија претходно....изгледај го ако имаш време да разбереш на кои принципи се базира современово општество. Не е се опфатено, позади завесата стојат многу моќни фигури кои овде во документарецов не се ни спомнати. Ама го имаш активниот план и начинот на кој е створен овој конзумерски состав.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Можеби идеалната држава би била една глобална.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Искрено јас мислев дека во твојата идеална држава ти ќе се поставеше како султан, ама ајде прво да ги изгледам документарциве. :)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Искрено јас мислев дека во твојата идеална држава ти ќе се поставеше како султан, ама ајде прво да ги изгледам документарциве. :)
Зборот држава не го сакам.....уредување да го кажеме. Тоа би било нешто спротивно на хиерархија. Базирано на принцип како холограм на пример во физиката и математиката...исто на фрактали. Тоа постои до негде во племенските заедници. Кога би дознале луѓето кои всушност се тие многу лесно би било....кога би паднале сите маски.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.282
Зборот држава не го сакам.....уредување да го кажеме. Тоа би било нешто спротивно на хиерархија. Базирано на принцип како холограм на пример во физиката и математиката...исто на фрактали. Тоа постои до негде во племенските заедници. Кога би дознале луѓето кои всушност се тие многу лесно би било....кога би паднале сите маски.
,,,se ok vo celost,,no vo poslednata rechenica_koga bi padnale site maski_mora nekoj prv da go stori toa ili ushte polosho nekoj mora na site da im kazhe vo koj moment da pochnat da gi trgaat maskite,ako ne e vo isto vreme se gubi smislata na chinot , no so toa se e pak na pochetokot,,,
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Зборот држава не го сакам.....уредување да го кажеме. Тоа би било нешто спротивно на хиерархија. Базирано на принцип како холограм на пример во физиката и математиката...исто на фрактали. Тоа постои до негде во племенските заедници. Кога би дознале луѓето кои всушност се тие многу лесно би било....кога би паднале сите маски.
Ама и во племенската заедница имаш хиерархија. Имаш поглавица или најстар член, кој владее врз база на авторитет (дали е избран, наследен пат или едноставно најстар член). Од тие заедници и ние сме го зеле тоа "табу". Имаш ловци, имаш бранители. Значи и во таа заедница секој си има статус и улога. Башка имаш и непишани правила. Што е законот? Систем на правила, меѓу дригите дефиниции. Дали тие правила (табу) можат да бидат и своевиден Устав на таа заедница? Апсолутно да. Денес имаш пишани и непишани устави, ама јас повеќе би одел кон она дека тоа се правила-закони. Значи не е така црно-бело. :)
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.282
,,,eden od retkite sluchaevi vo psihosocijalnata analitika kade samiot termin-idealn_a/o- ja determinira sopstvenata sostojba,,,ili e crno ili e belo,,,
,,,opshtestvenata forma na organiziranje za nekoe si_belo dobro na populacijata ili e crna so samoto postoenje na taa postavenost ili e bela , odnosno ja nema ne postoi taa i takva funkcionalnost ,neshto pomegju e toa sivo so site svoi karakteristiki na apsoluten totalitarizam kolku i da e toj neagresiven,,,
,,,najednostaven aj da se kazhe primer,,,nekoj treba da prefrli so kolichka pesok , so samoto optovaruvanje na kolichkata vekje se gubi belata smisla na ednakvost , a shto se sluchuva koga bitie na bitie ke zamolil za biloshto,,,
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Да, ама сите вие ја отфрлате државата. Единствена разлика меѓу таа заедница за која зборуваме и денешната држава е јавната власт. И тогаш има е територија, нема граници, која се брани и се освојува туѓа територија. Вие може да го замените зборот "држава" со кои било друг збор, ама ако ги има составните елементи на државата, тогаш тоа е држава, без разлика на тоа како вие го нарекувате.
Да го земеме примерот со количката. Зборот "песок" го заменуваме со "зрнца". Материјата не се менува, суштината не се менува, се менува само зборот. Не знам дали ме разбирате.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.282
,,,ja otfrlame zatoa shto samiot poim drzhava e sushtinski edna golema zamena na teza
,,,i segashnive aktuelni sluchuvanja pokazhuvaat i dokazhuvaat deka drzhavata kako takva mozhe da bide se osven neshto idealno , toa od pesok mozhe da se pravi mater ili biloshto dodeka od zbir na zrna nemozhe , a pesokot bez zbir na zrna nemozhe da postoi , pa vleguvame vo delot na duskusijata za cirkulus vicious kako kauza za postoenjeto na drzhavata i nejzinata dobromisla za sopstvenoto postoenje a ne za benefit na zrncata shto ja sochinuvaat , taa edinstveno ima na um kako da go opravda svoeto postoenje pritoa odtuka proizleguva nejzinata nepotrebnost,,,
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Правник си?
Добро, има и теории кои ја објаснуваат државата. Која е таа заменска форма на држава за која ти зборуваш? Примитивното општество? Полисот (град-држава)?
Може да философираме за зрнцата (тоа беше само пример со кои ја поништувам вашата теза). Поентата со тоа ми е, вие зборувате за отфрлање на државата, а ги задржувате нејзините составни елементи.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.282
,,,,ne D-r mdc,,,
,,,nikogash ne postoi zamenska forma , sekoja e avtentichna i unikatna
,,,okolu "zamenska forma" ima interesna teza_za da se oslobodish od tiranijata na prirodnata sredina morash da se zavrtish kon zemjata_ koja e esencija na taa ista priroda a se drugoto e ukras na taa ista zemja,,,
,,,ne ,,,gi otfrlame nejzinite zashtitni odrzhuvachki mehanizmi apropo toa taa samata bi trebalo da se samoukine,,,
 

Kajgana Shop

На врв Bottom