Како би изгледала идеалната држава?

Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Дали другиот тим знае дека натпреварот започнал?- тоа е прашањето. Се однесува на ловените, секако. :)
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.267
,,,duri i da pretpistavime deka idealnata drzhava e mozhna istorijata kazhuva deka site drzhavi koi imalku se priblizhile do taa idealnost propagjale civilizacijski,,,
Автоматски споено мислење:

,,,ako se se znae koja e celta na natprevarot kade e interesot na lovcite,,,
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Таман сакав да го цитирам Томас Мор, ме закопа. Хаха.
Убаво книжуле е "Утопија". Интересен е Мор за споредба со Макијавели. Мислам дека стануваше збор за Верона која сакал да им ја "подари" на Медичи, ама не сум сигурен. Не е битно.
Сега тука има уште неколку автори, ама не ми се читани, како Русо, Лок и Декарт, може треба да ги поминам.
И античките се интересни, основа за многу дела, ама ние треба да зборуваме за концепт. :D
Автоматски споено мислење:

,,ako se se znae koja e celta na natprevarot kade e interesot na lovcite,,,
Да, затоа не ни може да биде натпревар. Во еден натпревар, тимовите треба да се согласат на правилата за игра, треба да знаат кога започнува мечот, треба да знаат за наградата...ловот не е спорт.
 
Последно уредено:
Член од
12 април 2020
Мислења
468
Поени од реакции
866
Без градови, без хиерархија, без институции, без фирми. Мали села раштркани, секој занаетчија со своја нива, минимална самоорганизација за заеднички градби на патишта.
Милина.
 

Strictly

word is bond
Член од
9 јуни 2019
Мислења
486
Поени од реакции
1.644
Без градови, без хиерархија, без институции, без фирми. Мали села раштркани, секој занаетчија со своја нива, минимална самоорганизација за заеднички градби на патишта.
Милина.
Е ова е веќе некој реален одговор
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Е ова е веќе некој реален одговор
Да, лош. Каква нива твоја. Оди копај да те видам. Башка, дали ќе има земја за сите, потсетник од Манифестот на комунистичката партија, некои имаат многу земја, други ич. :D

Ко амиш да живеам. (n)
 

Strictly

word is bond
Член од
9 јуни 2019
Мислења
486
Поени од реакции
1.644
Да, лош. Каква нива твоја. Оди копај да те видам. Башка, дали ќе има земја за сите, потсетник од Манифестот на комунистичката партија, некои имаат многу земја, други ич. :D

Ко амиш да живеам. (n)
Бато тоа не е ради твојата љубов кон ручно копање, тоа е за да не речеш утре ГМО дека ти даваат. Ако луѓето се луѓе ќе има таман земја за сите, и онака никој нема да продава, за што да садам ја, да ми скапува? Не бе бато еве ти ја нивата сади си ја, рани фамилија
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Бато тоа не е ради твојата љубов кон ручно копање, тоа е за да не речеш утре ГМО дека ти даваат. Ако луѓето се луѓе ќе има таман земја за сите, и онака никој нема да продава, за што да садам ја, да ми скапува? Не бе бато еве ти ја нивата сади си ја, рани фамилија
Добро, на мојата нива не успева сѐ, што тогаш? Или може ништо нема да успева, дали со тоа сме осудени на глад? Вистина е дека имам земја и оваа година беше лоша, иако си произведувам за себе. Се замрзна, по некој орев има само. Не дека нешто посебно се грижам за тоа, повеќе е како бонус, ама кога веќе ја имам, зошто да биде празна, нели? :)
 

Strictly

word is bond
Член од
9 јуни 2019
Мислења
486
Поени од реакции
1.644
Добро, на мојата нива не успева сѐ, што тогаш? Или може ништо нема да успева, дали со тоа сме осудени на глад? Вистина е дека имам земја и оваа година беше лоша, иако си произведувам за себе. Се замрзна, по некој орев има само. Не дека нешто посебно се грижам за тоа, повеќе е како бонус, ама кога веќе ја имам, зошто да биде празна, нели? :)
Дека не ти треба, затоа не ти родило :)
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Брат и чак норис може да ти улета од прозор, да те прешеврати, варди се :D
Јас ти кажувам искрено. Праска оваа година скоро и да немаше. Нешто што имам од лани. Сега ти ми зборуваш за врзаност со земја, а не го прифаќаш аргументот дека си врзан и со временските прилики.
 

Strictly

word is bond
Член од
9 јуни 2019
Мислења
486
Поени од реакции
1.644
Јас ти кажувам искрено. Праска оваа година скоро и да немаше. Нешто што имам од лани. Сега ти ми зборуваш за врзаност со земја, а не го прифаќаш аргументот дека си врзан и со временските прилики.
Кутриот ти остана праски не најаден.. Чим имаш пари за интернет да плаќаш сигурно имаш и за кило праски, или још бољи(закого како xD) густи сок..
Сега ме сваќаш кога ти викам НЕ ТИ ТРЕБАЛО на што мислам
Самиот си кажа на почетокот, нејќеш да копаш, колективната свест вели дека праските у маркет ке ги најдеш.. Кога ја прифаќаш колективната свест у целост, зашто би очекувал нешто друго??
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Кутриот ти остана праски не најаден.. Чим имаш пари за интернет да плаќаш сигурно имаш и за кило праски, или још бољи(закого како xD) густи сок..
Сега ме сваќаш кога ти викам НЕ ТИ ТРЕБАЛО на што мислам
Самиот си кажа на почетокот, нејќеш да копаш, колективната свест вели дека праските у маркет ке ги најдеш.. Кога ја прифаќаш колективната свест у целост, зашто би очекувал нешто друго??
Кој рече дека не сакам да копам?
Добро еве мене не ми требале, ама и на оние што им требаа, им смрзнаа! Нема логика, ама интересен концепт.

Крадам нет. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom