Каков темперамент имате?

каков темперамент имате?


  • Вкупно гласачи
    370

doti4nata

Drama Queen
Член од
25 септември 2005
Мислења
3.390
Поени од реакции
35
ja toa vtoroto go glasav jes da se pronajdov i u tretoto...znaete,cuden coek sum jas :) :)
 
Член од
20 декември 2005
Мислења
179
Поени од реакции
1
doti4nata напиша:
ja toa vtoroto go glasav jes da se pronajdov i u tretoto...znaete,cuden coek sum jas :) :)
Me too.Ma da koga ke razgledam u se ke najdam po nesto na pr. skoro sekogas ja zavrsuvam taa rabota itn.koj znae
 
Ч

Чек Он Ит

Гостин
сангвиник-(sangvis-крв), реагираат брзо со слаби реакции кои траат кратко, екстравертно основна емоција им е веселост и оптимизам. Активен е, започнова некои работи но не ги завршува до крај, лесно воспоставува контакти со многу луѓе кои најчесто се површни. Брзо пламнува а потоа може да се кае
Хехе се е точно тука за мене а и се пронаогам у мелахолик ама ова поише:toe: :toe:
 

JASMIN

Шехерезада
Член од
10 април 2006
Мислења
480
Поени од реакции
19
Ke iskomentiram, ne za drugo, oti Jung go spomna:)

Skoro da ne najdes covek samo so eden tip na temperament. Jas gi proagam site 4 fazi vo zavisnost od raspolozenie, sostojba, sogovornici, itn. Ama pretezno sum sangvinicna/ flegmeticna.

P.S. Ne velis holerik, tuku kolerik.
 

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
184
JASMIN напиша:
P.S. Ne velis holerik, tuku kolerik.
холерик-(holea-жолчка)
и на сликата пишува холерик, и во психологијата пишува холерик
колерик=колера е болест од vibrio cholerae
 
Член од
25 јуни 2006
Мислења
759
Поени од реакции
10
Neznam so znam, vajda najveke mi odgovara holerik, ma jok vajda sigurno, samo sto ne pisue skros na skros
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
сангвиник-(sangvis-крв), реагираат брзо со слаби реакции кои траат кратко, екстравертно основна емоција им е веселост и оптимизам. Активен е, започнова некои работи но не ги завршува до крај, лесно воспоставува контакти со многу луѓе кои најчесто се површни. Брзо пламнува а потоа може да се кае
 

JASMIN

Шехерезада
Член од
10 април 2006
Мислења
480
Поени од реакции
19
tina89 напиша:
холерик-(holea-жолчка)
и на сликата пишува холерик, и во психологијата пишува холерик
колерик=колера е болест од vibrio cholerae

da, znam deka proizleguva od zolcka:) Mozebi imas pravo, ne sum lingvist, no mene lektor mi go napisa kolerik. A vo mojata psihologija( ako mislis na onaa od 4ta god sredno)- ne znam koe izdanie e tvojata, pisuva kolerik.

Iako toa ne e vazno vo tvojava tema:) Mozebi nekoj lingvist ke ni kaze kako e tocno?
 

kLiNkA

Ponosna Hrvatica
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.116
Поени од реакции
5
холерик-(holea-жолчка), овие лица реагираат брзо, силно, со долго време траење, на лицето им се гледа што чуствуваат(екстравертно) основна емоција им е лутина и раздразливост. Поради својата екстравертна природа тие се добри организатори, амбициозни, често сакаат да се "главни" со што ги свртуваат другите против себе. Брзо пламнуваат и таа лутина долго ја задржува и останува лут и гневен. Кога ќе започни нешто го завршува до крај

сангвиник-(sangvis-крв), реагираат брзо со слаби реакции кои траат кратко, екстравертно основна емоција им е веселост и оптимизам.[/B] Активен е, започнова некои работи но не ги завршува до крај, лесно воспоставува контакти со многу луѓе кои најчесто се површни. Брзо пламнува а потоа може да се кае.
u dvete po nesto, ali glasav za holerik:toe: (da se spojat boldiranite zborovi, i toa e :vozbud: )
 

I am a bitch

Мачкица
Член од
24 февруари 2006
Мислења
2.016
Поени од реакции
2
сангвиник-(sangvis-крв), реагираат брзо со слаби реакции кои траат кратко, екстравертно основна емоција им е веселост и оптимизам. Активен е, започнова некои работи но не ги завршува до крај, лесно воспоставува контакти со многу луѓе кои најчесто се површни. Брзо пламнува а потоа може да се кае
ќе да е ова :)
 
Член од
8 мај 2006
Мислења
358
Поени од реакции
11
Не може сите луѓе да ги поделиш на само 4 категории. Има луѓе што се помеѓу две категории, имаат особини и одната и од другата, а можеби има некои и што не спаѓат во ниедна од овие групи. Ако треба да одберам која група е најблиска тоа е
флегматик-(flegma-слуз) реагираат бавно со слаби реакции, интравертни се, основна емоција им е рамнодушноста. Овиe лица делуваат спокојно и сталожено. навредата не ја памти долго време

Само последната работа,за навредата, не е точна. Памтам,простувам но памтам. Но има случаеви и кога реагирам и како во некоја од другите категории.
 

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
184
memberix напиша:
Не може сите луѓе да ги поделиш на само 4 категории. Има луѓе што се помеѓу две категории
tina89 напиша:
Луѓето се најчесто со мешан тип.
пиши ако не па:)...и јас не ги делев... ако некој не се наоѓа во поделбава од Хипократ има една нова сосема различна поделба од пред неколку години та ке ја напишам, ама сите и сегде ја користат оваа од Хипократ
 

BusHav

Е ајде де.....можеш и така
Член од
5 декември 2005
Мислења
4.343
Поени од реакции
81
tina89 напиша:


сангвиник-(sangvis-крв), реагираат брзо со слаби реакции кои траат кратко, екстравертно основна емоција им е веселост и оптимизам. Активен е, започнова некои работи но не ги завршува до крај, лесно воспоставува контакти со многу луѓе кои најчесто се површни. Брзо пламнува а потоа може да се кае

флегматик-(flegma-слуз) реагираат бавно со слаби реакции, интравертни се, основна емоција им е рамнодушноста. Овиe лица делуваат спокојно и сталожено. навредата не ја памти долго време
E jaс сум некоја луда комбинација меѓу овие!
 
Член од
28 јуни 2006
Мислења
29
Поени од реакции
0
prasanje: pravis anketa ili baras mislenje?
sakam da ti kazam deka ovie se samo 4 osnovni formi na temperament (iako toa go znaes najverojatno) a ima i mal milion kombinacii n ovie 4.
jas licno ne se pronajdov generalno vo niedan od tvoive kategorii,
no se pronajdov vo sekoja od niv za razlicni situacii.
sepak mislam deka temperamentot zavisi od situacijata koj ni e pri raka,
ako stanuva zbor za nesto sto silno te zasega se razbira deka ke bides cholerics a vo sprotivno mozes da bides bilo sto od drugite tri.
generalno gledano mislam deka sum sangvinik.

koj se plasi od volkot los?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom