Каков крвен притисок имате?

Е

експерт

Гостин
Mozno e da imas problemi so srceto. Ako nemas pojdeno na lekar I ako go nemas ispitano srceto, moras da odis.
Dali porano imas pieno lekarstva za srceto, I dali sega pies nesto?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Nemam pieno lekarstva nikogas ne sum imal problem so srceto ni nikoj vo familija nemal a denes koa mi se sluci ova doktor mi merese pritisok i srce puls takvi raboti ne kaza deka nesto ne e u red tuku deka e mozno da se sluci i da zeam da pijam koka kola piev koka kola i za 1 ipol saat se opraviv ts mi se krena pritisokot. Isto taka i sportuvam(najcesto vozam tocak na vodno i podolgi relacii) i ne sum imal nikakov problem. ako imav so srceto verojatno pri sport ke bese uste poizrazeno?
 
Член од
13 јули 2009
Мислења
92
Поени од реакции
2
Znaci vaka imam problemi so pritisokot. Hronicno si imam nizok pritisok nasledeno familijarno i znam deka treba povekje tecnosti i takvi raboti. No imam i eden drug problem mi se slucuva pri patuvanje odma posle patuvanjeto da imam pad na pritisokot i da mi e mnogu loso da me ubiva glava da mi se povrakja da nemam voopsto sila da se custvuvam celosno iscrpeno. Denes mi se sluci istovo i mi go merea pritisokot i gorniot i dolniot pritisok mi bea mnogu blisku eden do drug mislam deka 90 so 100. Zasto bi mozelo da doagja do ovoj problem?
Kako moze makar i malku da go kontroliram ova? Stvarno mi e problem so patuvanjevo vaka da se maltretiram
Mozebi se raboti za kinetoza pa pri patuvanje moze da dobies vrtoglavica i da ti se povraka..a so toa i pritisokot.Se drazni centarot za ramnoteza i ete ti belja.Ako e centralno..
Jas isto taka imam nizok pritisok ama za sreka nemam problemi pri pat ili pak so srce.:toe:
Taka da pri patuvanje zemi si nekoj Anti emetik(protiv povrakanje) obicno Metoclopramide ,Reglan ili pak za kinetozi Vomex (dramamin ili sl.), ,

P.S Za pregled nema da te ograbi maticniot :smir:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Druze fala ti za ova proguglav malce i izgleda e kinetoza spored se sto procitav duri i toa sto pisuva deka koga licnosta upravuva so avtomobilot poretko se slucuva kinetozata i kaj mene e taka zasto sum koncentriran na voznjata izgleda. Fala uste ednas pa sledno patuvanje ke probam so apce :)
 
Е

експерт

Гостин
Druze fala ti za ova proguglav malce i izgleda e kinetoza spored se sto procitav duri i toa sto pisuva deka koga licnosta upravuva so avtomobilot poretko se slucuva kinetozata i kaj mene e taka zasto sum koncentriran na voznjata izgleda. Fala uste ednas pa sledno patuvanje ke probam so apce :)
Dobro ako ova so ti se slosilo ti se slucilo samo ednas. Toa ti e od patuvanjeto I mnogu cesto se slucuva. Ama ova so niskiot pritisok ne treba da go ostavis taka kako sto pravat mnogumina.
Treba da si go proveris srceto. Ne mora da znaci deka ima nesto. I nema da izlezis hipohondrik ako odis na lekar, sepak seriozno e.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
ke go proveram za svaki slucaj iako 98% sum siguren deka e se ok ama da bidam 100% :). jbg familijarno nasledstvo mi e toj pritisok nizok :) jes da ne e nesto kujznae sto nizok vaka pri sekojdnevni obvrski koa sum merel mi e 110 so 70 sto i ne e nisko. toj pogolem pad mi se desi posle patuvanje.
 
M

MIL

Гостин
Имам низок притисок и си го лечам со чаша бело винце и солено сиренце :helou:
 
Член од
26 април 2010
Мислења
501
Поени од реакции
21
Se razbira visok.Vo ova vreme za mene e normalno.:vozbud:
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Ептен низок ми е.А и коо е облачно времето смрт за мене е... :jaj:
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.176
Поени од реакции
106
135/82, мерен пред 10-тина минути. Дури се зачудив, ептен ми се дигнал притисокот во пм. Нон стоп ми беше, нормален 120/80. Сега кога гледам веќе подолг период ми е над 130, иако имам само 19 години. Малце ме плашат овие работи со притисок. Дали е добар овој притисок или ...?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom